FB pixel
Zdroj: Netflix / Cinemart

Nechcete čekat na Disney+ další rok? Pojďme to společně změnit!

Nejdříve trochu vyjasnění. Když myslíme český Netflix, tak máme na mysli ten, který si může pořídit každý člověk s českou adresou a má zároveň nastaven ANGLICKÝ profil. Tohle je velmi důležité, protože jak už jsme mnohokrát psali, když máte nastaven ČESKÝ profil, Netflix vám ukazuje jen tituly, které mají českou podporu (titulky nebo dabing) a těch je k dnešnímu dni “jen” cca 3.200. Když se ale přepnete zpět (návod), případně pokud jste ani nikdy nepřepnuli, máte na výběr zhruba 6.900 titulů, tedy více než dvojnásobek filmového a seriálového obsahu.

Nejvíc titulů, pokud nepotřebujete češtinu
Zdroj: Flixpatrol

Nejvíc titulů, pokud nepotřebujete češtinu

Vyhledávač unogs.com už dlouhá léta nabízí srovnání velkých Netflix trhů, a přestože se Netflix snaží proti podobným webům stejně dlouhá léta zasahovat a znemožnit tak masivní vytěžování, unogs.com si stále drží zřejmě nejspolehlivější databázi. I my ji ostatně pro naše pokrytí využíváme, ale ještě k tomu přidáváme ruční kontrolu plus občasné přidání či odebrání linků, které unogs.com v masivním měřítku nepokryje. Jedná se však o drobné procento, a proto můžeme s klidem přejít na následující statistiku, která ukazuje statistiky 38 nejdůležitějších trhů. A Česko s nemalým náskokem vede.


Zdroj: Flixpatrol

Není to úplně překvapení, protože počty titulů na českém, ale třeba i slovenském a maďarském Netflixu patřily historicky k nejvyšším už v minulosti. Může za to především pozdější spuštění lokalizace. Zatímco velké evropské trhy jako Francie, Německo ale třeba i Polsko si mohly svojí francouzskou, německou či polskou verzi užívat dlouhá léta a Netflix byl tak nucen u každé novinky dvakrát zvážit, zda se mu vyplatí udělat “povinný” dabing či titulky, pro nás, pro Slovensko a pro další menší trhy to prostě neřešil a pouštěl do knihovny všechno, co měl k dispozici. Teprve s přepnutím na českou verzi v říjnu 2019 se to zlepšilo, ale historicky tam zůstalo dost nepočeštěných, ale stále platných titulů. Viz úvodní “3 tisíce vs 7 tisíc” statistika.

Solidní základ Netflix Originals
Zdroj: Flixpatrol

Solidní základ Netflix Originals

Když se podíváte na čísla Německa či Francie, určitě vás překvapí, o jak nemalý rozdíl se jedná. A tady si můžeme pomoci jinou statistikou. Podle našich statistik do dnešního dne nosí značku “Netflix original či Netflix series” více než 2.100 filmů a seriálů. Ty budou v naprosté většině případů ve všech zemích a ve všech knihovnách přítomné. Ano, existují různé výjimky, kdy Netflix koupí práva jen pro USA (viz aktuální filmy jako Mrazivá past nebo Výbušnej koktejl), anebo naopak jen mimo USA (seriály jako The Flash nebo Živí mrtví), ale těch nejsou větší stovky. Tento základ tedy mají všechny země, a pak už rozhodují lokální zájmy a možnosti. Zde je Netflix odkázán na nákup z jiných zdrojů a tam už to není tak jednoduché.

Ne každý chce své tituly držet exkluzivně
Zdroj: Flixpatrol

Ne každý chce své tituly držet exkluzivně

Zde je naše “nevýznamnost” opět výhodou. U zásadních trhů, jako USA či Velká Británie, platí, že tam mají velká studia vždy svoji streamovací službu, a proto si svoje největší klenoty střeží jako oko v hlavě. Disney už prakticky celosvětově stáhl všechny svoje věci z Netflixu a má je jen u sebe. Warneři to dělají postupně - zatímco v USA už všechno podstatné je na HBO MAX (Přátelé a spol), ve světě - dokud existují výhodné lokální smlouvy či neexistuje HBO MAX - na vlastní exkluzivitu tolik netlačí. Universal a Paramount sice mají svoji vlastní službu, ale nijak se kromě vybraných seriálových klenotů neženou do exkluzivity a rádi přenechají svoje starší kousky právě Netflixu či Amazonu, takže tam je z čeho vybírat. Sony pak sice má novou smlouvu s Netflixem, ale ta se nás zatím netýká, protože starší kousky u nás už v pohodě najdete. Tak jako tak, streamovací války se odehrávají nejdříve na hlavních bojištích a než k nám dorazí, můžeme si užívat na Netflixu mnohem větší dostupnosti amerických filmů a seriálů, než kdybychom museli platit za novou službu.

České filmy táhnou

A jaká je naše specialita vůči trhům, jako je Maďarsko? Zde přichází na řadu lokální kinematografie. Ta má u nás velkou tradici a Netflix to velmi rychle pochopil. Více než 300 českých filmů na Netflixu má podle našich statistik slušný úspěch, ne nepodobný tomu, jak mají české filmy úspěch v českých kinech. Naše národní kinematografie sice nemá komerční úspěchy v jiných zemích a naši tvůrci zatím nemají ambice bojovat kromě Slovenska o jiné trhy, ale svoji diváckou základnu mají. To je staví mimo dva extrémy, které v našem regionu u Netflixu panují - zatímco Rusko či Polsko už díky své tradici, povaze i velikosti chtějí a mohou pro Netflix točit původní seriály a filmy, Maďarsko či Rumunsko mohou zatím nabídnout jen zázemí, ale chybí jim historie a komerční talenty. My jsme na tom podobně, ale na rozdíl od Maďarska tu historicky existují spousty českých titulů, které lze vytěžovat do nekonečna a diváci na ně slyší. A protože třeba na rozdíl od Francie neexistuje národní zájem dělat “český Netflix”, vystačí si streamovací obr s tím, že bude nakupovat české klasiky po desítkách.

Takže si to shrňme: Česko má největší katalog, protože na rozdíl od velkých trhů ho nebyl Netflix nucen zpočátku vždy lokalizovat. Na rozdíl od velkých trhů si také Netflixem zakoupené tituly zatím nerozebrali velcí streamovací hráči. A přispívá k tomu také silná lokální kinematografie, o kterou je stále zájem a nemá ve streamingu u nás další silné odbytiště. V dalších letech se dá čekat postupný úbytek, především jak do Česka vstoupí do další streamingoví hráči, ale než se tak stane, užívejme si takto širokého katalogu.

Na českém Netflixu je nejvíc titulů na světě. Jak je to možné?  |  Streaming novinky  | 

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako Na českém Netflixu je nejvíc titulů na světě. Jak je to možné?

Streaming novinky  |  včera 7:00

Sebevražedný oddíl je druhým nejúspěšnějším kinofilmem na HBO Max

Warneři mají za sebou docela divoký víkend. Jejich novinka Sebevražedný oddíl totiž v kinech zklamala. Jenže na streamovací službě HBO Max je z ní hit. číst více

Streaming novinky  |  před 6 dny

Expedice: Džungle na Disney+ vydělává. Další hity zatím streamer neuvede

Zábavná rodinná podívaná Expedice: Džungle vstoupila o uplynulém víkendu do kin i na streamovací službu Disney+. A výsledky jsou pro Disneyho přinejmenším rozpačité. číst více

Streaming novinky  |  před 7 dny

Zákulisní záběry z Mandaloriana ukazují Marka Hamilla jako Luka Skywalkera

V nové upoutávce na srpnové premiéry láká Disney+ mimo jiné na záběry z dokumentu o natáčení seriálového hitu Mandalorian. Můžete se tak podívat na Marka Hamilla na place před procesem digitálního omlazení. číst více

Streaming novinky  |  před 9 dny

Netflix se bojí pozastavených natáčení. Nařídil štábům povinné očkování

Pandemie koronaviru nabírá opět na síle a znovu zkomplikovala natáčení několika projektů. Šéfové Netflixu se proto rozhodli vyžadovat po svých hercích a dalších zaměstnancích v amerických produkcích očkování proti Covidu-19. číst více

Streaming novinky  |  před 12 dny

Scarlett Johansson žaluje Disneyho. Vadí jí online premiéra Black Widow

Hollywoodská star Scarlett Johansson podala žalobu na společnost Disney, v níž tvrdí, že firma porušila jejich smlouvu. Kromě kin totiž nabízí film Black Widow i na své streamovací službě Disney+, a ona tak přichází o peníze. číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist