FB pixel

Který seriál je sledovanější - Game of Thrones nebo Stranger Things?

O trůn nejpopulárnějšího seriálu současnosti soupeří Game of Thrones a Stranger Things. Který z nich je ve skutečnosti sledovanější? A lze vůbec měřit dva seriály, z nichž každý se vysílá v jiné období roku, na rozdílných platformách a navíc ještě v různých formátech? Dali jsme dohromady všechna dostupná fakta a změřili to.

Zatímco data o počtu předplatitelů musí Netflix jako společnost obchodovaná na burze poskytovat veřejně, kolik lidí sleduje konkrétní seriály ví jen pár zasvěcených v Netflixu. Naopak HBO svá data o počtu předplatitelů pouští jen občas, ale zase víme, jak si stojí její vybrané seriály. Jak tedy rozhodnout, který seriál je sledovanější? Vzali jsme to oklikou.

Porovnávání sledovanosti seriálů na klasických televizích je hračka, protože to jsou veřejná data, která audituje v USA společnost Nielsen už několik desítek let. Pokud zabrousíte například na Wikipedii, dočtete se nejen o tom, jak se data měří a počítají, ale také jak se vyvíjejí v čase. Pro srovnání - při startu počítání v padesátých letech měly nejsledovanější pořady sledovanost přes 60 miliónů domácností, na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let se na Dallas koukalo zhruba 30 miliónů domácností, nejsledovanějším seriálem současnosti je Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory) už jen s čísly okolo 12 miliónů.

Zatímco u klasických televizí jsou čísla součástí sledovanosti jejich obchodní strategie, protože od nich se odvíjí cena reklamy, u kabelových televizí už to tak neplatí. I tam existují tato čísla, ale pro tyto televize je mnohem důležitější počet předplatitelů, protože ty je živí. Kolik z nich se tedy na pořady pravidelně dívá, není až tak kritické. Přesto například společnost HBO v USA tyto čísla poskytuje a můžeme vidět, kolik lidí sledovalo vybrané seriály během jejich sezónní premiéry. Sedmou řadu Hry o trůny (Game of Thrones) si podle všeho naladilo více než 11 miliónů domácnosti.Jak to porovnat s Netflixem? Ten si svoje interní čísla drží jako nejcennější tajemství a jen velmi málo pouští ven nějaké statistiky (viz o tom, kolik lidí sleduje seriály nárazově). Ve srovnání s HBO víme, že počet předplatitelů v USA je zhruba stejný jako u Netflixu (50 miliónů), ale kolik lidí třeba sledovalo Stranger Things? Společnost Nielsen se pokusila oklikou spočítat data o Netflixu z venku a začít je prodávat dále, ale dle slov Netflixu se úplně netrefila a bude muset začít jinak. Jak to jde oklikou spočítat? Třeba tak, že se podíváte, jaký zájem o seriál je na webech, ze kterých se dají čerpat data - třeba ze sociálních sítí jako je Facebook či Twitter a nebo z vyhledávačů jako je Google.A druhou možnost jsme zvolili i my a pomocí služby Google Trends porovnali, jaký je zájem o daný seriál. Samozřejmě víme, že data to jsou pouze orientační a nemusí nutně vypovídat o jeho legální sledovanosti (viz placatá čára The Big Bang Theory, která by měla být lepší vzhledem ke sledovanosti než u Game of Thrones), nicméně určitý obrázek to dá. Z porovnání trendů vyplývá, že špičky okolo Game of Thrones letošní léto jsou zhruba stejné jako u Stranger Things před pár týdny. Netflix vypouští své seriály najednou, takže se dá očekávat rychlejší nástup, jak lidi začnou sledovat maratón a naopak velmi rychle skončí. Nicméně i tak to jsou impozantní čísla, podrobná data z Google Adwords ukazují, že se pohybujeme v desítkách miliónů hledaní za měsíc.

Že jsou Stranger Things zatím největší úspěch Netflixu svědčí i druhý graf, který ukazuje hledanost pouze pro jejich původní seriály. I tady Stranger Things vedou a o jejich síle svědčí, že jen uvedení nového traileru na druhou sezónu loni na podzim vyvolalo větší zájem samotná první sezóna. Trend tedy bude pokračovat a sekundovat mu mohl maximálně seriál 13 Reasons Why letos na jaře. Naopak nejstarší zástupci, jako je Orange Is the New Black nebo House of Cards už jsou na tom výrazně hůře a žádná velká čísla nenosí ani comicsové seriály - nejlepší byl z nich letos na jaře Luke Cage.A jak by to bylo u nás? Stejný graf - v relativním srovnání - jde vytáhnout jen čistě pro Česko také. Z něj jasně vyplývá, že tady se o svojí pozici Game of Thrones je tak bát nemusí (a to ještě nepočítáme hledání českého překladu "Hra o trůny"), nicméně Stranger Things v zájmu dotahují na pomyslnou dvojku - Walking Dead (Živí mrtví). Pro srovnání ještě nabízíme další dva seriály - populární Vikings a Big Bang Theory, druhý jmenovaný by se po započítání českého překladu (Teorie velkého třesku) dostal na úroveň Stranger Things.Jak tedy tento souboj rozsoudit? Popularita ve vyhledávači je jedno měřítko, podle kterého Netflix zdá se dosáhl svého a podařilo se mu prozatím dosáhnout se Stranger Things věhlasu, kterým se aktuálně může pyšnit pouze Game of Thrones. Sledovanost nemusí být jiná, ale problém v číslech bude ten, že Hra o trůny může počítat s trvalejší výdrží, minimálně po dobu jedné sezóny. Stranger Things ale budou mít příští rok jednu výhodu, poslední sezóna Game of Thrones bude zřejmě až v roce 2019 a tak si může příští rok toto prvenství nárokovat.2017   Filmové novinky   Tomáš Vyskočil   392 přečtení   28 líbí se   6 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Netflix jako jasná volba pro váš Ultra HD televizor? Budete mile překvapeni

Netflix jako jasná volba pro váš Ultra HD televizor? Budete mile překvapeni

včera 0:00   Filmové novinky  

Letní měsíce bývají často označované v médiích jako takzvaná okurková sezóna, ve které se prakticky nic neděje, a proto on-line portály, deníky nebo časopisy vytahují témata, jež mohou s jistotou pravidelnosti opakovat každý rok. Při této příležitosti jsem se proto rozhodl popsat své první zkušenosti s formátem Ultra HD označovaným též jako 4K a souvisí s nákupem nového televizoru, který toto rozlišení může zprostředkovat.
Přijeď na Filmtoro Fest a užij si dva dny plné filmů a zábavy

Přijeď na Filmtoro Fest a užij si dva dny plné filmů a zábavy

před 2 dny   Filmové novinky   7 líbí se  

Chceš začít koupání, surfování, pití chutných koktejů a sledování skvělých filmů v jeden den na jednom místě a navíc ještě v Česku? Tak v tom případě doraž na historický první Filmtoro fest, který pořádáme již příští víkend, od 27. července, v letním kině Černá v Pošumaví u lipenské přehrady. Během dvou večerů si můžeš vychutnat pohodu na pláži i v kině, sledovat The Rocka na plátně a nebo potkat Terezu Voříškovou, která přijede na festival exkluzivně uvést svůj nový film Chata na prodej.
Zastaví někdo Netflix?

Zastaví někdo Netflix?

před 3 měsíci   Filmové novinky   19 líbí se  

Dnes jste nás mohli vidět na konferenci TVCON, kterou pro všechny odborníky a fanoušky televizního vysílání a spřízněných technologií pořádá společnost Internet Info. Tématem naší přednášky bylo “Zastaví někdo Netflix?” Pro všechny naše čtenáře přinášíme přepis a grafy z přednášky, ve které přínášíme několik detailních statistik o Netflixu, jeho zákaznícících, konkurentech, nabídce a budoucnosti celého oboru.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist