FB pixel

Hospodářské výsledky Netflixu za druhé čtvrtletí letošního roku jsou důležité nejen z hlediska počtu celkových předplatitelů, ale také faktem, že poprvé má Netflix více zákazníků mimo USA než ve své rodné zemi. Jak jsem psali, v USA má Netflix zhruba 52 miliónů zákazníků, mimo USA potom ještě o pár set tisíc více.

Celosvětová expanze, která odstartovala na začátku roku 2016, tak přináší své ovoce, Netflix však musel zabrat mnohem víc, než si původně sliboval. Zatímco v anglicky či španělsky mluvících zemích to měl relativně jednoduché, v Evropě už musel třeba v Německu nebo ve Francii pořádně hrábnout do pokladničky a vylovit peníze nejen na plnou lokalizaci (dabing, titulky) amerických filmů a seriálů, ale především na natáčení či koprodukci původních seriálů pro daný trh.

Taková expanze stojí nějaké peníze, a tak si musel Netflix pro další expanzi půjčit další peníze, jeho věřiteli jsou nově třeba Goldman Sachs nebo Deutsche Bank. Celkově si napůjčoval Netflix nějakých 500 miliónů dolarů. Pro představu, co se dá za takové peníze koupit:

Podobná suma se Netflixu na účtu na rozdíl od nacpaných peněženek v Google či Apple neválí, od svého vzniku s sebou nese kumulovanou (za všechny předešlé roky nasčítanou) ztrátu ve výši skoro 5 miliard dolarů. I když se mu podaří dostat se do zisku, je to při prozatimním obratu přes 5 miliardy “jen” nějakých 400 miliónů zisku. Jak je tedy možné, že pořád existuje, cena jeho akcií stoupá a může si dál půjčovat?

Investoři i věřitelé sází především na budoucnost, tedy jak bude trh s filmy vypadat za pár let. Když pomineme kina, trh s domácím videem je po zlaté horečce s DVD a Blu-Ray na počátku tisíciletí v hlubokém útlumu, a streamování filmů a seriálů online zatím výpadek peněz filmovým studiím nenahradilo. Ani Apple nebo Google se svými videotékami to zatím nezvrátili, jediný, kdo se zdá našel recept na získávání velkého množství nových uživatelů je právě Netflix. Sice ho to stojí obrovské peníze, ale má se za to, že výnosy z jeho nových předplatitelů bude v budoucnu stoupat rychleji než náklady na jejich získávání.

Pro nás diváky je to trochu příliš velká teorie, a najdou se samozřejmě tací, kteří v tom vidí podobnou publinu, jako byla ta internetová (v roce 2000) či realitní (v roce 2008), na druhou stranu i kdyby se Netflix dostal do finančních potíží, dveře se zájemci o koupi by se netrhly. Už před časem se spekulovalo o tom, že ho koupí právě konglomerát Disney, ale v pozoru by byly i další giganti jako již zmiňovaní Google či Apple.

A ještě jinak si můžeme půjčku na další expanzi Netflixu vyložit - jeho snaha se dostat do každého koutu země v lokální podobě nekončí. Tudíž bychom se měli dočkat české rozhraní a většího množství titulů s českou podporou co nejdříve.

Proč si Netflix půjčuje dalších 500 miliónů dolarů?  |  Streaming novinky  | 

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako Proč si Netflix půjčuje dalších 500 miliónů dolarů?

Streaming novinky  |  před 3 dny  |  42

Disney+ nesplnila očekávaní počtu předplatitelů. Bude konečně v Česku?

V nejnovější prezentaci pro investory měl Disney jednu novou a jednu staronovou pasáž. Novinkou je, že na rozdíl od posledních superúspěchů musel přiznat, že v posledním čtvrtletí rostla jeho streamovací služba Disney+ méně, než se čekalo. číst více

Streaming novinky  |  před 8 dny  |  41

10 květnových novinek, kvůli kterým si musíte předplatit Netflix

Květnová nadílka Netflixu je opět bohatá a žánrově pestrá, takže to svoje si najde určitě každý televizní nadšenec. číst více

Streaming novinky  |  před 10 dny  |  19

Google konečně nabízí koupi filmů na YouTube i v Česku. Jak to funguje?

Dlouhodobá praxe ze zahraničí dorazila konečně i k nám. Google nyní nabízí možnost půjčit či zakoupit film přímo na YouTube a nikoli jen v obchodě Google Play. číst více

Streaming novinky  |  před 12 dny  |  7

Apple může smazat vaše koupené filmy. Opravdu to ale dělá?

Objevily se zajímavé zprávy o tom, že v případě nákupů filmů na iTunes může dojít k jejich trvalému vymazání z vaší osobní videotéky. Několik poškozených se obrátilo na soud a pro Apple to bude zajímavá bitva. Jedná se o rozšířený problém a dochází opravdu k hromadnému mazání obsahu? číst více

Streaming novinky  |  před 18 dny  |  110

Netflix šlape do plných. Do nových seriálů letos nacpe rekordní peníze

Po loňském pandemickém roce, ve kterém z důvodu pozastavení produkcí Netflix poprvé za svou existenci utratil za výrobu obsahu méně peněz než v tom předešlém, hodlá opět rozhazovat ve velkém. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist