FB pixel
Zdroj: Marvel Studios
Už jen pár dní probíhá hlasování o nejlepší weby českého internetu. Hlasujte pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!

Co byste měli nakoukat?

Snímek Shang-Chi a legenda o deseti prstenech sice do světa MCU uvádí zcela novou postavu mladého hrdiny, který ovládá nejrůznější bojová umění, zároveň ale zakončí několik zásadních příběhových linek, které již načrtly předcházející filmy. Už v prvním Iron Manovi jsme se dočkali představení teroristické organizace Deset prstenů (Ten Rings), jejíž afghánskou buňku vedl jeden z ústředních padouchů Raza. Kvůli výskytu zloducha Abominationa neuškodí připomenutí Leterrierova filmu Neuvěřitelný Hulk, nejdůležitějším snímkem ke zhlédnutí je ale třetí Iron Man, ve kterém vidíme loga Deseti prstenů několikrát a zjevuje se tu falešný Mandarin v podání Bena Kingsleyho. Kvůli Wongovi pak jistě neuškodí ani zopakování si Doctora Strange. Níže můžete mrknout na synopse snímků, které rozhodně doporučujeme pro širší kontext před návštěvou kina připomenout.

Iron Man Zdroj: TMDB
79

Iron Man (Iron Man)

Miliardář a výrobce zbraní Tony Stark nedobrovolně strávil několik týdnů jako vězeň v poušti. Po svém útěku se rozhodne změnit svůj život a pomáhat ostatním. Jako Iron Man. Hrají: Robert Downey Jr., Terrence Howard, Jeff Bridges, Gwyneth Paltrow, Leslie Bibb, Shaun Toub, Faran Tahir, Režie: Jon Favreau

Proč koukat?
Film, který odstartoval nevídanou sérii Marvel Cinematic Universe a stanoval směr, jakým se komiksové filmy posledních 10 let ubírají.

Online na Google Play, iTunes (titulky), O2TV (dabing), Rakuten (dabing) od 27. 4. 2018

Neuvěřitelný Hulk Zdroj: TMDB
69

Neuvěřitelný Hulk (The Incredible Hulk)

Bruce Banner podstoupil kdysi vědecký experiment, kvůli němu se z něj občas stává neovladatelný Hulk. Bruce chce žít dál v klidu, ale vládá má jiný názor. Hrají: Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth, William Hurt, Tim Blake Nelson, Ty Burrell, Christina Cabot, Režie: Louis Leterrier

Online na O2TV (dabing), Rakuten od 16. 3. 2021

Iron Man 3 Zdroj: TMDB
73

Iron Man 3 (Iron Man 3)

Porazil různé nepřátele, pozemské i cizí, ale terpve tajemný Mandarín dokáže Tonyho Starka zasáhnout na citlivém místě a málem zničit jeho rodinu i společnost. Hrají: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Guy Pearce, Don Cheadle, Ben Kingsley, Rebecca Hall, Jon Favreau, Režie: Shane Black

Online na iTunes (titulky), O2TV (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 17. 12. 2018

Doctor Strange Zdroj: TMDB
75

Doctor Strange (Doctor Strange)

Špičkový chirurg hledá po těžké autonehodě nový smysl života. Dostane se až k tajemnému učiteli, který před ním otevře nové dimenze a další tajemství světa. Hrají: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Benedict Wong, Mads Mikkelsen, Chris Hemsworth, Tilda Swinton, Režie: Scott Derrickson

Proč koukat?
Nápaditý vizuál, který vyčuhuje ze zbytku MCU, a skvělé finále, kde triky a mlácení gerojů dávají přednost fištrónu hrdiny.

Online na iTunes (titulky) (dabing), O2TV (dabing), Rakuten (dabing) od 20. 9. 2021

Na koho/co se můžeme těšit?

Shang-Chi (Simu Liu)
Zdroj: Marvel Studios

Shang-Chi (Simu Liu)

Hlavní hrdina příběhu má ve filmu jiný origin než v komiksech, neboť není synem padoucha Fu Manchu/Zheng Zu, ale Wenwua alias Mandarina. Jinak můžeme očekávat víceméně podobného mladého bojovníka, jenž se snaží ovládnout své schopnosti. Komiksový Shang-Chi je velice podobný Spider-Manovi, snaží se neustále hláškovat a humor jej neopouští ani v těch nejhorších chvílích, proto není divu, že se už v relativně mladém věku stal členem týmu hrdinů právě spolu se Spideym nebo Iron Fistem. Shang-Chi se rovněž v komiksech stal i velmistrem kung-fu a jeho největším nepřítelem je jistý Cat, podobně trénovaný antihrdina či padouch.

Katy Chen (Awkwafina)
Zdroj: Marvel Studios

Katy Chen (Awkwafina)

Nová postava Katy Chen bude v novém filmu plnit roli nejlepší přítelkyně hlavního hrdiny a mezi ní a Shang-Chim samozřejmě vzplane i milostný vztah. Dle vyjádření její představitelky Awkwafiny, podle mnohých jedné z nejtalentovanějších hereček současnosti, nás čeká typická ženská hrdinka, jež ve filmu postupně prochází vývojem z naivní dívenky v neohroženou bojovnici, mezi jejíž spojence patří právě Shang-Chi či samotný Wong.

Ying Nan (Michelle Yeoh)
Zdroj: Marvel Studios

Ying Nan (Michelle Yeoh)

Jedna z nejoblíbenějších čínských hereček, Michelle Yeoh, se vrací do MCU, kde si už dříve zahrála postavu Alety Ogord. Tentokráte si střihne roli Ying Nan, o které víme zatím jen to, že měla jistou společnou minulost s Mandarinem i organizací Deset prstenů/Ten Rings. Ying Nan se nakonec postaví na Shang-Chiho stranu a pravděpodobně mu poskytne první rady k důležitému boji proti Mandarinovi i ovládnutí Deseti prstenů/náramků.

Wenwu / Mandarin (Tony Leung)
Zdroj: Marvel Studios

Wenwu / Mandarin (Tony Leung)

Hlavním zloduchem nového filmu bude Mandarin, jenž se tentokráte stanem otcem Shang-Chiho. V komiksech se jedná o syna anglické prostitutky a neznámého čínského muže, který se narodil v opiovém doupěti, a poté, co Čínu ovládli komunisté, prchl do neznámých oblastí. V jistém Údolí duší pak nalezl vrak kosmické lodi z planety Kakaranthara, kterým přiletěl Axonn-Karr z rasy Makluanů, známých spíše jako Vesmírní draci. Axonna-Karra zabil a sebral mu jeho deset mocných artefaktů, jež si navlékl na svých deset prstů. Díky tomu získal deset prstenů moci a stal se vládcem vlastního kriminálního impéria. Netrvalo dlouho a stanul v boji proti Iron Manovi, ve kterém se spojil s desítkami dalších zloduchů. I když v komiksech trápil Tonyho Starka i jeho nástupce v kovovém obleku, Jamese Rhodese, nakonec zemřel v boji s Punisherem, který prostřelil jeho speciální štíty vytvořené prsteny. Očekáváme, že podobně šílený background mít ve filmu rozhodně nebude. Spíše čekejte mocnějšího vládce Yakuzy, který má kolem sebe kouzelné artefakty, které velmi nápadně připomínají wakandskou technologii.

Xialing (Meng'er Zhang)
Zdroj: Marvel Studios

Xialing (Meng'er Zhang)

Další Mandarinova odcizená dcera se, stejně jako její bratr Shang-Chi, odpoutá od okovů Deseti prstenů a pustí se do boje proti vlastnímu otci. Postava, jež vychází z komiksové hrdinky Zheng Bao Yu alias Cursed Lotus, což je dcera komiksového Fu Manchua, ovládá plynně několik jazyků a je mistryní bojového umění a šermu. Tady je jasně vidět, že se Marvel snaží využívat původního Shang-Chiho komiksového dědictví. Jen se chce vyhnout kontroverzím kvůli rasovým stereotypům, jež jsou svázané s Fu Manchu i původním Mandarinem.

Death Dealer
Zdroj: Marvel Studios

Death Dealer

Zatímco komiksový Death Dealer patří mezi nejnebezpečnější agenty Shang-Chiho otce Fu Manchua, ve filmu jej uvidíme jako bývalého mentora hlavního hrdiny, který pracuje pro Mandarina. Filmová verze každopádně bude veskrze záporná. Death Dealer se vyznačuje mimořádnou brutalitou a nezdráhá se ublížit stovkám obětí, aby získal to, co chce.

Abomination
Zdroj: Marvel Studios

Abomination

Po třinácti letech se díky snímku Shang-Chi a legenda o deseti prstenech do MCU vrátí i superpadouch Abomination, Hulkův největší nepřítel, kterého jsme viděli ve výše zmíněném snímku Neuvěřitelný Hulk a který by se měl vrátit i v seriálu She-Hulk. V Shang-Chim se jej dočkáme v rámci velkého turnaje, kde se dle traileru střetne s Wongem. Jak velká bude jeho role, je zatím nejisté.

Wong (Benedict Wong)
Zdroj: Marvel Studios

Wong (Benedict Wong)

Wonga v MCU rovněž netřeba představovat. Strangeův komorník se ve filmech trochu proměnil a jedná se spíše o parťáka největšího pozemského čaroděje. Objevil se už ve třech snímcích a ve všech ukázal, že je Strangeovi téměř ve všem roven. V novém projektu MCU jej uvidíme bojovat s výše popsaným superpadouchem Abominationem a navíc se jej dočkáme i ve filmu Spider-Man: Bez domova, kde se objeví opět spolu se Strangem.

Razor Fist (Florian Munteanu)
Zdroj: Marvel Studios

Razor Fist (Florian Munteanu)

Florian Munteanu, jenž se nejvíce proslavil jako Viktor Drago v druhém dílu boxerské série Creed, si v Shang-Chim střihne vrahouna Razora Fista, jednoho z Shang-Chiho klasických nepřátel. Douglas Scott původně pracoval jako žoldák spolu se svým bratrem Williamem a jelikož oba dva umně ovládali bojová umění, profitovali téměř z každé zakázky. Když se ale jednou střetli s Shang-Chim, odešli poraženi. Douglas si své paže nahradil obřími čepelemi a pustil se do pronásledování svého nového nepřítele. Razor Fist, jak si začal říkat, později v Madriporu (tedy ve městě, které jsme viděli v seriálu The Falcon and the Winter Soldier) nafasoval několik dalších zakázek a střetl se tak s týmy jako West Coast Avengers, Great Lakes Avengers nebo se samotným Wolverinem. V komiksech se o mimořádně nebezpečného padoucha a bude velice zajímavé sledovat, jak se povede jeho filmové ztvárnění.

Trevor Slattery (Ben Kingsley)
Zdroj: Marvel Studios

Trevor Slattery (Ben Kingsley)

Mandarin z filmu Iron Man 3 má již potvrzené filmové cameo. Což ostatně podrthl i sám Disney, který nově do své nabídky služby Disney+ zařadil krátký snímek Marvel One-Shot: All Hail the King, jenž nám Trevora ukázal jako vězeňskou celebritu, kterou přijde navštívit sám skutečný Mandarin (tehdy ještě neodhalený jako Wenwu).

Great Protector

Great Protector

V jedné ze scén traileru se Shang-Chi ponoří do vody, kde mu vyjde vstříc obří drak, jehož oficiální zdroje prozatím označují jako Great Protector. Drak by měl být pro Shang-Chiho spojencem, mnozí si ale myslí, že se jedná o Fin Fang Fooma, nejslavnějšího z Vesmírných draků, tedy Makluanů. Ten v komiksech sehrál několikrát roli absolutního padoucha, častp se ale stalo i to, že s hrdiny uzavřel spojenectví. Vzhledem k tomu, že nejrůznější leaky (jež jsme i dříve publikovali) mluvily o tom, že Foom je hlavním padouchem filmu, nebylo by odhalení, že právě on si říká Great Protector, nijak překvapivé.

Shang-Chi: Kdo je nový hrdina Marvelu a jaké filmy nakoukat před premiérou?  |  Zajímavosti  | 

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Další články jako Shang-Chi: Kdo je nový hrdina Marvelu a jaké filmy nakoukat před premiérou?

Zajímavosti  |  před 7 dny

Odhalil trailer nové Hry o trůny návrat kvality? Tohle všechno jste minuli

První upoutávka na House of the Dragon představila mocné vládce, nové frakce, starobylé zbraně, komplikované rodokmeny a samozřejmě legendární ohnivé bestie, které v těchto dobách nahradily úlohu bohů. číst více

Zajímavosti  |  před 19 dny

10 žhavých kandidátů na nového Bonda: Cavill i Hemsworth mají své slabiny

Čas se nachýlil a éře jednoho Bonda odzvonilo, je tedy čas podívat se po nových tvářích, které by se mohly stát agentem s povolením zabíjet. Přinášíme výběr deseti nejžhavějších kandidátů na nového 007. číst více

Zajímavosti  |  před 20 dny

7 faktů o Eternals, které musíte znát. Co mají společného s Thanosem?

Snímek Eternals se blíží a už za měsíc se jej dočkáme exkluzivně v kinech. Jelikož se jedná o zcela novou partu hrdinů, kterou ve filmovém vesmíru Marvelu uvidíme, jsou její členové a jejich příběhy pro mnoho fandů velkou neznámou. Proto si pojďme představit několik základních informací. číst více

Zajímavosti  |  před 29 dny

10 šílených překvapení, které nás baví a zároveň štvou na Papírovém domu

Málokterý seriál nás v posledních letech zvedl ze židle jako španělský heist Papírový dům. Podívali jsme se na zoubek těm největším a nejšílenějším překvapením, která pro nás tvůrci připravili a která nás stejnou měrou iritují jako baví. Dopředu upozorňujeme na hromadu spoilerů. číst více

Zajímavosti  |  před 1 měsíci

ROZBOR: 9 věcí, které odhalil první trailer Matrixu 4

Snad žádný trailer poslední doby neotřásl internetem jako upoutávka na nový Matrix. Pojďme se podívat na to, co všechno se v ní skrývá. číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist