I když komunistickou éru můžete v porevoluční kinematografii přehazovat vidlema, samotné sametové revoluci se čeští filmaři spíš vyhýbají. Přesto jsme pro vás našli 10 tematických filmů, kterými si můžete sváteční den zpestřit a užít si trochu toho revolučního nadšení i z pohodlí vlastního obýváku.
16. 11. 2018 10:30 | Tipy na film 16. 11. 2018 10:30 | Tipy na film © TMDBPrvní, kdo ve svém filmu „ukázal” Sametovou revoluci nebyl nikdo jiný, než dnes zhusta vysmívaný Zdeněk Troška, a to už v roce 1990. Do tehdy už roztočeného filmu narychlo přidal revoluční dějovou linku, takže není divu, že se mu poněkud rozpadl scénář. Ale je tam nahá Yvetta Blanarovičová a Lucie Bílá v negližé, to už dneska nikde neuvidíte.
44 %Oscarový doják ze Svěrákovic rodinného podniku uvíznul v paměti každému. Ale pamatujte si taky, že si v něm „zahraje” i revoluce? Dojemné cinkání klíči se neobejde bez (stále platného) morálního pokárání, když se „zlí” estébáci nadšeně připojí k demonstrantům. O tom, jestli se pak někdo z nich stane premiérem film mlčí.
77 %Může to brát jako ojedinělou odvahu, nebo jako důkaz, že Vejdělkovi není nic svatý (což není novinka): Romantická komedie o mladíkovi lovícím půvabnou zrzečku graduje k „alternativním dějinám”, kdy za pádem režimu stojí právě hlavní hrdina a jeho touha po srdci milované dívky.
63 %Tohle je trochu falešný tip, respektive spíš vábnička na příští rok. Štěpán Altrichter (Schmitke) právě v těchto dnech točí adaptaci stejnojmenného románu Jaroslava Rudiše. Národní třída se sice neodehrává přímo v roce 89, ale hlavní hrdina Vandam (Hynek Čermák) má k revoluci rozhodně co říct. Předloha z roku 2013 je stále velmi aktuální, tak snad se podaří i její zfilmování.
57 %V tomhle někdy až příliš laskavě nostalgickém seriálu si můžete užít kromě takových lahůdek jako smrt Brežněva i revoluci - konkrétně v sedmém díle čtvrté řady. Vysoko ceněná epizoda pracuje i s autentickými záběry a všechno poměrně přirozeně zapadne do celkového dějového oblouku. Příjemná, tak akorát dojemná a hodně „sametová” záležitost.
69 %A abychom těch veřejnoprávních seriálů neměli málo, můžete porovnat 17. listopad ve Vyprávěj ještě se Sedláčkovým Českým stoletím - a to v osmém díle. Marek Daniel tu hraje Havla, což následně zúročil i v Tondovi Blaníkovi. Oproti Vyprávěj je České století zaměřené čistě na „velkou politiku” se záslužnou snahou o poměrně věrnou rekonstrukci.
74 %And now for something completely different… Film s lakonickým názvem Listopad natočil v roce 2014 americký kameraman Gary Griffin jako vzpomínku na svoje studium na FAMU v roce 89. Film obsazený českými herci bohužel působí lacině a trochu tezovitě. Zjevně mu nepomohla ani avizovaná spolupráce Arnošta Lustiga na scénáři. Škoda! (Vlastně uděláte líp, když si pustíte estonský horor Listopad, který sice není o revoluci, ale zato je super.)
65 % © TMDBA Robert Sedláček podruhé, tentokrát v dokumentárním filmu z roku 1999. Film mapuje období od 17. listopadu do konce roku 89, zároveň se zabývá i filozofickým rozměrem toho, co to znamená revoluce a jestli k ní tehdy u nás skutečně došlo. Dobrý (a překvapivě vyvážený) snímek.
Ve stejném roce (1999) se do tématu Sametové revoluce pustil ještě jeden z dnešních významných režisérů - Filip Renč. Jako podklad pro vznik scénáře posloužily autentické deníkové záznamy studenta, který byl v roce 90 členem parlamentní komise pro Vyšetřování událostí 17. listopadu. Film na pomezí hraného dokumentu a dramatu sice ve výsledku působí rozpačitě, ale… Je to zas jiný úhel pohledu, no.
67 %A kdo si chce udělat jasno nejen v tom, co se dělo na Národní třídě, ale hlavně v tom, co se dělo potom (a proč jsme dneska jako repubilka tam kde jsme), měl by zkouknout ještě tři výborné dokumenty o začátku devadesátých let. Nejkratší z naší trojice se jmenuje Husí kůže - Zimomravky a soustředí se hlavně na rozpad Československa. Tři roky stará Česká cesta výborně popisuje právě kupónovou privatizaci a její dopady na dnešní podobu vládnoucí moci. Třetí, nejstarší (1992), nejdelší a rozhodně nejpozoruhodnější je Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství dokumentárního génia Karla Vachka. Ty tři hodiny a kus jsou jen pro odvážné, ale stojí za to!
265 zobrazení 7 se líbíKonec jednoho z nejsledovanějších seriálů byl oznámen na léto 2019. I když se ještě můžeme těšit z aktuální řady, osud The Big Bang Theory je zpečetěn. Pokud jste pravidelnými diváky, určitě vám neuniklo spoustu drbů. My jsme ale tentokrát dali dohromady zajímavosti, o kterých se tolik nepsalo.
Do kin se letos s velkou slávou vrátil Michael Myers, který v novém Halloweenu oslavil kulaté čtyřicátiny. Slaví však i nejmenší ze slasherových ikon. Panence Chuckymu je letos třicet let a do důchodu se rozhodně nechystá.
Filmový i komiksový svět včera postihla obrovská ztráta, neboť do nebeského království odešel Stan Lee, tvůrce populárních marvelovských postav a také král cameo rolí, které si v následujícím článku představíme.
Od pátku najdete na Netflixu historický velkofilm Outlaw King. Jestli vás přesvědčila naše pochvalná recenze a film jste přes víkend už omrkli, určitě se vám bude hodit srovnání verze Netflixu s tou, kterou viděli diváci v Torontu. Pozor na spoilery a mrkněte na naše perličky na závěr.