FB pixel

Který seriál je sledovanější - Game of Thrones nebo Stranger Things?

O trůn nejpopulárnějšího seriálu současnosti soupeří Game of Thrones a Stranger Things. Který z nich je ve skutečnosti sledovanější? A lze vůbec měřit dva seriály, z nichž každý se vysílá v jiné období roku, na rozdílných platformách a navíc ještě v různých formátech? Dali jsme dohromady všechna dostupná fakta a změřili to.

Zatímco data o počtu předplatitelů musí Netflix jako společnost obchodovaná na burze poskytovat veřejně, kolik lidí sleduje konkrétní seriály ví jen pár zasvěcených v Netflixu. Naopak HBO svá data o počtu předplatitelů pouští jen občas, ale zase víme, jak si stojí její vybrané seriály. Jak tedy rozhodnout, který seriál je sledovanější? Vzali jsme to oklikou.

Porovnávání sledovanosti seriálů na klasických televizích je hračka, protože to jsou veřejná data, která audituje v USA společnost Nielsen už několik desítek let. Pokud zabrousíte například na Wikipedii, dočtete se nejen o tom, jak se data měří a počítají, ale také jak se vyvíjejí v čase. Pro srovnání - při startu počítání v padesátých letech měly nejsledovanější pořady sledovanost přes 60 miliónů domácností, na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let se na Dallas koukalo zhruba 30 miliónů domácností, nejsledovanějším seriálem současnosti je Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory) už jen s čísly okolo 12 miliónů.

Zatímco u klasických televizí jsou čísla součástí sledovanosti jejich obchodní strategie, protože od nich se odvíjí cena reklamy, u kabelových televizí už to tak neplatí. I tam existují tato čísla, ale pro tyto televize je mnohem důležitější počet předplatitelů, protože ty je živí. Kolik z nich se tedy na pořady pravidelně dívá, není až tak kritické. Přesto například společnost HBO v USA tyto čísla poskytuje a můžeme vidět, kolik lidí sledovalo vybrané seriály během jejich sezónní premiéry. Sedmou řadu Hry o trůny (Game of Thrones) si podle všeho naladilo více než 11 miliónů domácnosti.Jak to porovnat s Netflixem? Ten si svoje interní čísla drží jako nejcennější tajemství a jen velmi málo pouští ven nějaké statistiky (viz o tom, kolik lidí sleduje seriály nárazově). Ve srovnání s HBO víme, že počet předplatitelů v USA je zhruba stejný jako u Netflixu (50 miliónů), ale kolik lidí třeba sledovalo Stranger Things? Společnost Nielsen se pokusila oklikou spočítat data o Netflixu z venku a začít je prodávat dále, ale dle slov Netflixu se úplně netrefila a bude muset začít jinak. Jak to jde oklikou spočítat? Třeba tak, že se podíváte, jaký zájem o seriál je na webech, ze kterých se dají čerpat data - třeba ze sociálních sítí jako je Facebook či Twitter a nebo z vyhledávačů jako je Google.A druhou možnost jsme zvolili i my a pomocí služby Google Trends porovnali, jaký je zájem o daný seriál. Samozřejmě víme, že data to jsou pouze orientační a nemusí nutně vypovídat o jeho legální sledovanosti (viz placatá čára The Big Bang Theory, která by měla být lepší vzhledem ke sledovanosti než u Game of Thrones), nicméně určitý obrázek to dá. Z porovnání trendů vyplývá, že špičky okolo Game of Thrones letošní léto jsou zhruba stejné jako u Stranger Things před pár týdny. Netflix vypouští své seriály najednou, takže se dá očekávat rychlejší nástup, jak lidi začnou sledovat maratón a naopak velmi rychle skončí. Nicméně i tak to jsou impozantní čísla, podrobná data z Google Adwords ukazují, že se pohybujeme v desítkách miliónů hledaní za měsíc.

Že jsou Stranger Things zatím největší úspěch Netflixu svědčí i druhý graf, který ukazuje hledanost pouze pro jejich původní seriály. I tady Stranger Things vedou a o jejich síle svědčí, že jen uvedení nového traileru na druhou sezónu loni na podzim vyvolalo větší zájem samotná první sezóna. Trend tedy bude pokračovat a sekundovat mu mohl maximálně seriál 13 Reasons Why letos na jaře. Naopak nejstarší zástupci, jako je Orange Is the New Black nebo House of Cards už jsou na tom výrazně hůře a žádná velká čísla nenosí ani comicsové seriály - nejlepší byl z nich letos na jaře Luke Cage.A jak by to bylo u nás? Stejný graf - v relativním srovnání - jde vytáhnout jen čistě pro Česko také. Z něj jasně vyplývá, že tady se o svojí pozici Game of Thrones je tak bát nemusí (a to ještě nepočítáme hledání českého překladu "Hra o trůny"), nicméně Stranger Things v zájmu dotahují na pomyslnou dvojku - Walking Dead (Živí mrtví). Pro srovnání ještě nabízíme další dva seriály - populární Vikings a Big Bang Theory, druhý jmenovaný by se po započítání českého překladu (Teorie velkého třesku) dostal na úroveň Stranger Things.Jak tedy tento souboj rozsoudit? Popularita ve vyhledávači je jedno měřítko, podle kterého Netflix zdá se dosáhl svého a podařilo se mu prozatím dosáhnout se Stranger Things věhlasu, kterým se aktuálně může pyšnit pouze Game of Thrones. Sledovanost nemusí být jiná, ale problém v číslech bude ten, že Hra o trůny může počítat s trvalejší výdrží, minimálně po dobu jedné sezóny. Stranger Things ale budou mít příští rok jednu výhodu, poslední sezóna Game of Thrones bude zřejmě až v roce 2019 a tak si může příští rok toto prvenství nárokovat.před 2 měsíci   Filmové novinky   Tomáš Vyskočil   392 přečtení   28 líbí se   6 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Netflix, Amazon, Hulu - boj velké americké trojky přitvrzuje

Netflix, Amazon, Hulu - boj velké americké trojky přitvrzuje

před 3 dny   Filmové novinky   1 komentář  

Máte alespoň jednu z online služeb jako Netflix nebo Amazon a řešíte, zda a proč si pořizovat další? Nedávná studia v USA prokázala, že každou z hlavních služeb používají uživatelé jinak. A ne vždy to jde naproti tomu, co by si přáli samotní majitelé služeb. Ti se sice snaží ohromit svými novinkami, ale studia tvrdí něco jiného.
Nominace na České lvy ovládla Bába z ledu

Nominace na České lvy ovládla Bába z ledu

před 5 dny   Filmové novinky  

Podle dnes vyhlášených nominací na nejlepší české filmy je favoritem 25. Českých lvů film Bába z ledu. Do boje o skleněnou sošku jde s rekordními 15 nominacemi, v hereckých kategoriích má často i dvě želízka v ohni. Jeho největším vyzyvatelem je film Po strništi bos, který si odnesl už dvě menší ceny rovnou (plakát a cenu za nejúspěšnější český film roku), o hlavních cenách se rozhodne 10. března v pražském Rudolfinu.
Kdy se vrátí Příběh služebnice, Temný případ a další seriály?

Kdy se vrátí Příběh služebnice, Temný případ a další seriály?

před 7 dny   Filmové novinky  

Kdy se dočkáme druhé řady Příběhu služebnice? Jak to vypadá s třetí řadou Temného případu? Kterou hereckou hvězdu obvinili za poslední týden ze sexuálního obtěžování? Budou čtvrtí Postradatelní? Natáčí se seriál podle Johna Wicka, bude v něm Keanu Reeves? Vítejte u přehledu toho nejdůležitějšího z filmového světa za poslední týden.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist