FB pixel TP pixel
Nejrozporuplnější film roku přichází! Kritici vůbec neví, co si mají myslet © Paramount Pictures

Nejrozporuplnější film roku přichází! Kritici vůbec neví, co si mají myslet

Nový snímek vychvalovaného režiséra Damiena Chazella pořádně rozbouřil vlny Hollywoodu. Jeho nový spektákl Babylon, který pojednává o americké fabrice na filmy a je plný kokainových jízd, totiž kritici totálně nevydýchali. Jedni film označují za mistrovské dílo, druzí za totální katastrofu.

15. 11. 2022 15:20 | Filmové novinky

Režisér a scenárista Damien Chazelle poprvé výrazně zaujal energií a stresem napumpovaným snímkem Whiplash, ve kterém J.K. Simmons tyranizoval bubeníka v podání Milese Tellera. Chazelle se stal novým miláčkem Hollywoodu a o 3 roky později získal jako nejmladší režisér v historii svého prvního Oscara za La La Land, jenž poté kvůli chybě při vyhlašování nevyhrál cenu za nejlepší film. Po Prvním člověku z roku 2018 se pak režisér vrhl na své zatím nejpompéznější dílo - historické drama Babylon, ve kterém řádí jako filmové hvězdy Brad Pitt nebo Margot Robbie. Film má kvůli Oscarům americkou premiéru na Vánoce letošního roku a nyní měli kritici možnost film konečně vidět. Mluví však o hodně kontroverzním zážitku.

Skvělé i příšerné

Podle dosavadních reakcí se totiž zdá, že Chazelle natočil film, který rozhodně nebude pro každého a řadu lidí dokonce znechutí. Také je z krátkých poznámek jasně poznat, že některým kritikům režisér dlouhodobě příliš nevoní a nemusí jeho tendence k půjčování od slavnějších vzorů. Film tak balancuje na hraně odsuzování i nadšeného přijetí, když například Clayton Davis píše, že film působí svou hříšností jako přepálená verze příběhu Sodomy a Gomory. Film je prý energický, plný drog a rozhodně půjde o nový oblíbený film internetu. Ryan Swen ale oponuje, že Chazelle je sice sebevědomý, ale také má příšerné instinkty.

Parádní hudba a Margot Robbie

Podobně rozpolcené jsou i další reakce. Univerzálně se chválí hlavně Margot Robbie a soundtrack Justina Hurwitze, hodně rozpačité je ale přijetí estetiky filmu a jeho extravagance, jíž slavný kritik Kyle Buchanan označuje ironicky jako „Jazz Luhrmann“ podle Chazellovy záliby v jazzové hudbě a kýčovitosti režiséra Baze Luhrmanna. Řada další recenzentů mluví o tom, že je film tematický a scenáristický bordel, jiní zase oponují, že je to záměr filmu. Nechybí ani označení za nejhorší Chazellův film a jeden z nejhorších snímků, které letos diváci uvidí.

Film je přijat natolik rozpoluplně, že se z reakcí vlastně nedá nic moc soudit a skoro se zdá, že půjde o film, který bude nejlepší vidět na vlastní oči. Čeští diváci budou mít šanci od 19. ledna 2023, kdy Babylon vstoupí i do českých kin.

Zdroj: Variety

Petr Semecký
Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.
Velkolepý trailer odhaluje parádní válečnou řež podzimu. Češi si na ni počkají
Velkolepý trailer odhaluje parádní válečnou řež podzimu. Češi si na ni počkají
14.11.2022 17:50:00 | Filmové novinky

Studio Sony uvede ještě letos na podzim nečekaně skvěle vypadající válečnou pecku o amerických letcích. Sympatická dobovka se představuje v nabušeném a značně explozivním traileru, který bere dech.

Netflix odstartuje nový rok velkolepým hororem. Trailer láká na hvězdy a atmosféru
Netflix odstartuje nový rok velkolepým hororem. Trailer láká na hvězdy a atmosféru
14.11.2022 14:15:00 | Filmové novinky

Největší streamovací služba současnosti nehodlá nic ponechat náhodě a i do nového roku vstoupí s pořádným randálem. Způsobit ho má nákladný kriminální horor s Christianem Balem v hlavní roli.

Nové obří fantasy Netflixu je totální průšvih. Kritici na něm pochválili jedinou věc
Nové obří fantasy Netflixu je totální průšvih. Kritici na něm pochválili jedinou věc
14.11.2022 13:40:00 | Filmové novinky

Rodinné fantasy s Jasonem Momou v hlavní roli bude určitě patřit k nejsledovanějším podzimním bijákům Netflixu. Dle prvních reakcí kritiků jde ovšem o nepovedenou podívanou, ze které se klasika určitě nestane.

Voyo má nový seriálový hit, který jde po krku Primě. Víme, kdy uvede i Vyšehrad: Fylm
Voyo má nový seriálový hit, který jde po krku Primě. Víme, kdy uvede i Vyšehrad: Fylm
13.11.2022 13:00:00 | Filmové novinky

TV Nova ve čtvrtek představila jednu ze svých velkých podzimních novinek, která cílí na širokou diváckou obec svým zasazením do žánru romantické komedie. Seriál O mě se neboj je zároveň dalším projektem, z jehož časové exkluzivity těží streamovací služba Voyo. A zatím se zdá, že Nova má v rukou nový hit.