FB pixel TP pixel
Disney Plus skokově roste a dotírá na Netflix. V růstu předplatitelů pomáhají i Češi © Marvel Studios

Disney Plus skokově roste a dotírá na Netflix. V růstu předplatitelů pomáhají i Češi

Poslední z velkých hráčů oznámil svoje kvartální výsledky. Na první pohled vypadá číslo 162 miliónů předplatitelů pro Disney+ impozantně, je to o 10 miliónů více než se čekalo. Ale ruku v ruce s tím jdou i obavy z propadu zisku a neradostného výhledu do budoucna.

9. 11. 2022 12:00 | Streaming novinky

Jak moc se streamovací svět proměnil za poslední roky, je moc dobře vidět na Disney+. Kdyby totiž třeba před dvěma lety oznámili, že se podařilo překonat odhady počty předplatitelů, akcie by rostly jako o závod. Investoři jsou ale už nyní poučení a místo růstu předplatitelů koukají i na ziskovost. A ta už pro Disney streamovací služby tak růžová není.

Tak jako tak, skok z 152,1 miliónů na 164,2 miliónů od začátku července do konce září je impozantní a překonává odhady analytiků i samotného Disney+. Zajímavý je rozpad na jednotlivé regiony, zhruba o 2 miliony se rostlo v USA a Kanadě, kde byl předchozí dva kvartály minimální posun. Jihovýchodní Asie, kde Disney+ působí pod značkou Hotstar, narostla z 58,4 milionu na 61,3 milionu, tady naopak růst zpomaluje. Nejvíc Disney+ aktuálně táhne zbytek světa, konkrétně Evropa. Tam už 56,5 miliónů předplatitelů, o více než 7 miliónů než v předchozím období.

Za nárůst mohou i Češi

Disney Plus skokově roste a dotírá na Netflix. V růstu předplatitelů pomáhají i Češi © Marvel Studios

Ano, tušíte správně, mezi tyhle čísla se počítáte i vy, v červenci až září už se v číslech konečně projevila expanze do střední a východní Evropy, severní Afriky a Blízkého východu, kterou Disney+ dokončil během května a června. Svůj růst také podpořil agresivními cenovými akcemi, v USA je super populární balíčkování s Hulu a ESPN (prý více než 40 % všech účtů), celosvětově jste si mohli v září na Disney+ den pořídit předplatné s výraznou slevou. I podle zájmu u nás jsme viděli, že registrace byly mimořádné.

Má to ovšem i svou odvrácenou stranu. Při pohledu do finančních reportů je vidět, že průměrný výnos z předplatného na uživatele stále klesá, výnosy se meziročně zvýšily jen o 8 %. Celá mediální sekce, kam patří Disney+, má jen za uplynulý kvartál ztrátu 1,4 miliardu dolarů, jdou dolů také příjmy za prodej obsahu jinam. Stahování věcí k sobě a exkluzivita holt něco stojí. Mírně se propadly také příjmy z klasické televize, hlavně v Indii, kde stála místní kriketová liga.

Indie dělá problémy

Indie bude jinak Disney+ dělat problémy i v dalších kvartálech. Jak už jsme psali dříve, Hotstar zde přišel o streamovací práva na místní super populární kriketové přenosy a od léta 2023 se tedy očekává masivní odliv předplatitelů. Vzhledem k tomu, že Disney+ už se prakticky nemá kam rozšiřovat, protože poslední expanzí vyčerpal zajímavé trhy (příští týden se spouští jen Filipíny, na jaře Vietnam), bude se muset o to víc snažit na stávajících trzích.

Disney Plus skokově roste a dotírá na Netflix. V růstu předplatitelů pomáhají i Češi © FlixPatrol

V nabitém trhu, jakým jsou USA, se hodlá do konkurence pustit ze dvou směrů - stávajících 8 dolarů za předplatné změní na nové, které bude obsahovat reklamy. Pokud si chcete jako dnes užívat pořady bez reklam, musíte si pořídit nově dražší předplatné za 11 dolarů. Tento krok chystá Disney+ od prosince zatím jen v USA, ale dá se čekat jeho rozšíření do dalších zemí v roce 2023.

Šéf Disney je navíc v prognóze do dalších let velmi opatrný. Disney teď příjmově a ziskovostí táhnou hlavně zábavní parky, celá mediální sekce prochází výraznou transformací. Klesá příjem z televize a streaming ho zatím plně nenahradil. Ať už samotnými příjmy, tak hlavně vyššími náklady, kam musíte počítat nejen ztráty z ušlého prodeje jinam, či náklady na technologii, ale především výrobu nových pořadů. Disney+ nemá být ziskové dříve než v roce 2024, a to se ještě nesmí výrazně změnit ekonomická situace. A sami už asi tušíte, že právě tohle nás příští rok či dva právě čeká.

Zdroj: Variety

Přidejte se do skupiny Disney+ Česko na Facebooku pro další novinky ze světa Disney.
Reklama
Tomáš Vyskočil
Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.
Netflix s reklamou zaskočil uživatele. Řada velkých filmů a seriálů najednou chybí
Netflix s reklamou zaskočil uživatele. Řada velkých filmů a seriálů najednou chybí
08.11.2022 15:20:00 | Streaming novinky

Netflix ve vybraných zemích spustil svou levnější variantu předplatného, která výměnou za nižší pravidelné platby zahrnuje reklamy. Uživatelé se však musí smířit s absencí řady titulů a také nekonzistentním zjevováním samotných reklamních spotů.

Proč Netflix zavádí levné předplatné s reklamou? Odhady tržeb jsou ohromující
Proč Netflix zavádí levné předplatné s reklamou? Odhady tržeb jsou ohromující
06.11.2022 12:00:00 | Streaming novinky

Netflix do letošního roku nevkročil nejšťastnější nohou a zaznamenal pokles svých předplatitelů. Ačkoli ztráty nebyly až tak bolestivé, společnost se rozhodla bránit novým typem předplatného s reklamou. Ten nyní zavádí v USA, Pacifiku a vybraných evropských zemích.

Poslední velká konkurence Netflixu přichází! Konečně víme, kdy se spustí v Česku
Poslední velká konkurence Netflixu přichází! Konečně víme, kdy se spustí v Česku
04.11.2022 17:00:00 | Streaming novinky

Streamovací služba SkyShowtime patří mezi poslední velké streamovací služby, které mají šanci zacloumat postavením Netflixu na trhu. Po zahájení aktivit v Evropě v letošním roce expanze pokračuje během podzimu. Češi se pak mohou těšit již v roce 2023.

HBO a další streamovací obři rostou a zatápí Netflixu. Trápí je ale finance
HBO a další streamovací obři rostou a zatápí Netflixu. Trápí je ale finance
04.11.2022 11:20:00 | Streaming novinky

Hned tři velcí streamovací hráči reportovali poslední týden kvartální výsledky. Dařilo se HBO Max, Paramount+ či Peacock dohánět Netflix či Disney+? Podle čísel předplatitelů ano, ale před všemi hráči leží mnohem větší výzva - ziskovost.