FB pixel TP pixel
Nečekaný zvrat i pedofilie v Rodu Draka: Proč Daemon nezabil Rhaenyru? © HBO Max

Nečekaný zvrat i pedofilie v Rodu Draka: Proč Daemon nezabil Rhaenyru?

Hned druhé pokračování nového seriálu HBO Max ze světa Hry o trůny nabídlo slušný „WTF“ moment (v dobrém slova smyslu), který možná řadě diváků vrtá hlavou. Daemon Targaryen měl šanci zabít jediného dědice trůnu i hlavního rádce krále a stát se jediným smysluplným nástupcem. Proč nakonec vycouval?

31. 8. 2022 17:00 | Zajímavosti

POZOR: Následující text obsahuje spoilery ze seriálu Rod Draka i knihy Tanec draků, které je adaptací.

Zatím je velmi těžké něco seriálu vytýkat

Máme za sebou druhý díl seriálu Rod draka, a pokud bych měl nějak shrnout dosavadní pocity, stačily by mi k tomu tři slova: „Jsem opět fanda!“ Další epizoda, která byla z mého pohledu skvěle zvládnutá a dokázala velmi dobře, a hlavně zajímavě, vystavět dějové základy pro další, nadcházející díly.

Už podruhé se nám potvrdilo, že tvůrci opravdu nemají chuť opakovat klauniádu ze závěru Hry o trůny, a místo toho sáhli do osvědčeného arzenálu. Výsledkem je počin, kde si vskutku lze užít opravdu každou jednu scénu. Nechybí zajímavá dynamika mezi jednotlivými postavami i opět dobře zvládnutý scénář, v kterém je prakticky každá druhá konverzace skrz naskrz nasáklá politikařením a intrikami. Zkrátka pořádné slovní bitky o Železný trůn tak, jak jsme je hltali ve zlatých dobách GoT.

Byť tady rozhodně jenom u slov dlouho nezůstaneme…

Další zmínku si rozhodně zaslouží i tvůrčí kinematografie, kde popravdě Hra o trůny prakticky nikdy výrazně neklopýtala, a i zde si udržuje svůj zavedený vysoký standard. Kulisy jsou skvělé, hudba (opět pod taktovkou Ramina Djawadiho) je skvělá, vše spolu zkrátka hraje. A uznalé pokynutí si (po prvních dvou dílech) chtě nechtě zaslouží také herci, protože aspoň já osobně jsem zatím nenašel postavu, kterou bych vyloženě neměl rád.

Všichni tak nějak víme, že tohle je adaptace Tance draků, takže nás čeká občanská válka, v které proti sobě budou stát dvě znepřátelené strany. Ale když si projdete jednotlivé postavy, nenajdete mezi nimi (zatím) žádné jasně dobré a zlé charaktery, jasnou bílou a černou barvu, vše je tady spíš šedé tak, jak to má George R. R. Martin ostatně rád.

Nečekaný zvrat i pedofilie v Rodu Draka: Proč Daemon nezabil Rhaenyru? © HBO Max

Dost pění ód, pojďme se zavrtat trochu hlouběji do samotného děje. Zde došlo v druhém díle k velmi zajímavé situaci, která by fandům neznalým knih a pozadí tohoto příběhu nemusela být na první pohled jasná.

Princ playboy a král pedofil?

Hlavní zápletka dílu s názvem Nezvedný princ se točí okolo faktu, že Viserys I. Targaryen (Paddy Considine) je po smrti své manželky k mání a očekává se, že se znovu ožení a bude mít další potomky – mezi nimi ideálně i prvorozeného chlapce, který by po něm mohl zdědit Železný trůn a ukončit kontroverze spojené s následnictvím jeho dcery Rhaenyry (Milly Alcock) a mladšího bratra Daemona (Matt Smith), díky které působí na část Západozemí jakožto slabý král.

Viserys si po troše ignorování této skutečnosti a přemýšlení nakonec usmyslí, že upevnění moci Targaryenů na trůnu skrz další potomky je jen a pouze jeho zodpovědností. A že musí přistoupit k další svatbě a snaze o další targaryenské dětičky i přesto, že si tím může znepřátelit svou vlastní dceru. A tak si užijeme trochu pro dnešní sněhové vločky dávivý reflex vyvolávajícího namlouvání mezi starým králem a nezletilými dívčinami.

A zatímco si král pilně hledá novou družku, na pozadí se odehrávají hned dvě vedlejší dějové linky, které směřují proti němu. První obstarává Daemon Targaryen, který svým titulem propůjčil této epizodě název. Ten se i s vojskem Městské hlídky Králova přístaviště (zlaté pláště) ilegálně uhnízdil na Dračím kameni, s čímž král dle seriálu půl roku vůbec nic neudělal.

Druhou linku obstarává jistý lídr pirátů známý pouze jako „Crabfeeder“ podle toho, že své zajatce připoutává na plážích ke kůlům a krmí s nimi kraby. Tahle banda pirátů se již od prvního dílu beztrestně rozrůstá, nabírá sílu a brzy začne způsobovat vážné problémy lodním obchodníkům, zejména tomu největšímu Corlysi Velaryonovi (Steve Toussaint) a jeho námořnímu království Náplavomarce.

I vůči řešení tohoto problému je král Viserys velmi pasivní (byť jeho argumenty pro pasivitu dávají smysl). A tak si je vedlejší postavy začnou řešit samy za jeho zády, což ukazuje, jak velká je doopravdy jeho moc a vliv, zatímco veškerou pozornost věnuje spíš hledání nové manželky. I zde má de facto na výběr dvě možnosti – dcera jeho hlavního pobočníka Alicent Hightower (Emily Carey), s kterou tráví od smrti královny hodně času, nebo dcera Corlyse Laena Velaryon (Savannah Steyn), které je však teprve 12 let.

Nečekaný zvrat i pedofilie v Rodu Draka: Proč Daemon nezabil Rhaenyru? © HBO Max

Vizuálním i dějovým vrcholem druhého dílu je cesta Otto Hightowera (Rhys Ifans) na Dračí kámen jménem krále s cílem získat zpět ukradené dračí vejce, které si Daemon s sebou odnesl z Králova přístaviště, aby jej dle targaryenské tradice umístil do kolébky svého dítěte. Oba soci se potkávají na úzké kamenné cestě z pláže do původního sídla Targaryenů v Západozemí.

Jedna smrt a Daemon mohl být na Trůnu, proč zaváhal?

Jak víme z prvního dílu, tihle dva se ani trochu nemusí, takže to více méně od prvních sekund vypadá, že ani jedno ego neustoupí a dojde na meče, krev a možná i dračí oheň. Vše ale nakonec vyřeší Deus Ex Machina v podobě Rhaenyry, která dorazí na svém drakovi a postaví – s rozhodností sobě vlastní – Daemona během pár sekund před jednoduché rozhodnutí.

Vrátit okamžitě vejce, nebo Rhaenyru, která v tu chvíli stojí těsně vedle něj, na místě zabít, připravit krále Viseryse o jediného žijícího potomka a automaticky se tak opět stát jediným smysluplným následníkem Železného trůnu. A právě tady se zřejmě srdce diváků zastavilo – moment, on by jí vážně mohl okamžitě zapíchnout, zbytek (včetně mladého, stále nedospělého draka Rhaenyry) by bez problémů dočistil jeho drak Caraxes.

Místo toho se po chvilce přemýšlení až dosud relativně extrémně a agresivně postupující Daemon otočil na podpatku, neteři hodil vejce a odkráčel zpět do svého hradu. „Wtf“ byla možná reakce mnoha z vás, kteří přemýšleli, že Daemon měl v tu chvíli všechna esa v rukávu a mohl krále lusknutím prstu zbavit jak jediného potomka a nástupce, tak nejbližšího rádce. Proč to nakonec neudělal?

Pozorný divák si jistě už v prvním díle všimnul, že Daemon Rhaenyru očividně respektuje (stejně jako ona jeho) a možná už nyní pro ni má jistou slabost (Spoiler, tihle dva to v budoucnu dají dohromady a budou manželé). Vzdáním se vejce tak Rhaenyru možná de facto chrání. Jelikož ale jde o typický příklad Martinovy šedé postavy, je za vším aspoň do jisté míry stoprocentně i politika.

Nečekaný zvrat i pedofilie v Rodu Draka: Proč Daemon nezabil Rhaenyru? © HBO Max

Jak se totiž ukázalo, Daemonova partnerka není těhotná a on sám se nakonec kradeného vejce vzdal bez mrknutí oka. Jeho cíl je jasný – skrz tak trochu partyzánské a záškodnické aktivity popichovat krále a veřejně tak podrývat jeho postavení a moc. Do karet mu přitom skvěle hraje Viserysova pasivita, díky které si Daemon postupně dovoluje (a bude dovolovat) stále víc a víc.

Vyhlédl si právě targaryenský princ svou budoucí družku?

Dalším zásadním důsledkem této scény před Dračím kamenem je fakt, že mu Rhaenyra ukázala, že je možná ve skutečnosti mnohem silnější osobností než její otec, o kterém si Daemon myslí, že je slabý. Během rozhovoru s Ottem, který mu přednese králův rozkaz, aby opustil Dračí kámen, posměšně odvětí: „A kde je král? Nikde ho nevidím.“

Avšak Rhaenyra se – na rozdíl od svého otce – nakonec osobně ukáže a zároveň dá všem přítomným najevo, že je schopna konat a vést, čímž si podle mě získala Daemonův respekt. I proto lze očekávat, že propast mezi ní a jejím poněkud pasivním otcem králem (i její kamarádkou Alicent), kterému nyní pravděpodobně půjde jen o to počít nové děti s novou ženou, se bude víc a víc prohlubovat.

Zvlášť jak bude postupně stárnout, stávat se kompetentnější a ambicióznější. Možná i to je důvod, proč Daemon zatím neměl zájem zasahovat do rodové linie Targaryenů svým mečem – není hloupý a musí mu být jasné, že charakter průbojné Rhaenyry je pravým opakem jejího otce, takže je jen otázkou času, kdy to v královském paláci začne skřípat ve velkém stylu a jeho hlavní rivalové se začnou hašteřit sami mezi sebou.

Tomáš Durčák
Dumavý samotář se zájmem o vše, co ještě neví. Původně chtěl z dlouhé chvíle jenom trochu psát o GoT, načež se z něj přes noc stal někdo, kdo už si sem musel napsat svůj medailonek. Nepohrdne dobrým filmem, seriálem, knihou, hudbou ani divadlem (zkrátka kulturní člověk každým coulem). Jako šéfredaktor už vedl pár projektů, kterým se dařilo i nedařilo, a pár lidí, kterým psaní šlo i nešlo. Jeho 46 chromozomů mu mimo jiné do vínku dalo nevypnutelný a mimořádně citlivý Grammar Nazi radar, díky kterému je sice nejlepším korektorem českého jazyka široko daleko, ale internetové diskuze bez prožití slabšího infarktu číst nemůže.
10 skvělých easter eggů na Hru o trůny z 1. dílu Rodu draka. Všimli jste si všech?
10 skvělých easter eggů na Hru o trůny z 1. dílu Rodu draka. Všimli jste si všech?
23.08.2022 13:00:00 | Zajímavosti

Po více než 3 letech od hořkosladkého konce Hry o trůny se fandové dočkali. HBO mezi ně vypustila targaryenský prequel s jasným cílem – vyžehlit, co finále původního seriálu zpackalo. A aby si tvůrci žehlení ulehčili, napěchovali už první díl celou řadou easter eggů. Našli jste je všechny?

10 zásadních věcí, které Netflix změnil v Sandmanovi oproti komiksům
10 zásadních věcí, které Netflix změnil v Sandmanovi oproti komiksům
18.08.2022 12:00:00 | Zajímavosti

Poslední fantasy pecka, kterou Netflix vypustil mezi své diváky, bojuje s rozporuplnými reakcemi. Zatímco komiksy nepolíbení diváci si tu jízdu povětšinou užívají, fandové předlohy mnohdy zuří a nechápou, proč se tvůrci odmítli držet kánonu. V čem se seriál od kultovních komiksů zásadně liší?

Nový hit Marvelu přichází na Disney Plus. Tvůrci slibují nečekané hrdiny i padouchy
Nový hit Marvelu přichází na Disney Plus. Tvůrci slibují nečekané hrdiny i padouchy
16.08.2022 14:00:00 | Zajímavosti

Ve čtvrtek 18. srpna startuje nový marvelácký seriál She-Hulk. Měli jsme možnost vidět už první čtyři díly a také si na dálku popovídat s vybranými herci a tvůrci. Mrkněte, co si o seriálu či o svých postavách myslí.

Nová Meryl Streep? Těchto 10 mladých hvězd byste rozhodně měli sledovat
Nová Meryl Streep? Těchto 10 mladých hvězd byste rozhodně měli sledovat
02.08.2022 16:00:00 | Zajímavosti

I když máme rádi Meryl Streep i Emmu Thompson, někdo jednou bude muset jejich místo převzít… a Hollywood se nadějnými herečkami jen hemží. Vybrali jsme pro vás deset vycházejících hvězd, které se vyplatí sledovat.