FB pixel

Prázdniny v Římě

Romantická komedie s Audrey Hepburn a Cary Grantem patří podle mnoha internetových databází a žebříčků mezi nejlepší filmy vůbec. Hereččin první velký hollywoodský film, za který dostala Oscara, diváky zanese do prosluněného Říma. Tam je princezna Ann unavená z královských povinností a rozhodne se strávit nějaký čas mezi obyčejnými smrtelníky. Zmatená princezna v Římě potká novináře Joea, který se princezny ujme, nabídne jí nocleh a rozhodne se jí po jedné z nejkrásnějších evropských metropolí provést. Aniž by zprvu tušil o koho se jedná, projede s princeznou Řím na ikonické Vespě a kromě Španělských schodů, Forum Romanum a Fontany di Trevi se podívají i do Vatikánu.

Teď se nedívej

Těžko říct, jestli budete po hororu režiséra Nicolase Roega, chtít italské Benátky navštívit, nebo se jim naopak vyhnout obloukem. Atmosféra, kterou v tomto mysteriózním filmu nastoluje totiž vůbec není příjemná. Film podle povídky Daphne du Maurier (Mrtvá a živá) sleduje manželský pár, který potká neštěstí v podobě úmrtí dcery. Sklíčeni výčitky svědomí odjíždí do Benátek, kde potkají dvojici vyšinutých Angličanek, z nichž jedna tvrdí, že jejich mrtvou dceru viděla. A tak začíná podivné pátrání v tmavých a lidu prostých uličkách a vodách Benátek, z kterého vám bude úzko. Slibujeme, že v Benátkách je ale jinak opravdu hezky! Film se mimo jiné proslavil i explicitní erotickou scénou mezi Julie Christie a Donaldem Sutherlandem, kteří v době natáčení tvořili milenecký pár.

Maléry pana účetního

Klasika mezi italskými komediemi a nejlepší díl nekonečné série o Fantozzim. Jasně, humor a gagy jsou tu spíše lacinějšího charakteru (Fantozziho dceru si lidé například pletou s opicí), ale už jen kvůli nostalgii v našem žebříčku Maléry pana účetního nesmí chybět. Protože na přelomu tisíciletí jsme pro něj do videopůjčovny chodili zkrátka všichni. Komedie o jedné nenormální italské rodince je plná nejen legendárních hlášek, ale nechybí zde ze strany tvůrců ani společenská kritika tehdejší doby i satirický pohled na život v korporátu.

Pokoj s vyhlídkou

Předtím, než James Ivory zamířil do Itálie jako scenárista s filmem Dej mi své jméno, jako režisér se chopil adaptace románu Edwarda Morgana Forstera Pokoj s vyhlídkou. Děj knihy i filmu se odehrává v době doznívající viktoriánské éry, kdy měly dobré mravy jasnou přednost před projevy lásky a vášně. Mladá spořádaná Angličanka Lucy cestuje po Itálii, kde se potká se svobodomyslným Georgem, který je úplným protikladem tehdejšího společenského nastavení. Románek, který Lucy s Georgem prožije, tak nastoluje dilema, kdy nevíme, zda vášeň probuzená v Lucy zůstane na povrchu nebo ji zakryje společensky vhodnější puritánství. Kostýmní romance má na kontě tři Oscary (kostýmy, výprava, adaptovaný scénář) a diváky zavede do rozpálených ulic Florencie.

Život je krásný

Komedie z koncentračního tábora? No… ano. Život je krásný je jeden z nejsmutnějších, ale zároveň nejkrásnějších filmů, které v životě zřejmě uvidíte. Příběh Guida, Dory a jejich syna Giosuého nás zavede nejdříve do Arezza, odkud se přesouváme do Terni a „německého“ koncentračního tábora. Tam se Guido se synem a Dorou rozdělí, a Guido se ze své nátury snaží synovi pobyt na nejhroznějším místě na světě zpříjemnit hraním her a předstíráním, že všechno je jen jako. Skrze film zavítáte i do toskánského města Cortona, ale co si budeme povídat, Itálie v případě tohoto třemi Oscary (nejlepší zahraniční film, hudba a hlavní herec) ověnčeného filmu hraje spíše podružnou roli. Mimochodem – Roberto Benigni za roli Guida získal Oscara. A s přehledem tak vyfoukl sošku třeba Tomu Hanksovi (Zachraňte vojína Ryana) či Edwardu Nortonovi (Kult hákového kříže). A to přitom film zároveň stihl i režírovat!

Talentovaný pan Ripley

Na Oscara nominovaná adaptace románu Patricie Highsmith je nejen skvělým tetro thrillerem, ale také perfektním průvodcem po Itálii. V mysteriózním příběhu plném intrik, touhy po popularitě i penězích, se totiž podíváme na malebný ostrov Ischia v Neapolském zálivu, na ostrov Procida, do přístavního města Anzio, do Říma, a nakonec i do Benátek. Asi víte, že Matt Damon patří mezi herečkou špičku a neztratí se v žádném žánru, ale věříme, že takhle jste ho ještě neviděli! A v mrazivé psychologické mozaice mu skvěle sekundují i Jude Law, Gwyneth Paltrow, Philip Seymour Hoffman a Cate Blanchett.

Maléna

Ženami pro svou krásu nenáviděná a muži milovaná Maléna (Monica Bellucci) změní život jednoho dvanáctiletého chlapce v jinak nudném městečku na Sicílii. A Maléně ho zase změní právě probíhající druhá světová válka, která jí připraví o rodinu, iluze i společenské postavení. Skromný, ale zároveň epický příběh se odehrává na Sicílii, a to především ve městě Messina, Noto a Syrakusy.

Pod toskánským sluncem

Novinářka Frances ze San Francisca se vydává na výlet do Toskánska poté, co zjistí, že jí podvádí manžel. Po psychicky náročném rozvodu nutně potřebuje změnu, a Itálie se tak jeví jako ta správná volba. Při zastávce v městě Cortona objeví inzerát na prodej malebné vily, a světe div se, možná jí to opravdu změní život! Kromě Cortony se ve filmu na motivy memoáru Frances Mayes podíváme i do Florencie, hlavního města Toskánska, do přímořského městečka v Kampánii Positano či do renesančního Montepulciana. A nechybí samozřejmě i Řím.

Do Říma s láskou

Neurotický Newyorčan Woody Allen se v jednom ze svých nedávných film podíval do hlavního města Itálie. Ve čtyřech více či méně propletených příbězích, které spojuje právě italská metropole, se podíváte na všechna místa, která najdete v průvodcích, ale i do zapadlých uliček, které byste v nich pohledali jen těžko. Nechybí tak Fontana di Trevi, nádraží Roma Termini, Koloseum, Piazza Venezia či letiště Roma Fiumicino. Ačkoliv je film plný satirického humoru, je zjevné, že stejně jako u Vicky Cristina Barcelona či Půlnoci v Paříži, ve filmu hlavní roli na rozdíl od herců hraje právě jedno z nejkrásnějších evropských měst.

Dej mi své jméno

Oscarová adaptace románu Andrého Acimana diváky přenese do severní Itálie osmdesátých let minulého století. Příběh zakázané lásky mezi Eliem a Oliverem se odehrává především v městě Crema a jeho okolí. Právě tam se nachází vila ze 17. století, kde sedmnáctiletý Elio (výborný Timothée Chalamet) tráví s rodiči prázdniny, a kde se poprvé seznámí s čtyřiadvacetiletým studentem a asistentem jeho otce Oliverem (neméně skvělý Armie Hammer). Kromě Cremy se v jednom z nejlepších filmů roku 2017 podíváte i do města Pandino (tam se nachází socha padlým vojákům Bitvy na Piavě), do okolí Gardského jezera, a také k vodopádu Cascate del Serio. Pokud se do filmu zamilujete stejně jako my, neváhejte sáhnout i po knižní předloze, která nedávno vyšla v českém překladu. Je totiž kupodivu ještě o chlup lepší.

Náš tip

Podobné žebříčky jsou chtě nechtě poměrně subjektivní záležitostí, a v seznamu tak samozřejmě chybí mnoho filmů, které by jiný člověk naopak zařadil na přední příčky (i když já osobně filmy zásadně řadím podle roku vzniku, abych nebyla nespravedlivá). A zrovna v Itálii se filmů odehrává opravdu mnoho. Pokud se tam zrovna nechystáte, skvělou atmosféru italských velkoměst i periferie získáte například také z filmů Velká nádhera, Andělé a démoni, Loupež po italsku, Dopisy pro Julii, Nebožtíci přejí lásce či v italských klasikách jako Sladký život, Zloději kol nebo Amarcord. Uznejte, že vybrat jen deset snímků byl opravdu téměř nemožný úkol!

10 nejlepších filmů odehrávajících se v Itálii  |  Tipy na film  |   |  8 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Komentáře k článku 10 nejlepších filmů odehrávajících se v Itálii

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejlepších filmů odehrávajících se v Itálii

Tipy na film  |  dnes 0:00

28 filmů, které jsou od 1. března nově dostupné na Netflixu

I začátek března se na Netflixu nese ve znamení přidávání nových filmů, které Netflix licenčně zakoupil od třetích stran. Pro vaši přehlednost jsme je rozřadili na filmy s dabingem, titulky i bez české lokalizace. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  105

25 nejlepších filmů s dabingem, které najdete aktuálně na Netflixu

Netflix každý týden přidává nové a nové tituly s českým dabingem. Ať už fandíte akci, dobrodružství, rodinným animákům či poctivým dramatům, rozhodně si dokážete vybrat ten pravý snímek, který na vás promluví v rodném jazyce. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  124

Dabingu na Netflixu přibývá. Jen za týden přidal dalších 8 filmů!

Netflix opětovně rozšiřuje svou nabídku dabovaných titulů. Tentokrát zvládl za poslední týden doplnit svůj katalog hned o 8 zajímavých filmů, které sice často nejsou data nejnovějšího, ale rozhodně mají svoji kvalitu. Tak je zkuste. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  38

10 březnových novinek, kvůli kterým byste si měli zaplatit Netflix

I na březen má Netflix nachystánu slušnou nabídku, kterou se bude snažit své předplatitele udržet u svých obrazovek. Těšit se můžeme například na dívčí feministickou komedii Ranařky, anime seriál Pacific Rim rozšiřující universum plné obřích robotů a nestvůr, nebo na francouzské akční novinky Stráž a Dealer. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  15

10 povedených novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Poslední únorový víkend je před námi a jak se zdá, je to poslední víkend, co můžeme vyrazit dál než na nákup. Pokud už ale přes den vyrazíte někam na výlet, nechte se inspirovat alespoň na večerní sledování filmů a seriálů. Tyhle novinky rozhodně stojí za to. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist