FB pixel TP pixel
Umbrella Academy - nahradí na Netflixu nová komiksovka Marvel? © TMDB

Umbrella Academy - nahradí na Netflixu nová komiksovka Marvel?

Minulý pátek spatřila světlo světa seriálová Umbrella Academy. Seriál z produkce Netflixu, podle úspěšného komiksu Gerarda Waye. Ano, toho Gerarda Waye z My Chemical romance. Mrkli jsme na předlohu, která vyšla i u nás, srovnali ji se seriálem a vůbec vás chceme naladit, abyste téhle komiksovce dali šanci.

Tipy na film 27. 2. 2019 0:00 | Tipy na film

Komiks The Umbrella Academy začal vycházet v roce 2007 jako šestidílná minisérie u nakladatelství Dark Horse, které stojí za věcmi jako Hellboy nebo komiksy ze světa Vetřelců a Predátorů. Komiks se dá přirovnat k britskému seriálu. Má kultovní status i velmi málo dílů. Mluvíme tu o třech svazcích po šesti číslech za dvanáct let. Tohle číslo vypadá ještě menší, když vezmeme, že existuje spousta komiksů, která je schopna vytvořit desetinásobek. Komiks vyšel u nás pod hlavičkou nakladatelství CREW - první i druhý svazek.

Příběh vypráví o skupině 43 dětí narozených za velmi podivných okolností. A to matkám, které ani netušily, že jsou těhotné resp zničehonic těhotné byly a hned porodily. Aby toho nebylo málo, děti mají podle všeho superschopnosti. Vybrané nalezené děti adoptuje výstřední milionář s jediným cílem: Zachránit svět. Nebo tohle alespoň tvrdí novinářům. Z dětí vychová skupinu sedmi superhrdinů... teda vlastně šesti. Číslo sedm podle všeho žádné schopnosti nemá.

Tohle je ideální zápletka, že? Jak pro komiks, tak pro seriál. Ale obě média se jí rozhodnou téměř ignorovat a po pár stránkách/scénách se hned na začátku přesuneme o dvacet let později. Tým se rozpadl, milionář zemřel a Umbrella Academy, kde hrdinové vyrůstaly je sídlo duchů. Jediný důvod proč se hrdinové vrací je, aby pohřbili otce. Netuší ale, že budou muset ještě naposledy zachránit svět.

Seriál si bere všechny důležité prvky (ať už atmosféru nebo témata příběhu) z komiksu. Ty pak vytahuje a zesiluje. Což ani jinak nešlo, pokud seriál nechtěl jít úplně jiným směrem. Přeci jen - šest sešitů komiksu by se bez přidané hodnoty velmi špatně adaptovali do klasické netflixovské desetidílné řady. Paradoxně při adaptování spousta nápadů zmizela. Které to jsou? Nejdříve pozor na komiksové spoilery.

Hlavně ty akčnější, patrně kvůli technické náročnosti. Což je škoda, kdo by nechtěl vidět jak děti bojují proti oživlé Eiffelově věži, kterou by ovládal nemrtvý Eiffel? Nebo wrestlingové zápasy mezi ufony? Seriál je (stejně jako komiks) dost komorní, na to, že se jedná o víceméně o “realistický” superhrdinský příběh. Z příběhu taky zmizel detail, že “otec” hlavních postav je ve skutečnosti mimozemšťan nebo nadpřirozené schopnosti (nebo schopnost je ovládat) hlavních hrdinů. Co se také změnilo je příběhová linka Čísla sedm, která je od základů přepsána. V původním komiksu se sama a s plným vědomím stane součástí orchestru, který chce přivést konec světa. V seriálu je víceméně náhoda, že konec světa přivede uprostřed koncertu a taky její schopnost je spíš jaká si alternativa k Dark Phoenix z X-menů. Tedy nezastavitelná nadpřirozená moc, která se skrývá v dítěti a proto ji musí její opatrovníci skrýt.

Všechny tyhle změny však nahrazuje seriál skvělou režií a soundtrackem. Za projektem stojí Jeremy Slater, kterého můžete znát jako tvůrce nepříliš povedené netflixovské adaptace Death Note. Jako u Zápisníku smrti se tvůrci rozhodli seriál obsadit poměrně neznámými tvářemi s výjimkou jednoho herce, který bude vlajkovou lodí projektu. U Umbrella Academy je tím hercem roztomilá Ellen Page, hrající číslo sedm. Dívku bez schopností, která se ale přesto stane jedním z nejdůležitějších hráčů komiksového (a seriálového) příběhu.

Všech deseti dílů najdete na Netflixu - zatím bez českých titulků. Seriál zatím nebyl obnoven na druhou řadu, ale vzhledem k otevřenému konci a spokojenosti diváků se jedná jen o otázku času.

 261 zobrazení   9 se líbí
Oscaři jsou rozdáni! Kde můžete online vidět všechny vítěze?
Oscaři jsou rozdáni! Kde můžete online vidět všechny vítěze?
25.02.2019 9:00:00 | Tipy na film

Oscarové sošky jsou rozdány a všude se můžete dočíst, komu, jak a zda právem. My jsme na to šli jinak a přinášíme vám stručný přehled hlavních oscarových hitů s informací, kde film vidět. Ze 14 filmů s více než 3 nominacemi jich je už polovina online, další už se hrají v kinech. Které to jsou?

Vánoční a sestříhaný Deadpool je konečně i u nás online
Vánoční a sestříhaný Deadpool je konečně i u nás online
25.02.2019 | Tipy na film

Mírnější verze druhého Deadpoola, s novými záběry a titulem Once Upon a Deadpool, se na sklonku minulého roku objevila v amerických kinech, náš trh však minula. Nyní ji však můžete konečně zhlédnout online, proto si pojďme připomenout v čem se od originálu liší.

10 cyberpunkových bijáků pro ty, které nadchla Alita: Bojový Anděl
10 cyberpunkových bijáků pro ty, které nadchla Alita: Bojový Anděl
21.02.2019 16:00:00 | Tipy na film

Nová sci-fi Roberta Rodrigueze a Jamese Camerona, Alita: Bojový Anděl, patří mezi nejpříjemnější blockbusterová překvapení letošního roku a nejlepší adaptace anime/mangy vůbec. Pokud ve vás Alita vyvolala chuť na další cyberpunková dobrodružství, máme pro vás pár perfektních tipů.

10 šíleně zábavných animáků, pokud vás nadchl LEGO příběh 2
10 šíleně zábavných animáků, pokud vás nadchl LEGO příběh 2
19.02.2019 17:00:00 | Tipy na film

LEGO příběh 2 je sice bezskrupulózní reklama na populární dánskou stavebnici, bizarních nápadů a zábavných kreativních rozhodnutí má ovšem na rozdávání. A není sám. Tady je dalších 10 filmů, které snoubí nesvázanou filmařskou fantazii s dokonalou animovanou zábavou.