FB pixel

Stan Lee během své kariéry působil u komiksových nakladatelství Timely Comics, DC Comics a Marvel Comics, přičemž největší slávu si vydobyl u posledně jmenovaného. Pomohl zde vytvořit populární postavy jako např. Spider-Man, Hulk, Thor, Ant-Man, Wasp či Black Panther a spolu s Jackem Kirbym byl hlavním inovátorem komiksu a zakladatelém tzv. Stříbrné éry.

Během sedmdesátých a osmdesátých let svou práci na komiksech zvolnil a stal se primárně editorem dobrodružství Marvelu, přičemž pomohl na výsluní dalším skvělým spisovatelům, jež si vzal pod svá křídla. Rovněž se začal aktivně podílet na filmových zpracováních svého díla, přičemž vždy působil v roli producenta a kreativního konzultanta. Ve filmech se postupně začal objevovat i jako herec a největší popularity se tak paradoxně dočkal na sklonku života. Na následujících řádcích si připomeňte nejvýznamnější role, které Stan „The Man“ alias „King of Cameos“ ve své kariéře ztvárnil a pochlubte se nám, kterou roli máte nejraději vy.

Proces s neuvěřitelným Hulkem, Hulk, Neuvěřitelný Hulk

Poprvé se Stan ve filmovém cameu objevil v roce 1989, kdy ztvárnil jednoho z porotců ve snímku Proces s neuvěřitelným Hulkem. V soudní síni je jedním ze svědků proměny Bruce Bannera v podání Billa Bixbyho v obrovského Hulka (Lou Ferrigno). Když se zelený obr pod taktovkou Anga Leeho vrátil na plátna, byl Stan opět povolán do služby a střihl si mimořádně vtipné cameo, ve kterém se potkal s Lou Ferrignem coby securiťákem. Roku 2008 pak v dalším snímku s Hulkem ztvárnil muže, který zemřel po konzumaci vadné limonády.

Spider-Man 1, 2, 3, Amazing Spider-Man 1,2, Spider-Man: Homecoming

Stan v začátcích své herecké cameo kariéry ztvárnil sám sebe v animovaném seriálu Spider-Man, kde se setkal se samotným Spider-Manem. Coby tvůrce populárního pavoučího hrdiny nemohl Stan chybět ani v jeho první trilogii, o kterou se postaral režisér Sam Raimi a ve které jej jako další cameo hvězdy doplnili Bruce Campbell a Lucy Lawless. V prvním díle je Stan přítomen prvnímu útoku Green Goblina a pomáhá evakuovat malou holčičku, ve druhé epizodě pak pozoruje souboj Spider-Mana s Dr. Octopusem. Největší roli pak má ve třetím díle Raimiho ságy, ve kterém motivuje Petera Parkera, což hrdinu donutí vzdát se černého kostýmu. Ve dvou dílech dalšího rebootu Amazing Spider-Man pak Stan nejprve představil prodavače v obchodu s CD a vinyly, který poslouchá vážnou hudbu během souboje Lizarda se Spider-Manem a v druhé epizodě se účastní Peterovy promoce, kde podotýká, že toho muže už někde viděl. Stan nemohl chybět ani v animovaném seriálu Ultimate Spider-Man, kde coby svědek útoku superpadouchů výrazně pomůže hrdinům k jejich dopadení. S pavoučím mužem se Stan setkal i v loňském Homecoming, kde nejprve hrdinovi hrozí výpraskem, aby následně začal halekat na sousedku v okně a zjišťovat, jak se má.

Flákači

Kevin Smith byl vždycky tak trochu geek a fanoušek komiksů, proto si do svého snímku Mallrats z roku 1995 pozval do cameo role i Stana Lee, kterého zde potká Brodie v podání Jasona Lee a prohlašuje o něm, že potkal Boha. Stan v tomto cameu vystupuje s bradkou a trochu se tak od ostatních liší.

X-Men, X-Men: Poslední vzdor, X-Men: Apokalypsa

Když roku 2000 úspěch X-Men zahájil opravdový komiksový boom, byl u toho Stan v cameo roli návštěvníka pláže. Ve druhém díle ságy se neobjevil, ale ve finále první mutantí trilogie představil muže, kterému schopnosti Jean Grey překazí poklidné zalévání zahrady. Následně Stan svět mutantů na čas opustil, aby se vrátil v cameu ve snímku X-Men: Apokalypsa, kde v objetí se svou ženou Joan pozoruje jaderné hlavice, které ohrožují celý svět.

Daredevil a Defenders

V neúspěšném pokusu o zfilmování osudů populárního slepého hrdiny, kterého dříve pomáhal vytvořit, si Stan střihl postaršího muže, jenž kvůli čtení novin na přechodu málem přišel o život, nebýt včasného zásahu mladého Matta Murdocka. Současný netflixovský seriálový vesmír Defenders pak Stanovi vzdal poctu v každém ze svých seriálů a otec Marvelu se tak na fotkách objevil v několika scénách. Když pak došlo na propagaci týmové série, neváhal a v traileru celý tým Defenders sám představil.

Fantastická čtyřka, Fantasticka čtyřka 2

I když adaptace Fantastické čtyřky zatím nikdy neuspěla, v prvních dvou pokusech Stan se svými cameo rolemi slavil úspěch. V první čtyřce tak Stan nosí celému týmu poštu a v druhém díle se snaží díky svému jménu neúspěšně dostat na svatbu Sue Storm a Reeda Richardse.

Iron Man, Iron Man 2, Iron Man 3

Když roku 2008 začínal komiksový vesmír Marvel Cinematic Universe, ztvárnil Stan playboye na párty Tonyho Starka, jenž měl připomínat Hugh Hefnera. Stejnou roli si vyzkoušel i v druhém díle, kde se ale opravdu jen mihl. V Iron Man 3 si pak s chutí střihl porotce na soutěži krásy, který s nadšením ukazuje ceduli a uděluje dívce celých 10 bodů.

Thor, Thor: Temný svět, Thor: Ragnarok

Trilogie o dalším oblíbeném hrdinovi se rozhodně nemohla obejít bez Stanovy přítomnosti a Thorův tvůrce zde tak nejprve v texaské prérii z kráteru tahá Mjolnir, následně jako pacient britské psychiatrické léčebny žádá po Eriku Selvigovi navrácení své boty a konečně v Ragnaroku nemilosrdně ostřihá vlasy samotného boha hromu.

Captain America 1, 2, 3

Stan nemohl chybět ani v trilogii na motivy hrdiny, kterého sice přímo nevymyslel, svými příběhy jej však nejvíce proslavil. V prvním díle je tak přítomen neúspěšnému vystoupení Steva Rogerse během války, následně špatně hlídá muzeum Captaina Americy a přijde o práci a na závěr coby řidič Fedexu doručí balíček Tonymu Stankovi, což řádně rozesměje Jamese Rhodese.

Avengers, Avengers 2, Avengers: Infinity War

V adaptaci populární marvelovské týmovky, kterou sám stvořil, se Stan dočkal celkem tří rolí. V jedničce nadával na superhrdiny v New Yorku, ve dvojce s nimi však bez většího ostychu popíjel a oháněl se armádní kariérou a účastí ve vylodění v Normandii. Naposledy se v Infinity War představil jako řidič školního autobusu, jenž se podivuje nad vyjukanými dětmi, které snad nikdy neviděly vesmírnou loď.

Agenti S.H.I.E.L.D.

V jedné scéně populárního seriálu stanice ABC, jenž pojednává o týmu pod vedením Phila Coulsona, ztvárnil Stan muže ověšeného dvěma ženami, který se neštítí agentu Coulsonovi řádně vynadat.

Strážci Galaxie, Strážci Galaxie 2

Ve vesmírných dobrodružstvích působí Stan jako služebník rasy Watcherů. Na planetě Xandar se koná jako vášnivý milovník, který neunikne Rocketovu dalekohledu a v dalším díle všechno vypovídá svým pánům. Podle jedné z teorií má být Stan Lee díky této scéně odhalen jako jeden z mocných Pozorovatelů, kteří sledují život na Zemi a ve vesmíru, všechna jeho camea v předešlých filmech MCU by tak měla byt jedna a tatáž postava.

Velká šestka

Animák Velká šestka má podobně jako další marvelovky potitulkovou scénu. V ní Fred nejprve kouká na obraz svého otce, aby se pak právě tento muž, tedy sám Stan Lee objevil a dal se poznat.

Agent Carter

Stan se krátce objevil i v dalším seriálu stanice ABC Agent Carter, který sleduje příběh Peggy Carter z Captaina Americy. V jedné scéně si od pomláceného a vyčerpaného Howarda Starka půjčuje noviny.

Ant-Man

Stan úspěšně zahrál i camea ve dvou dílech maličkého Ant-Mana. Nejprve se blýskl jako barman v Luisově historce a v druhém díle se výrazně zamýšlel nad svou drogovou minulostí, když se mu znenadání zmenšil vůz.

Deadpool

Když si Ryan Reynolds doslova vynutil erkového Deadpoola s menším rozpočtem, Stan neváhal a nový projekt finančně podpořil a střihl si další skvělé cameo, tentokráte DJ na party, který to umí pořádně rozjet. O rok a půl později pak Stan doplnil Reynoldse i v traileru na druhý díl a ve filmu samotném je zastoupen obrovským grafitem, jenž je k vidění ve scéně Cableova útoku.

Doctor Strange

Jedno ze svých nejpopulárnějších cameí si Stan zkusil v debutovém snímku svého dalšího hrdiny, Dr. Strange. Při souboji Strange s Kaeciliem a jeho posluhovači v New Yorku zasáhnou boje i do naší dimenze a naruší dopravu v centru NY. Stan si však celého boje vůbec nevšimne a bez problémů pokračuje v četbě knihy.

Black Panther

V obrovském hitu popisujícím boj o trůn v africké Wakandě si Stan zahrál jednoho z gamblerů v soulském casinu, kde rovněž radil agentu Rossovi v podání Martina Freemana, jak vyhrát v soutěžích.

Teen Titans Go! To the Movies

Stan se objevil i v animovaném filmu na motivy úspěšného DC seriálu, který si úspěšně střílel snad ze všech komiksových filmů. Prohlásil zde, že nemusí hrát jen v Marvelovkách, stačí mu mít cameo téměř v jakémkoliv filmu.

Venom

Prozatím posledním Stanovým cameem je pejskař z nedávného hitu studia Sony Venom. Poté, co Venom a jeho hostitel Eddie Brock zastaví symbionta Riota a zachrání Zemi, diskutuje Eddie se svou ex Anne Weying na schodech jejího apartmánu nedávné události. Následně se zvedá a potká Stana Lee, který mu říká, že by to s Anne neměl vzdávat. Venom se při tomto rozhovoru vtipně zeptá, co je to za dědka.

I když Stan právě teď usedá vedle své ženy v síních Valhally, dočkáme se jej minimálně ještě ve dvou rolích. Před smrtí totiž stihl natočit scény do Captain Marvel a čtvrtých Avengers, díky čemuž nás příští rok čeká parádní rozlučka.

VZPOMÍNÁME: Stan Lee a všechny jeho cameo role  |  Tipy na film  |   |  62 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Další články jako VZPOMÍNÁME: Stan Lee a všechny jeho cameo role

Tipy na film  |  před 2 dny  |  28

11 největších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Druhý květnový víkend přináší pořádnou kupu nových filmů a seriálů ke sledování. Největší novinkou je bezpochyby komiksovka Jupiter's Legacy z dílny Marka Millara. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  12

10 nejlepších seriálových novinek na HBO, které mají (zatím) jen jednu řadu

Znáte ten pocit, kdy chcete začít koukat na seriál, ale při spuštění nabídky zjistíte, že už má několik řad o desítkách epizod? Proto vám dnes doporučíme horké novinky HBO z poslední doby, kde pokračování buď ještě nevzniklo, anebo ani nevznikne a seriál má pouze jednu řadu. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  1

9 nejlepších filmů Jiřiny Bohdalové

Jiřina Bohdalová oslavila krásné 90. narozeniny, a to je ideální příležitost nakoukat, nebo si alespoň zopakovat některé z jejích nejlepších filmů. Musíme totiž uznale přiznat, že tato Paní Herečka má na kontě rozhodně víc než 9 povedených kousků. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  39

Novinky na Netflixu: Dorazil Joker, vrací se Pařby ve Vegas a další hity

S nástupem nového měsíce Netflix přidává (staro)nové tituly do své nabídky. Květnová nabídka je však v porovnání s předchozími měsíci zklamáním, především kvůli absenci lokalizovaného obsahu. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny  |  27

12 skvělých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Konec dubna se na streamovacích službách nese ve znamení velkých novinek. Zatímco Netflix útočí očekávaným animákem a hororem, konkurence tasí celou ságu o Rockym, 4. řadu Příběhu služebnice či novou verzi Pobřeží moskytů. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist