FB pixel
Zdroj:

The Irishman vychází z populárního nonfikčního románu Irčan aneb Tak vy malujete kvartýry autora Charlese Brandta (název odkazuje na gangsterskou mluvu, když mafiáni nikdy nevěděli, kdo je zrovna odposlouchává, a museli si vymýšlet alternativní jazyk - vymalovat kvartýr tedy znamená vymalovat ho krví). Ten mezi lety 1991 a 2003 z pozice právního zástupce (a později autora) zpovídal nechvalně známého Franka “Irčana” Sheerana. Odboráře, který měl vazby na mafiánskou rodinu Bufaliniových.

Bufaliniovi v čele s Frankem (Joe Pesci) přitom měli prsty nejen v podružných zločinech jako byly vraždy konkurentů v byznysu či krádeže, ale údajně i v pádu Kennedyových (atentát na JFK a Bobbyho) a především ve zmizení Jimmyho Hoffy (Al Pacino). A to by nebyl Martin Scorsese, aby se po svých předchozích mafiánských ódách (Mafiáni, Casino) takového tématu neujal.

Produkční cesta Irčana ovšem nebyla procházka růžovou zahradou. Román chtěl režisér zadaptovat už od roku 2007, ale nejdřív byly problémy s přepisováním scénáře a potom s penězi. Scorsese mezitím stihl natočit tři další filmy (Hugo, Vlk z Wall Street, Mlčení) a oslnit Netflix. Irčana, kterého měl v původním plánu produkovat a distribuovat Paramount Pictures, Netflix ulovil do svých spárů poté, co filmu v produkční fázi stoupal rozpočet. Ano, ani ve Scorseseho v Hollywoodu všichni holt nemají důvěru (finální budget se mimochodem vystoupal na 159 milionů dolarů, což je na něm rozhodně vidět).

Dlouhá doba od prvotního nápadu Irčana zfilmovat a datem premiéry ale paradoxně filmu neublížila. Ba naopak. Film se ve většíně stopáže spoléhá na moderní technologie, když omlazuje a postaršuje své hlavní hrdiny tak, aby sloužili příběhu, který vypráví starý Frank Sheeran z domova důchodců.Díky trikařům z ILM tak můžeme sledovat trio De Niro, Pacino a Pesci v průběhu několika dekád. A co v trailerech mnohým připadalo divné (nebo divně nedomrlé), působí ve výsledném filmu skvěle. Jistě, zprvu je to nezvyk (obzvlášť proto, že postavy spíš než mladší verze herců, kteří je hrají, vypadají jako mladší verze postav, které ztvárňují). De Nirův obličej působí podivně staticky, což se ovšem v řádu několika málo vteřin změní, jakmile se rozjede akce. Uhlazené obličeje antihrdinů tohoto příběhu k vypucovanému retro looku filmu a skvělé kameře Rodriga Prieta zkrátka sedí.

I když otázkou zůstává, jak to celé bude působit na plátně a jak na televizi (a dalších menších zařízeních). Irčan je totiž velkofilmem, kterého je na malé obrazovky škoda, a to i přesto, že se v něm hodně času jen mluví v interiéru nebo telefonuje.

Irčan působí tak svěžím dojmem, že je jen s podivem, že ho má na svědomí někdo, komu táhne na osmdesát. Ve své tragédii stačí být i vtipný, hraje si s prolomováním čtvrté stěny a sám sebe podrývá, když s důvtipem představuje řadu vedlejších postav popiskem se jménem a příčinou nevyhnutelné smrti. Obdivuhodná je i práce kameramana a Scorseseho dvorní střihačky Thelmy Schoonmaker s délkou záběrů, když Scorsese ku prospěch vyprávění nešetří nápaditými dlouhými tracking shoty.

Tří a půl hodinová stopáž, která při oznámení potěšila a zároveň vyděsila mnoho cinefilů, na filmu samozřejmě je znát, ale jen v tom nejlepším slova smyslu. Minutáž 210 minut nejen, že (subjektivně) působí kratší, ale diváka zároveň kompletně pohltí. Přenese do jiného, ne úplně lepšího světa, a přinese imerzivní zážitek hodný autora jako je Scorsese.Irčan je Scorseseho poctou žánru, který společně se svými novohollywoodskými kolegy (Brian De Palma a jeho Zjizvená tvář nebo Neúplatní) před několika desítkami let znovu oživil. Velkým ensemble filmem, které se dnes točí skoro výhradně jen pod hlavičkou gigantických komiksových brandů, proti kterým sám režisér v posledních týdnech vystupuje.

Když se bělovlasí Pesci s De Nirem ke konci filmu schází nad kusem italské bagety a “vínem”, člověka nutně pohltí pocit nostalgie a dojmu konce jedné éry. Éry filmů, které ani v záplavě testosteronu (absence vykreslení ženských postav je vizitkou příběhu jako takového, ne tvůrců) a explicitního - nikoliv však nevkusného - násilí nezapomínají, že cesta filmu jako trikového showreelu je cestou k záhubě. A lze proti ní bojovat jen grandiózními příběhy. Ideálně v rukách grandiózních a uvědomělých tvůrců.

Hodnocení: 90 %

Irčan bude dostupný na Netflixu od 27. listopadu.

Je Scorseseho gangsterská sága Irčan filmem roku?  |  Filmové recenze  |   |  46 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Další články jako Je Scorseseho gangsterská sága Irčan filmem roku?

Filmové recenze  |  před 3 měsíci

Torontský deník #5: Doctor Strange miluje kočky a Jan Žižka boxuje o život

Poslední zpravodajství ze 46. ročníku Toronto International Film Festivalu je tu! číst více

Filmové recenze  |  před 3 měsíci

Torontský deník #4: Netflix natočil melodrama, které byste neměli minout

Po kratší odmlce se vám opět hlasíme se zpravodajstvím z Mezinárodního filmového festivalu v Torontu! číst více

Filmové recenze  |  před 3 měsíci

Torontský deník #3: Doručil Netflix konečně filmovou pecku podzimu?

Mezinárodní filmový festival v Torontu je v plném proudu a naše zpravodajství z největší filmové online události roku pokračuje! číst více

Filmové recenze  |  před 3 měsíci

Torontský deník #2: Jak se povedl thrillerový napínák Viník od Netflixu?

Otevírací víkend Toronto International Film Festivalu je za námi. A to znamená velkou nálož reakcí na premiérové filmy. Mezi nimi i nový thriller s Jakem Gyllenhaalem! číst více

Filmové recenze  |  před 3 měsíci

Torontský deník #1: Portrét dívky v plamenech nebyl náhoda!

Máme za sebou první den 46. ročníku Toronto International Film Festivalu. Viděli jsme první hrstku filmů a otestovali jsme online festivalovou video platformu. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist