FB pixel
Zdroj:

Tomáš Vyskočil - 80 %

Zaklínače jsem zatím znal jen z doslechu, knihy jsem nečetl, hry nehrál a původní polský seriál jsem neviděl. Přesto jsem se na něj hodně těšil, protože fantasy seriálů podobného stylu moc natočit nejde a kdo jiný by to měl dokázat, když ne Netflix? A jsem rád, že nejsem zklamán. Dokonce jsem překvapen - čekal jsem výpravnou fantasy řežbu s jednoduchým dějem a dostalo se mi propracovaného příběhu, který neváhá střídat několik dějových rovin, nechat hlavního hrdinu “plnit side questy” než se objeví hlavní linka a nabídnout zajímavou alternativu “západním” fantasy příběhům jako je Pán prstenů nebo Harry Potter. Zaklínač se natáčel většinou v Polsku a je to vidět - výprava, nasvícení a kostýmy občas vypadají jako z televizní pohádky, ale zde bych to bral jako výhodu. Prostě se nesnaží ohromit angloamerickou pompézností a patosem, více se věnuje obyčejným lidem, rozpadlým hradům a magii, která má svá překvapivě utlumená pravidla. Krev, nahota a násilí zde nemá šokovat jako v případě Hry o trůny, je to běžná součást tohodle špinavého světa, v dobrém a zlém. A to nejlepší na konec - zachmuřený Henry Cavill je jako hlavní hrdina vynikající, moc nemluví, hlavně jedná, občas sundá bundu a odhalí, jaká je bedna. A kam přijde, tam mu všichni ustupují. Pusťte ho taky dovnitř a nechte se osm epizod pohltit. Stojí to za to.

Petr Semecký - 80 %

Petr Semecký - 80 %

Zaklínač pro mě není žádný velký fenomén, který by se mnou žil několik let a tudíž bych na něj čekal jako na smilování. První hru jsem kdysi dávno zkoušel a příliš mě nechytla. Na rozsáhlost Divokého honu nemám úplně čas, a tak už mi pár měsíců leží rozehraný na disku. A z knih a povídek jsem si poslechl jen Poslední přání, které mě bavilo velice a jsem tudíž rád, že netflixovská verze vychází hlavně z tohoto úvodu do Sapkowského světa. A jéminkote, že to vzali pěkně od podlahy. Vykreslení světa je až na pár výkyvů perfektní, atmosféra hutná, mile překvapí, že ne všechno je totálně šedivě vyblité, a s brutalitou se opravdu nikdo nepárá. Vymlácení Blavikenu musí být pro fanoušky splněný sen, protože i já jsem zíral s otevřenou pusou a obdivoval cavillovský masomlejnek na mrtvoly, který kombinuje zaklínačovskou údernou choreografii s přehlednou kamerou a dává vyniknout každému úderu, po kterém zpravidla končí na zemi hlava nebo končetina. Potěší i skutečnost, že seriál nespěchá a dává rovnocenný prostor i originu Yennefer a Ciri, které táhnou příběh v momentě, kdy Geralt jen plní rutinní úkol, aby si vydělal pár drobných navíc. Úplně mi to napravilo chuť po Mandalorianovi, kterému právě šťavnaté vedlejší linky chybí a Baby Yoda už pro mě nulové posuny v příběhu neutáhne. Zaklínač mě sice úplně neodpálil ze sedačky, ale užil jsem si ho natolik, že se snad konečně vrátím k tomu Divokého honu. Do druhé řady je totiž zatím daleko a já cítím, že mi Geralt už teď docela chybí. A podíl na tom rozhodně má i oddaně hrající Henry Cavill, který asi nikdy nezíská Oscara, ale očividně má doma se Zaklínačem nejen knihy, ale i fusekle a spoďáry.

Marek Pillár - 80 %

Tak a dlhé čakanie je na konci. Po sfúknutí úvodnej série môžem tvrdiť, že po zosumarizovaní plusov a mínusov ide o vynikajúci seriál, trpiaci tradičnými stigmami netflixovskej produkcie. Vernosť knihe drží celkové dielo po kope ako môže a atmosféra spolu s hudbou si berie to najlepšie z hier. Tí, čo o knihe alebo hre nemajú páru, si po riadnom utriedení myšlienok seriál nakoniec užijú, no a skalné fanúšikovské jadro ak bude chcieť, tak nedostatky, diery a nepresnosti vždy a všade nájde. Tempo seriálu skvele balansuje na politickej úrovni, ktorá na mňa pôsobila nudnejším, ale potrebným dojmom, oboznamovaní starých známych a vynikajúcimi akčnými choreografiami Geralta. Mimochodom, pre niekoho nedôveryhodný vizuál hlavnej postavy vyvažuje (a prevyšuje) charizmatický a ľahkovážny chrapľák Henryho Cavilla.

Ondřej Novotný - 90 %

Ondřej Novotný - 90 %

Na konec roku 2019 dorazil na obrazovky i dlouho očekávaný Zaklínač na motivy děl Andrzeje Sapkowského. Před premiérou odepisované dílo příjemně překvapuje a na poli osmi epizod rozehrává brilantní příběhy, ve kterých vidíme nejrůznější monstra, válečníky a čarodějky. Nejsem sice políben knižní předlohou a ruku na srdce, kromě několika pasáží v Divokém honu, mne nebavily ani kultovní videohry, seriál jsem si však užil a zhlédl během dvou dnů. Byť se monumentální netflixovská produkce někdy nedokáže vyhnout slabším momentům a například nám nabízí trochu uspěchanější finále, stále se jedná v rámci fantasy seriálů posledních let o velmi povedené dílko, ve kterém Henry Cavill ukazuje, že jen on může být tím pravým Geraltem z Rivie. Letošní Vánoce tedy nepatří Rey a Kylo Renovi, nýbrž Yennefer a Geraltovi. A jelikož má Zaklínač potvrzenou další řadu, nezbývá teď než se na ni začít těšit.

První dojmy: Dokázal Zaklínač vyplnit díru po Hře o trůny?  |  Filmové recenze  |   |  227 líbí se

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Další články jako První dojmy: Dokázal Zaklínač vyplnit díru po Hře o trůny?

Filmové recenze  |  před 3 měsíci

Torontský deník #5: Doctor Strange miluje kočky a Jan Žižka boxuje o život

Poslední zpravodajství ze 46. ročníku Toronto International Film Festivalu je tu! číst více

Filmové recenze  |  před 3 měsíci

Torontský deník #4: Netflix natočil melodrama, které byste neměli minout

Po kratší odmlce se vám opět hlasíme se zpravodajstvím z Mezinárodního filmového festivalu v Torontu! číst více

Filmové recenze  |  před 3 měsíci

Torontský deník #3: Doručil Netflix konečně filmovou pecku podzimu?

Mezinárodní filmový festival v Torontu je v plném proudu a naše zpravodajství z největší filmové online události roku pokračuje! číst více

Filmové recenze  |  před 3 měsíci

Torontský deník #2: Jak se povedl thrillerový napínák Viník od Netflixu?

Otevírací víkend Toronto International Film Festivalu je za námi. A to znamená velkou nálož reakcí na premiérové filmy. Mezi nimi i nový thriller s Jakem Gyllenhaalem! číst více

Filmové recenze  |  před 3 měsíci

Torontský deník #1: Portrét dívky v plamenech nebyl náhoda!

Máme za sebou první den 46. ročníku Toronto International Film Festivalu. Viděli jsme první hrstku filmů a otestovali jsme online festivalovou video platformu. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist