FB pixel TP pixel
Mandalorian: co všechno víme o prvním hraném Star Wars seriálu? © TMDB

Mandalorian: co všechno víme o prvním hraném Star Wars seriálu?

Jon Favreau připravuje pro streamovací platformu Disney+ vůbec první hraný seriál ze světa Star Wars, který nás tentokrát zavede do zcela nového koutu jedné předaleké galaxie. Pojďme se podívat na to, co nás v seriálu čeká a zda ho také uvidíme hned u nás.

Tipy na film

Je zajímavé, že i 40 let od Nové naděje, které zahrnují zatím 10 filmů, několik animovaných sérií a doslova stovky a stovky knih, si Star Wars stále ještě může zažít jedno poprvé – svou vlastní live-action TV sérii. Za kormidlem projektu stojí Jon Favreau, který v roce 2008 nastartoval vlnu marvelovských filmů snímkem Iron Man, a celé už to má i jméno. O čem tedy Mandalorian bude? Kdo si v něm zahraje? A to nejdůležitější – kdy se diváci budou moci na tohle Star Wars seriálové dobrodružství vydat?

O čem to bude?

Mandalorian: co všechno víme o prvním hraném Star Wars seriálu? © TMDB

Mandalorian se bude odehrávat tři roky po událostech z Návratu Jediů. Tedy krátce po pádu Impéria a před vznikem Prvního řádu, kdy se Nová republika stále snaží a učí uchopit svou nově nabytou moc, zatímco galaxie se pravděpodobně dočasně promění na vesmírný ekvivalent Divokého západu. Největší novinkou bude hlavní postava z řad Mandalorianů (tentokrát zřejmě žádný Skywalker), kteří jsou sice známí již z původní trilogie, avšak o jejich kultuře či domovské planetě Mandalore se toho z filmů příliš nedozvíte. Z původních epizod a prequelů jsou nejznámějšími zástupci Mandalorianů Jango Fett a jeho klon/syn Boba Fett. I když se ani jeden z nich na Mandalore nenarodil, oba nosili mandalorskou zbroj, kterou lze vidět i na prvním zveřejněném snímku ze seriálu. K zápletce je zatím známo pouze to, že budeme sledovat pouť námezdního lovce samotáře z řad Mandalorianů, který se bude pohybovat v odlehlých částech galaxie daleko od dosahu autority Nové republiky.

Kdo jsou Mandaloriané?

Mandalorian: co všechno víme o prvním hraném Star Wars seriálu? © TMDB

Mandaloriané jsou obyvatelé své domovské planety Mandalore a řady dalších planet a kolonií napříč celou galaxií. Jejich historie je poměrně komplikovaná a plná válek a bitev. A i když uvnitř mandalorské kultury existují mírumilovnější frakce, jsou Mandaloriané známí zejména pro své bojové schopnosti, díky kterým byli jedním z trnů v patě řádu Jediů v období Staré republiky a de facto i jedněmi z mála válečníků, kteří se Jediům dokázali rovnocenně postavit. Diváci se s nimi poprvé setkali v Impérium vrací úder, kde se objevil Boba Fett, neurychlený klon dalšího Mandaloriana Jango Fetta, který se jako původce armády klonů objevil v Klony útočí. Mandaloriané se rovněž stali spojenci frakce The Shadow Collective Dartha Maula, která se na moment objevila ve filmu Solo: Star Wars Story.

Kdo za seriálem stojí a kdo si v něm zahraje?

Mandalorian: co všechno víme o prvním hraném Star Wars seriálu? © TMDB

Byť se Mandalorian časově nachází v období, ve kterém bychom se mohli setkat s celou řadou postav známých z původní trilogie, Favreau už loni v květnu v jednom rozhovoru konstatoval, že jeho Star Wars seriál bude obsahovat „kompletně nové postavy“. Hlavní roli Mandaloriana ztvární Pedro Pascal, známý zejména jako princ Oberyn Martell z Hry o trůny. Mezi další potvrzené herce patří Gina Carano (Deadpool), Nick Nolte, Giancarlo Esposito, Carl Weathers, Emily Swallow, Omid Abtahi a Werner Herzog. Jon Favreau se pro tuto sérii kromě producentské role ujal i scénáře. Není ostatně ve světě Star Wars žádným nováčkem. Pro Star Wars: Klonové války daboval postavu Mandaloriana a vůdce Umrlčí hlídky Pre Vizsly, odkud možná pochází jeho slabost pro Mandaloriany. Jednotlivé epizody budou točit i další zajímavá jména, třeba Taika Waititi nebo Bryce Dallas Howard (dcera Rona Howarrda). Hudbu složí Ludwig Göransson (Black Panther). Kromě lidských postav se v seriálu objeví řada robotů a droidů, z nichž někteří by mohli být staří známí. Favreau občas na svém Instagramu ukáže pro rozvíření fanouškovských vod rekvizitu ze seriálu, jako zbraň Boba Fetta ze Star Wars Holiday Special, námezdního lovce IG-88 assassin droida, kterého diváci znají z Impérium vrací úder, nebo droida R5-D4, který v Nové naději záměrně simuloval poruchu, aby místo něj Jawové Lukovi Skywalkerovi a jeho strýci prodali droida R2-D2.

Kolik bude dílů? A kdy je uvidíme?

Mandalorian: co všechno víme o prvním hraném Star Wars seriálu? © TMDB

První řada bude mít 10 dílů, které spolknou celkový budget v hodnotě 100 milionů dolarů. Každý díl tedy bude stát přibližně 10 milionů dolarů. Z pohledu výdajů se tak Mandalorian rozhodně zařadí do skupiny seriálové „vyšší šlechty“ vedle Hry o trůny nebo chystaného seriálu ze světa Pána Prstenů z dílny Amazonu. Disney dělá vše proto, aby svou exkluzivní streamovací platformu Disney+ spustilo na podzim letošního roku. A Mandalorian by měl být jedním z hlavních marketingových taháků. V tuto chvíli však není jasné, zda se seriál objeví společně se spuštěním Disney+, nebo dorazí později. První snímky kulis se na veřejnosti objevily loni v září a natáčení podle všeho začalo krátce poté v říjnu. Je tak dost dobře možné, že se Mandaloriana diváci dočkají dříve než Epizody IX. Tedy rozhodně američti diváci. Streamovací služba Disney + má být sice spuštěna i u nás, má dokonce už svojí lokalizovanou stránku, ale není jasné, zda to bude stejně jako v USA, tedy letos na podzim.

 227 zobrazení  
Nový seriál českého HBO je zahalen tajemstvím. Kdo bude Bez vědomí?
Nový seriál českého HBO je zahalen tajemstvím. Kdo bude Bez vědomí?
31.01.2019 9:00:00 | Tipy na film

Nový český HBO seriál Bez vědomí, za kterým stojí tým proslavný Pustinou, je zatím zahalený tajemstvím. My jsme ale mohli omrknout natáčení a snažili se vytáhnout zápletku z hlavních herců a tvůrců. Co myslíte, povedlo se nám to?

10 filmů, kde je hlavní hrdina Rozpolcený
10 filmů, kde je hlavní hrdina Rozpolcený
30.01.2019 19:00:00 | Tipy na film

Po třech letech se letos do kina vrátil Kevin Wendell Crumb, vyšinutý maniak, v jehož hlavě se nachází 24 různých osobností. Jeden z hlavních hrdinů filmu Skleněný v podání Jamese McAvoye však není jedinou filmovou rozvětvenou osobností, proto se v naší desítce podívejte na filmy, ve kterých se postavy se schizofrenií rovněž objevují.

10 hudebníků, kteří by si zasloužili film jako Bohemian Rhapsody
10 hudebníků, kteří by si zasloužili film jako Bohemian Rhapsody
29.01.2019 9:00:00 | Tipy na film

Freddie Mercury ovládl kina tak, jako dlouho žádný hudebník. Pojďme se tedy podívat na deset dalších, kteří by si zasloužili kvalitní biografii na stříbrném plátně. Nejen protože zatím žádnou nemají, ale především pro jejich zajímavý příběh.

10 superhrdinských filmů, které nejsou podle komiksu
10 superhrdinských filmů, které nejsou podle komiksu
28.01.2019 8:30:00 | Tipy na film

Minulý víkend do českých kin dorazil Skleněný M. Night Shyamalana, který se v odkazu na svého 19 let starého předchůdce Vyvolený zaměřuje na žánr komiksů a komiksových hrdinů, aniž by sám byl podle komiksové předlohy. A i když jsou v tomhle přístupu Vyvolený i Skleněný rozhodně originální, nejsou zároveň zdaleka jediní.