FB pixel

Hulu utratí za obsah 2,5 miliardy a chce dohnat Netflix

Vedle Amazonu a Netflixu chybí na našem trhu ještě jeden velký hráč mezi online půjčovnami. Hulu je zatím ve streamingu "ten třetí vzadu", ale vzhledem k aktuálnímu úspěchu Příběhu služebnice to hodlá změnit a masivně investovat do obsahu. A dočkáme se ho někdy také u nás?

Hulu je na trhu od roku 2007, tedy je z velké trojky nejmladší (Netflix začal dělat online v roce 2007, Amazon už 2006). Na rozdíl od svých konkurentů měl od začátku trochu jinou úlohu, a to především díky svým majitelům. Za Hulu nestojí žádný mladý vizionář, ale samotná filmová studia - podíl si rozdělily studia Warner, Disney, Universal a Fox (chybí jen Paramount a Sony). Ty díky svým mocným mediálním záběrům byly schopny se dohodnout, že do Hulu dodají především seriály ze svých spřízněných televizních dceřinných společností plus nějaké ty filmy.

Není to ale úplně ta nejúžasnější nabídka, protože televizní společnosti obvykle nabízejí své původní seriály online hned po odvysílání na svých webech či vlastních službách, tudíž na Hulu se kvůli žhavým nabídkám nechodí. Ale když aktuální epizody spadnou do archivu (děje se tak třeba už po dvou týdnech), musíte si už obvykle předplatit nějakou službu a pokud byste si měli předplácet tři nebo čtyři, už vás to vyjde pěkně draho. A tady nastupuje právě Hulu, který má za cenu jednoho předplatného k dispozici celou aktuální sezónu vysílaných seriálů jako třeba Chirurgové) a nebo občas i archívy starších sezón (Vikingové).

Nelze se potom divit, že Hulu dokázalo za svoji historii přilákat "jen" 12 miliónů předplatitelů (údaj z loňského roku, srovnejte s cca 50 milióny u Netflixu, Amazon samostatná čísla jen o Prime Video nevede), tudíž se majitelé rozhodli s tím něco udělat. Pro rok 2017 je tu tak připravena tučná investice 2,5 miliardy dolarů a budou (resp už se nakupují) nové seriály a filmy jako o závod. Pro srovnání - Netflix hodlá utratit za letošní rok cca 6 milard dolarů a Amazon zhruba 4,5 miliardy. Ve všech třech případech jsou to investice jak do nákupu, tak do původního obsahu a tady čeká Hulu také ještě jedna novinka. V příštích 6 až 9 měsících chce začít točit i vlastní seriály, v plánu jich je dokonce hned sedm. Zatím je oficiálně ohlášen pouze jeden a to Runaways, comicsový seriál o tom, jak se parta dětí spojí proti svým zločineckým rodičům. Fanoušci Marvelu mohou zpozornět právem, ano jsou to ti samí Runaways z jejich comicsů - a ano, i seriáloví Runaways se budou odehrávat ve vesmíru Daredevil a další) je to už třetí studio, který hodlá vytěži současnou marveláckou horečku.

Pokud si ještě ťukáte na čelo, že rybníček s původními seriály je už hodně zaplněný, tak doplníme, že na posledních Emmy oslavovaný Příběh služebnice je právě původní seriál Hulu (u nás ho licencuje HBO). Právě úspěch Příběh služebnice plány na další původní obsah akceleruje, je to první opravdu velký úspěch pro Hulu, kteří jinak natočili už víc než dvacítku seriálu - vedle Přiběhu je nejznámější adaptace kingovské knihy 11.22.63 o snaze zabránit atentátu na Kennedyho.

A co mezinárodní expanze? Naposledy se o ní mluvilo v roce 2015, aktuálně je zatím ticho. Studia zřejmě odradily možné konflikty s jejich přímými partnery v jednotlivých zemích, podobné přátelské vztahy Netflix ani Amazon řešit nemusí. Co ale platí, že pokud se zrodí zajímavý seriál v televizi, která nemá mezinárodní působení, najde se někdo, kdo ho umí do světa pustit. Aktuálně třeba takový nový Star Trek (původně NBC/Universal) si pojistil Netflix a Příběh služebnice (2. sezóna zřejmě příští rok na jaře) bude dál pokračovat i na českém HBO.2017   Filmové novinky   Tomáš Vyskočil   88 přečtení   0 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Nejlepším českým filmem roku 2017 je Bába z ledu

Nejlepším českým filmem roku 2017 je Bába z ledu

před 6 dny   Filmové novinky  

Sezónu filmových cen včera uzavřel Český lev, nejlepším českým filmem je podle akademiků Bába z ledu. Kromě ocenění pro nejlepší film si film Bohdana Slámy odnesl ještě dalších pět sošek (většinu hereckých, scénář), konkurentem mu byli jen Po strništi bos (Oldřich Kaiser, kamera, zvuk) a Milada (masky, kostýmy).
Oscary ovládla Tvář vody, nejlepšími herci Oldman a McDormandová

Oscary ovládla Tvář vody, nejlepšími herci Oldman a McDormandová

před 12 dny   Filmové novinky  

Jubilejní devadesátý ročník Oscarů ovládlo nakonec fantasy drama Tvář ženy, které získalo obě dvě hlavní ceny (film a režie), podle počtu sošek jí doháněl Dunkerk (hlavně technické kategorie), Ebbing (dle předpokladů Frances McDormand a Sam Rockwell), Nejtemnější hodina (Gary Oldman, masky) a také Blade Runner (efekty, kamera).
Má se Netflix bát nové Disney online půjčovny?

Má se Netflix bát nové Disney online půjčovny?

před 18 dny   Filmové novinky   10 líbí se  

Je to už nějaký ten pátek, co Disney ohlásil, že stáhne z Netflixu většiny své nabídky. Důvodem je chystané spuštění vlastní online půjčovny v roce 2019. Už konečně známe další detaily, víme, jestli komiksové seriály Marvelu zůstanou na Netflixu a jaké další tituly bude služba mít.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist