FB pixel
Zdroj:

Hlasování o nejlepší weby českého internetu vrcholí - pomozte Filmtoro vyhrát Křištálovou Lupu.

My
Zdroj: TMDB

My

Jaký byste opravdu měli pocit, kdyby vám do tváře náhle pohlíželo vaše vlastní já? A jaký by to teprve byl pocit, kdyby vás chtělo zabít? Hororový nářez Jordana Peela byl údajně inspirovaný epizodou Zóny soumraku s názvem Mirror Image, zobrazující hrůzu z něčeho tak iracionálního, jako je spatření vlastní identické kopie. Podobnou hrůzu zažívá i jedna obyčejná rodina, které jednoho večera hledí do tváře jejich násilnické protějšky. Na rozdíl od původní epizody ale film My není komorním hororem. Příběh začíná v osobní rovině postav, se změnou lokací ale postupně odmotává více souvislostí zápletky a odhaluje, že její podstata zdaleka není osobní, ale globální a následně se vrátí do osobní roviny v úderném závěru. Mysteriózní thriller se současně mění v sociální alegorii, přičemž ale stále funguje jako dynamický hororový thriller.

Online na Google Play (titulky), iTunes (titulky) (dabing), Netflix (titulky), Rakuten (titulky) (dabing) od 31. 7. 2019

Jako vejce vejci
Zdroj: TMDB

Jako vejce vejci

Člověk mívá tolik povinností, že by se někdy nejraději naklonoval, aby je všechny stihl. S tímto problémem se potýká stavební inženýr Doug (Michael Keaton), jenž využije možnosti se naklonovat a všechny své povinnosti přenáší na další klony. Přestože zpočátku zvládá být pánem svého času a nějakým zázrakem se mu před manželkou daří utajit, že je doma ve čtyřech verzích, věci se začnou komplikovat a prohlubovat jeho manželskou krizi. Naštěstí má teď Doug dost času, aby si uvědomil, co je důležité.

Online na iTunes od 12. 7. 2021

Kam doskáče ranní ptáče
Zdroj: TMDB

Kam doskáče ranní ptáče

Podobný nápad měl i školák Musil z osmdesátkové české komedie, který od pohledu nepatří mezi sympatické chlapce. Zlobí, nosí špatné známky, terorizuje sousedy a nechá se snadno zastrašit staršími spolužáky. Když si uvědomí, že jeho matka-vědkyně z něj má jen těžkou hlavu, rozhodne se jednat. Z matčiny laboratoře ukradne experimentální preparát – kus masa, který se v přítomnosti elektřiny mění na identickou kopii nejbližšího organismu – a vyrobí si klon, jenž mu má pomoci zvládat školu i domácí povinnosti. Jenže klon je na rozdíl od něj tak trochu Mirek Dušín a rozhodne se svého tvůrce vychovávat. Když k dvojici přibude další klon, má Musil o zábavu postaráno. A divák má zase postaráno o těžce bizarní české sci-fi.

Online na Česká filmová klasika (čeština), Voyo (čeština) od 20. 12. 2020

Looper
Zdroj: TMDB

Looper

Zvláštní sci-fi Riana Johnsona v lecčems připomíná zápletku Blížence. Jen místo klonování se zde cestuje časem. V blízké budoucnosti jsou policejní techniky na takové špičce, že prakticky není možné se spolehlivě zbavit těla. Organizovaný zločin tedy své oběti posílá do minulosti, kde je odpraví takzvaní loopeři. Když looperovi vyprší smlouva, dostane pohádkovou odměnu a zavraždí své starší já, které mu přijde časovým portálem. V tomto bodě se ocitl Joe (Joseph Gordon-Levitt), looper, jenž má své starší já na mušce. Protože ale jeho starší verzi hraje Bruce Willis, nebude to tak jednoduché. Zajímavý je na tomto filmu přístup k hlavní postavě. Z pohledu mladšího Joea protagonista působí jako anti-hrdina, jakmile se ale na scéně objeví Joe senior, ukazuje se jeho mladší verze v mnohem horším světle. Nejen prostřednictvím Willisových flashbacků.

Online na iTunes (titulky) (dabing), Kuki (dabing), Netflix, Starmax, SupremeXP (titulky) od 12. 12. 2018

Návrat do budoucnosti 2
Zdroj: TMDB

Návrat do budoucnosti 2

Trilogie Roberta Zemeckise patří k největším klasikám sci-fi a platí za takovou tu odlehčenou zábavu, na kterou se rádi podíváte s celou rodinou. Jeden moment zejména druhého dílu je ale extrémně děsivý. Doktor Brown, Marty a jeho přítelkyně Jennifer se dostanou do budoucnosti, kde se letmo setkají se svými budoucími protějšky. A ano, budou spolu i za třicet let. Ano, budou mít děti a velký dům. Jenže jejich syn bude neschopný dement a sám Marty se bude potýkat s odpudivým šéfem, který jej šmíruje i doma. To není paralelní realita, kterou hrdinové změní, to se stane. Doktor Brown sice říká, že budoucnost není daná a můžou se této hrůze vyhnout, ale znají hrdinové kroky, které je nutné udělat? Film navíc předpovídá technické vymoženosti, kterých jsme se dočkali dnes, a v Martyho temné budoucnosti hrají důležitou roli.

Online na Amazon Prime (titulky), Google Play, iTunes, O2TV (dabing), Rakuten (dabing) od 14. 9. 2021

6. den
Zdroj: TMDB

6. den

Arnold Schwarzenegger se začátkem 21. století snažil udržet u toho, co mu šlo nejlépe – hraní v akčních thrillerech. Doba šla postupně dopředu, Arnold však trochu stagnoval. A to se promítlo do jeho filmu 6. den. Ten se odehrává ve světě, kde klonování zásadně vylepšuje práci zdravotnictví a zajišťuje plnohodnotnou náhradu domácích zvířat. Stále je ale zakázáno klonovat člověka. I tak ale Arnoldův hrdina Gibson není se světem spokojený. Je to svět, kterému nerozumí a jemuž se nemíní podřizovat. Dokonce odmítne své dceři naklonovat čerstvě zesnulého psa. Doba jej ovšem semele po svém – po návratu domů zjistí, že s jeho rodinou už večeří jeho klon, a v patách jsou mu profesionální zabijáci. A to není zdaleka jediné překvapení, které mu film přichystá. Pojetím akce i typem hlavní postavy film působí jako klasická arnoldovka, natočená v moderních kulisách a se zestárlým a fyzicky ne už tolik konzistentním Arnoldem. V době, kdy se akční filmy snažily modernizovat, jak to jen šlo, neměl nejmenší šanci na kasovní úspěch. A také se ho nedočkal.

Online na iTunes (titulky) (dabing) od 16. 12. 2018

Coherence
Zdroj: TMDB

Coherence

Začalo to jako fajn večírek party přátel a skončilo to jako paranoidní noční můra. Průlet komety způsobí rozštěpení reality a příjemně naladěná skupinka najde venku další dům, obsahující další verze jich samých. Reakce je vcelku přirozená – iracionální strach. Ten se ještě rozšíří, když se ukáže, že domů s jejich verzemi je venku bezpočet a vydat se ven je cesta do pekel. Moudře je totiž napadne si dům označit, jejich stejně smýšlející dvojníky to ale napadne také. Když se někteří z přátel vydají ven a vrátí se zpět, můžou být paranoidní obě strany. Nikdo si totiž nikdy nemůže být jistý, že se vrátil do té správné reality.

Není nikde online

Star Trek: Nemesis
Zdroj: TMDB

Star Trek: Nemesis

Jedním z Picardových největších nepřátel byl…on sám. Přesněji jeho klon jménem Shinzon. Sdílí Picardovu inteligenci, rozhodnost i cit pro taktiku, v jeho prospěch hraje mládí, romulanská palebná síla k dispozici a tvář Toma Hardyho. Boj s agresivní flotilou je standardní lore startrekovských filmů, které se často variuje podle osobní roviny postav. Podobně jako stál v legendárním Khanově hněvu kapitán Kirk proti noční můře, kterou sám pomáhal stvořit, stojí Picard proti zvrácenému odrazu sebe sama. Proti člověku, kterým by on sám mohl být, kdyby se jeho život vyvíjel trochu jinak.

Online na iTunes (titulky) (dabing), Rakuten (titulky) (dabing) od 28. 10. 2020

Kid
Zdroj: TMDB

Kid

Čtyřicetiletý byznysmen Russ (Bruce Willis) je úspěšný muž. A taky tak trochu asociální hovado. Jednoho dne se v jeho bytě objeví osmiletá verze jeho samého. Osmiletý Russ je zděšený, co z něj vyrostlo, a dospělý Russ má jedinečnou příležitost prozkoumat všechny aspekty z jeho dětství, které z něj udělaly necitlivého sobce, jímž je dnes.

Online na Google Play od 1. 5. 2018

Scott Pilgrim proti zbytku světa
Zdroj: TMDB

Scott Pilgrim proti zbytku světa

Romantická akční komedie se odehrává ve světě, řídícím se pravidly videoher. Jeho obyvatelé chodí do práce, zakládají kapely a řeší milostné vztahy, konflikty ale řeší pomocí kung-fu, po porážce se rozpadnou na hrst mincí a není nic neobvyklého potkat někoho se superschopnostmi. Aby titulní hrdina Scott Pilgrim získal srdce své vyvolené, musí porazit jejích sedm bývalých známostí. Nejde jen o suchou bojovku, Pilgrim se věrný svému jménu vydává na pouť sebepoznání a vyrovnání se jak s dosavadními nezdary, tak i s vlastní osobností. A to doslova. Poslední boss, kterého musí porazit, je jeho zlý dvojník NegaScott. V komiksu dostává Pilgrim od zlého dvojčete docela náklad, film je ovšem vystavěný trochu jinak. Jak příběh postupuje, naučí se Scott žít především sám se sebou i vlastními chybami, a setkání s NegaScottem se tak vyvrbí trochu jinak. Oba kluci si padnou do oka a dokonce se nezávazně domluví na brunch.

Online na Google Play od 1. 5. 2018

10 filmů o klonech, pokud se vám líbil Blíženec a netflixovské Žit se sebou  |  Tipy na film  |   |  16 líbí se

Filip Šula


Další články jako 10 filmů o klonech, pokud se vám líbil Blíženec a netflixovské Žit se sebou

Tipy na film  |  včera 7:00

13 nejlepších filmů a seriálů, které budou od 1. října dostupné na Netflixu

Netflix již 1. října přidá do nabídky celou řadu filmových i seriálových titulů. Některé jsou data staršího, jindy se ale jedná o čerstvé novinky. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny

22 nejlepších filmů, které do 30. září opustí Netflix

S koncem září opustí Netflix hned několik desítek titulů. Vybrali jsme přes 20 nejlepších, které nám budou chybět. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny

11 nejlepších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Podzimní hitparáda novinek pokračuje a následující víkend je opět plný titulů, které by divák neměl vynechat. Čeká nás nový Mortal Kombat, jablečná Nadace, anebo Doom Patrol. A to je jen začátek. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny

11 filmů od Netflixu, které musíte vidět do konce roku

S nastupujícím podzimem se blíží období, kdy Netflix hodlá uvádět ty nejlepší pecky ze svého letošního katalogu. Pojďme se na ně pořádně podívat, je totiž rozhodně o co stát a na co se těšit. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny

11 kyberpunk filmů, které byste měli vidět před Matrixem 4

Těšíte se na nový Matrix a chcete kyberpunku víc? V tomto článku najdete 11 příkladů filmů, které kyberpunk představují, nebo z něj jen vychází, případně filmů, ze kterých právě kyberpunk vycházel. číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist