FB pixel TP pixel
Nejlepší akční film roku je v kinech s předstihem. V IMAXu vás ale může zklamat © Paramount Pictures

Nejlepší akční film roku je v kinech s předstihem. V IMAXu vás ale může zklamat

Mission: Impossible - Odplata má sice oficiální premiéru až 13. července, Tom Cruise ale nakonec čekat nevydržel a novou nemožnou misi posílá o týden dříve do kin v řadě předpremiér. Vyplatí se ale IMAX, o který se Cruise týdny dohadoval?

Zajímavosti

Jestli se o něčem v posledních týdnech z hlediska filmové distribuce hodně mluvilo, pak to byly spory mezi IMAXem a Tomem Cruisem kvůli nasazení snímku Mission: Impossible Odplata - První část právě v sálech, kde je možné vidět filmy i v poměru stran 1.43:1. IMAX se totiž globálně rozhodl, že pro Ethana Hunta vyhradí pouze jediný týden, po kterém nasadí Nolanova Oppenheimera, přičemž spektákl o tvůrci atomové bomby by měl mít v IMAXech dvoutýdenní okno, po němž bude teprve možné zařadit Cruisovu nemožnou misi zpět do obřích kinosálů. Podle hollywoodských kuloárů Cruise po tomto zjištění doslova běsnil a argumentoval svými předchozími filmy jako Mission: Impossible - Fallout a Top Gun: Maverick, u nichž některé velké akční scény přepínaly do poměru stran 1.90:1, který je určen pro digitální IMAX projekce.

Cruise se Nolanovi nevyrovná

Zástupci IMAXu ale byli neoblomní a protiargumentovali jednoduše – Nolan IMAX podporuje od samého začátku a dlouhodobě s ním spolupracuje. Navíc co si budeme povídat, Cruise ani nenatáčel na velkoformátový IMAX, nýbrž na Sony CineAlta Venice kamery, které jsou pro IMAX certifikované, ale mají dost daleko ke klasickým IMAX monstrům, které jsou pro manipulaci štábu osinou v zadnici, ale obrázek dělají naprosto luxusní. Nehledě na to, že Nolan natáčel na 65mm filmy od IMAXu a Panavisionu, a dokonce si nechal udělat i černobílou verzi, která doposud vůbec neexistovala. Mám Cruise rád, ale technicky se s Nolanem prostě srovnávat nemůže. Nehledě na to, že prezentace v IMAXu je v případě nové Mission: Impossible docela overkill.

Zatímco Nolan bude v IMAXu přepínat mezi poměry stran 2.20:1 a imaxovským 1:43:1 přičemž film bude promítán ze 70mm filmu narvaného do stařičké 70mm promítačky, kterou máme mimochodem v Česku jako jediní z celé Evropy, Cruise v Česku v rámci IMAXu vsadí na digitální 2K projekci. Takže hádat se o to, jestli si zaslouží být v kinech on, nebo Nolan je z objektivního pohledu naprostý nesmysl. Spíš si měli lidé v Paramountu pohlídat, aby nešli proti jednomu z nejočekávanějších IMAX releasů posledních let.

Kam do kina? IMAX, 4K, Atmos?

Určitě se ale ptáte, kam byste na Mission: Impossible měli sami vyrazit. Vždyť Oppenheimer vstoupí do českých kin až za dva týdny, takže proč na Cruise do IMAXu prostě nejít a neužít si ho na jeho gigantickém plátně? Inu, jedním z argumentů proti je absence IMAX sekvencí, které – na rozdíl od Falloutu a Top Gunu – tentokrát Tomík nedoručil. Snímek je tedy i v IMAXu dostupný pouze v poměru stran 2.39:1, což znamená tradiční širokoúhlou nudli. Žádný extra obraz ve vertikálu tedy tentokrát nečekejte. Důvodem má být podle střihače Eddieho Hamiltona jednoduchý fakt, že z výsledného materiálu nešlo do 1.43:1 přetáhnout celou akční scénu. A jak víme z dřívějších Nolanovek, přepínání mezi formáty v rámci individuálních záběrů je divácký opruz. Režisér Christopher McQuarrie tak dospěl k rozhodnutí, že tentokrát žádné IMAX sekvence ve filmu nebudou, v druhé části Odplaty se ale máme dočkat dvou akčních scény, které budou v IMAX poměru stran v kinech dostupné, respektive se s nimi počítá.

Proti IMAXu pak samozřejmě mluví i digitální 2K projekce, která zkrátka není nejostřejší, a také dlouhodobě se slévající zvuková prezentace, o které jsem se detailně rozepisoval už při premiéře druhého Avatara a stále všechno do puntíku platí. Kam tedy na tu Mission: Impossible vyrazit?

Samozřejmě vám tady nebudu IMAX úplně rozmlouvat, protože velikost plátna je v něm stále naprosto ohromující. Nicméně já bych zvolil spíš projekci ve 4K s Dolby Atmos. Získáte ostřejší obrázek, mnohem lepší, vyváženější a prokreslenější prostorový zvuk a nebudete nijak tratit ani na prezentaci poměru stranu obrazu. Samozřejmě si ale ohlídejte, abyste šli do jednoho z hlavních kinosálů vašeho oblíbeného kina a neskočili v nějaké malé kobce. V rámci aktuálních předpremiér by ale tohle neměl být samozřejmě problém. Poslední variantou, kterou bych volil, je pak samozřejmě projekce se 7.1 Dolby Surround, a na posledním místě je pod hromadou bahna schovaná i varianta s českým dabingem. Tu si v tomto případě může skutečně dovolit jen lidské monstrum, nebo rodič, který bere do kina malé caparty. Vzhledem k přístupnosti od 12 let mi ale ani tohle nepřijde moc jako argument. To už bych si raději nechal stříkat vodu a kouř do obličeje na 4DX. A to na Matějskou pouť také dvakrát nejsem. Zajímavou alternativou pro cestovatele pak samozřejmě mohou být 4K laserové IMAXy za našimi hranicemi v Linci, Berlíně či Leonbergu. Samozřejmě si ale nejdřív překontrolujte program a jazykové verze.

Zdroj: IMAX / Variety / Business Insider / Autorský text

Zaklínač žehlí, co se dá. Těchto 5 věcí se třetí řadě rozhodně povedlo
Zaklínač žehlí, co se dá. Těchto 5 věcí se třetí řadě rozhodně povedlo
07.07.2023 16:30:00 | Zajímavosti

Třetí řada Zaklínače už nám odhalila více než polovinu ze svých osmi dílů, a byť si na zbytek budeme muset ještě necelý měsíc počkat, můžeme pár závěrů o její kvalitě vyslovit již nyní. O dokonalosti zatím hovořit nelze, nicméně pár pozitiv, která stojí za zmínku, si Netflix přece jen připravil a není fér je přehlížet.

Noví Pitt a DiCaprio? 10 mladých herců, které se vyplatí sledovat
Noví Pitt a DiCaprio? 10 mladých herců, které se vyplatí sledovat
22.03.2023 16:55:00 | Zajímavosti

Éra Brada Pitta a Johnyho Deppa je už pomalu za námi, není však nutné smutnit. Na obzoru je mnoho nadějných, talentovaných a pohledných tváří, které je brzy nahradí. Kdo to bude? Vybrali jsme pro vás desítku budoucích superstars, které je určitě dobré držet v hledáčku.

10 příběhů z Pána prstenů, které chceme vidět v nových filmech
10 příběhů z Pána prstenů, které chceme vidět v nových filmech
02.03.2023 13:15:00 | Zajímavosti

Fanoušci Tolkiena zažívají aktuálně slušnou euforii. Kluci a holky z Warner Bros. totiž potvrdili, že získali potřebná práva a chtějí se pustit do točení nových filmů ze Středozemě. Na rozdíl od Amazonu mají navíc mnohem větší možnosti. Které příběhy by si zfilmování zasloužily nejvíc?

10 detailů z Harryho Pottera, které jste celé roky přehlíželi
10 detailů z Harryho Pottera, které jste celé roky přehlíželi
26.02.2023 14:40:00 | Zajímavosti

Filmová série Harry Potter je dnes stále něčím, co si i více než dekádu po premiéře posledního dílu každý správný Potterovec aspoň jednou ročně sjede. V mnoha obývácích patří k tradiční vánoční podívané. I přesto skrývá neuvěřitelné detaily, které jste i po milionté přehlédli. Znáte tyhle?