Nedávno jsme psali o historickém milníku, kdy Netflix překonal hranici 100 miliónů předplatitelů. Za druhé čtvrtletí letošního roku se také mohl pochlubit ziskem, nese si však s sebou historickou ztrátu i dluhy. Teď si chce půjčit ještě další půlmiliardu. Na co další peníze potřebuje? A zvládne dlouhodobě vydělávat?
1. 8. 2017 0:00 | Streaming novinky 1. 8. 2017 0:00 | Streaming novinky
Hospodářské výsledky Netflixu za druhé čtvrtletí letošního roku jsou důležité nejen z hlediska počtu celkových předplatitelů, ale také faktem, že poprvé má Netflix více zákazníků mimo USA než ve své rodné zemi. Jak jsem psali, v USA má Netflix zhruba 52 miliónů zákazníků, mimo USA potom ještě o pár set tisíc více.
Celosvětová expanze, která odstartovala na začátku roku 2016, tak přináší své ovoce, Netflix však musel zabrat mnohem víc, než si původně sliboval. Zatímco v anglicky či španělsky mluvících zemích to měl relativně jednoduché, v Evropě už musel třeba v Německu nebo ve Francii pořádně hrábnout do pokladničky a vylovit peníze nejen na plnou lokalizaci (dabing, titulky) amerických filmů a seriálů, ale především na natáčení či koprodukci původních seriálů pro daný trh.
Taková expanze stojí nějaké peníze, a tak si musel Netflix pro další expanzi půjčit další peníze, jeho věřiteli jsou nově třeba Goldman Sachs nebo Deutsche Bank. Celkově si napůjčoval Netflix nějakých 500 miliónů dolarů. Pro představu, co se dá za takové peníze koupit:
Podobná suma se Netflixu na účtu na rozdíl od nacpaných peněženek v Google či Apple neválí, od svého vzniku s sebou nese kumulovanou (za všechny předešlé roky nasčítanou) ztrátu ve výši skoro 5 miliard dolarů. I když se mu podaří dostat se do zisku, je to při prozatimním obratu přes 5 miliardy “jen” nějakých 400 miliónů zisku. Jak je tedy možné, že pořád existuje, cena jeho akcií stoupá a může si dál půjčovat?
Investoři i věřitelé sází především na budoucnost, tedy jak bude trh s filmy vypadat za pár let. Když pomineme kina, trh s domácím videem je po zlaté horečce s DVD a Blu-Ray na počátku tisíciletí v hlubokém útlumu, a streamování filmů a seriálů online zatím výpadek peněz filmovým studiím nenahradilo. Ani Apple nebo Google se svými videotékami to zatím nezvrátili, jediný, kdo se zdá našel recept na získávání velkého množství nových uživatelů je právě Netflix. Sice ho to stojí obrovské peníze, ale má se za to, že výnosy z jeho nových předplatitelů bude v budoucnu stoupat rychleji než náklady na jejich získávání.
Pro nás diváky je to trochu příliš velká teorie, a najdou se samozřejmě tací, kteří v tom vidí podobnou publinu, jako byla ta internetová (v roce 2000) či realitní (v roce 2008), na druhou stranu i kdyby se Netflix dostal do finančních potíží, dveře se zájemci o koupi by se netrhly. Už před časem se spekulovalo o tom, že ho koupí právě konglomerát Disney, ale v pozoru by byly i další giganti jako již zmiňovaní Google či Apple.
A ještě jinak si můžeme půjčku na další expanzi Netflixu vyložit - jeho snaha se dostat do každého koutu země v lokální podobě nekončí. Tudíž bychom se měli dočkat české rozhraní a většího množství titulů s českou podporou co nejdříve.
Je rok 2024 a v Česku už se zabydlely streamovací služby jako Netflix, Max či Voyo. Kterou z nich vybrat? Které jsou ty nejlepší a nejpopulárnější streamovací platformy v ČR? Nabízíme velký přehled všech streamingových platforem u nás.
Podle aktuálně zveřejněné výroční zprávy za druhé čtvrtletí 2017 je Netflix v nejlepší formě za svojí dobu. Počet uživatelů na celém světě přesáhl hranici 100 miliónů, příjmy letos zřejmě poprvé překročí 10 miliard, cena akcií i hodnota firmy stoupá každou vteřinou. Co za růstem stojí? A za co Netflix nejvíce utrácí? Vzali jsme si výsledky Netflixu pod drobnohled.
Pokud máte svůj účet na českém iTunes, určitě jste v minulých dnech dostali email, že se vám změní měna, ve které budete nakupovat. Zatímco až donedávna jsme na iTunes viděli částky v eurech, nyní už vidíme všechny nákupy v českých korunách. Zdánlivě banální změna ale sebou přinesla nenápadně i mnohem důležitější věc - došlo k přecenění filmů a naprostá většina filmů zlevnila v půjčení i v nákupu až o 45%.
Proč trvá tak dlouho, než se film dostane k vám domů? Proč si filmy můžete nejdříve draze koupit a pak až levně půjčit? Proč má Netflix většinou jen starší filmy? A proč by vás měly zajímat zkratky VOD, SVOD, TVOD a AVOD? Vítejte u kurzu filmové distribuce, hodina první.
Netflix dnes spustit výjimečný program, do kterého se mohou přihlášit amatérští i profesionální titulkáři z celého světa. Kdo projde testem a ukáže svojí kvalitu i rychlost, bude moci vytvářet české titulky pro Netflix titulky. Troufáte si?