Včera zemřel jeden z nejslavnějších českých herců - Jan Tříska. I v osmdesáti letech nechtěl polevit a chtěl dál točit filmy, ale život mu zastavila zatím ne zcela vyšetřená nehoda při skoku z mostu. Do našich pamětí se zapsal především jako divadelní herec (Král Lear), ale má na kontě i skvělé filmové role. Vybrali jsme desítku nejzásadnějších.
26. 9. 2017 0:00 | Tipy na film 26. 9. 2017 0:00 | Tipy na film © TMDBByl označován za českého Marlona Branda a nejen v divadle, ale i ve filmu a později v televizi na Jana Třísku čekaly hlavně role rebelských mladíků. První opravdu větší (a hned nezapomenutelnou) rolí byl cirkusový jezdec Vincek, který se nešťastně zamiluje do krasojezdkyně (Emilia Vašáryová).
78 %Slavný comics Jaroslava Foglara se dočkal dvou hraných zpracování. Na film z roku 1993 se už téměř zapomíná, ale televizní minisérie z roku 1969 je stále živá. Ve velmi věrné adaptaci se mohl Jan Tříska blýsknout ve vděčné (dvoj)roli jako Velký Vont, který se posléze odhalí také jako tajemný fantóm Široko. Především jeho řeč na shromáždění Vontů před volbou dalšího nástupce má i dnes ohromnou sílu.
Českých pohádek máme každý rok na Vánoce několik desítek, ale Radúz a Mahulena nepatří mezi ty nejoblíbenější a nejčastěji hrané. Putování prince Radúze a princezny Mahuleny sice vypadá na první pohled jako dobrá dětská zábava, ale film je relativně temný a komplexní, ostatně stejně jako původní divadelní hra Julia Zeyera. Tím větší příležitost pro Jana Třísku, aby v roli Radúze předvedl jeden ze svých nejcharismatičtějších výkonů mimo divadelní prkna.
68 %Jeden z nejvýpravnějších seriálů semdesátých let sice herecky vedl Radoslav Brzobohatý jako fiktivní český buditel F. L. Věk, ale na charismatického herce Jana Třísku se nezapomnělo do vedlejší role jeho přítele Hněvkovského. O sedm let později Jan Tříska emigroval a spolu s pro komunisty citlivým tématem (“utlačovaný národ se semkne pod nadvládou mocnosti”) se seriál kvůli tomu musel poroučet do televizního trezoru.
80 %Když se začalo duo Zdeněk Svěrák a Ladislav Smolak naplno rozjíždět ve své mimořádné tvůrčí etapě v semdesátých a osmdesátých letech minulého století, jedním z jejich první větších počinů byla i legendární komedie Na samotně u lesa. Na tu se samozřejmě vzpomíná hlavně díky Josefu Kemrovi a jeho “Chčije a chčije”, hezkou roličku tu měl ale Zdeněk Svěrak napsanou i pro Jana Třísku. Coby doktor ošetřující kousnutí od blech si mohl zaservírovat laškovnou hlášku “Já vám předepíšu pudr a podepíšu se MUDr.”
77 %Po pádu komunismu se Jan Tříska vrátil zpět do Čech (střídavě ale jezdil i do USA) a hned získal patrně nejslavnější roli své kariéry. Debutující Jan Svěrák mu svěřil úlohu přísného, ale spravedlivého učitele Igora Hnízda ve filmu Obecná škola. Na jeho hlášky “Jmenuji se Igor Hnízdo” a nebo “Byla-li ruka nastřelena…” se vzpomíná dodnes. Jeho podání Igora Hnízda, navenek záletníka, ale ve skutečnosti ne moc statečného člověka, patří do zlatého fondu české kinematografie.
78 %Po emigraci do USA v roce 1977 začal hrát Jan Tříska i v amerických filmech (sám často přiznával, že díky svému přízvuku měl patent na ruské agenty), jednu z prvních šancí mu dal další český emigrant Miloš Forman v dramatu Ragtime. V osmdesátých letech se objevil také ve sci-fi 2010 nebo vandammovském akčňáků Černý orel, nejzajímavější hollywoodská role ale paradoxně přišla až po jeho částečném návratu do Čech. Opět u toho byl Miloš Forman, který Třískovi ve filmu Lid vs Larry Flynt svěřil mlčenlivou roli střelce, jehož akce upoutá hlavního hrdinu na invalidní vozík
73 %Český film získal po roce 1989 čtyři oscarové nominace na nejlepší neanglicky mluvený film a hned dvakrát u toho byl Jan Tříska. Po Obecné škole mohl fandit také na udílení za rok 2003, ale podobně jako za rok 1991, odešli čeští producenti s prázdnou. Janu Třískovi to ale vadit nemuselo - za vedlejší roli starého Gorčíka, který pomůže hlavním hrdinu - se dočkal nemalého uznání u domácích diváků.
75 %Od revoluce si zahrál Jan Tříska v hodně českých filmech, kromě vážných rolích si mohl dovolit občas střihnout i pěkně potrhlou epizodu. Tu nejslavnější vystřihl v černé komedii Davida Ondříčka s názvem Jedna ruka netleská, kde si zahrál otce-travestitu hlavního hrdiny. Písníčka Hany Zagarové - Mimořádná linka Praha-Tokio - vám už nikdy nebude znít stejně.
67 %Jan Tříska měl od tohoto pondělí natáčet nový film v režii Jířího Mádla, bohužel než natáčení začalo, stala se osudová nehoda. Definitivně poslední rolí Jana Třísky tak bude dědeček hlavního hrdiny ve Svěrákově filmu Po strništi bos. Ačkoliv se jedná o předkračování Obecné školy, Tříska si zahrál jinou roli než Igora Hnízda, tentokrát ne moc sympatickou. Ale zahrál ji skvěle.
67 %Hrají: Julia Davis, Kevin Eldon, Simon Pegg, Steve Coogan, Amelia Bullmore, John Shrapnel, Arthur Mathews
Foto: Česká televize, ČTK, Aktuálně
65 zobrazeníDo kin si to namířil druhý díl špiónské akční pecky Kingsman a zdá se, že bude mít podobný úspěch jako jednička. Trojky se ale hned tak nedočkáme, jestli vůbec, jak tedy zahnat nudu? Vybrali jsme deset podobných filmů jako jsou Kingsmani.
V USA už dnes, ve zbytku světa už zítra ráno. Po dvanáctileté pauze se na obrazovky opět vrací Star Trek, tentokrát ve zbrusu nové sérii Discovery, která se odehrává cca deset let před úplně první Star Trek sérií (s Kirkem a Spockem). Díky Netflixu si ji užijeme i my, jen připomínáme, že série má 15 dílů a dočkáme se klasicky jednoho nového každý týden. Seriál nemá české titulky, ale za to má KLINGONSKÉ!
I kdybychom nebyli fanoušci, tak musíme uznat, že nový příběh o vraždícím klaunovi Pennywisovi je šikovný scénáristický majstrštyk plný překvápek a autorského pomrkávání pro znalce původní předlohy. Divákům nepolíbeným knihou či první adaptací tak možná osvětlíme pár zvláštních tvůrčích hříček a zkušeným kingovským nerdům třeba ukážeme pár věcí, co jejich pozornému oku v kině uniklo.
Filmů natočených podle skutečnosti dostáváme každý rok spoustu a u každého z nich bychom si našli po pečlivé analýze spoustu odchylek oproti skutečnosti. Vybrali jsme ty největší a nejznámější případy, kdy tvůrci příběh opravdu pohádkově nafoukli do obřích rozměrů a nebo si nálepku “podle skutečnosti” vymysleli úplně.