Facebook pixel
iTunes začal nabízet filmy v ultravysokém rozlišení 4K

Nedávná Apple keynote byla jako vždy hlavně o uvedení nových telefonů iPhone, ale stala se také oficiálním startem pro novou kapitolu filmů na iTunes. Několik desítek titulů začal i v ČR nabízet Apple v rozlišení 4K, tedy dvojnásobně lepší než je současné HD. Jaký je to rozdíl a co k tomu potřebujete?

Nejdříve si pojďme ujasnit, co myslíme rozlišením obrazu.

Přeloženo do obyčejné mluvy - u malých obrazovek televizí, tabletů či mobilů kvalitu obrazu až tak nepoznáte, ale na větších televizích či projektorech už pořádná čísla potřebujete, aby obraz nebyl mázlý a měl pořádné detaily. Jak to může v příkladu vypadat u jednoho filmu, to ukazuje následující obrázek.


Zdroj: Bestbuy.com

Nabídka titulů online ve 4K kvalitě je zatím omezené, Google Play ho začal čátečně nabízet v létě v USA. Netflix nabízí několik desítek titulů ve 4K, především své seriály jako 13 Reasons Why, Bloodline, Daredevil, Glow, Master of None, Narcos či Stranger Things. Podmínkou je mít nejdražší měsíční předplatné za cca 300 Kč. U Amazon Prime můžete v rámci jedné ceny svého předplatného streamovat v nejvyšší kvalitě jejich seriály jako třeba The Man in the High Castle.

Naprostá většina nabídky filmů online se zatím spokojila s nejvyšší kvalitou HD, důvodem je především rychlost připojení resp velikost takového souboru. iTunes u svých filmů velikost uvádí a při filmu v HD kvalitě se můžee klidně pohybovat v rozmezí 3-8 GB. U 4K rozlíšení už se nám velikost souboru v průměru nafukuje na dvojnásobek, což samozřejmě není úplně pro každého. Ale s tím jak průměrná rychlost stoupá a především stoupá i vybavenost domácností, rozhodl se Apple nabízet na iTunes i filmy v této kvalitě.

Aktuálně jich najdete na iTunes zhruba 40 a dle očekávání jsou to především blockbustery z poslední doby. Právě u nich oceníte maximální kvalitu obrazu, sci-fi, comicsy, akční filmy případně horory si vychutnáte lépe, když máte bezchybný obraz. Dá se očekávat, že se nabídka bude dále rozšiřovat, ale i znova se podívat na tyhle kousky vám zabere nějaký ten čas. Kompletní nabídku najdete buď u nás a nebo ve speciální sekci v aplikaci Itunes. Zatím zlobí označování konkrétních titulů, v mobilní verzi iTunes vidíte 4K štítek bez problémů, v desktopové verzi nikoliv.


Dobrou zprávou je, že pokud jste si už film koupili v HD rozlišení, verze ve 4K je pro vás připravena zdarma, nemusíte platit nic navíc. Jestli jste zakoupili jen SD, musíte si koupit o něco dražší HD verzi. O tuto cenovou politiku podle všeho Apple hodně bojoval se studii, kteří si představovali, že bude Apple účtovat za tyto filmy zhruba o třetinu víc než za HD verzi, ale Apple si prosadil stejnou cenu. Má k tomu zásadní důvod, potřebuje víc tlačit svůj multimediální hardware, který je oproti konkurenci výrazně dražší a technicky vždy musí dohánět vyspělejší a rychlejší kousky od Roku nebo i Amazonu. Špatnou zprávou je, že podle všeho nejdou tyto filmy stahovat, můžete je pouze přehrávat.

A co se týče přehrávání, tady může být největší zádrhel. Abyste si něco takového vychutnali, musíte mít tomu odpovídající hardware i software. Na svých stránkách uvádí Apple, že tyto filmy si můžete přehrát jen pokud máte novější kousky z jejich dílny, iPhone od verze 7, Ipad pro, Apple Watch. Macbook od roku 2016 nebo iMac od roku 2015. Pokud si filmy doma pouštíte přes Apple TV, stávající verze to bohužel nezvládá, proto ostatně Apple na keynote uvedl novou Apple TV 4K, která se začne prodávat ode dneška (na Alze už můžete objednat, ale budete na dodání čekat). Plus samozřejmě nejnovější verzi jejich operačního systému iOs.

Zdroj: TheVerge

Malým bonbónkem kromě rozlišení 4K jsou ještě další dvě rozšíření. Více než polovina filmů v tomto rozlišení je zároveň nabízena jako HDR. To znamená, že mají sytější barvy, lepší kontrast, vyladěný jas - prostě zase o něco lepší a zářivější zážitek.před 1 měsíci   Filmové novinky   Tomáš Vyskočil   98 přečtení   0 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Které seriálové maratóny nejvíce frčí na Netflixu?

Které seriálové maratóny nejvíce frčí na Netflixu?

před 5 dny   Filmové novinky   6 líbí se   1 komentář  

Popularitu binge-watching, tedy seriálových maratónů, kdy během několika hodin zhltnete třeba celou sezónu, se Netflix rozhodl poprvé výrazně změřit a vypadly z toho hodně zajímavá data. Které seriály se nejvíce neřízeně sledují? Ve které zemi se nachází nejvíce takových maniaků? A jak stoupá popularita podobných maratónů?Netflix zvyšuje v USA ceny, čeká zdražení i Česko?

Netflix zvyšuje v USA ceny, čeká zdražení i Česko?

před 13 dny   Filmové novinky   6 líbí se   2 komentáře  

Pro nové i staré zákazníky zdražuje od října americký Netflix nejoblíbenější měsíční plán o dva dolary. Není to náhodný krok, před startem podzimní sezóny má Netflix hodně nabito (druhá sezóna Stranger Things a The Crown), navíc jeho pozice začíná být hodně silná. Jsou za tím ještě jiné důvody? A chystá zdražení také u nás?Uvádíme hlídač slev pro levnější filmy

Uvádíme hlídač slev pro levnější filmy

před 1 měsíci   Filmové novinky  

Před časem jsme psali o velkém zlevňování filmů na iTunes, které srazilo ceny téměř až o polovinu. A teď pro vás máme další zajímavou novinku - sledujeme průběžně všechny hlavní weby (iTunes, Google, O2TV, Alza a Banaxi) a sledujeme, jak zlevňují. Omrkněte naší novou sekci Zlevněné filmy a hlídejte si, zda váš oblíbený film je právě v akci.

Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!


Doporučte film

Doporuč mi film

Stačí se zaregistrovat či přihlásit přímo ze sociálních sítí, a my na základě tvých preferencí a tvých hodnocení vybereme v jednu chvíli jen jeden film.

TOPlist TOPlist TOPlist