FB pixel

My

Jaký byste opravdu měli pocit, kdyby vám do tváře náhle pohlíželo vaše vlastní já? A jaký by to teprve byl pocit, kdyby vás chtělo zabít? Hororový nářez Jordana Peela byl údajně inspirovaný epizodou Zóny soumraku s názvem Mirror Image, zobrazující hrůzu z něčeho tak iracionálního, jako je spatření vlastní identické kopie. Podobnou hrůzu zažívá i jedna obyčejná rodina, které jednoho večera hledí do tváře jejich násilnické protějšky. Na rozdíl od původní epizody ale film My není komorním hororem. Příběh začíná v osobní rovině postav, se změnou lokací ale postupně odmotává více souvislostí zápletky a odhaluje, že její podstata zdaleka není osobní, ale globální a následně se vrátí do osobní roviny v úderném závěru. Mysteriózní thriller se současně mění v sociální alegorii, přičemž ale stále funguje jako dynamický hororový thriller.

Jako vejce vejci

Člověk mívá tolik povinností, že by se někdy nejraději naklonoval, aby je všechny stihl. S tímto problémem se potýká stavební inženýr Doug (Michael Keaton), jenž využije možnosti se naklonovat a všechny své povinnosti přenáší na další klony. Přestože zpočátku zvládá být pánem svého času a nějakým zázrakem se mu před manželkou daří utajit, že je doma ve čtyřech verzích, věci se začnou komplikovat a prohlubovat jeho manželskou krizi. Naštěstí má teď Doug dost času, aby si uvědomil, co je důležité.

Kam doskáče ranní ptáče

Podobný nápad měl i školák Musil z osmdesátkové české komedie, který od pohledu nepatří mezi sympatické chlapce. Zlobí, nosí špatné známky, terorizuje sousedy a nechá se snadno zastrašit staršími spolužáky. Když si uvědomí, že jeho matka-vědkyně z něj má jen těžkou hlavu, rozhodne se jednat. Z matčiny laboratoře ukradne experimentální preparát – kus masa, který se v přítomnosti elektřiny mění na identickou kopii nejbližšího organismu – a vyrobí si klon, jenž mu má pomoci zvládat školu i domácí povinnosti. Jenže klon je na rozdíl od něj tak trochu Mirek Dušín a rozhodne se svého tvůrce vychovávat. Když k dvojici přibude další klon, má Musil o zábavu postaráno. A divák má zase postaráno o těžce bizarní české sci-fi.

Looper

Zvláštní sci-fi Riana Johnsona v lecčems připomíná zápletku Blížence. Jen místo klonování se zde cestuje časem. V blízké budoucnosti jsou policejní techniky na takové špičce, že prakticky není možné se spolehlivě zbavit těla. Organizovaný zločin tedy své oběti posílá do minulosti, kde je odpraví takzvaní loopeři. Když looperovi vyprší smlouva, dostane pohádkovou odměnu a zavraždí své starší já, které mu přijde časovým portálem. V tomto bodě se ocitl Joe (Joseph Gordon-Levitt), looper, jenž má své starší já na mušce. Protože ale jeho starší verzi hraje Bruce Willis, nebude to tak jednoduché. Zajímavý je na tomto filmu přístup k hlavní postavě. Z pohledu mladšího Joea protagonista působí jako anti-hrdina, jakmile se ale na scéně objeví Joe senior, ukazuje se jeho mladší verze v mnohem horším světle. Nejen prostřednictvím Willisových flashbacků.

Návrat do budoucnosti 2

Trilogie Roberta Zemeckise patří k největším klasikám sci-fi a platí za takovou tu odlehčenou zábavu, na kterou se rádi podíváte s celou rodinou. Jeden moment zejména druhého dílu je ale extrémně děsivý. Doktor Brown, Marty a jeho přítelkyně Jennifer se dostanou do budoucnosti, kde se letmo setkají se svými budoucími protějšky. A ano, budou spolu i za třicet let. Ano, budou mít děti a velký dům. Jenže jejich syn bude neschopný dement a sám Marty se bude potýkat s odpudivým šéfem, který jej šmíruje i doma. To není paralelní realita, kterou hrdinové změní, to se stane. Doktor Brown sice říká, že budoucnost není daná a můžou se této hrůze vyhnout, ale znají hrdinové kroky, které je nutné udělat? Film navíc předpovídá technické vymoženosti, kterých jsme se dočkali dnes, a v Martyho temné budoucnosti hrají důležitou roli.

6. den

Arnold Schwarzenegger se začátkem 21. století snažil udržet u toho, co mu šlo nejlépe – hraní v akčních thrillerech. Doba šla postupně dopředu, Arnold však trochu stagnoval. A to se promítlo do jeho filmu 6. den. Ten se odehrává ve světě, kde klonování zásadně vylepšuje práci zdravotnictví a zajišťuje plnohodnotnou náhradu domácích zvířat. Stále je ale zakázáno klonovat člověka. I tak ale Arnoldův hrdina Gibson není se světem spokojený. Je to svět, kterému nerozumí a jemuž se nemíní podřizovat. Dokonce odmítne své dceři naklonovat čerstvě zesnulého psa. Doba jej ovšem semele po svém – po návratu domů zjistí, že s jeho rodinou už večeří jeho klon, a v patách jsou mu profesionální zabijáci. A to není zdaleka jediné překvapení, které mu film přichystá. Pojetím akce i typem hlavní postavy film působí jako klasická arnoldovka, natočená v moderních kulisách a se zestárlým a fyzicky ne už tolik konzistentním Arnoldem. V době, kdy se akční filmy snažily modernizovat, jak to jen šlo, neměl nejmenší šanci na kasovní úspěch. A také se ho nedočkal.

Coherence

Začalo to jako fajn večírek party přátel a skončilo to jako paranoidní noční můra. Průlet komety způsobí rozštěpení reality a příjemně naladěná skupinka najde venku další dům, obsahující další verze jich samých. Reakce je vcelku přirozená – iracionální strach. Ten se ještě rozšíří, když se ukáže, že domů s jejich verzemi je venku bezpočet a vydat se ven je cesta do pekel. Moudře je totiž napadne si dům označit, jejich stejně smýšlející dvojníky to ale napadne také. Když se někteří z přátel vydají ven a vrátí se zpět, můžou být paranoidní obě strany. Nikdo si totiž nikdy nemůže být jistý, že se vrátil do té správné reality.

Star Trek: Nemesis

Jedním z Picardových největších nepřátel byl…on sám. Přesněji jeho klon jménem Shinzon. Sdílí Picardovu inteligenci, rozhodnost i cit pro taktiku, v jeho prospěch hraje mládí, romulanská palebná síla k dispozici a tvář Toma Hardyho. Boj s agresivní flotilou je standardní lore startrekovských filmů, které se často variuje podle osobní roviny postav. Podobně jako stál v legendárním Khanově hněvu kapitán Kirk proti noční můře, kterou sám pomáhal stvořit, stojí Picard proti zvrácenému odrazu sebe sama. Proti člověku, kterým by on sám mohl být, kdyby se jeho život vyvíjel trochu jinak.

Kid

Čtyřicetiletý byznysmen Russ (Bruce Willis) je úspěšný muž. A taky tak trochu asociální hovado. Jednoho dne se v jeho bytě objeví osmiletá verze jeho samého. Osmiletý Russ je zděšený, co z něj vyrostlo, a dospělý Russ má jedinečnou příležitost prozkoumat všechny aspekty z jeho dětství, které z něj udělaly necitlivého sobce, jímž je dnes.

Scott Pilgrim proti zbytku světa

Romantická akční komedie se odehrává ve světě, řídícím se pravidly videoher. Jeho obyvatelé chodí do práce, zakládají kapely a řeší milostné vztahy, konflikty ale řeší pomocí kung-fu, po porážce se rozpadnou na hrst mincí a není nic neobvyklého potkat někoho se superschopnostmi. Aby titulní hrdina Scott Pilgrim získal srdce své vyvolené, musí porazit jejích sedm bývalých známostí. Nejde jen o suchou bojovku, Pilgrim se věrný svému jménu vydává na pouť sebepoznání a vyrovnání se jak s dosavadními nezdary, tak i s vlastní osobností. A to doslova. Poslední boss, kterého musí porazit, je jeho zlý dvojník NegaScott. V komiksu dostává Pilgrim od zlého dvojčete docela náklad, film je ovšem vystavěný trochu jinak. Jak příběh postupuje, naučí se Scott žít především sám se sebou i vlastními chybami, a setkání s NegaScottem se tak vyvrbí trochu jinak. Oba kluci si padnou do oka a dokonce se nezávazně domluví na brunch.

10 filmů o klonech, pokud se vám líbil Blíženec a netflixovské Žit se sebou  |  Tipy na film  |   |  16 líbí se

Filip Šula


Další články jako 10 filmů o klonech, pokud se vám líbil Blíženec a netflixovské Žit se sebou

Tipy na film  |  dnes 12:00

10 největších filmových hitů na Netflixu současnosti

V březnu se na Netflixu objevilo několik očekávaných originálních filmů a streamovací gigant u nás uvedl i spoustu licencovaných hitů. V nejlepší desítce posledních týdnů se utkaly v poměru pět ku pěti a najdeme v ní vcelku pestrou žánrovou škálu. Pojďme si deset nejsledovanějších snímků představit. číst více

Tipy na film  |  včera 9:00  |  28

10 skvělých novinek, které nás čekají do konce dubna na Netflixu

První polovina dubna přinesla na Netflixu řadu vydařených novinek. Není to však nic proti zbytku měsíce, ve kterém se populární streamovací služba chystá ke svým největším novinkám za hodně dlouhou dobu. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  82

11 velkých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Víkend dělící duben na jeho druhou polovinu zdá se být jedním z nejzajímavějších za poslední týdny. A může za to nejen Netflix, ale hlavně i HBO, které tasí několik obřích novinek ve své nabídce. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  8

10 nejlepších filmů s námořní katastrofou v hlavní roli

15. duben je dnem, kdy se potopila zřejmě nejslavnější loď světa Titanic. Filmový svět nám ale dal mnohem více námořních katastrof a na mnohé z nich je ironicky řečeno radost pohledět. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  54

7 zajímavých novinek, které jsou ode dneška dostupné na Netflixu

Netflix v polovině měsíce přidává do nabídky hned několik zajímavých filmů a seriálů. Velkou zábavu zaručují především sci-fi novinka Láska a příšery, anebo poslední tarantinovka Tenkrát v Hollywoodu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist