FB pixel TP pixel
Seriál Pán prstenů mohl vypadat úplně jinak. Nápady HBO a Netflixu byly příšerné © Amazon Studios

Seriál Pán prstenů mohl vypadat úplně jinak. Nápady HBO a Netflixu byly příšerné

O práva na zpracování Pána prstenů bojovali největší streamovací giganti současnosti. Nakonec je získal logistický obr Amazon. Své verze však museli představit i HBO a Netflix. Nyní víme, co se ságou J.R.R. Tolkiena plánovali. A ruku na srdce, plány to byly opravdu tristní.

9. 10. 2022 11:30 | Filmové novinky

Není žádným tajemstvím, že o práva na svět Pána prstenů byl opravdu velký zájem. V roce 2017 svět obletěla zpráva, že část práv získala společnost Amazon, pět let od prvního oznámení pak dorazily Prsteny moci. Ať máte na tento seriál jakýkoliv názor, nelze ignorovat vysoká čísla sledovanosti. Stačilo však málo a vše mohlo být úplně jinak. O práva se ucházela řada dalších společností a Amazon dokonce nenabídl ani nejvyšší částku. Jedním ze zájemců byl streamovací gigant Netflix. Ten podle magazínu The Hollywood Reporter nabídl přibližně 250 miliónů amerických dolarů, což bylo o 10 miliónů více, než nabídl Amazon. Dalším zájemcem byla mimo jiné společnost HBO, která má na svém kontě úspěšné fantasy seriály Hra o trůny a její nový spin-off Rod draka.

Rozhodovala strategie zpracování

A proč nakonec práva na Tolkienův svět neskončila u jedné z výše uvedených společností? Na vině je pravděpodobně jejich plán, který působí velmi nenápaditě se snahou značku maximálně vydojit. Netflix sice nabídl nejvíc, ale jeho strategie na zpracování vycházela z modelu marvelovek. Jinými slovy, Netflix si chtěl stvořit vlastní seriálové universum ze Středozemě. V plánu měl seriály zaměřené výhradně na postavy jako je Gandalf a Aragorn. HBO zase chtěla převyprávět příběh Třetího věku, ve kterém se odehrává kultovní trilogie Petera Jacksona. Plán HBO by tak v podstatě znamenal remake filmového Pána prstenů. Ani jeden z plánů se nezamlouval správcům Tolkienova dědictví, a proto nejspíš zvolili „cestu nejmenšího zla“ a sice Amazon.

Ten totiž jako jediný přišel s nápadem vyprávět příběh Druhého věku Středozemě. Společnost sice trvala na tom, že seriál bude mít pět sérií, zároveň však slibovala respekt k původnímu dílu. Celý seriál by se tak mohl chápat jako prolog ke Společenstvu prstenu, neboť by měl končit přesně tam, kde příběh Pána prstenů začíná.

Další řada zřejmě v roce 2024

Prsteny moci, navzdory vlně kritiky, která se na seriál snesla ještě před samotnou premiérou, zaznamenaly podle společnosti Nielsen velký úspěch. První díl podle všeho sledovalo přibližně 12 miliónů diváků, což je o dva milióny víc než první díl Rodu draka. Ačkoli jsou čísla sledovanosti veliká, seriál se kritice nevyhnul ani po své premiéře. Vlna kritiky je natolik veliká, že tvůrci mají problém rozeznat, co je konstruktivní kritika jejich práce a co jsou negativní komentáře rasistických diváků. Showrunner seriálu Patrick McKay nicméně slibuje, že se seriál bude jen zlepšovat a že druhá řada bude „větší a lepší“ a to na všech úrovních. První řada Prstenů moci řekne divákům sbohem příští týden svou osmou epizodou. Natáčení druhé řady sice již začalo, ale práce na seriálu jsou opravdu náročné, a tak je nepravděpodobné, že bychom se další série dočkali dříve než na podzim roku 2024.

Zdroj: IGN

Reklama
Vojtěch Balák
Filmový a seriálový nadšenec, který se rád pohybuje v audiovizuálním světě a ještě raději o něm píše. Milovník hororů a sci-fi všeho druhu. Rád nahlédne i do komiksového světa, zvláště pak do toho plného živých mrtvých. Když zrovna nekouká na film, cestuje, fotí a dělá grafiku.
Prsteny moci chystají velkolepé finále 1. řady. Trailer slibuje odhalení Saurona
Prsteny moci chystají velkolepé finále 1. řady. Trailer slibuje odhalení Saurona
09.10.2022 11:00:00 | Filmové novinky

Amazon už příští pátek završí první řadu svého stamilionového projektu s názvem Pán prstenů: Prsteny moci. Nejnovější upoutávka rekapituluje dosavadní události a slibuje, že odhaleno bude naprosto vše. Dokonce i vládce zla Sauron.

Nejkrvavější film Vánoc uvidíme i v Česku. Skvělý trailer láká na vraždícího Santu
Nejkrvavější film Vánoc uvidíme i v Česku. Skvělý trailer láká na vraždícího Santu
09.10.2022 10:30:00 | Filmové novinky

Hvězda Stranger Things David Harbour v předvánočním čase vstoupí do kin s drsnou komediálně akční podívanou Violent Night, v níž bude jako Santa Claus bez lítosti a ve velkém počtu kosit teroristy.

Nejodvážnější fantasy současnosti končí! Epický trailer slibuje svatou válku
Nejodvážnější fantasy současnosti končí! Epický trailer slibuje svatou válku
07.10.2022 17:00:00 | Filmové novinky

HBO právě představilo velkolepý trailer na závěr svého fantasy seriálu Jeho temné esence, který konečně pořádně zabředne do náboženské vrstvy příběhu malé Lyry a jejích přátel.

Super Mario konečně dostal nový film. První trailer je naprosto dokonalý
Super Mario konečně dostal nový film. První trailer je naprosto dokonalý
07.10.2022 8:00:00 | Filmové novinky

Animační studio Illumination spojilo síly s Nintendem a fanoušci slavného italského instalatéra Maria a jeho bráchy Luigiho se tak mohou konečně těšit na prvotřídní film ze série Super Mario Bros. A už první trailer ukazuje, že se máme na co těšit.