FB pixel

Ptáci (1963)

Kultovní horor mistra Alfreda Hitchcocka ukazuje, jak by dopadl ptačí útok na lidskou populaci. Snímek staví na vynikajících vizuálních efektech, za které v roce 1964 překvapivě nezískal Oscara, dále na perfektním výkonu hlavní představitelky Tippi Hedren a hlavně na nekončícím napětí. Většina ptačích scén se stala kultovními a vidět jsme je mohli v nejedné parodii. Roku 1994 natočil režisér Halloweenu 2 Rick Rosenthal remake, do kterého opět obsadil Tippi Hedren, snímek však totálně propadl. Navázat na ohromující Hitchcockův úspěch se následně pokusili i další režiséři, žádný další film o ptačím útoku však nedosáhl kvalit tohoto slavného díla.

Orka zabiják (1977)

Steven Spielberg odstartoval v roce 1975 svým snímkem Čelisti vlnu filmů soustředících se na útoky mořských zvířat, ze které vzešel i film Orka zabiják. V něm si zahráli herecké hvězdy Richard Harris a Charlotte Rampling a místo žraloka lidi ohrožuje kosatka. Příběh pojednává o kapitánu Nolanovi, jenž zabil kosatčí samici, čímž rozčílil jejího druha, který se hodlá mstít. Snímek natočil častý režisér podmořských dobrodružství Michael Anderson a ve své autobiografii jej pak označil za své životní dílo.

Piraňa (1978)

Na vlně čelistních úspěchů se svezl i další snímek s vraždícími rybami, konkrétně kultovní Piraňa. Když totiž obrovské hejno těchto agresivních dravců prchne z výzkumného centra, čeká návštěvníky jezera nejhorší a pro mnohé také poslední den jejich životů. Film slavil úspěch a dočkal se pokračování s podtitulem Létající zabijáci, od kterého byl jako režisér odvolán James Cameron. Jaké to štěstí, protože Camerona vyhazov inspiroval k napsání slavného Terminátora. V novém miléniu se pak piraní filmy vrátily, ovšem Piraňa 3D ani Piraňa 3DD díru do světa neudělaly. Byť nám alespoň daly kultovní hlášku Vinga Rhamese: "Přineste mi nohy!"

Aligátor (1980)

Aktuálně můžeme útočící aligátory pozorovat v již zmiňované Kořisti, v osmdesátých letech ale všem fanouškům béčkových sci-fi hororů uhranul snímek s prostým názvem Aligátor. V něm vidíme zmutovaného a značně zvětšeného jedince, kterého v jeho mládí spláchl agresivní otec hlavní hrdinky do záchodu, čímž zpečetil osud malého jižanského městečka. Kromě boje s aligátorem musí hlavní hrdinové čelit ještě zkorumpovaným politikům, kteří si chtějí díky obřímu zvířeti namastit kapsu a profitovat na něm díky nově otevřenému zábavnímu parku. Krátce po vydání pronikl snímek i za Železnou oponu a třeba v totalitním Československu se díky půjčovaným kazetám stal z Aligátora kult. O jedenáct let později se film dočkal pokračování s podtitulem Mutace, které ovšem pouze kopíruje děj jedničky.

Cujo, vzteklý pes (1983)

Filmové adaptace Stephena Kinga většinou nedopadnou nějak zvlášť dobře, jednu z výjimek ovšem tvoří snímek Cujo, vzteklý pes, ve kterém sledujeme přerod dobráckého bernardýna ve vraždící monstrum, jež trpí nevyléčitelnou formou vztekliny. Cujo byl ve filmu zahrán celkem pěti psy a jedním člověkem, závěr celého děje se pak značně liší od knižní předlohy, zajímavostí však je, že pozměnit si jej přál sám autor předlohy. Vzhledem k tomu, že se v současné době remaky dříve natočených kingovek opět vrací do kurzu (TO, Řbitov zvířátek), je dost dobře možné, že se Cuja v brzké době chopí nějaký zajímavý režisér. Kdo to bude?

Arachnofobie (1990)

Kvalitních pavoučích hororů v poslední době značně ubývá, poslední opravdu dobrý počin v této kategorii bude brzy slavit třicet let. Ano, Stevenem Spielbergem produkovaný horor s prvky komedie, ve kterém se tropický druh jihoamerického pavouka zkříží s domácím, na základě čehož poté trpí celé město, slavil roku 1990 mezi hororovými nadšenci úspěch. V hlavních rolích se ukázali cenění herci Julian Sands, Jeff Daniels a John Goodman, kteří měli během natáčení co do činěni s opravdovými pavouky a kolikrát museli opravdu překonat svou arachnofobii.

Anakonda (1997)

Peruánský režisér Luis Llosa natočil v roce 1997 jeden z nejkultovnějších brakových hororů o útoku zvířat. Ve slavné Anakondě sledujeme dokumentární výpravu režisérky Terri Flores (Jennifer Lopez), kterou lovec hadů Paul Serone (Jon Voight) donutí cestovat po stopách obří anakondy. Na rozdíl od Arachnofobie však filmaři nevyužívali skutečné hady a tak jsou všechny záběry na útočící anakondu kompletně digitální. I když byl snímek ve své době dražší, celosvětově utržil velmi slušných 136 miliónů dolarů a vysloužil si další pokračování, jež však finanční úspěch předchůdce nenapodobila.

Jezero (1999)

Oblíbená turistická destinace Lake Placid je napadena přerostlým krokodýlem a tým složený z místního šerifa Hanka Keougha (Brendan Gleeson), paleontoložky Kelly Scott (Bridget Fonda) a hlavně hrdinného ochránce divočiny Jacka Wellse (Bill Pullman) musí rychle přijít celé záhadě na kloub, protože jinak hrozí zkáza výdělečného turistického komplexu. Za snímkem stojí oblíbený hororový tvůrce Steve Miner, jenž natočil například Halloween: H20, a s krokodýly slavil další úspěch. Bohužel, totéž se nedá říct o pokračováních tohoto snímku, jež sice zahrnují i crossover s výše zmíněnou Anakondou, ani jedno však nedosahuje kvalit první epizody.

Grizzly zabiják (2015)

Před čtyřmi lety překvapil režisér David Hackl, jenž se nejvíce proslavil jako pomocný tvůrce série Saw a režisér její páté epizody, svižným survival hororem Grizzly zabiják, ve kterém rozehrál dramatický rodinný příběh, na jehož pozadí se odehrává souboj s agresivním přerostlým grizzlym. Snímek už v úvodu produkce poznamenala tragédie, neboť původně obsazený Paul Walker zemřel při autonehodě, kvůli čemuž jej musel nahradit James Marsden. I tak je ale výsledný film velmi povedený a v rámci souboje lidí s medvědy patří mezi to nejlepší, co může tento subžánr aktuálně nabídnout.

Bengálský tygr (2010)

Nenápadný, téměř desetiletý americký horor Bengálský tygr se nápadně podobá právě debutující Kořisti v tom, že i hlavní hrdiny tohoto příběhu uvězní běsnící hurikán v opuštěném domě. Místo aligátorů však ústřední dvojici sourozenců, z nichž ten mladší mimochodem trpí autismem, ohrožuje přerostlý a stále hladový tygr, jenž si hodlá zpestřit jídelníček lidským masem. Snímek je v rámci zvířecích útoků jedním z mála, kde po hrdinech pase přerostlý tygr a proto rozhodně stojí za zhlédnutí.

Když je člověk na přírodu krátký aneb nejlepší filmy s útočící zvěří  |  Tipy na film  |   |  434 přečtení  |  3 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Komentáře k článku Když je člověk na přírodu krátký aneb nejlepší filmy s útočící zvěří

 Michal Kolla

Michal Kolla 2019

Anakonda nejlepší. :D

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako Když je člověk na přírodu krátký aneb nejlepší filmy s útočící zvěří

Tipy na film  |  včera 0:00  |  19

Oslavujme! Netflix vrací 20 filmů, kterým v červenci skončila licence

Netflix moc dobře ví, které žánry a filmy máte v nabídce rádi. A pokud se mu jejich koupě vyplácí, neváhá jim prodlužovat licence. Ukázkový je v tomto směru začátek srpna, kdy Netflix vrátil do nabídky 20 hlavně akčních filmů, které s 31. červencem službu na krátkou chvíli opustily. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  28

10 novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Ani o prvním srpnovém víkendu se rozhodně nudit nebudete. A bohatě vám postačí Netflix a HBO, které daly dohromady solidní multižánrovou nabídku, která zaujme snad každého. Sci-fi? Dokumenty? Romantika? Všechno máme! číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  8

10 důvodů, proč si HBO zaplatit i v srpnu

Chystáte se před srpnovými pařáky skrýt před televizi? HBO GO by k tomu opět mohla být více než užitečným partnerem. Tradiční seriálovou nálož opět doplňuje skupinka filmů, které jste loni (ne)viděli v kinech a nechybí ani další filmový maraton, tentokrát z našich luhů a hájů. Jdete do toho? číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  53

10 v současnosti nejpopulárnějších seriálů na Netflixu

V minulém měsíci jsme se na Netflixu dočkali několika zajímavých novinek, jež se okamžitě zařadily mezi nejsledovanější seriálové pecky. První místo pak ale uhájil dřívější hit Papírový dům. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  45

10 nejočekávanějších filmů a seriálů v srpnu (nejen) na Netflixu

Doufáme, že všechny nejočekávanější kousky z července máte za sebou a jste připravení na novou várku. Ani v srpnu totiž streamovací služby nezahálí a tlačí na nás monstrózní množství parádního obsahu. Vrací se fajnové sci-fi Déšť, nově netflixovský Cobra Kai, anebo Lucifer. A to jsme jen u Netflixu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist