FB pixel

Pouto nejsilnější

Režisér a scenárista David Lean je známý spíše jako autor spektáklů typu Lawrence z Arábie, Doktor Živago či Most přes řeku Kwai. Mezi jeho silné stránky ale patřily i subtilnější příběhy založené na precizních hereckých výkonech a přesných dialozích. Mezi tyto snímky patří i nadčasová romance Pouto nejsilnější. Příběh dvou zadaných lidí středního věku, kteří se do sebe při náhodném setkání zamilují, ale morálka jim káže spolu nebýt. Což jistě zní jako klišé, ale v podání mistra Leana to zkrátka i po více než 70 letech funguje. Film na motivy divadelní hry je zasazen do prostředí anglického maloměsta, kde jako divák můžete vidět například lokace z Carnforthu v hrabství Lancashire, Beaconsfield v hrabství Buckinghamshire. A pokud se budete dívat pozorně, možná zachytíte i londýnský Regent‘s Park.

Perný den

Pokud milujete Beatles, budete milovat i jejich Perný den. Film sleduje nejlepší kapelu světa (ne, že bych se chtěla hádat, ale tohle mi nerozmluvíte!) v jednom dni, kdy cestuje z Liverpoolu do Londýna, aby odehrála koncert. Hudební komedie, která odstartovala filmovou kariéru Johna, Paula, George a Ringa (kapela se objevila například ve filmech Pomoc! a Yellow Submarine) je protkaná typickým britským humorem (trable s Paulovým dědečkem!), hudbou se stejnojmenného alba a hlavně nepopsatelnou dobovou atmosférou. Ta skvěle zachycuje nejen 60. léta ve Velké Británii, ale především šílenou Beatlemánii.

Mechanický pomeranč

Kubrickův Mechanický pomeranč pro mě konkrétně znamenal přelom ve vnímání filmů. Všem třináctiletým puberťákům bych tuhle klasiku sice nedoporučila, ale v britském žebříčku nesmí chybět. Příběh Alexe DeLarge nás zavede do Londýna nedaleké budoucnosti, který je plný ultranásilí, sexu a hudby Ludwiga van Beethovena. Tedy alespoň z pohledu Alexe (vynikající Malcolm McDowell) a jeho party výtržníků, která ujíždí na mléku. Nic ale netrvá věčně, a tak se Alex jako vůdce party jednoho dne ocitne v nápravném zařízení, kde se mu pokouší vymýt mozek a násilí a myšlenky na sex znechutit. Mechanický pomeranč patří mezi nejkontroverznější filmy nejen 70. let. Uznání se mu sice nedostalo hned, ale nyní je často označován za nejen kultovní, ale rovnou i nejlepší film všech dob. Z Londýna z něj přitom uvidíte ta nejpodivnější zákoutí, a podíváte se i do nedalekého Uxbridge, hrabství Buckinghamshire či Hertfordshire ve Východní Anglii.

Highlander

Tahle klasika se sice částečně odehrává v osmdesátkovém New Yorku, ale nezařadit jí do seznamu by byl hřích. Nosná část příběhu Connora MacLeoda totiž ústí ve Skotské vysočině v 16. století (kochat se můžete například údolím Glencoe). A ačkoliv mi matematika nikdy moc nešla, nebojte, tyto staleté rozdíly dávají smysl. Connor MacLeod totiž patří mezi nesmrtelné, kteří prochází staletími, aby se ve výsledku utkali s démonickým Kurganem. Ve výcviku našemu „horalovi“ pomáhá španělský šlechtic Ramirez v podobě Seana Conneryho, a do všeho navíc hraje hudba od Queen. To, že Highlander může být jen jeden, asi ze slavné filmové hlášky znáte. Ale platí to i na filmy jako takové. Všem pokračováním se totiž pro jejich nevalnou kvalitu smíchanou s čirou bizarností doporučujeme vyhnout obloukem.

Trainspotting

Begbie, Diane, Sick Boy, Spud a Renton… Tak s touhle pětkou se vážně nechcete kamarádit. Partička skotských feťáků a odpůrců konzumní společnosti totiž nemá na práci nic jiného, než shánět další dávku drogy. A když už se rozhodnou přestat, rozhodně to není procházka růžovým sadem. Kultovní sociální drama, které nakoplo dráhu nejen Dannyho Boylea a Ewana McGregora, je skvělou výpovědí jedné ztracené generace, kterou doprovází skvělý soundtrack plný pecek z 80. a 90. let. Adaptace stejnojmenného románu Irvina Welshe (ten má ve filmu mimochodem malé cameo) je naprosto ujetá, plná černého humoru a rozhodně si nebere servítky. Vše se přitom odehrává na více či méně ikonických lokacích ve skotském Glasgow, Edinburghu a ve výsledku i v Londýně. Jak jsou na tom edinburghští feťáci dnes zjistíte v pokračování po 20 letech T2 Trainspotting.

Prázdniny

Je těsně před Vánoci a Amanda a Iris mají deprese. Amanda (Cameron Diaz) ve své luxusní vile v Los Angeles a Iris (Kate Winslet) v malé kamenné chatě východně od Londýna. Jedna se čerstvě rozešla s nevěrným přítelem, druhá je nešťastně zamilovaná do kolegy v práci. A protože v podobné situaci je nejlepší změnit prostředí, naše hlavní hrdinky si vymění role. Angličanka jako poleno zamíří do slunného Hollywoodu a producentka filmových trailerů do zasněžené Anglie. Ta se ve filmu prezentuje v tom nejlepším úhlu, protože chatka Iris leží v městečku Shere v Surrey, což je jedno z nejmalebnějších míst v celé Anglii, kde se natáčely i filmy jako Bridget Jonesová - S rozumem v koncích či Čtyři svatby a jeden pohřeb. A nejšílenější na všem je, že ačkoliv kamenný domek, v kterém Iris žije, vypadá jako minimálně 200 let starý, režisérka Nancy Meyers ho pro potřeby filmu nechala postavit za ani ne týden. Prostě kouzlo filmu. Kromě Shere se ve filmu podíváme i do dalšího malebného města v Surrey – Godalming. A nechybí ani Oxfordshire a Londýn.

Sherlock Holmes: Hra stínů

Než se do kin dostane plánované pokračování Sherlocka Holmese, v němž známého detektiva hraje Iron Man – ehm, tedy Robert Downey Jr. - ještě si pár let počkáme. Což znamená, že je čas si dosavadní dvojici dílů připomenout. A zatímco v prvním díle se režisér Guy Ritchie spíš učil, jak s podobným materiálem (velká triková dobovka) pracovat, v pokračování s podtitulem Hra stínů už to měl naprosto v malíku. V téhle dynamické jízdě, která je nejen esteticky efektní, ale i dobře napsaná, se kromě Sherlocka a jeho věrného doktora Watsona (který se chystá do chomoutu), objeví i záhadný profesor Moriarty, prozíravá kartářka Sim a také Holmesův bratr Mycroft. V druhém Sherlockovi se kromě Londýna podíváme i na Starý kontinent, konkrétně do Francie a Švýcarska. Nechybí ani filmaři oblíbené hrabství Oxfordshire (Watson se žení v kostelu Svaté Marie v Pyrtonu) či Buckinghamshire.

Sing Street

Zřejmě nejlepší hudební film posledních několika let (nebo vůbec?) se odehrává v 80. letech minulého století v irském Dublinu a okolí. Conor je obyčejný puberťák, který má rád hudbu a jehož rodiče se právě rozvádí (což v Irsku není úplně na denním pořádku), nemají dost peněz a Conor proto musí přestoupit na katolickou školu na Synge Street. A tam to není žádná idylka… nebo alespoň do doby, kdy Conor potká Raphinu a nabídne ji roli ve videoklipu jeho kapely. Tady ale nastává menší problém – Conor žádnou kapelu nemá. Sing Street se veze na současné vlně fascinací osmdesátkami a jde mu to opravdu náramně. Pokud u jeho sledování nezavzpomínáte na dobu, kdy vám bylo náct, když jste objevovali skvělé kapely a když jste byli poprvé zamilovaní, jste velmi pravděpodobně vnitřně mrtví. Sing Street je totiž ultimátní feel-good film.

Jejich nejlepší hodina a půl

Nejnovější počin dánské režisérky Lone Scherfig vás přenese do nejtemnějších hodin britské historie. Řeč je samozřejmě o druhé světové válce. Emancipovaná Catrin (božská Gemma Arteton) zaujme pozici scenáristky ke krátkým informačním filmům na Ministerstvu informací a jako hlavní úkol má dát dohromady film o evakuaci jednotek z Dunkerku. Přitom se rozpadá nejen její vztah, ale pod nátlakem bomb pomalu i Londýn. Catrin se zároveň sbližuje s kolegou Tomem (okouzlující Sam Claflin) a utužuje přátelství s hereckou hvězdou Ambrosem Hillardem (jako vždy výtečný Bill Nighy). Pokud máte chuť na pořádný doják, s Jejich nejlepší hodinou a půl neuděláte chybu. Jo, kdybyste tak slyšeli to šustění kapesníků na předloňské premiéře v Torontu… A zatímco velká část filmu se odehrává ve zmíněném Londýně, váleční filmaři pro záběry zamíří i na pobřeží Británie – do Swansea a Pembrokeshiru ve Walesu.

Na konci světa

Gay romance, která není o coming outu nebo pohlavně přenosných chorobách? Utopie? Ale kdepak. Režijní debut Francise Leeho dokazuje, že diváci jsou připravení na melodramata s páry jakékoliv orientace. Na konci světa vás přenese do rurálního Yorkshiru. Tam na farmě svých rodičů pracuje „od nevidím do nevidím“ mladý Johnny, který holduje alkoholu a nezávaznému sexu. Alespoň do doby, kdy na farmu dorazí rumunská výpomoc v podobě pohledného, ale tajemného Gheorghe. Na konci světa je syrovou výpovědí o tom, jaké to je být „jiný“, když bydlíte na konci světa, a zároveň autentickým (a nadějným!) dramatem, které se nebojí nabourávat vžité stereotypy o gay komunitě.

Náš tip

Teď si zřejmě říkáte - „Kde je Láska nebeská? Deník Bridget Jonesové? A co Harry Potter?“. A přesně z toho důvodu tyto filmy v našem žebříčku nejsou. Když se řekne Velká Británie, budou právě tyto profláknuté tituly to první, co vás napadne. A to by pak podobné žebříčky přece postrádaly smysl, nemyslíte? A když už jsme subjektivní – a protože žádný žebříček nemůže být nekonečný – dovolím si ještě pětici čistě osobních tipů, které považuji za ne-až-tak guilty pleasure: On je fakt boží!, Holky z naší školky, Divoška, Pod kůži, Attack The Block. A jaké filmy odehrávající se ve Velká Británii máte rádi vy?

10 nejlepších filmů odehrávajících se ve Velké Británii  |  Tipy na film  |   |  17 líbí se

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Další články jako 10 nejlepších filmů odehrávajících se ve Velké Británii

Tipy na film  |  včera 9:00  |  22

7 zajímavých novinek, které jsou ode dneška dostupné na Netflixu

Netflix v polovině měsíce přidává do nabídky hned několik zajímavých filmů a seriálů. Velkou zábavu zaručují především sci-fi novinka Láska a příšery, anebo poslední tarantinovka Tenkrát v Hollywoodu. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  619

Krev, mozky a zombie tygr. Netflix láká skvělou ukázkou na Armádu mrtvých

Zack Snyder se po laškování se superhrdiny z Ligy spravedlnosti vydává zpět ke kořenům kariéry a natočil pro Netflix nařvanou akční zombie šlehu, která má konečně plnohodnotný trailer! číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  9

Nové sci-fi tvůrce Avengers, nebo Fargo? Novinky HBO, které musíte vidět

HBO myslí svůj boj o diváka naprosto vážně a předkládá tituly, ze kterých si určitě každý vybere to svoje. Vrhnete se raději na 4. řadu mysteriózního dramatu Fargo, viktoriánské sci-fi režiséra Avengers nebo temnou krimi s Kate Winslet? číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  8

10 nejlepších letošních filmů, které se zatím objevily na Netflixu

U Netflixu obecně platí, že je mnohem silnější v segmentu dokumentů a seriálu než klasických narativních filmů. To ale neznamená, že se během prvních 3 měsíců letošního roku nepovedlo Netflixu uvést hned několik zajímavých filmových novinek. Tyhle patří mezi naše nejoblíbenější. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  10

13 filmových a seriálových novinek na Netflixu s českým dabingem

Netflix v posledních dnech opět přidával nové pořady s českým dabingem. Najdete mezi nimi jak původní pořady streamovací služby, tak licencované filmy a seriály. Cílí se převážně na rodiny s dětmi. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist