FB pixel

Netflix slaví 20 let, co všechno dokázal?

Dnes je to na den přesně, co byl založen Netflix, nejslavnější online videopůjčovna světa. Jaká byla jeho historie, kdy byl spuštěň pro zákazníky, kdy dosáhl na první milión předplatitelů, kdy začal nabízet filmy online a kdy zažil nejhorší chvíle? Máme kompletní shrnutí jeho nejdůležitějších milníků.

1997

29. srpna 1997 se dva pánové, Marc Randolph a Reed Hastings, stali dvěma oficiálními zakladateli společnosti Netflix. Již před časem si řekli, že by bylo docela fajn nápad založit si něco jako Amazon a prodávat či půjčovat filmy. Původně to chtěli realizovat s videokazetami, ale zjistili, že to je příliš drahé a kazety jsou náchylné k rozbití. Tak se rozhodli, že to zkusí s novou technologií DVD, která právě startovala na několika trzích. Traduje se, že to celé vzniklo jako pomsta videopůjčovně Blockbuster, které musel Hastings zaplatil pokutu 40 dolarů za pozdní vrácení kazety s Apollo 13, ale později se ukázalo, že historka je vymyšlená, aby oba dva pánové mohli snáze vysvětlovat svůj obchodní model. Co ale je pravda, že pro vyzkoušení modelu posílání a půjčování DVD si nechal Hastings poslat zásilku poštou. Přišla nerozbitá a v pořádku. O útoku na videotrh bylo rozhodnuto.

Marc Randolph
Reed Hastings

1998

14. dubna 1998 je oficiálně spuštěn Netflix pro veřejnost na adrese www.netflix.com. Zainvestoval do ní jednak Reed Hastings, který předtím prodal úspěšně svojí předchozí společnost Rational Sotware Corporation za luxusních 700 miliónů dolarů, dále Randolphova matka a také investor Steve Kahn. Má 30 zaměstnanců a na skladě celkem 925 DVDček. Obchodní model byl tehdy jednoduchý - z online katalogu si vyberete film, necháte si ho poslat poštou a zaplatíte jednorázové půjčovné. Smíte si film nechat určitou dobu, pokud ho nevrátíte včas, zaplatíte pokutu (tedy úplně stejné jako ve vymyšlené historce s Apollem 13).

1999

Protože se ukázalo, že logisticky je model placení za každý film zbytečně náročné, uvádí v září 1999 Netflix na systém měsíčního předplatného. Za něj máte nárok na půjčení několika filmů za měsíc, pokud je vše v pořádku a včas doručeno nazpět, neplatíte nic navíc. Na začátku roku 2000 model s placením za kus opouští úplně.Takto vypadalo doručené DVD v obálce

2000

Netflix dostává nabídku na odkup ze strany svého největšího konkurence, řetěžce videopůjčoven Blockbuster. Nabídku v hodně 50 miliónů dolarů ale odmítá.

2002

29. května 2002 je Netflix uveden na burzu, aby získal další kapitál pro svůj rozvoj. Prodává celkem 5,5 miliónů akcí za startovací cenu 15 dolarů za kus. Koncem roku dosahuje počet předplatitelů 1 milión.

2003

Poprvé ve své historii je Netflix v plusu. Za ukončený rok 2003 má Netflix příjmy ve výši 272 miliónů dolarů a zisk 6,5 miliónu.

2004

Z firmy odchází jeden z dvojice zakladatelů, Marc Randolph. Začíná zuřivá cenová válka s řetězcem Blockbuster, který se rozhodne nabízet stejnou službu jako Netflix (vyber film online, doručení offline). Cena za měsíc začíná na 20 dolarech a obě firmy se dlouhou dobu přetahují, kdo z nich nabídne menší cenu. Netflixu se ale daří růst rychleji.

Centrála Netflix v kalifornském Los Gatos

2005

Netflix pokračuje ve zdravém růstu. V katalogu má už 35.000 filmů, měsíčně posílá poštou více než 1.000.000 kousků.

2006

Web Neflixu, ačkoliv slouží především jako místo pro objednávání doručení DVD, má v sobě také již úctyhodnou databázi hodnocení a proto se Netflix rozhodne vyhlásit soutěž. Milión dolarů pro toho, kdo jako první výrazně zlepší současný algoritmus doporučování. Do soutěže se zapojí programátoři a matematici z celého světa, přesto trvá tři roky než je definitivně vyhlášet vítěz - sedmičlenný tým složený z několika soutěžících skupin. Netflix ale jejich algoritmus nakonec nepoužije.

2007

Netflix po deseti letech slaví v únoru doručení DVD s pořadovým číslem 1.000.000.000. Přesto je vidět, že byznys s DVDčky upadá a proto, se rozhodne Netflix nabízet své služby nově také online. Je to ale trochu jiný zážitek než máme dnes. V katalogu je pouze 1.000 titulů (oproti 70.000 fyzických nosičů tehdy na skladě) velmi pochybných kvalit (žádné velké studiové filmy ani původní seriály), základní předplatné vám v kreditech pro sledování (!!!) vystačí jen na cca 4 filmy a navíc si můžete online Netflix pustit jen na operačním systému Windows a prohlížeči Internet Explorer.

2008

Protože Netflix chápe, že s nekvalitním obsahem žádnou velkou díru do světa neudělá, podepisuje prvního většího klienta, který mu dá svůj obsah online - je to televizní stanice Starz (seriál Spartacus). Ve stejný rok startuje v USA konkurent Hulu.com, který je spojením velkých studií a nabízí tehdy mnohem kvalitnější obsah. Amazon Video (dnešní Amazon Prime) už je na trhu 2 roky. Počet předplatitelů Netflixu je necelých 10 miliónů.

Počet předplatitelů Netflixu v čase

2010

Netflix se poprvé vydává mimo hranice USA a spouští svojí online platformu v Kanadě. Podaří se mu také dohodnout se s dalšími filmovými studii na poskytnutí katalogu do online streamingu - Paramount, Lionsgate, MGM. Tato akce ho prý stojí 1 miliardu dolarů. Větší událostí roku je ale konec Blockbusteru - legendární siť videopůjčoven a kdysi vyzyvatel Netflixu, krachuje po pádu trhu s DVD definitivně koncem roku 2010.

2011

Protože se online byznys dobře rozjíždí, zatímco disky pomalu, ale jistě padají, rozhodne se Netflix oddělit obě dvě platformy. Půjčování DVD poštou má dostat nový název Qwikster, online streamování by si nechalo původní název Netflix. Za obě dvě služby by se platilo extra. Změnu názvu a rozdělení ceny nenesou zákazníci dobře, jen za třetí čtvrtletí ubývá Netflixu 800.000 předplatiltelů. Netflix se poté rozhoduje, že všude bude dál fungovat za jednu cenu a pod jednou značkou. Přesto rok končí Netflix s impozantními čísly - 23 miliónů předplatitelů v USA, většinou z USA, ale přibývají i noví především díky spuštění v Brazilíi, Karibiku a Střední Americe.

2012

Online streamování poprvé přivádí Netflix do Evropy. Startuje se ve Velké Británii a Irsku, koncem roku se rozšiřuje také do Skandinávie. Protože ale náklady rostou rychleji než zisky, expanze mírně zpomaluje a následující rok Netflix spouští v Evropě pouze Nizozemí. Jedním z největších nákladů Netflixu není jen lokalizace, ale i další nové smlouvy s velkými studii. V roce 2012 se dohodl s Disneym, dohoda však začala platit až v roce 2016 (a napřesrok zřejmě skončí), o rok později ještě přidává Warner Brothers.

Expanze Netflixu do světa

2013

Netflix uvádí svůj první velký původní seriál - drama House of Cards, pod kterým jsou podepsány hvězdy jako Kevin Spacey nebo David Fincher. Není to ale historicky první titul natočený čistě pro Netflix, tím je ještě o rok starší, ale prakticky zapomenutý seriál Lillyhammer. Brzy následují první řada Orange is the New Black. A Netflix také přebírá už rozběhnuté seriály jako Arrested Development či několik dětských show. Ve stejný rok ohlašuje Netflix spojení s Marvelem a plán točit seriály podle jejich úspěšných comicsů. Daredevil a Jessica Jones startují v roce 2015, Luke Cage a Iron Fist o rok resp dav později.

2014

Netflix mění logo, překračuje hranici 50 miliónů předplatitelů a spouští další své nové seriály. Tam patří například Marco Polo, jeden z nejdražších seriálů všech dob. Ve stejný rok má také premiéru BoJack Horseman. Netflix se rozšiřuje do Francie, Německa, Belgie, Rakouska, Lucemburska a Švýcarska.

2015

Netflix se rozšiřuje do Austrálie, Nového Zélandu, Japonska, Itálie, Španělska a Portugalska. Počet předplatitelů konce roku dosahuje 75 miliónů, cca 45 miliónů je z USA.

2016

Začátkem roku Netflix definitivně spouští celosvětovou expanzi a otevírá svojí půjčovnu pro více než 190 zemí světa a to včetně České republiky. Z důležitých trhů chybí jen Čína, poté ještě Sýrie, Severní Korea či Krym. Po spuštění celosvětové expanze začíná Netflix omezovat připojení přes nelegální VPN, které umožňovaly si zobrazovat nabídku z jiné země podle toho odkud se připojujete. V závěru roku také Netflix poprvé umožňuje pro vybrané tituly možnost stáhnout si je do tabletu či telefonu a přehrávat je tak offline.

2017

Počet předplatitelů Netflix poprvé překračuje hranici 100 miliónů předplatitelů. Spouští se program Hermes - Netflix tak shání překladatele po celém světě. V nabídce má v mateřské USA zhruba 4.500 titulů, v ostatních zemích je to o něco méně, u nás má přes 3.000 titulů. Zaměstnává zhruba 3.200 lidí. Letos se jeho tržby odhadují na 11 miliard dolarů, zisk nebude pravděpodobně vyšší než 500 miliónů. A mimochodem, byznys s půjčováním DVD pořád existuje, skrz adresu dvd.com si mohou zájemci jen z USA dál posílat půjčené filmy poštou.


Zdroj dat a fotek: Wikipedia, Business Insider a vynikající kniha Netflixed.2017   Filmové novinky   Tomáš Vyskočil   253 přečtení   0 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Nejlepším českým filmem roku 2017 je Bába z ledu

Nejlepším českým filmem roku 2017 je Bába z ledu

před 6 dny   Filmové novinky  

Sezónu filmových cen včera uzavřel Český lev, nejlepším českým filmem je podle akademiků Bába z ledu. Kromě ocenění pro nejlepší film si film Bohdana Slámy odnesl ještě dalších pět sošek (většinu hereckých, scénář), konkurentem mu byli jen Po strništi bos (Oldřich Kaiser, kamera, zvuk) a Milada (masky, kostýmy).
Oscary ovládla Tvář vody, nejlepšími herci Oldman a McDormandová

Oscary ovládla Tvář vody, nejlepšími herci Oldman a McDormandová

před 12 dny   Filmové novinky  

Jubilejní devadesátý ročník Oscarů ovládlo nakonec fantasy drama Tvář ženy, které získalo obě dvě hlavní ceny (film a režie), podle počtu sošek jí doháněl Dunkerk (hlavně technické kategorie), Ebbing (dle předpokladů Frances McDormand a Sam Rockwell), Nejtemnější hodina (Gary Oldman, masky) a také Blade Runner (efekty, kamera).
Má se Netflix bát nové Disney online půjčovny?

Má se Netflix bát nové Disney online půjčovny?

před 18 dny   Filmové novinky   10 líbí se  

Je to už nějaký ten pátek, co Disney ohlásil, že stáhne z Netflixu většiny své nabídky. Důvodem je chystané spuštění vlastní online půjčovny v roce 2019. Už konečně známe další detaily, víme, jestli komiksové seriály Marvelu zůstanou na Netflixu a jaké další tituly bude služba mít.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist