FB pixel

Já, robot

Píše se rok 2035 a domácnosti po celém světě jsou osázeny robotickými služebníky. Venčí naše psy, pomáhají s nákupy a starají se o domácnost. Tedy až do momentu, kdy vyvstane podezření, že jeden z robotů zabil svého stvořitele, jenž je shodou okolností dobrým přítelem robo-rasistického detektiva Dela Spoonera, který hodlá násilnému činu přijít na kloub. A protože jsme v akční sci-fi v hlavní roli s Willem Smithem ve vrcholné formě, servíruje se na zlatém podnose libová vysokorozpočtová akce, slušná dávka zvratů, i po letech parádní trikové orgie a v závěru kupodivu i solidně vrstevnatá pointa. Ostatně režíroval talentovaný Alex Proyas, jemuž se v roce 2004 (po Vráně a Smrtihlavovi ) věštila velká kariéra. Což bohužel úplně nedopadlo, ale volné adaptaci povídkové sci-fi Isaaca Asimova to na kouzlu rozhodně neubírá.

Ghost in the Shell

Jasně, fanoušci mangy a anime bezpochyby vsadí spíše na japonský originál, jenž výrazněji hnípe do filosofických podtónů, své fandy si však jistě najde i amerikanizovaná verze, v níž kyberpolicistku Major ztvárnila Scarlett Johansson. Ta nahání lumpy jako velitelka speciální jednotky, přičemž sama touží odhalit, kým vlastně je. Příběh se postupně zamotává, atmosféra houstne a jelikož za filmem stojí vizuální kouzelník Rupert Sanders, docela dobře se na výsledek kouká. Ghost in the Shell sice nedokáže nabídnout hlubokomyslnou psychologickou sondu jako předloha a nejednoho fandu nakrkne „vybělené“ obsazení. Pokud ale hledáte spíše akčnější a přímočařejší cyberpunk a nemáte žánr nakoukaný horem spodem, budete pravděpodobně uspokojeni.

Na hraně zítřka

Na Hromnice o den více v asijském a zatraceně akčním sci-fi hávu v hlavní roli s Tomem Cruisem a sekundující Emily Blunt? Prodáno! Na hraně zítřka, adaptace románu All You Need Is Kill, si sice před pěti lety prošla zatraceně náročnou produkcí, kdy se hojně přepisoval scénář (například celé třetí dějství) a přetáčely hotové sekvence, výsledek však stále šlape nadmíru dobře. Tom Cruise je v roli podplukovníka Billa Cage, jenž se po smrti na bojišti neustále vrací na začátek svého dne, aby mohl zachránit svět před šmejdem z vesmíru, charismatický jako vždycky a režisér Doug Liman na něj sype tolik krásných vizuálních situací, že tuhle akční bejkovinu prostě nelze nemít – navzdory četným slabostem – rád.

Chappie / Elysium

Milovník jihoafrických slumů, Neill Blomkamp, miluje příběhy o společenských outsiderech a jejich boji proti zlotřilému kapitalismu a vrchnosti, jež jde často přes mrtvoly, a nejinak je tomu v jeho filmovém sci-fi diptychu Elysium a Chappie. Elysium sleduje Matta Damona, jenž se jako dělník Max pokouší svrhnout dosavadní garnituru, aby si zachránil vlastní kejhák a dopřál lidem ze slumů kvalitní lékařskou péči. Chappie je zase příběhem robota, který je mentálně možná něčím víc než jen seskupením šroubků a matek, což se samozřejmě nelíbí lidem na vyšších místech. A ačkoli ani jeden z filmů nehýří kdovíjakou originalitou, filosofickou hloubkou, ani inteligencí, Blomkamp stále oplývá nevídanou schopností dynamické akce zasazené do realistického, hollywoodsky nevyleštěného prostředí špinavých ulic spodiny.

TRON: Legacy

Pokud toužíte po ultimátním koncertu Daft Punk v neodolatelném vizuálním hávu a s příběhem, jenž si úspěšně půjčuje od všech možných sci-fi klasik několika dekád, jste na správném místě. TRON: Legacy nás vrací do reality Kevina Flynna, geniálního inženýra, jenž před lety objevil kouzlo digitálního světa a poté záhadně zmizel a zanechal za sebou malého syna. Ten nyní odrostl a vydává se za svým otcem, aby se z něj stal zachránce nejen světa z jedniček a nul, ale i světa z masa, kostí a hromady železobetonu. Během let, kdy Kevin Flynn zmizel, se totiž v jeho počítačové realitě, v níž v roce 1982 potkal bojovníka Trona a zabránil pohromě, stalo něco hodně špatného. Připravte se na audiovizuální pecku, která by si už jen za své neotřelé zpracování zasloužila další pokračování.

Rollerball

Pokud jste hltali každý záběr šílené sportovní řežby, kterou v Alita: Bojový Anděl ovládá titulní hrdinka, a přáli byste si vidět o ní celý film, pak máme přesně něco pro vás. Rollerball sice dostal i své novodobé zpracování od režiséra Johna McTiernana, každý divák s rozumným vkusem však ví, že výrazně lepší verzí je Rollerball z roku 1975, v němž srší charismatem klasik James Caan. Ten se účastní brutálních závodů, jimiž nadnárodní korporace krmí po krvi lačnící davy podle starého dobrého hesla, že lidé potřebují ke spokojenosti jen dvě věci: Chléb a hry. Kdo vítězí, stává se celosvětovou ikonou, jež stoupá na společenském žebříčku. Kdo prohrává, anebo se znelíbí vedení, končí brzy na hřbitově. A v celé téhle akční polízanici se schovává i po letech velmi imponující zobrazení budoucnosti, které je reálnější a trefnější, než autor původní knihy William Harrison předvídal.

A.I. - Umělá inteligence

V budoucnosti si lidstvo plně zvyklo na asistenci ze strany robotů. Vše však změní nový model, jenž je jako první v historii schopný zdánlivě nedosažitelné lidské emoce – lásky. Tento historický počin však některým lidem začne ležet v žaludku, a tak se musí roztomiloučký Haley Joel Osment vydat na dlouhou cestu, v níž Steven Spielberg naplno zužitkovává své schopnosti výstavby světa budoucnosti a sentimentální filmařiny, která doluje emoce natolik upřímně, že kouzlu původně kubrickovské sci-fi nelze nepropadnout. Jen nesmíte čekat velké akční orgie. Spielberg tentokrát jede ve více zamyšleném a vrstevnatém módu, neboť chtěl složit holt zesnulému Stanley Kubrickovi, jenž na filmu pracoval dlouhé roky předtím, než Spielbergovi předal veškeré své materiály k dopracování. Připravte si kapesníky.

Ready Player One: Hra začíná

Steven Spielberg před dvěma měsíci oslavil 72. narozeniny, to ale neznamená, že by patřil do starého železa. Dostatečně to prokázal se svou poslední blockbusterovou peckou, Ready Player One: Hra začíná, která uhrančivě převedla na plátno milovanou popkulturní bibli od spisovatele Ernesta Clinea. Ta představuje svět, v němž jsou obyvatelé planety naplno pohlceni virtuální realitou Oasis, v níž kvůli zničenému reálnému prostředí tráví většinu svých životů, bojují v epických bitvách a snaží se nad svým „druhým domovem“ převzít kontrolu díky soutěži excentrického zakladatele Oasis Jamese Hallidaye. Tu vyhraje jen největší znalec popkultury, jenž dokáže prolomit Hallidayův osobní život. A protože režíruje sám "velký Štefan", film nabízí stejné množství vizuálních, emocionálních, romantických a filmařských laskomin. Co vám budu povídat. V kině jsem byl osmkrát a slzel jako želva.

Ex Machina

Kdo by nechtěl vyhrát ve firemní soutěži víkend u svého milionářského zaměstnavatele. Calebovi se vítězstvím splnil sen, který se posune ještě o krok dál v momentě, kdy zjistí, že Nathan s tváří Oscara Isaaca touží po tom, aby jeho zaměstnanec otestoval jeho novou umělou inteligenci v těle sličné Alicie Vikander. Jenže z následných konverzací nad šálkem čerstvého motorového oleje brzy začnou vyplývat děsivá tajemství zdánlivě kamarádského génia a zápletka, jež často brousí romantickou tóninu, začne významně přidávat na temnotě. Pakliže máte rádi komorní konverzační sci-fi, vyjevený kukuč Domnhalla Gleesona a subtilní práci s počítačovými triky, Ex Machina je jasná volba.

Lucy

Francouzský ďas Luc Besson má rád silné ženské hrdinky. Nejinak je tomu v případě Lucy, jejíž titulní hrdinka sdílí s Alitou nejen naivitu a „hloupost“, ale i schopnost efektně nakopávat zadky a prát se za lepší svět. Od Bessona v pozdní formě sice nesmíte čekat další Pátý element. Lucy, v níž zase jednou krutě řádí sex-appeal Scarlett Johansson, však plně uspokojuje poptávku po filmové kategorii „přímočará akční blbina“, u níž je přece jen radno příliš nemyslet. Film o tom, co se stane s nablblou blondýnou, když jí uložíte do břicha syntetickou drogu, která se jí postupně dostává do krevního oběhu a dodává jí superschopnosti, si pak užijete výrazně víc. Možná bodne i nějaký ten alkoholový frťan na posilnění.

10 cyberpunkových bijáků pro ty, které nadchla Alita: Bojový Anděl  |  Tipy na film  |   |  2968 přečtení  |  60 líbí se  |  1 komentář

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku 10 cyberpunkových bijáků pro ty, které nadchla Alita: Bojový Anděl

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 cyberpunkových bijáků pro ty, které nadchla Alita: Bojový Anděl

Tipy na film  |  včera 0:00  |  10

Papírový dům, Kořist a další novinky, které musíte vidět o víkendu

Další víkend s omezenou možností vycházení je před námi a tentokrát se vytáhl Netflix i HBO. Zatímco první jmenovaný vrací do hry španělskou hitovku Papírový dům, HBO přichází s Co děláme v temnotách či návratem drsných motorkářů. A tím bohatá nabídka rozhodně nekončí. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  12

24 nejlepších seriálů od Netflixu v prvních 3 měsících roku 2020

Pár dní zpátky jsme se ohlíželi za nejlepšími filmy, které Netflix na své platformě za poslední tři měsíce uvedl. Pojďme se nyní ohlédnout na seriálovou tvorbu, která je v případě Netflixu vždy o kousíček nabušenější. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  8

10 důvodů, proč si HBO zaplatit i v dubnu

Přemýšlíte, čím v dubnu doplnit svůj vyčpělý seznam věcí, na které ještě musíte kouknout, jež během březnové karantény strávené v obýváku značně prořídl? HBO přináší novou nálož seriálů ze své produkce, pokračuje Westworld či Spiknutí proti Americe a dorazí i poslední oscarová Tarantinovka! číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  23

16 nejlepších filmů od Netflixu v prvních 3 měsících roku 2020

První čtvrtletí roku 2020 je za námi. A co si budeme povídat, většina z nás na něj vzhledem k okolnostem asi nebude vzpomínat s bůhvíjakou láskou. Pro Netflix se však nejedná o špatný start roku, neboť streamovací služba nabídla řadu svých filmů, které rozhodně stálo za to vidět. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  100

10 herců, kteří ve filmech umírají nejčastěji. Umístil se Sean Bean?

Jsou herci, jejichž obsazení je sám o sobě spoiler. U koho byste si tipli, že ve filmu umírá nejčastěji? Přinášíme vám přehled herců, kteří ve filmu ukončí svůj život v nejvíce případech. Najdete tam svého favorita? Vzhledem k povaze textu je třeba mít na paměti, že na nějaký ten spoiler zde narazíte. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist