FB pixel

Po čem muži touží

Novinku zdatného filmového řemeslníka Rudolfa Havlíka a letenské influencerky/spisovatelky nenáročných vztahových románů Radky Třeštíkové, Po čem muži touží, většina filmových kritiků jednoduše nerozdýchala. Ačkoli někteří přivřeli obě oči a uznali, že je moralistická komedie o záměně mužského a ženského těla vcelku nenáročnou a na české poměry neurážející zábavou, průměrné hodnocení kritiků ze zastavilo na slabých 50 procentech a většina recenzentů film označila za sexistický paskvil, který v rámci svého filmového světa nedává moc smysl. Inu, kritik nadává a kina se plní. Diváci totiž vzali kina útokem a pozitivní šeptanda o smíchy se otřásajících sálech film vynesla až k více než půl milionu prodaných vstupenek a 82 milionům korun tržeb. Průměrné hodnocení na diváků online se dodnes zastavilo někde okolo 70 %. Těžko hledat film, který v poslední době tak dobře vystihl svou cílovku jako právě tento.

Bohemian Rhapsody

Roky připravovaný životopis milovaných Queenů a především jejich frontmana Freddie Mercuryho sice provázely četné porodní bolesti v podobě odchodů herců, vyhazovů režiséra Bryana Singera a prosakujících informací o brutálních neshodách na place mezi režisérem a představitelem hlavní role Rami Malekem, v kinech to však fanouškům oblíbené kapely rozhodně nevadilo. Zatímco zámořští kritici dali filmu solidní čočku za silně uhlazené dobové podání, povrchnost a sázku na nulovou kontroverzi (průměrně si film odnesl hodnocení jen 6,1 z 10 při 62 procentech pozitivních recenzí), diváci dali filmu soustruženému vysloveně pro nenáročné hudební nadšence palec vysoko nahoru (na Rotten Tomatoes svítí průměrné hodnocení 4,4 z 5, IMDb hlásí dokonce 8,2 z 10). Vysloveně svérázně pak k filmu přistoupilo tuzemské publikum. Již recenzenti byli s filmem výrazně spokojenější než zámořští kolegové (v průměru v recenzích padalo hodnocení 75 %), čeští diváci odkojení na We Are the Champions a dalších queenovských megahitech však film označili za jeden z nejlepších v historii. Není divu, že před diváckým zájmem ustoupili i Oscaři, kteří skrze auru Queenů hodlají zvyšovat roky nelichotivou sledovanost noblesního ceremoniálu.

Venom

Prvnímu spider-manovskému spin-offu studia Sony, které se mermomocí snaží vydolovat dolary ze zakoupených práv od Marvelu a vytvořit si vlastní filmové universum, se předvídal tvrdý pád na ústa podobně jako v případě restartu hlavní pavoučí série s přídomkem Amazing . Odpudivé plakáty, nanicovaté trailery, na poslední chvíli negovaný nekompromisní rating pro dospělé, to všechno byly pro řadu lidí indikátory, že Venom u pokladen nedopadne dobře a symbionty v kinech zase dlouho neuvidíme. A filmoví kritici by byli jedině rádi, když filmu nadělili jen 29 procent pozitivních recenzí s příšerným průměrným hodnocením 4,4 z 10 a vysmáli se mu hláškami o zmatečném polotovaru, který působí jako zastaralá komiksovka z poloviny 90. let. Běžným návštěvníkům kin však film o novináři Eddie Brockovi, jehož posedne mimozemská entita, s jejíž pomocí se stane (anti)hrdinou, sedl výrazně lépe a extrémně pozitivní divácké ohlasy (4,2 z 5 na Rotten Tomatoes, 71 % na IMDb) vysmívanou komiksovku dotlačily ke globálním tržbám 850 milionů dolarů. Že by síla marvelovské značky fungovala již i mimo zavedené MCU? Opravdu má Tom Hardy takové charisma? Možná. V Sony každopádně chystají pokračování a další lavinu podobných spin-offů se Spider-Manovými protivníky. Asi tušíte, kdo se těší a kdo již předem brousí „hejterský“ brk.

Skleněný

Snad žádný film v poslední době nedostal od kritiků tolik přes prsty jako završení trilogie o „reálných superhrdinech“ z hlavy indického režiséra M. Night Shyamalana. Ten se ve Skleněném rozhodl spojit linie z filmů Vyvolený a Rozpolcený a navzdory velkým očekáváním hlavně u recenzentů tvrdě narazil. Jak čeští, tak zámořští kritici film jednoznačně odmítli (čeští recenzenti film průměrně odstřelili znechucenou známkou pouhých 35 %) a označili ho za nabubřelou zmatečnost, která si myslí, že je chytřejší než ve skutečnosti je. Opět se ale ukázalo, že recenzenti jsou k filmu výrazně tvrdší než řadové publikum, jež z kin odcházelo vesměs spokojené.

Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny

U Warner Bros. mají v uplynulých týdnech těžkou hlavu. Ne že by se nejnovější část spin-offu Harryho Pottera bůhvíjak nelíbila, když potterofilové stále zůstávají věrní oblíbené frančíze. Avšak začíná být patrná únava materiálu, kterou zatím zdůrazňují především kritici a výsledky kinotržeb, jež oproti prvním Fantastickým zvířatům výrazně poklesly. Hlavně americký trh přestává být pro Harryho Pottera místem zaslíbeným. On tedy Potter nikdy nebyl za oceánem populární tak jako na evropském kontinentu, přesto jsou výsledky nového dílu ságy jednoznačným zklamáním. Kritici film odstřelili, když s ním bylo spokojených pouze 40 procent hodnotících (čeští recenzenti byli shovívavější a hodnotili převážně okolo 66 procent) a slabých 158 milionů dolarů z amerických kin je na blockbuster za 200 milionů dolarů rozhodně málo. Globální publikum však kouzelníky stále ještě drží nad vodou, když dokáže do kasičky přisypat okolo půl miliardy dolarů a hlavně i určitou diváckou spokojenost. Vydrží však divácká trpělivost s prozatím nepříliš dynamickým příběhem Newta Scamandera i u dalších tří plánovaných filmů? Pří pohledu na odkládané natáčení dalšího dílu si tím Warneři nejsou úplně jistí.

Life Itself

Scenárista a režisér Dan Fogelman má docela početnou armádu fanoušků, protože stojí za slzopudnou seriálovou senzací Tohle jsme my. A když už dokážete udělat z umírání táty od rodiny celostátní událost, můžete si být jistí, že vám budou diváci zobat z ruky, i když je budete koupat v cynické mexické telenovele, v níž Olivia Wilde uprostřed dialogu skáče pod autobus a Oscar Isaac si pro změnu vystřeluje mozek z depresí. Life Itself před půl rokem v Torontu většina kritiků odstřelila jako odpornou dojnou krávu na emoce, která se pro divácké slzy neštítí vytahovat z rukávu ty nejlacinější zvraty. Film má dodnes na Rotten Tomatoes pouhých 13 procent pozitivních recenzí (s průměrným hodnocením 3,6 z 10), řadové publikum však Fogelmanovu multigenerační hru na téma „život je největší nedůvěryhodný vypravěč na světě“ zblajzlo dokonale a ocenilo ji průměrným hodnocení 4,1 z 5, přičemž mě dodnes straší vzpomínky na to, jak kolem mě celý sál hispánských divaček (film má celou jednu linii určenou přesně pro ně) vysmrkával kapesníky, zatímco jsem kroutil hlavou nad hollywoodskou verzí Esmeraldy. Holt takto to vypadá, když zná tvůrce dokonale svého cílového diváka. Ostatně jak se nechal Fogelman v záchvatu zuřivosti z negativních kritik slyšet, tenhle film prý nebyl dělán pro cynické kritiky.

Přání smrti

Remaky filmových klasik to mají u kritiků všeobecně těžší než u diváků, kteří povětšinou originál ani neviděli a nemají o „filmovou vykopávku“ zájem. Dokonalým příkladem je další filmový patvar Eliho Rotha Přání smrti, v němž legendárního Charlese Bronsona vystřídal v roli mstícího se anděla znuděný Bruce Willis. Kritici agresivně násilnému bijáku naložili průměrné hodnocení 3,9 z 10 při pouhých 17 procentech pozitivních recenzích, publikum se ale podle statistických údajů velmi dobře bavilo. Přímo po odchodu z kina dávali diváci palec vysoko nahoru, a tak si film v agregátoru CinemaScore vysloužil pozitivní buzz v podobě hodnocení B+ (tedy lepší dvojka), přičemž ani hodnocení na IMDb či Rotten Tomatoes není po čase ze strany fanoušků tragické. Rotteni hlásí 3,9 z 5 při 74 procentech spokojených reakcí a IMDb není s 6,4 body z 10 příliš pozadu. Běžní diváci holt mají rádi své hrdiny z ulice. A to se ani nemusí oblékat jako netopýři.

Rampage: Ničitelé / Mrakodrap

Michael Bay kdysi prohlásil, že do Hollywoodu nepřišel proto, aby léčil rakovinu, ale aby bavil lidi. A nikdo tuhle formulku v současnosti nepřevádí na tuny zelených penízků jsou bývalý wrestler a jeden z nejrentabilnějších herců současnosti Dwayne Johnson. Ten za poslední dobu poslal do kin dva očekávané akčňáky, z nichž jeden vypráví o bandě monster, co si dají do tlamy, a druhý o frajerovi s umělou nohou, co ve variaci na Smrtonosnou past zachrání svou drahou před skleněným peklem hořícího mrakodrapu. Oba filmy byly pod Johnsonovým produkčním vedením jasně cíleny na globální trhy (hlavně Čínu) a oba si vedli tak nějak podobně. Kritici nad nimi pokrčili ramena s průměrnými hodnoceními okolo 5 z 10, zatímco především mimoameričtí diváci vycházeli z kin s pocitem solidně odvedené zábavy. Především se CinemaScore A- (Rampage: Ničitelé) a B+ (Mrakodrap) může být Dwayne zatraceně spokojený, ačkoli ani jeden z filmů u pokladen vyloženě netrhal rekordy. Však ony to ty opakované reprízy v televizi, Blu-raye, streamy apod. nakonec doplatí.

Nedotknutelní

Reklamní kampaň americké verze francouzského dojímavého hitu Nedotknutelní tvrdí, že některé příběhy stojí za to vyprávět znovu. Inu, při pohledu na „áčkový“ CinemaScore od prvních amerických diváků se zdá, že mají filmoví PRisté zase jednou pravdu, navzdory odmítavým postojům kritiků a dalších diváků, kterým nevadí poslouchat jiný než anglický jazyk. Jak totiž víme, americké publikum cizokrajným snímkům univerzálně příliš nefandí, což byl hlavní důvod, proč Nedotknutelní po svém úspěšném původním tažením kiny změnili tváře na Bryana Cranstona a Kevina Harta. Kritici film sice strhali (jen 40 procent recenzí je pozitivních) a označili ho za zbytečnou předělávku, která rozhodně nebyla potřeba, zajímavější je však nepoměr mezi pozitivními diváckými reakcemi na Rotten Tomatoes (4,3 z 5) a IMDb (jen 5,5 z 10). Že by IMDb užívali odpůrci amerických předělávek?

Útok z hlubin

Někdejší král Leonidas, Gerard Butler, se v posledních letech rozhodl, že zachrání nejvíc prezidentů v historii Hollywoodu a pomalu začíná trumfovat i takové špiónské eso, jakým byl Jack Bauer. Nejnověji si jako kapitán ponorky vyšlápl na ruskou hrozbu, aby pro Kreml zachránil tamního prezidenta. A ačkoli kritici po Pádu Bílého domu a po Pádu Londýna opět nenašli na Butlerově novince mnoho nového a pozitivního (slabých 37 pozitivních recenzí), diváci toužící po akci 90. let opět dostali, co žádali, a přímočarou akční polízanici ocenili slušivými hodnoceními v podstatě všude. CinemaScore krásné A. Rotteni 3,9 z 5. A dokonce i IMDb hlásí 6,7 z 10. Holt někdy publikum nechce originalitu, ale jen solidní dávku prověřených akčních klišé. Nic proti tomu.

Který film, jenž byl strhán kritiky, se líbil vám? Nebojte se podělit v komentářích!

10 aktuálních filmů, které kritici nenávidí a diváci milují  |  Tipy na film  |   |  975 přečtení  |  24 líbí se

Hlasovani
Čtvrtá řada Koruny dorazí až 15. listopadu 2020. Mezitím si můžeš pustit starší díly a pořád ti zbyde...

...dost času hlasovat pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!

Děkujeme za váš hlas a přízeň!

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku 10 aktuálních filmů, které kritici nenávidí a diváci milují

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 aktuálních filmů, které kritici nenávidí a diváci milují

Tipy na film  |  včera 0:00  |  6

10 filmů a seriálů (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zatímco HBO se před posledním víkendem už pomalu chystá na nášup novinek, které dorazí na přelomu října a listopadu, Netflix pokračuje v plné palbě a nabízí návraty oblíbených seriálů a hned několik seriálových a filmových novinek. Pojďme se na ně podívat. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  69

22 nejlepších hororů, které si můžete pustit na Netflixu s češtinou

Halloween i české Dušičky se nezadržitelně blíží a ačkoli horor aktuálně zažíváme i v běžném životě napříč celým rokem, přesto neuškodí užít si trochu strašení i na televizní obrazovce. Pokud se chcete příjemně bát, vybrali jsme pro vás ty nejlepší filmy na Netflixu s českou podporou. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  70

10 nejlepších seriálových novinek na HBO, které byste neměli přehlédnout

Ačkoli na nás Netflix hrne jeden seriál za druhým, neměli bychom zapomínat, že vypečené novinky má v posledních týdnech a měsících i konkurenční HBO. Vlastně by se dalo říct, že co se týče vyrovnanosti kvality, zůstává HBO stále králem náročnějšího seriálového zážitku. Považte sami. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  40

8 filmů, které vám ve svých trailerech záměrně lhaly, aby vás překvapily

Není radno soudit film podle traileru. V zájmu nalákání co nejširší divácké skupiny vám můžou pěkně zalhat. Nebo třeba jen proto, aby vás pak film překvapil. Těchto osm filmů nalákalo své diváky na něco trochu jiného, než co jim pak daly, ať už to mělo lepší či horší efekt. Pozor na spoilery. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  161

Zůstaňte doma. Netflix do konce října doplní dalších 16 zahraničních filmů

Zatímco většina streamovacích služeb si vystačí jen s pár novinkami měsíčně, Netflix neustále dupe do plných a hrne na nás nový obsah pod takovým tlakem, že už teď víme, že novinky z října budeme nakoukávat ještě na Vánoce. Na druhou stranu stejně sedíme doma, takže se to docela hodí. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist