FB pixel

13 Reasons Why

Jedna z nejpopulárnějších novinek letošního roku přesáhla svým tématem běžnou diskuzi o seriálech. Vypráví totiž o mladé dívce, která spáchala sebevraždu. A její spolužák pomocí jejích zpovědí z videokazet a dalších útržků dává dohromady, proč se tak stalo. V USA se seriál dočkal velmi kontroverzních reakcí, jedni ho obvinili z toho, jak navádí mladé lidí k sebevraždě, druzí ho naopak obhajovali, jak konečně někdo otevřel ožehavé téma depresí, šikany a dalších psychických problémů, které vedou mladé lidi k podobným činům.

A Series of Unfortunate Events (Řada nešťastných příhod)

Dětskou klasiku od Lemony Snicketta natočil už před pár lety Jim Carrey, tentokrát si masku proradného strýčka Olafa, který chce připravit o bohatství tři nedávno osiřelé děti, oblékl Neil Patrick Harris (Jak jsem poznal vaší matku). Na rozdíl od filmu má seriál možnost si pohrát s dějem hned několika knížek najednou (vyšlo jich celkem 13, seriál pokrývá první čtyři), a tak si můžeme užít rafinované pokusy a převleky strýčka Olafa o získání bohaství do sytosti. Pokud vás tenhle styl černých, tak trochu pohádkových komedií baví, máme dobrou zprávu - chystají se ještě další dvě série.

American Gods

Podle stejnojmenné knížky Neila Gaimana (Hvězdný prach) vznikla stylizovaná fantasy podívaná, kde se musí staří bozi z různých kultur (evropských, asijských, pradávných amerických) spojit, aby zabránili příchodů nových bohů (technologických). Nečekejte ovšem nějakou comicsovou či fantasy řežbu, jede se hlavně na dialogy, ve kterých se podivný stařík snaží přesvědčit čerstvě propuštěného vězně, aby se přidal na jeho stranu. Pokud si potrpíte na přehnaně barevné podívané jako byla třeba 300 a nevadí vám pomalé tempo, je to seriál přesně pro vás.

American Vandal

Ne každá záhada v seriálu musí být zmizení nebo vražda, ne každý styl musí být výpravné komorní drama. Netflix letos překvapil seriálem, který dokázal obě tyto pravidla obrátit naruby. Jednak se tu řeší mnohem méně zásadnější problém - někdo na parkovišti střední školy pokreslil všechna auta obřími růžovými penisy. A pak je i styl pojat mnohem méně formálně - jako rekonstrukce nebo chcete-li “opravdový dokument” v režii jednoho ze žáků, který odmítá uvěřit tvrzení o jasném pachateli. Jestli jste si pochutnali na seriózních dokumentech typu Making a Murderer, pak American Vandal pro vás bude lahodným dezertem, který se nebere až tak úplně vážné. Ale povedl se stejně.

Alias Grace

Vedle Příběhu služebnice se letos dostalo ještě na jednu knihu z pera spisovatelky Margaret Atwood. Zatímco tam nás příběh přenesl do budoucnosti, tentokrát se vypravíme naopak do zaostalé Kanady 19. století. V centru ale opět stojí jedna utlačovaná žena - obžalovaná z vraždy. Jeden z lékařů se snaží posoudit, jestli svůj čin spáchala úmyslně nebo byla nepříčetná, a to vše v době, kdy podobné postupy ještě skoro nikdo neznal.

Babylon Berlin

Výpravné historické seriály neumí točit jen v USA či Británii, ale také v Německu. Podle stejnojmenné knižní předlohy vzniklo za doposud neslýchané evropské peníze dobové drama odehrávající se v Berlíně během bouřlivých let po první světové válce. Kocovina z prohrané války se zde snoubí s bujarým podhoubím, které vytvořilo jednu z nejvíce zajímavých uměleckých a společenských scén tehdejší doby. A do toho se spouští vyšetřování případu, které vede až k nejvyšším představitelům státu. Na velmi pěkně šlapající drama dohlíží z pozice tvůrci německý poklad Tom Tykwer (Sense8, Atlas Mraků).

Big Little Lies (Sedmilhářky)

Jeden ze dvou nejvíce ceněných seriálů roku se točí okolo podivné vraždy, která se stane v jednom menším kalifornském městečku. Aniž bychom v první chvili znali obět nebo vraha, poznáváme příběh tří hlavních ženských hrdinek, které mají nějakou spojitost s tím, co se stalo. A postupně odkrýváme jejich příběhy, životy a všechny ty malé lži, ve kterých žijí nebo je dokonce sami tvoří. A s tím se postupně dozvíme i to, co stálo za samotnou vraždou. V hlavních rolí excelují Nicole Kidman, Reese Witherspoon a Shailene Woodley a jestli jste ještě doteď o tomto seriálu neslyšeli, tak si rychle zacpěte uši a dejte si rychle všech sedm epizod, než vám někdo prozradí konec.

Castlevania

Animovaný seriál o upírech? Podle počítačové hry? A dobrý? Ano, jde to! Na začátku byla japonská počítačová hra o neohroženém lovci upíru a na konci roku 2017 je z toho nejlepší animovaný počin roku. Drsná, strašidelná atmosféra, dobré postavy a pořádná porce krve, fanoušci anime měli hody. A pro všechny ostatní je to dobrý start, jak s tímto stylem a žánrem začít.

Dark

Největší překvapení roku se zrodilo až těsně před uzavřením sezóny a mají ho na svědomí Němci. V první lokální produkci Netflixu vznikl seriál, který sice vypadá zpočátku jako klon Stranger Things (v malé vesnici mizí záhadně malé děti), ale čím víc ho sledujete, tím budete ohromeni jeho originálním a velmi propracovaným scénářem, který si to od záhad a hororu namíří do čistokrevného sci-fi. Deset epizod začíná spíše pomaleji, ale nejpozději ve třetím dílu dojde k obrovskému skoku v náladě a tempu a pak už budete mít problém od zbytku seriálu odtrhnout oči.

El Chapo

Seriál Narcos si tento rok odkroutil už třetí sezónu, svůj vlastní seriál o drogových kartelech si tento rok dopřáli i sami Mexičané. Ústředním hrdinou je skutečný hispánský kápo, Joaquin Guzmán přezdívaný El Chapo, v seriálu poznáte jeho kariérní vzestup i pád v průběhu let. Není to sice tak strhující jako první sezóny Narcos, ale lepší klon aktuálně na Netflixu nenajdete.

GLOW

Co byste jako dělali, kdybyste jako žena nemohla prorazit v osmdesátých letech v Hollywoodu? Třeba se zapojit do nově vznikající odnože zatím doposud čistě mužského sportu - wrestlingu. Poznejte příběh, kterak producent Sam Sylvia chytře využil ženské rivality (o chlapa, jak jinak), přidal pár základních wrestlingových pouček a celé to obalil do blyštivé atmosféry osmdesátek (včetně nafoukaných vlasů) a tak vznikly - Glorious Ladies of Wrestling. Tvůrci Orange Is the New Black vytvořili další seriál, který potěší všechny silné ženy a všechny muže, kteří silným ženám fandí.

Godless

Westerny už dneska netočí ani Clint Eastwood, a proto se toho musel ujmout Netflix. A když myslíme western, tak ne žádnou stylizovanou podívanou od Tarantina, myslíme tím opravdu poctivý a přitom drsný western, kde nechybí drsní kovbojové, osamělé ženy v nouzi, proradní padouši a prérie před Monument Valley. Sedmídílná minisérie Godless tohle všechno má, plus jednoduchou zápletku (unikající drsňák se schová v městečku plném žen, zatímco jeho brutální šéf ho pronásleduje) a skvělé herecké výkony. Moc vydařené.

Iron Fist

Netflix tento rok vypustil hned tři seriály, které se odehrávájí v čím dál tím nabitějším Marvel Cinematic Universe. První byl Iron Fist, poslední z hlavní čtveřice televizních hrdinů, a poprvé si Netflix musel vyslechnout nepěkné reakce o tom, jak tenhle příběh mladého kluka bojujícího kung-fu stylem proti tajemné čínské organizaci, je díky svým amatérským akčním scénám zatím nejslabším comicsovým hrdinu. Ve společné týmovce The Defenders se Iron Fist v létě spojil s Jessicou Jones, Daredevilem a Luke Cagem, dojem si trochu napravil, ale megahit se z Iron Fistu ani z "televizních Avengers" nestal.

Jean-Claude Van Johnson

Akční hrdina Jean-Claude Van Damme už dávno nepatří mezi největší hollywoodské hvězdy, ale dokáže si i v požehnaném věku pořád dělat slušnou legraci sám ze sebe. Zatímco částečně biografický film JCVD ho ukázal v jiném, skoro oscarovém světle, nový seriál Van Johnson z produkce Amazonu je zábava od začátku do konce. Jean-Claude zde opět hraje tak trochu pokroucenou verzi sám sebe, roznožky už nejdou co kdysi, režiséři nevolají a fandového si ho pletou s Nicolasem Cagem, nicméně fór tkví v tom, že bruselský hrdina je dle seriálu napůl také tajný agent. Šestidílná minisérie plná jeho hereckých průserů i zábavných agentských výprav uplynuje jako nic.

Knightfall (Soumrak templářů)

Stanice History Channel se snažila okopírovat úspěch své mimořádně úspěšné série Vikingové, ale povedlo se jí to jen zčásti. Příběhy templářských rytířů z dob křižáckých válek mají sice solidní výpravu i poutavý příběh (odehrává se během končícího období slávy templářů vrcholící jejich masakrem), ale postavy nejsou moc zajímavé a Hra o trůny zatím s přehledem v historických dramatech vyhrává na plné čáře. Pro našince je seriál o chlup zajímavější tím, že se natáčel na pražském Barrandově a dalších českých hradech.

Lajna

Nových českých seriálů určených čistě pro online letos po loňské úrodě moc nevzniklo, vedle spíše obskurních pokusů Playtváku o klony Single Ladies nejvíce pozornosti vzbudil druhý původní český seriál z produkce Obbodu. Ten chtěl navázat na překvapivý (ale zasloužený) úspěch Vyšehradu, místo fotbalu dostal prostor tentokrát hokej, ale zápletka je podobná. Bývalý hrdina z Nagana, dnes čerstvě propuštěný trenér Hrouzek, se stěhuje do proviničního Havířova, aby zde trénoval místní klub. V centru skvělý Jiří Langmajer a okolo něj spousta dalších sympatických herců se sympatickými hláškami. A možná přijde i Dominik Hašek.

Mindhunter

Režisér David Fincher se vrátil do Netflixu (vytvořil Domek z karet) a sestavil neuvěřitelně poutavou a inteligentní podívanou, ze které vám budou vstávat vlasy na hlavě. Jako předloha mu sloužila kniha, kterou napsali bývalí agenti FBI, když začali na konci sedmdesátých let vyslýchat skutečné sériové vrahy, aby pochopili jejich motivy, chování a mohli tak lépe předchazet podobným vraždám. Není to žádná zběsilá či nechutná podívaná jak Fincher umí (Muži, kteří nenávidí ženy), čekejte hodně, ale opravdu hodně povídání o velmi šílených věcech a spoustu luxusních detailů, tak jak to umí...no jen Fincher (Zodiac).

Ozark

Absťák, který vznikl po ukončení kultovního Breaking Bad, sice můžeme léčit spin-offem Better Call Saul, ale přeci jen tomu něco chybí - téma drog. Ale teď je tu Ozark, pečlivě vysoustružený kousek, který se na drogový řetězec zkouší dívat trochu jiným směrem. A to prostřednictvím navenek spokojeného otce od rodiny, který pracuje jako nudný účetní - ovšem tajně pere peníze pro obávaného mexického bosse. Když jeho partner ve firmě zpronevěří pár miliónů a vzápětí přijde o život, musí si náš hrdina vymyslet způsob, jak si zachránit sám i svojí rodině holý krk. A tak slíbí, že odjede na druhý konec země, k jezeru Ozark a tam začne prát peníze ve velkém stylu a jinak. Chytrý scénář, kde hlavní hrdina musí řešit jeden průser za druhým, si napsal na tělo zatím spíše komediální Jason Bateman - a zvládl to famózně.

Riverdale

Jak by vypadalo, kdybyste smíchali klasické comicsové hrdiny s Twin Peaks a nebo řekněme se Stranger Things? Tak trochu jako v městečku Riverdale, okolo kterého se dějí samé podivné záhady. A partička středoškoláků, pod vedením sympatického Archieho, je tu od toho, aby tyto záhady objasnila a vyřešila. Seriál si zamilovali především mladší diváci, úspěch dokonce vyprokoval už během tohoto roku nejen další pokračování, ale i animovanou spin-off sérii s jednou z postav Archieho comicsů, mladou čarodějnici Sabrinou (ano, viz starší stejnojmenný seriál).

Star Trek Discovery

Po dlouhé pauze jsme se zase dočkali nového seriálu z vesmíru Star Treku. Na rozdíl od nové filmové série zapomeňte na Kirka, Spocka a další, tady se děj odehrává ještě nějakou dobu před tím, než poprvé vylétla Enteprise, přesněji v čase, kdy se chystala nová válka Federace s Klingony. Nový seriálový Star Trek si ovšem z filmů odstartovaných J. J. Abramsem bere hodně inspirace (rychlé tempo, akční scény), nicméně jak už to tak ve Star Trek bývá, musí si vás získat nové hlavní postavy. Největší fanoušci Star Treku nové posádce úplně nepropadli, takže pokud se k nim neřadíte, budete možná z nové řady mnohem nadšenější.

Suburra

Pro svojí propagaci v Itálii se Netflix spojil s producenty filmu Suburra, který patří k tomu nejlepšímu co na apeninském poloostrově v posledních letech vzniklo. Dějově se posuneme o pár let dříve a poznáme příběh trojice mladých kluků, kteří se potkávají na římském předměstí, kterému budou v budoucnu vládnout. Jak už to tak s italskými reáliemi bývá, nechybí všudypřítomná mafie, podplacení uředníci, ne úplně nevinní vatikánští představitelé ani drsné gangy z Evropy či Afriky. Prostě všechno, co byste od evropského gangsterského dramatu čekali. Na tempo a styl si budete chvíli zvykat, ale jestli jste odkojeni francouzskými a italskými detektivkami z minulého století (zdravíme Cattaniho), je tohle jasná volba.

Taboo

Klidně bychom si mohli vystačit jen s představením, že hlavní roli hraje Tom Hardy a seriál by měl o pozornost postaráno. Ale třeba to některým nestačí a bude třeba ho více představit - nuže představte si špinavý a odporně páchnoucí Londýn na počátku 19. století a Toma Hardyho jako muže, který musí v téhle stoce plné gangsterů a zločinu postavit zpátky na nohy obchodní společnost svého otce. Smíchejte Rodinu Sopránů s The Wire a bude vědět, o co jde, nicméně jak už jsme naznačili na začátku, i Tom Hardy sám o sobě ke spokojenosti stačí. A jako perličku si dejte, kolikrát za seriál zabručí Tom Hardy.

The Deuce (Špína Manhattanu)

Vybraný český podititul Špína Manhattanu není vybrán náhodně - ano, svým stylem má nový HBO seriál co nejvíce evokovat jejich dnes už kultovní klasiku - The Wire - Špína Baltimoru. Ale na rozdíl od drog, vražd a dalších zločinů současnosti se v The Deuce přeneseme do sedmdesátých let minulého století do centra Manhattanu, kde se z podhoubí pouliční prostituce rodí nový obor - domácí porno. Ano, speciální kina a a později videokazety s erotickými filmy, to všechno začalo právě tady a seriál popisuje příběh dvou bratských hochštaplerů (James Franco v krásné dvojroli) a ostřílené holky z ulice (Maggie Gyllenhaal), jak právě do tohoto výtahu k bohaství nastoupili.

The Get Down

Na začátku rok se o jednom z nejdražších seriálů všech dob mluvilo jako o budoucí seriálové události roku 2017, ale realita nakonec byla mnohem skromnější. Není rozhodně pochyb, že málokdo umí udělat hudební aranžmá jako režisér Baz Luhrmann (Moulin Rouge), ale drama o počátcích hip-hopu na konci sedmdesátých let nakonec tolik nestrhlo. Ne snad, že by se nejednalo o zajímavé téma, ostatně nedávný Straight Outta Compton ukázal, že přesně takové téma tu chybělo, ale postavy ani příběh v Get Down tolik nechytly. Nicméně pokud vám tenhle styl hudby učaroval a Moulin Rouge máte nakoukaný jako nikdo, je tohle seriál přesně pro vás.

The Handmaid's Tale (Příběh služebnice)

Seriál o kterém každý mluví, každý druhý tvrdí, že na něj začal koukat, ale možná ne každý měl sílu ho dokoukat. Vize temné budoucnosti, ve které se přestanou většině žen rodit děti a pouze bohatí si mohou dovolit zaplatit “služebné”, které se nechají oplodnit a dítě porodí, byla pro mnohé příliš depresivní a příliš silná. Ztvárnění má daleko do klasické postapokalyptické sci-fi, naopak až na pár výjimek působí adaptace knihy Margaret Atwood “současně”, možná právě proto je seriál tak uvěřitelný a emociální. Ti, kdo seriálu nepropadli o něm tak trochu nepěkně mluví jako o “první sci-fi pro ženy”, ale jinak panuje všeobecná shoda (včetně poroty amerických seriálových cen Emmy), že lepší nový seriál letos nevznikl.

The Last Tycoon

Seriálů z prostředí právníků, doktorů nebo gangsterů tu máme každý rok dvanáct do tuctu, co byste řekli na seriál z prostředí filmu? A to rovnou ze zlaté éry Hollywoodu, tedy třicátých let minulého století. Poznejte příběh malého studia, kterak se snaží v doznívající finanční krizi a blížící se válce prorazit se svými filmy, bojovat s konkurencí a dalšími problémy, které nákladné produkování filmů přináší. Seriál vznikl na motivy stejnojmenné knihy od F. Scotta Fitzgeralda, takže čekejte další vznosnou podívanou v drahých kuliách jako byl třeba poslední Velký Gatsby.

The Marvelous Mrs. Maisel

Seriály Amazonu umí překvapit, jak odvážné a přitom nijak populární věci zkoušít natočit. V Marvelous Mrs. Maisel se rozhodli udělat seriál o ženě bohatého newyorského obchodníka, která se tak trochu proti své vůli stane komičkou ve svém vlastním standupu. Což není jednoduché dnes a nebylo to obzvláště jednoduché před 50 lety. Ale je to rozhodně zajímavé, inteligentní a vtipné, přesně tak jak to dnes umí málokdo (Master of None). Nijak extra propagovaný seriál aktuálně drží nejlepší hodnocení z Amazon tvorby a na nejbližších Zlatých Glóbech má hned dvě želizka v ohni.

The Punisher

Na podzim se svého sólového seriálu v rámci marveláckého vesmíru dočkal i Punisher, drsný zabiják, kterého potkal v druhé sezóně Daredevil. Jeho samostatný příběh prolíná vzpomínky na dobu, kdy byl obyčejným vojákem, se současností, kdy chce Frank Castle už dál žít mimo všechen povyk. Jenže právě jeho bývalá vojenská mise (která souvisí i s tím, proč mu zabili ženu), a také další bezpráví okolo něj, z něj opět pro jednou udělají nemilosrdného mstitele, který všechny trestá. Je to sice správně krvavé, jak byste od Punishera čekali, ale 13 dílů ubíhá velmi těžce a velmi pomalu. Kdo vydržel a bez comicsů nemůže spát, má o seriálu roku rozhodnuto.

The Sinner

Mladá žena znenadání zabije na pláži úplně cizího může. To roztočí mohutný kolotoč vyšetřování, protože policii chybí motiv a žena navíc tvrdí, že si na incident nepamatuje. Stárnoucí detektiv se však snaží věřit svému instinktu a nad rámec svých povinností začne pomalu rozplétat nitky, které možná povedou k šokujícímu odhalení. Osmidílná minisérie nabídne několik velmi překvapivých momentů a závěrečná pointa má skutečně grády jak málokterý seriál, ale počítejte s tím, že rozběh bude trochu pomalejší. V hlavní roli nadchne vynikající Jessica Biel a především hodně pěkně obsazený Bill Pullman.

Tin Star (Šerifská hvězda)

Drsných kriminálek není nikdy dost, obzvláště takových, kde si hlavní roli zahraje Tim Roth. Ten se coby britský policajt snaží v ospalém kanadském městěčku zahodit coby místní šérif svoji kdysi násilnickou minulost, ale ta ho nečekaně dožene a způsobí rodinou tragédii. Kdo by čekal, že Tim Roth v tuto chvíli vezme do ruky brokovnici a všechny postřílí, tak čeká marně, naopak budeme víc a víc sledovat, jak propadá beznaději a alkoholu. Teprvě postupně roste okolo něj konspirace, která jeho tragédii možná spojí s korporátními machinacemi s místní ropou. Plus přidejte ještě pár vztahových problémů napříč městěm a pak možná teprve na tu brokovnici dojde. Vyústění sice není tak brilantní jako třeba v prvním Temném případu, ale pořád to je poctivá krimi. A hlavně vynikající Roth, který “fuckuje” jako o závod.

30 nejlepších nových seriálů roku 2017  |  Tipy na film  |   |  2664 přečtení  |  7 líbí se  |  5 komentářů

Hlasovani
Nové díly Mandaloriana už 30.10! This is the way.  Mezitím si můžeš pustit starší díly a pořád ti zbyde...

...dost času hlasovat pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!

Děkujeme za váš hlas a přízeň!

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku 30 nejlepších nových seriálů roku 2017

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 30 nejlepších nových seriálů roku 2017

Tipy na film  |  dnes 0:00

Čas dohnat resty. Těchto 16 filmů na konci října opustí Netflix

Konec října se nezadržitelně blíží a to znamená dvě věci. Jednak si pro Laurie Strode přijde její brácha Michael s nabroušenou čepelí, a za druhé Netflix opět po pár týdnech radikálněji pročistí svůj katalog do dříve pořízených snímků. Pojďme se podívat, kdo vypadne z nabídky tentokrát. číst více

Tipy na film  |  včera 8:00  |  125

Tajnůstkář Netflix naděluje! O víkendu přidal 23 nových filmů s češtinou

Milá překvapení od Netflixu pokračují. Navzdory tomu, že oblíbená streamovací služba ještě před pár dny anoncovala jen několik málo nových přírůstků do konce měsíce, dočkali jsme se ještě před halloweenským víkendem pořádného nášupu ve filmovém katalogu. Pojďme ho omrknout. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  109

10 filmů a seriálů (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Zatímco HBO se před posledním víkendem už pomalu chystá na nášup novinek, které dorazí na přelomu října a listopadu, Netflix pokračuje v plné palbě a nabízí návraty oblíbených seriálů a hned několik seriálových a filmových novinek. Pojďme se na ně podívat. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  296

22 nejlepších hororů, které si můžete pustit na Netflixu s češtinou

Halloween i české Dušičky se nezadržitelně blíží a ačkoli horor aktuálně zažíváme i v běžném životě napříč celým rokem, přesto neuškodí užít si trochu strašení i na televizní obrazovce. Pokud se chcete příjemně bát, vybrali jsme pro vás ty nejlepší filmy na Netflixu s českou podporou. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  76

10 nejlepších seriálových novinek na HBO, které byste neměli přehlédnout

Ačkoli na nás Netflix hrne jeden seriál za druhým, neměli bychom zapomínat, že vypečené novinky má v posledních týdnech a měsících i konkurenční HBO. Vlastně by se dalo říct, že co se týče vyrovnanosti kvality, zůstává HBO stále králem náročnějšího seriálového zážitku. Považte sami. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist