FB pixel TP pixel
Pusťte si skvělý Star Wars fanfilm, který naštval studio Disney © TMDB

Pusťte si skvělý Star Wars fanfilm, který naštval studio Disney

Běžně tu fanouškovské věci nelinkujeme, ale tentokrát uděláme výjimku. Krátký film Vader, který nadšený fanda dějově zasadil mezi třetí a čtvrtou epizodu Star Wars, přinesl totiž zajímavou reakci ze studia Disney a způsobil posléze rozzlobené reakce na sociálních sítích hrozící bojkotem Epizody 9.

Filmové novinky

Fandom okolo Star Wars je obrovský a počítat do něj můžete cokoliv od psaní knížek, přes cosplaye až po natáčení filmů s tématem Star Wars. Lucasfilm, jako vlastník licence ke Star Wars, měl vždycky celkem jasnou linii, jak se k fanouškovským výtvorům postavit - neměl s nimi problém, pokud to bylo čiré amatérské nadšení, ale pokud by se mělo jednat o profi projekt, vytasil by se s právníky.

Když tedy nadšený Star Wars fanda Toos, který založil populární Youtube kanál Star Wars Theory, začal připravovat fanouškovský film Vader, jednou z prvních věcí, kterou udělal, bylo ohlídat si spolupráci s Lucasfilmem. Ten film oficiálně posvětil, a to za dvou podmínek - pro film nesmí dělat crowdfunding a po nahrání na Youtube z něj nesmí mít reklamu. Toos souhlasil a tak se mohli v září letošního roku spolu s režisérem Danny Ramirezem plně vrhnout na natočení cca 15 minutového filmu, kterým chtěl odstartovat hned celou sérii Shards of the Past. V prvním z nich, nazvaném Vader, prozkoumával zajímavý střet mezi Vaderem a Císařem, který dějově zasadil hned po událostech z Epizody III.

Film, který je oficiálně na Youtube a můžete si k němu pustit i české titulky, se stal ihned po uvedení senzací a nadchl fanoušky i kritiky. K dnešnímu dni vygeneroval na Youtube za měsíc zhruba 8 milionů zobrazení. Ale hned několik dní po spuštění došlo k zajímavé události, protože Toosovi prostřednictvím Youtube platformy pro tvůrce došlo upozornění, že Disney prostřednictvím svých právníků označil video kvůli porušení práv k hudbě. Ačkoliv Toos nepoužil žádnou hudbu ze Star Wars, jeho imitaci Imperial March považoval Disney za porušení práv. A zatímco předtím u videa žádná reklama nebyla, tak jak bylo dohodnuto, po tomto zásahu se tam začala objevovat.

Když se celá záležitost provalila ven, fanoušci spustili na sociálních sítích malou bouři a vyhrožovali bojkotem blížící se Epizody 9 z oficiálního světa Star Wars. Uvnitř studia Disney museli zřejmě dojít k zajímavým bojům, protože jak jsme psali výše, Lucasfilm (který patří pod Disney) neměl s podobou filmu problém. Než se celá záležitost vyřešila, uplynulo několik dní, ale nakonec Disney na základě zásahu z Lucasfilmu svůj nárok stáhl. Podle odhadů ale za těchto pár dní díky velké návštěvnosti videa Disney utržil nějakých 80.000 dolarů. Video už je nyní po tomto rozhodnutí znovu bez reklam a nikdo z něj nemá žádné příjmy.

Toos tak získal zajímavou satisfakci. V ohrožení nebylo ani tak, že by litoval nákladů 150.000 dolarů, které do filmu vložil, jako spíš nebezpečí, že by mohl být jeho Youtube kanál smazán. To hrozí pokud porušíte podobná práva několikrát a během chvíle tak může být vaše dlouholetá práce se sbíráním fanoušků a výnosů ze starších videí v troskách. Naštěstí zvítězil rozum. A fanoušci Star Wars už nebudou bojkotovat Epizodu 9.

 613 zobrazení   69 se líbí
Oscarové nominace vede Roma od Netflixu, překvapením je Black Panther
Oscarové nominace vede Roma od Netflixu, překvapením je Black Panther
22.01.2019 18:45:00 | Filmové novinky

Dnes oznámené nominace na nejprestižnější filmové ceny mají jako každý rok několik očekávaných jmen a několik překvapení. Spokojen může být Netflx, jeho drama Roma patří k hlavním favoritům s 10 nominacemi včetně nejlepšího filmu. Tam se střetne s filmy jako Favoritka, Vice, Bohemian Rhapsody ale také Black Panther.

Nejhorší filmy roku? Gotti nebo Holmes & Watson
Nejhorší filmy roku? Gotti nebo Holmes & Watson
22.01.2019 18:20:00 | Filmové novinky

Již včera večer, tak jako každý rok den před vyhlášením nominací na Oscara, se Hollywood dočkal také nominací na Zlaté maliny, nejhorší filmy roku. “Favority” jsou filmy Gotti, The Happytime Murders a Holmes & Watson.

Gillian Anderson ztvární Margaret Thatcher ve čtvrté řadě seriálu The Crown
Gillian Anderson ztvární Margaret Thatcher ve čtvrté řadě seriálu The Crown
21.01.2019 17:00:00 | Filmové novinky

Divácky i kriticky oblíbené kostýmní drama Netflixu o životě britské královny Alžběty II. získalo pro roli milované i nenáviděné premiérky Margaret Thatcher seriálovou hvězdu Gillian Anderson.

5 věcí, které ještě nevíte o 8. řadě Hry o trůny
5 věcí, které ještě nevíte o 8. řadě Hry o trůny
21.01.2019 16:00:00 | Filmové novinky

Máme za sebou dva teasery a před sebou trailer, možná druhý trailer a možná ještě další. A tak pokračuje čekání na 14. dubna, kdy naposledy propukne „Trůní šílenství“ a Jon Snow se stane vyvoleným miláčkem publika. Dovolte nám proto přerušit váš pravděpodobný „bingvoč“ prvních sedmi řad pěticí zajímavostí, které z natáčení unikly až nyní.