FB pixel

Prázdniny v Římě

Romantická komedie s Audrey Hepburn a Cary Grantem patří podle mnoha internetových databází a žebříčků mezi nejlepší filmy vůbec. Hereččin první velký hollywoodský film, za který dostala Oscara, diváky zanese do prosluněného Říma. Tam je princezna Ann unavená z královských povinností a rozhodne se strávit nějaký čas mezi obyčejnými smrtelníky. Zmatená princezna v Římě potká novináře Joea, který se princezny ujme, nabídne jí nocleh a rozhodne se jí po jedné z nejkrásnějších evropských metropolí provést. Aniž by zprvu tušil o koho se jedná, projede s princeznou Řím na ikonické Vespě a kromě Španělských schodů, Forum Romanum a Fontany di Trevi se podívají i do Vatikánu.

Teď se nedívej

Těžko říct, jestli budete po hororu režiséra Nicolase Roega, chtít italské Benátky navštívit, nebo se jim naopak vyhnout obloukem. Atmosféra, kterou v tomto mysteriózním filmu nastoluje totiž vůbec není příjemná. Film podle povídky Daphne du Maurier (Mrtvá a živá) sleduje manželský pár, který potká neštěstí v podobě úmrtí dcery. Sklíčeni výčitky svědomí odjíždí do Benátek, kde potkají dvojici vyšinutých Angličanek, z nichž jedna tvrdí, že jejich mrtvou dceru viděla. A tak začíná podivné pátrání v tmavých a lidu prostých uličkách a vodách Benátek, z kterého vám bude úzko. Slibujeme, že v Benátkách je ale jinak opravdu hezky! Film se mimo jiné proslavil i explicitní erotickou scénou mezi Julie Christie a Donaldem Sutherlandem, kteří v době natáčení tvořili milenecký pár.

Maléry pana účetního

Klasika mezi italskými komediemi a nejlepší díl nekonečné série o Fantozzim. Jasně, humor a gagy jsou tu spíše lacinějšího charakteru (Fantozziho dceru si lidé například pletou s opicí), ale už jen kvůli nostalgii v našem žebříčku Maléry pana účetního nesmí chybět. Protože na přelomu tisíciletí jsme pro něj do videopůjčovny chodili zkrátka všichni. Komedie o jedné nenormální italské rodince je plná nejen legendárních hlášek, ale nechybí zde ze strany tvůrců ani společenská kritika tehdejší doby i satirický pohled na život v korporátu.

Pokoj s vyhlídkou

Předtím, než James Ivory zamířil do Itálie jako scenárista s filmem Dej mi své jméno, jako režisér se chopil adaptace románu Edwarda Morgana Forstera Pokoj s vyhlídkou. Děj knihy i filmu se odehrává v době doznívající viktoriánské éry, kdy měly dobré mravy jasnou přednost před projevy lásky a vášně. Mladá spořádaná Angličanka Lucy cestuje po Itálii, kde se potká se svobodomyslným Georgem, který je úplným protikladem tehdejšího společenského nastavení. Románek, který Lucy s Georgem prožije, tak nastoluje dilema, kdy nevíme, zda vášeň probuzená v Lucy zůstane na povrchu nebo ji zakryje společensky vhodnější puritánství. Kostýmní romance má na kontě tři Oscary (kostýmy, výprava, adaptovaný scénář) a diváky zavede do rozpálených ulic Florencie.

Život je krásný

Komedie z koncentračního tábora? No… ano. Život je krásný je jeden z nejsmutnějších, ale zároveň nejkrásnějších filmů, které v životě zřejmě uvidíte. Příběh Guida, Dory a jejich syna Giosuého nás zavede nejdříve do Arezza, odkud se přesouváme do Terni a „německého“ koncentračního tábora. Tam se Guido se synem a Dorou rozdělí, a Guido se ze své nátury snaží synovi pobyt na nejhroznějším místě na světě zpříjemnit hraním her a předstíráním, že všechno je jen jako. Skrze film zavítáte i do toskánského města Cortona, ale co si budeme povídat, Itálie v případě tohoto třemi Oscary (nejlepší zahraniční film, hudba a hlavní herec) ověnčeného filmu hraje spíše podružnou roli. Mimochodem – Roberto Benigni za roli Guida získal Oscara. A s přehledem tak vyfoukl sošku třeba Tomu Hanksovi (Zachraňte vojína Ryana) či Edwardu Nortonovi (Kult hákového kříže). A to přitom film zároveň stihl i režírovat!

Talentovaný pan Ripley

Na Oscara nominovaná adaptace románu Patricie Highsmith je nejen skvělým tetro thrillerem, ale také perfektním průvodcem po Itálii. V mysteriózním příběhu plném intrik, touhy po popularitě i penězích, se totiž podíváme na malebný ostrov Ischia v Neapolském zálivu, na ostrov Procida, do přístavního města Anzio, do Říma, a nakonec i do Benátek. Asi víte, že Matt Damon patří mezi herečkou špičku a neztratí se v žádném žánru, ale věříme, že takhle jste ho ještě neviděli! A v mrazivé psychologické mozaice mu skvěle sekundují i Jude Law, Gwyneth Paltrow, Philip Seymour Hoffman a Cate Blanchett.

Maléna

Ženami pro svou krásu nenáviděná a muži milovaná Maléna (Monica Bellucci) změní život jednoho dvanáctiletého chlapce v jinak nudném městečku na Sicílii. A Maléně ho zase změní právě probíhající druhá světová válka, která jí připraví o rodinu, iluze i společenské postavení. Skromný, ale zároveň epický příběh se odehrává na Sicílii, a to především ve městě Messina, Noto a Syrakusy.

Pod toskánským sluncem

Novinářka Frances ze San Francisca se vydává na výlet do Toskánska poté, co zjistí, že jí podvádí manžel. Po psychicky náročném rozvodu nutně potřebuje změnu, a Itálie se tak jeví jako ta správná volba. Při zastávce v městě Cortona objeví inzerát na prodej malebné vily, a světe div se, možná jí to opravdu změní život! Kromě Cortony se ve filmu na motivy memoáru Frances Mayes podíváme i do Florencie, hlavního města Toskánska, do přímořského městečka v Kampánii Positano či do renesančního Montepulciana. A nechybí samozřejmě i Řím.

Do Říma s láskou

Neurotický Newyorčan Woody Allen se v jednom ze svých nedávných film podíval do hlavního města Itálie. Ve čtyřech více či méně propletených příbězích, které spojuje právě italská metropole, se podíváte na všechna místa, která najdete v průvodcích, ale i do zapadlých uliček, které byste v nich pohledali jen těžko. Nechybí tak Fontana di Trevi, nádraží Roma Termini, Koloseum, Piazza Venezia či letiště Roma Fiumicino. Ačkoliv je film plný satirického humoru, je zjevné, že stejně jako u Vicky Cristina Barcelona či Půlnoci v Paříži, ve filmu hlavní roli na rozdíl od herců hraje právě jedno z nejkrásnějších evropských měst.

Dej mi své jméno

Oscarová adaptace románu Andrého Acimana diváky přenese do severní Itálie osmdesátých let minulého století. Příběh zakázané lásky mezi Eliem a Oliverem se odehrává především v městě Crema a jeho okolí. Právě tam se nachází vila ze 17. století, kde sedmnáctiletý Elio (výborný Timothée Chalamet) tráví s rodiči prázdniny, a kde se poprvé seznámí s čtyřiadvacetiletým studentem a asistentem jeho otce Oliverem (neméně skvělý Armie Hammer). Kromě Cremy se v jednom z nejlepších filmů roku 2017 podíváte i do města Pandino (tam se nachází socha padlým vojákům Bitvy na Piavě), do okolí Gardského jezera, a také k vodopádu Cascate del Serio. Pokud se do filmu zamilujete stejně jako my, neváhejte sáhnout i po knižní předloze, která nedávno vyšla v českém překladu. Je totiž kupodivu ještě o chlup lepší.

Náš tip

Podobné žebříčky jsou chtě nechtě poměrně subjektivní záležitostí, a v seznamu tak samozřejmě chybí mnoho filmů, které by jiný člověk naopak zařadil na přední příčky (i když já osobně filmy zásadně řadím podle roku vzniku, abych nebyla nespravedlivá). A zrovna v Itálii se filmů odehrává opravdu mnoho. Pokud se tam zrovna nechystáte, skvělou atmosféru italských velkoměst i periferie získáte například také z filmů Velká nádhera, Andělé a démoni, Loupež po italsku, Dopisy pro Julii, Nebožtíci přejí lásce či v italských klasikách jako Sladký život, Zloději kol nebo Amarcord. Uznejte, že vybrat jen deset snímků byl opravdu téměř nemožný úkol!

10 nejlepších filmů odehrávajících se v Itálii  |  Tipy na film  |   |  1177 přečtení  |  8 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Komentáře k článku 10 nejlepších filmů odehrávajících se v Itálii

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejlepších filmů odehrávajících se v Itálii

Tipy na film  |  právě teď

15 nejlepších filmů od Netflixu, které můžete vidět s češtinou

I když jsou originální snímky z produkce Netflixu často považovány spíše za béčkové záležitosti a netěší se zrovna velké úctě, i mezi těmito projekty najdeme vydařené kusy i totální filmové skvosty. Vybrali jsme pro vás ty, kterým nechybí česká jazyková podpora. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  9

13 nejzajímavějších filmů a seriálů, které do konce září dorazí na Netflix

Září se přehouplo do své druhé poloviny a zatím nemohou být předplatitelé Netflixu nespokojení. První týdny školního roku totiž přinesly hromadu nových i starších filmů, které rozhodně stály za pozornost. A nemusíte se bát, i v dalších dnech Netflix chystá nové přírůstky. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  27

10 parádních novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Další zářijový víkend je před námi, a to znamená i čerstvý přísun seriálových a filmových novinek. A tentokrát je nabídka bohatá tak, že bychom si skoro tipnuli, že prostě za víkend celou nenakoukáte! Jestli dojde na omezování pohybu, jsme z hlediska zábavy vážně v pohodě. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  20

11 filmů a seriálů, kvůli kterým se vyplatí Apple TV+ (alespoň na měsíc)

Jelikož Apple představil nový bundle své streamovací služby společně s Apple Music a Apple Archive, řekli jsme si, že se podíváme na to nejlepší, co aktuálně Apple TV+ nabízí a kvůli čemu se vyplatí si tuhle službu zaplatit alespoň na jeden měsíc. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  135

20 nejlepších seriálů, které mají jen jednu řadu a zhlédnete je za víkend

Nemáte rádi dlouhé seriály? Chcete si dát binge watch během jednoho dne a nemíníte sledovat vícero sérií? Pak je následující dvacítka limitovaných sérií a seriálů s pouhou jednou řadou jen pro vás. Najdete v ní své favority? číst více

TOPlist TOPlist TOPlist