FB pixel

Rocky

Vzorem pro Sylvestra Stallonea, když psal scénář prvního Rockyho, byl zápasem mezi Muhammadem Ali a Chuckem Wepner. Tehdy neznámý boxer Wepner byl schopen vzdorovat zřejmě největší boxerské legendě celých patnáct kol a jen sekundy ho dělily od vítězství. Co ale na scénáři, který Stallone napsal za tři a půl dne a podmínil si, že ho prodá, jen pokud bude hrát hlavní roli, je nejlepší, že není ani tak o samotném zápasu, ani tolik o přípravě na něj, jako o životě outsidera, který překonává všechny strasti života a ze všeho nejvíc by chtěl získat holku ze zverimexu. Jeho nejdůležitější scéna je na samotném konci, kdy Rocky sice na body prohrává s úřadujícím šampiónem Apollo Creedem, ale vyhrává srdce diváků. Je to samozřejmě legendární “Yo, Adrian”, což potvrzuje, že je to vlastně milostný příběh. Tak byl mimochodem Rocky i propagován, protože se tvůrci báli, že na film o boxu nikdo nepřijde. Byla to lichá obava, z filmu se stal okamžitý divácký hit a zároveň získal hned 10 oscarových nominací. Při udílení sice sám Stallone jako herec a scénárista vyšel naprázdno, ale film získal cenu za nejlepší film, režii a střih.

Rocky II

Vzhledem k úspěchu prvního filmu byl odvetný souboj Rocky Balboa vs Apollo Creed neodvratný. K výbornému boxerskému zápasu, který má zřejmě nejpropracovanější choreografii z celé série, ale vedle dlouhá a někdy i ne moc zajímavá cesta. Rocky srdce vyhrál srdce diváků, ale víc než boxovat chce jen tak žít Adrian a pokud možno nepřijít o zrak. Ale přeci jen se nakonec nechá dotlačit k zápasu, který v danou chvíli ale potřebuje více Apollo, protože si všichni myslí, že si vítězství nad Rockym nezasloužil. Do popředí se v ději také více dostávají vedlejší postavy z prvního filmu, Rockyho trenér Mickey a Rockyho kamarád Paulie (bratr Adrian), ale není to vždy k užitku, protože se z nich stávají spíše stereotypní přihrávači. Druhý film končí očekávaným vítězstvím postavy, kterou hraje Stallone, přesně tak, jak si scénárista Stallone přeje, ale není to úplně jednoznačné vítězství. Chladnější kritiky i menší divácký úspěch ukázaly, že tudy úplně cesta nevede.

Rocky III

Do natáčení trojky vstoupil Stallone už s jinou náladou. Plastická operace obličeje (skutečná a ve filmu přiznaná) z něj udělala usměvavějšího hrdinu, v zádech mu navíc vál pozitivní vítr osmdesátých let. Rocky sice začíná na vrcholu, jako boxerský šampión, co si může k obědu dát i Hulka Hogana, ale stačí jeden zápas s outsiderem a smrt jeho trenéra Mickeyho a je úplně dole. To byl ale nebyly osmdesátky, aby nenastoupil pořádný elektronický popík Eye of the Tiger, nový trenér (z Creeda se stane Rockyho mentor) a samozřejmě legendární tréninková montáž, kterou přikládáme. Rocky III působí jako jednička a dvojka dohromady a Rocky jako postava připomíná víc Creeda, ale na pomalé dialogy, propracované charaktery a nějaké velká drama se nehraje. Svižně ubíhající snímek sice neměl úplně peckové kritiky, ty uzrály až s časem, ale diváci si nového Rockyho zamilovali a dolary se jen sypaly. Pro Stallona byl rok 1982 vůbec velmi úspěšný, na podzim do kin šel do kin další film, kterým měl potvrdit svůj status superhvězdy - Rambo.

Rocky IV

V polovině osmdesátých let minulého století byla studená válka mezi USA a SSSR na svém vrcholu a Stallone jako obdivovatel politiky tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana chtěl sám přispět do napjaté atmosféry svým názorem. Na jaře 1985 nejdříve nechal v druhém díle Ramba vyřešit trauma vietnamské války a Sovětům to v džungli natřit jen s pomocí luku a šípů, před Vánoci potom pro fanoušky Rockyho a americké vlajky přichystal opravdový souboj století. Rocky se v něm utká se sovětskou mašinou jménem Ivan Drago (Dolph Lundgren), která právě poslala nebohého Apolla na věčný odpočinek, a můžete jen hádat, jak tahle odplata v Sovětském svazu dopadne. Z Rockyho IV utkvěly vlastně jen dvě zásadní scény - tréninková montáž na Sibiři a pak závěrečný státní proslov “Všichni se můžete změnit”, kterému tleská i sovětský prezident Michael Gorbačov. Kritici tenhle díl nenávidí, ale fakt je ten, že měřítkem absolutních amerických tržeb je tohle nejúspěšnější díl série a kdo ho za časů hlubokého komunismu a pirátských videokazet nesjížděl tajně u bohatých kamarádů, ten jako by nežil.

Rocky V

Poté, co v předchozím dílu Rocky prakticky vyřešil studenou válku a prakticky už neměl na Zemi soupeře (tento vtip se stal posléze základem Predátora), nebylo moc možností, kam se sérií vydat. Stallone sám přiznal, že čtyřka už byla hodně přepálená, a proto zahlásil návrat ke kořenům. Na místo režiséra se poprvé od jedničky vrátil John G. Avildsen (dvojku, trojku a čtyřku dělal sám Stallone) a víc než box se zase řeší rodinné záležitosti. Rocky totiž Mickeyho vinou přišel o všechen majetek a navíc vážná zranění ze zápasu s Dragem už mu nedovolí se vrátit do ringu. Nadějí pro něj by mohl být mladík Tommy, který mu tak připomíná sebe samého před patnácti lety. To samozřejmě nelibě nese Rockyho syn, takže na španělskou telenovelu je zaděláno, Tommy navíc vyslyší vábení slavného boxerského promotéra a přejde k němu. Vrcholný zápas tak poprvé Rocky sleduje víceméně jen v televizi, což nezní moc zábavně a upřímně to není zábava ani pro diváky. Rocky V je nejhorší a nejméně úspěšný díl, který ale musel vzniknout, aby se Stallone mohl poučit. Těžko vybrat jednu scénu, ale tak si zkuste pustit Rockyho, jak to nandá v uličce Tommymu.

Rocky Balboa

Když Stallone na začátku tisíciletí ohlásil návrat Rockyho, všichni si významně klepali na čelo. Pětka byl propadák, doba svalnatých hrdinů dávno skončilo a Stallone sám byl už dobrých deset let mimo hlavní proud. Ale stejně jako jeho postava v prvním Rocky dokázala jako outsider všechny totálně překvapit, tak i tenhle film svým umem také všechny zaskočil. Stallone udělal ze své postavy (věku i nátury) přednost a místo boxerských ran rozdává většinu filmu solidní moudra. Celé to můžeme brát jako parafrázi, kterou chce tenhle starý pardál ještě jednou naposledy ukázat, co v něm je. Tak aby se mohl se vztyčenou hlavou postavit nové generaci, ať těm, kdo ho provokují (jeho oponent Mason Dixon) nebo se za něj stydí (jeho syn Rocky Jr). Úspěch tohoto filmu odstartoval malý Stallone revival, kam patří ještě nejméně povedený čtvrtý Rambo a akční trilogie Postradatelní.

Creed

Šestý Rocky vypadal jako ideální film, kterým se měla postava Rockyho rozloučit, ale Stallone motivovaný svým revival úspěchem se rozhodl, že je ještě pořád co točit. Chytře už ale nechal do hlavní role postavit někoho jiného (Adonis - syn Apollo Creed), dokonce i režisérskou stoličku přenechal někomu jinému ( Ryan Coogler) a sám se v sérii přesunul do role, kterou v prvních díle měl stařičký trenér Mickey. Výsledek byl ještě lepší, než všichni čekali, a to se tentokrát už nejednalo o start z nuly, protože všichni měli ještě v paměti výbornou šestku. Ale stále tam uvnitř je to ten Rocky, tak jak ho známe z prvního filmu z roku 1976. Ano, i zde se hlavní hrdina připravuje na svůj velký zápas, trénuje jak o život, ale není to film o boxu, jako o překonání překážek okolo sebe a důvěru v sebe sama. Nejlepší scéna se potom logicky nabízí ta před zrcadlem.

Chystáte se na Creeda? Zavzpomínejte s námi na sérii Rocky  |  Tipy na film  |   |  117 přečtení  |  37 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku Chystáte se na Creeda? Zavzpomínejte s námi na sérii Rocky

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Chystáte se na Creeda? Zavzpomínejte s námi na sérii Rocky

Tipy na film  |  dnes 0:00

Oslavujme! Netflix vrací 20 filmů, kterým v červenci skončila licence

Netflix moc dobře ví, které žánry a filmy máte v nabídce rádi. A pokud se mu jejich koupě vyplácí, neváhá jim prodlužovat licence. Ukázkový je v tomto směru začátek srpna, kdy Netflix vrátil do nabídky 20 hlavně akčních filmů, které s 31. červencem službu na krátkou chvíli opustily. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  24

10 novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Ani o prvním srpnovém víkendu se rozhodně nudit nebudete. A bohatě vám postačí Netflix a HBO, které daly dohromady solidní multižánrovou nabídku, která zaujme snad každého. Sci-fi? Dokumenty? Romantika? Všechno máme! číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  8

10 důvodů, proč si HBO zaplatit i v srpnu

Chystáte se před srpnovými pařáky skrýt před televizi? HBO GO by k tomu opět mohla být více než užitečným partnerem. Tradiční seriálovou nálož opět doplňuje skupinka filmů, které jste loni (ne)viděli v kinech a nechybí ani další filmový maraton, tentokrát z našich luhů a hájů. Jdete do toho? číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  51

10 v současnosti nejpopulárnějších seriálů na Netflixu

V minulém měsíci jsme se na Netflixu dočkali několika zajímavých novinek, jež se okamžitě zařadily mezi nejsledovanější seriálové pecky. První místo pak ale uhájil dřívější hit Papírový dům. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  45

10 nejočekávanějších filmů a seriálů v srpnu (nejen) na Netflixu

Doufáme, že všechny nejočekávanější kousky z července máte za sebou a jste připravení na novou várku. Ani v srpnu totiž streamovací služby nezahálí a tlačí na nás monstrózní množství parádního obsahu. Vrací se fajnové sci-fi Déšť, nově netflixovský Cobra Kai, anebo Lucifer. A to jsme jen u Netflixu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist