FB pixel

Kdy se služba spustí?

Je to půl roku, co jsme o nečekané události na poli streamingu psali, během té doby se zatím podařilo odhalit jen pár dalších detailů. To nejdůležitější - přesné datum spuštění - zatím Disney neoznámil, takže stále pracujeme s verzí “podzim 2019”. Už příští měsíc Disney zřejmě spustí rozšířenou verzi své streamovací služby pro sportovní kanál ESPN, kvůli které si před časem pořídil skoro za dvě miliardy technologickou společnosti BAMtech. Sport měl u Disney hlavounů prioritu, takže se dá čekat, že přípravné práce na filmovou službu rozběhnou poté. Nejvíce se tedy řeší, jaké tituly od Disneyho, Marvelu, Pixaru a dalších značek skupiny tam budou. Smlouva s Netflixem vyprší až příští rok, takže například Black Panthera se ještě na Netflixu zřejmě dočkáme.

Kolik bude služba stát?

Tady je zatím také ticho, ale leccos může napovědět, že právě rozšířená verze ESPN plus se bude v USA prodávat za měsíční sazbu 4,99 dolarů. Disney nebude mít problém podstřelit cenu Netflixu, jehož základní verze stojí v USA 7,99 dolarů, jednak protože potřebuje nalákat nové uživatele a pak si to i díky svému bohatému zázemí může dovolit. Disney produkuje celovečerní animované filmy od roku 1938 a počínaje Sněhurkou prakticky ovládl žánr rodinných filmů.

Bude služba mezinárodní?

Ve vybraných rozhovorech s vedením společnosti občas dojde řeč i na to, jak moc bude nová služba světová. Dobrou zprávou je, že k ní občas jde dohledat i odpověď. Podle všeho by služba v roce 2019 měla odstartovat nejdříve v USA a “co nejdříve” se rozšířit do celého světa. Dávalo by to smysl, protože typicky dětské filmy od Disneyho jsou nyní velmi populární i mimo USA a akcionáři se nebudou chtít připravit o tučné zisky třeba z Japonska, které je disneyovkám zaslíbené. Rychlosti zřejmě nebudou bránit technické problémy jako spíš lokalizace, protože Disney nebude chtít své dětské pořady pouštět ven bez místních jazykových verzí, typicky na překladech a dabingu animáků si dává hodně záležet.

Jaký obsah na službě bude?

Čekejte všechny výstavní kousky studia. Tedy typicky všechny animované klasiky od Sněhurky až po Ledové království, všechny filmy studia Pixar od Příběhu hraček až po Coco a další více či méně dětské filmy, které Disney pod různými hlavičkami za svojí existenci vytvořil či odkoupil - tedy všechny nové hrané remaky svých pohádek (Kráska a zvíře) či jiné adaptace jako Piráti z Karibiku. Čekejte také tuny různých videopokračování a seriálů na motivy těchto známých filmů, které dobře znáte i z českého vysílání televize Disney Channel. Disney potvrdil, že tyto tituly budou pouze u něj, tedy nenajdete je později na Netflixu, Amazonu či dalších službách. Budete si je ale moci samozřejmě dál kupovat jednotlivě třeba na iTunes.

Co filmy a seriály od Marvelu?

Nejdiskutovanější téma jsou samozřejmě komiksovky z Marvel Cinematic Universe, které průběžně bourají jeden rekord návštěvnosti za druhým. Disney prostřednictvím koupeného studia Marvel vlastní komplet práva od prvního Iron Mana až po aktuální kinohit Black Panther či všechny další blížící se filmy jako Avengers: Infinity War. Tyhle filmy jsou (budou) zatím i na Netflixu, ale nejpozději příští rok Disney exkluzivní smlouvu ukončí a pak už budou jen u něj. U seriálů jako Daredevil, Jessica Jones nebo The Defenders je situace složitější, ale zdá se, že tady Netflix a Disney dospěli k dohodě a televizní komiksovky budou dál u Netflixu. Dává to smysl pro obě strany, Netflix chce udržet svoje výstavní kousky a Disney chce zase svojí službu mít mnohem více dětskou a rozdrcené lebky z Daredevila do toho moc nepasují.

Jak to bude se Star Wars?

Disney odkoupil Lucasfilm už před šesti lety a od roku 2015 nás pravidelně zásobuje novými díly Star Wars, po ukončení nové trilogie za dva roky plánuje hned další tři díly a zatím neuzavřené množství spinoffů (letos se dočkáme Hana Sola, mluví se o Obi-Wanovi). Původní šestice filmů - a především hned ten první - mají však určité vazby na původního distributora, kterým je studio 20th Century Fox. Jeho nečekanou koupí, kterou oznámil Disney loni koncem roku, se zdá být tento problém vyřešen, ale Disney musí počkat ještě na dlouhé a bolestivé schvalování antimonopolními úřady, které se potáhne ještě nejméně rok. Do té doby nemůže s nově nabitým archivem nic dělat, navíc se do obchodu ještě začal montovat telekomunikační obr Comcast (vlastní konkurenční studio Paramount) a jeho nabídka prý “není nezajímavá”.

Jak to bude s X-Meny?

Největší haló po akvizici 20th Century Fox budila u fanoušků Marvelu nyní konečně otevřená možnost spojení Avengers a X-Men, ale než se dokončí schvalování, žádné spojování vesmírů zatím nebude. A když k němu dojde, je otázka jak právě minulí X-Meni, stejně jako většina dalšího obsahu od studia Fox, do nové služby Disneyho zapadne. Jsou to totiž většinou už mnohem drsnější filmy (viz Deadpool, Logan, ale i Predátor či Vetřelec) a ty se moc do koncepce “rodinné půjčovny” nehodí. Dá se tedy čekat, že tyto tituly se budou objevovat i neexkluzivně mimo Disneyho službu.

Co bude s Hulu?

Až uschnou razítka na schválení spojení studií Disney a Fox, přijde na řadu velká porada okolo online půjčovny Hulu. Ta je totiž společným a víceméně rovnoceným podnikem hned čtyř velkých hollywoodských studií (Disney, Fox, Warner a Universal), a po spojení dvou z nich bude Disney držet nadpoloviční většinu. Zatím neprosakují zprávy, co se kutí, zda bude chtít Disney odkoupit i zbytek a udělat z ní “svojí půjčovnu pro dospělé”, ale rozhodně plánuje hodně svého (původního i nově nabytého) obsahu nechat přímo tam. Jmenujme třeba seriály jako Ztraceni, Chirurgové a nebo také 24 hodin či Dr. House. Hulu zatím existuje pouze v USA (+ Japonsku) a poslední dobou sbírá všechny “seriálové odpadlíky” z Netflixu, čím se jeho pozice nenápadně posiluje.

Budou na nové službě původní tituly?

Jednou z mála věcí, kterou šéfové Disneyho od začátku potvrdili, je že nová služba bude mít “hodně původního obsahu”. Některé svoje plánované menší filmy jako komedii Magic Camp, další díl stále populárních Mupeťáků, The Mighty Ducks či High School Musical ba dokonce nový film s Annou Kendrick nazvanou Noelle, prý mají zamířit exkluzivně přímo do nové služby a nikoliv do kin. Mluví se o nové verzi Lady a Tramp, Meče v kameni či remake komedie Tři muži a nemluvně, všechno to jsou tituly, které by mohl Disney nasadit raději přímo online než do kin, kam si schovává jen ty největší pecky. Z původních seriálů se zatím nejhlasitěji mluví o animovém seriálu na motivy pixarovky Příšerky s.r.o., a pak je to samozřejmě dlouho uvažovaná a propíraná hraná seriálová verze ze světa Star Wars. Podrobnosti a finální povrzení ale zatím nepadlo.

Co bude s Netflixem?

S tím, jak oznámil Disney stažení svých titulů z Netflixu, se začalo mluvit o tom, jak moc to ublíží současnému světovému lídrovi. Pro Netflix to samozřejmě je rána, exkluzivní dohoda s Disneym mu umožnila už pár měsíců po premiéře mít nové marvelovky nebo Star Wars, nicméně s tím, jak dlouhodobě mění poměr své nabídky z přejatých do původních pořadů (viz hity jako Stranger Things), je to rána, na kterou se vlastně připravoval. Horší to bude pro samotné diváky, kteří nyní mohli mít na Netflixu koncentrovanou nabídku “toho nejlepšího” a nyní budou muset mít další extra službu, pokud se budou chtít dostat levně k novému obsahu.

Má se Netflix bát nové Disney online půjčovny?  |  Streaming novinky  |   |  87 přečtení  |  10 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku Má se Netflix bát nové Disney online půjčovny?

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Má se Netflix bát nové Disney online půjčovny?

Streaming novinky  |  před 1 hodinami

Ochota Čechů platit si za streamovací služby je nízká. Ale zvyšuje se

Český statistický úřad nedávno vydal poměrně zajímavé statistiky, které naznačují, jak moc jsme v Česku ochotni utrácet za placené streamovací služby ve srovnání z ostatními státy Evropské unie a naopak ukazují naši tendenci k nahrávání obsahu na internet a jeho sdílení. číst více

Streaming novinky  |  včera 9:00  |  8

Smůla i pro Česko. Netflix do natáčení v Británii investuje miliardu dolarů

Zaklínač, Sexuální výchova či Koruna patří mezi výstavní seriály Netflixu a všechny tři se v letošním roce natáčely ve Velké Británii. Letos nakonec streamer na Britských ostrovech zdvojnásobil své investice z půl miliardy dolarů na rovnou miliardu. číst více

Streaming novinky  |  před 2 dny  |  5

Amazon ruší jeden ze svých letošních největších seriálů

Někdy velké ambice nestačí. Své o tom ví autorka Gillian Flynn, která se dostala do světla reflektorů díky adaptaci své knihy Zmizelá, díky níž byly zadaptovány i její další knihy. Její nejnovější seriál Utopia, jenž měl být letošní vlajkovou Amazonu, byl streamerem zrušen po jediné řadě. číst více

Streaming novinky  |  před 4 dny  |  12

Monstrbiják Godzilla vs Kong na Netflixu? Streameři o něj svádějí boj

Krátce po revolučním oznámení o distribuci komiksového velkofilmu Wonder Woman 1984, který se vedle kin ve stejnou chvíli podívá i na streamovací službu HBO Max, se stupňuje šeptanda kolem blockbusteru Godzilla vs Kong. Vedle HBO projevuje velký zájem i Netflix. číst více

Streaming novinky  |  před 6 dny  |  65

Netflix v nových ukázkách láká na 3 zimní novinky!

Netflix vydal trailery na své tři novinky a jakoby jimi podtrhl depresivní zimní náladu prodlužujících se nocí. Láká v nich na mysteriózní drama Rovnodennost, intimní drama o lidské tragédii Střípky ženy a dokusérii Rozparovač o vrahovi třinácti žen. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist