FB pixel

Nejdříve si pojďme ujasnit, co myslíme rozlišením obrazu.

  • Máme tu jednak standardní rozlišení (SD), ve kterém běží dnes absolutní většina online filmů, televizního vysílání, DVDček nebo videí na Youtube. Číselně se vyjadřuje v počtu řádků/bodů/pixelů na výšku a těch má podle normy 576. Pokud bychom chtěli dopočítat podle moderního formátu 16:9 šířku obrazku, vyjde to po škálování na 1024 sloupců/bodů/pixelů.
  • O něco lepší už je vyšší rozlíšení HD, kde se zvyšuje počet řádků na 720 (a šířka 1280), v této nabídce najdete už také dost filmů online, několik televizních kanálů v pozemním vysílání (další desítky na kabelové či satelitní televizi) a můžete na něm přepnout i na Youtube u českých kanálů nabízející filmy zdarma.
  • Ještě tu máme vysoké rozlišení Full HD, kde už máme počet řádku na 1080 (šířka 1920), tedy skoro už dvojnásobek původního SD. Záleží na formátu každého poskytovatele, jestli HD kvalitou myslí opravdu Full HD nebo "jen" 720, iTunes například nabízí dost často obě dvě verze HD. Blu-Ray už byl především FullHD.
  • A teď se tu bavíme ještě o větším rozlišení, nazývaném buď Ultra HD nebo také 4K. Tam už je řeč po pořádně macatých rozměrech, 2160 na výšku, většinou 3840 na šířku. Oproti současnému vysílání tedy čtyřnásobek.

Přeloženo do obyčejné mluvy - u malých obrazovek televizí, tabletů či mobilů kvalitu obrazu až tak nepoznáte, ale na větších televizích či projektorech už pořádná čísla potřebujete, aby obraz nebyl mázlý a měl pořádné detaily. Jak to může v příkladu vypadat u jednoho filmu, to ukazuje následující obrázek.


Zdroj: Bestbuy.com

Nabídka titulů online ve 4K kvalitě je zatím omezené, Google Play ho začal čátečně nabízet v létě v USA. Netflix nabízí několik desítek titulů ve 4K, především své seriály jako 13 Reasons Why, Bloodline, Daredevil, Glow, Master of None, Narcos či Stranger Things. Podmínkou je mít nejdražší měsíční předplatné za cca 300 Kč. U Amazon Prime můžete v rámci jedné ceny svého předplatného streamovat v nejvyšší kvalitě jejich seriály jako třeba The Man in the High Castle.

Naprostá většina nabídky filmů online se zatím spokojila s nejvyšší kvalitou HD, důvodem je především rychlost připojení resp velikost takového souboru. iTunes u svých filmů velikost uvádí a při filmu v HD kvalitě se můžee klidně pohybovat v rozmezí 3-8 GB. U 4K rozlíšení už se nám velikost souboru v průměru nafukuje na dvojnásobek, což samozřejmě není úplně pro každého. Ale s tím jak průměrná rychlost stoupá a především stoupá i vybavenost domácností, rozhodl se Apple nabízet na iTunes i filmy v této kvalitě.

Aktuálně jich najdete na iTunes zhruba 40 a dle očekávání jsou to především blockbustery z poslední doby. Právě u nich oceníte maximální kvalitu obrazu, sci-fi, comicsy, akční filmy případně horory si vychutnáte lépe, když máte bezchybný obraz. Dá se očekávat, že se nabídka bude dále rozšiřovat, ale i znova se podívat na tyhle kousky vám zabere nějaký ten čas. Kompletní nabídku najdete buď u nás a nebo ve speciální sekci v aplikaci iTunes. Zatím zlobí označování konkrétních titulů, v mobilní verzi iTunes vidíte 4K štítek bez problémů, v desktopové verzi nikoliv.


Dobrou zprávou je, že pokud jste si už film koupili v HD rozlišení, verze ve 4K je pro vás připravena zdarma, nemusíte platit nic navíc. Jestli jste zakoupili jen SD, musíte si koupit o něco dražší HD verzi. O tuto cenovou politiku podle všeho Apple hodně bojoval se studii, kteří si představovali, že bude Apple účtovat za tyto filmy zhruba o třetinu víc než za HD verzi, ale Apple si prosadil stejnou cenu. Má k tomu zásadní důvod, potřebuje víc tlačit svůj multimediální hardware, který je oproti konkurenci výrazně dražší a technicky vždy musí dohánět vyspělejší a rychlejší kousky od Roku nebo i Amazonu. Špatnou zprávou je, že podle všeho nejdou tyto filmy stahovat, můžete je pouze přehrávat.

A co se týče přehrávání, tady může být největší zádrhel. Abyste si něco takového vychutnali, musíte mít tomu odpovídající hardware i software. Na svých stránkách uvádí Apple, že tyto filmy si můžete přehrát jen pokud máte novější kousky z jejich dílny, iPhone od verze 7, Ipad pro, Apple Watch. Macbook od roku 2016 nebo iMac od roku 2015. Pokud si filmy doma pouštíte přes Apple TV, stávající verze to bohužel nezvládá, proto ostatně Apple na keynote uvedl novou Apple TV 4K, která se začne prodávat ode dneška (na Alze už můžete objednat, ale budete na dodání čekat). Plus samozřejmě nejnovější verzi jejich operačního systému iOs.

Zdroj: TheVerge

Malým bonbónkem kromě rozlišení 4K jsou ještě další dvě rozšíření. Více než polovina filmů v tomto rozlišení je zároveň nabízena jako HDR. To znamená, že mají sytější barvy, lepší kontrast, vyladěný jas - prostě zase o něco lepší a zářivější zážitek.

iTunes začal nabízet filmy v ultravysokém rozlišení 4K  |  Streaming novinky  |  2017  |  136 přečtení

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.

Komentáře k článku iTunes začal nabízet filmy v ultravysokém rozlišení 4K

Další články jako iTunes začal nabízet filmy v ultravysokém rozlišení 4K

Streaming novinky  |  před 3 dny  |  8

Netflix zdražuje v USA, ale stále roste, odhaluje také čísla sledovanosti

Tento týden oznámil Netflix zdražení pro zákazníky platící v dolarech a včera oznámil výsledky za 4. čtvrtletí roku 2018. Počet předplatitelů opět rekordně rostl, ovšem trhy byly zklamány jeho nižšími příjmy. Poprvé Netflix oficiálně sdílel i čísla sledovanosti některých filmů a seriálů. číst více

Streaming novinky  |  před 18 dny  |  29

Petice pro Netflix - obnov Česko-Slovensko!

Sice si v Česku stěžujeme, jak nám pomalu přibývají české titulky na Netflixu, ale pořád je to rychleji než na Slovensku. Protože tam se rozvoj už zcela zastavil, chceme to napravit! Podepište naši petici za zpřístupnění českých titulků na slovenském Netflixu! číst více

Streaming novinky  |  před 1 měsíci  |  26

O kolik obsahu Netflix přijde s nástupem konkurence?

S blížícím se příchodem streamovacích služeb od společností Disney a WarnerMedia a aférou kolem konce licence Přátel, se začíná více spekulovat, jaký to vlastně bude mít na vliv na katalog Netflixu. O kolik obsahu už teď přichází a jak moc ho další konkurence ohrozí? číst více

Streaming novinky  |  před 2 měsíci  |  7

Black Friday pro online filmy? Slevy nabízí jen iTunes

Zatímco v obchodech s elektronikou probíhá právě cenová válka o největší slevy na televize, online půjčovny sváteční den slev nijak nerozhodil. Kromě včerejšího oznámení Obbodu, že zlevňuje pro nové uživatele předplatné na 99 Kč, nikdo další slevy nenabízí. Výjimkou je tak iTunes, kde slevy probíhají průběžně. Vybrali jsme ty nejlepší. číst více

Streaming novinky  |  před 2 měsíci  |  7

Obbod pro nové uživatele zlevňuje předplatné na 99 Kč!

Se zajímavou vánoční akcí přišla česká online videopůjčovna Obbod. Kdo se registruje do konce roku, zaplatí za měsíc předplatného místo 199 Kč jen 99 Kč a tato cena mu už zůstane na vždy. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist