FB pixel

Jak to dřív fungovalo?

Pokud jste měli z Česka předplacený Netflix nebo Amazon Prime, změnila se vám nabídka v okamžiku, kdy jste se ke službě připojili ze zahraničí. Pro někoho to může být výhra, například při cestě do USA jste viděli bohatší nabídku, ale mohla to být i prohra při cestě do méně vybavených zemí (třeba Německo nebo Polsko). Typicky Netflix také ukazuje titulky podle regionu připojení, takže i když film nebo seriál byl v zahraničí stejně jako u nás, nešlo vám pustit si české titulky.

Jak to funguje nyní?

Od začátku dubna platí nové nařízení EU, které přikazuje všem placeným videotékám a televizím, aby se chovali při cestě svého zákazníka mimo zemi svého původu stejně. Tedy aby se vám i na dovolené ve Španělsku či Chorvatsku zobrazila nabídka stejná jakou jste měli v Česku. Pokud tedy se svým Netflixem nebo Amazon Prime přijedete do těchto zemí, měli byste vidět stejnou nabídku jako vidíte zde v ČR. Pro služby, které v dané zemi nebyli (například HBO) nyní nově platí, že musí být z ostatních zemí EU přístupné.

Co služby od O2, T-Mobile nebo UPC?

Dosud platilo, že jste si předplacené služby od telefonních či kabelových operátorů, kteří kromě televize nabízí i streamování své služby online, nemohli pustit jinde než v ČR. Podle nového nařízení už musí být pro vás jako pro platícího zákazníka přístupné ze všech zemí EU se stejným obsahem. Toto užijí především sportovní fandové, kteří si například dříve nemohli pustit svůj oblibený sportovní přenos vysílaný například přes O2 TV nebo UPC Horizon. Podle všeho to vypadá, že minimálně u O2 TV bude mít nasazení této funkčnosti zpoždění.


Platí to všude?

Platí to všude?

Pravidlo se vztahuje pouze pro váš pohyb v rámci EU. Tedy pokud vycestujete mimo EU, bude se vaše nabídka řídit pravidly, kterou definuje služba. Z USA či Asie, ale také z Norska, Švýcarska či Islandu, si tak sportovní přenosy z české fotbalové nebo hokejové ligy na O2TV nepustíte. Tedy pokud nepoužijete podobně jako dříve nějakou VPN nebo proxy server s českou IP adresou. Prozatím si to budete moci užívat i ve Velké Británii, tedy alespoň do té doby, než definitivně opustí EU.

Jak to daná služba pozná?

Povinnost se vztahuje právě na placené služby, které by měli mít možnost jednoznačně určit odkud je jejich zákazník. Může to být smlouva s operátorem, kreditní karta či jiný závazný dokument.

Platí to i pro bezplatné či veřejné služby?

Ne, právě proto, že ty většinou nemohou nebo nechtějí určovat zemi původu svého zákazníka. Obsah na iVysílání tak zůstane pro obyvatele mimo ČR dostupný jen pokud to televize dovolí (což většinou nedovolí), podobně to platí i pro videa ze Stream nebo zdarma kanály na Youtube ( Filmy v češtině filmy). Pokud vlastní práva pouze na Českou republiku, nikde jine je nesmí šířit. Pokud však budete mít předplacené služby od O2 nebo UPC, které zahrnují i Českou televizi, budete moci jejich vysílání či malý archív sledovat i ze zahraničí.

Jak je to se službami jako iTunes nebo Google Play?

Služby jako iTunes či Google Play měly podobné lokální blokování tímto způsobem řešené už od začátku. Pokud jste si tedy v ČR na svůj český účet koupili či půjčili nějaký film z jejich nabídky, byl pro vás přístupný z celého světa. Naopak i když se vám například při cestě do USA otevřela nabídka amerického Amazon Video (kde si můžete kupovat také filmy po jednom), nemohli jste si nic koupit na svůj český účet, protože to Amazon zakázal. To nyní platí dále a nic se nezměnilo.


Bezva, takže jako Slovák už můžu sledovat Netflix i českými titulky?

Bezva, takže jako Slovák už můžu sledovat Netflix i českými titulky?

Bohužel ne, naopak vám toto nařízení tuto věc omezilo. Když jste dříve vycestoval s Netflixem do Česka, mohli jste si užít prakticky stejný obsah, ale občas i s českou podporou. Netflix však podle našich testů vyhodnocuje slovenské uživatele i na našem území dál jako slovenské a nabízí jim tedy jen slovenské, anglické či maďarské titulky. Češi jsou stále v “jiném koši” a regionálně jsou pro Netflix spojeni s Polskem a Německem. Pokud chcete toto změnit, nezbývá než tlačit na samotný Netflix.

Skončí někdy tyto lokální omezení?

Evropská Unie se snaží už delší dobu prosadit ideu tzv “jednoho trhu”, tedy aby všechny členské země EU fungovaly navenek jako jedna země. Protože autorský zákon je stále hodně spjatý s porcováním na jednotlivá území, tedy kupujete si licenci zvlášť pro každou zemi (a metody šíření), snaží se EU toto zjednodušit a podobně jako například u volání nebo připojení k internetu u telefonů nerozlišovat mezi “jsem doma” a “jsem v cizině”. Vybojovat tento zákon bude ale ještě běh na dlouhou trať, protože do něj zasahují producenti, distributoři a další články z filmového a televizního trhu a pro většinu z nich by tento zákon znamenal významný zásah do jejich strategie.

Platí to jen pro filmy?

Nikoliv, nové nařízení se uplatňuje na všechny typy zábavních služeb, takže i hudbu (Spotify), hry, elektronické knihy a další.

Od začátku dubna si berete český Netflix všude sebou  |  Filmové novinky  |  před 5 měsíci  |  357 přečtení  |  33 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.

Chceš novinku doplnit či napsat vlastní?

Ozvi se nám! Aktuálně hledáme redaktora, který se zajímá o filmy či seriály a zná dobře Netflix či HBO. Jsi to ty, kdo by dokázal psát podobné zprávičky? Napiš nám mail a pozice redaktora může být tvoje. Pracovat můžeš z domova, platíme za každou novinku a navrch přihazujeme předplatné Netflixu. Jdeš do toho?

Komentáře k článku Od začátku dubna si berete český Netflix všude sebou

Další články jako Od začátku dubna si berete český Netflix všude sebou

Filmové novinky  |  před 5 hodinami  |  18

Netflix chystá seriál Avatar o posledním vládci větru

Neuplyne týden, aby Netflix neohlásil nějaký nový seriál či film, proto jsme se rozhodli těmto novinkám více věnovat. Nejčerstvější zprávou je, že na Netflixu uvidíme hraný seriál na motivy kultovního animáku Avatar. číst více

Filmové novinky  |  včera 0:00  |  4

Torontský deník #12: Pocitovka Green Book vyhrála festival a míří na Oscary!

Filmový festival v Torontu definitivně skončil a znám je díky tomu první žhavý kandidát na letošního Oscara. A my jsme to věděli s předstihem! číst více

Filmové novinky  |  včera 0:00  |  11

Doba klasických televizí končí, Netflix, Amazon a HBO ovládly ceny Emmy

Dnes v noci se rozdávaly ceny Emmy určené nejlepším televizním seriálům uplynulé sezóny. Sošky v naprosté většině kategorií ovládly buď online půjčovny jako Netflix či Amazon či kabelovky HBO a FX. Podívali jsme na všechny výsledky i historii udílení. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist