FB pixel
Zdroj:
Hra o trůny Zdroj: TMDB

Hra o trůny

Veterán cen Emmy se vrátil na výsluní po roční pauze, protože poslední sezóna se vysílala po delší pauze - ale i tak stihla “letošní” Emmy (červen 2017 - květen 2018). Hra o trůny znovu převzala žezlo nejlepšího dramatického seriálu, které loni půjčila Příběhu služebnice. Z celkem 7 nominací ale proměnila “jen” 2, kromě seriálu si sošku odnesl Peter Dinklage za nejlepšího dramatického herce ve vedlejší roli. Další nominace (scénář, herci) už vyšly naprázdno. Celkově si Hra o trůny upevnila svoje vedení v žebříčku nejocenovanějších Emmy seriálů všech dob, za dosavadních sedm sezón posbírala už 47 sošek, v hlavních kategoriích (herci, seriál, tvůrci) jich má aktuálně na kontě 10. Ale až skončí, nemusí HBO smutnit, má další favority, jako například:

Online na HBO (titulky) (dabing) od 7. 3. 2021 , nové díly od 14. 4. 2019

Westworld Zdroj: TMDB

Westworld

Druhá řada HBO sci-fi westernu byla sice pro hodně diváků zklamáním, ale hlasující v Emmy to vidí jinak. Na rozdíl od první série, která z hlavní cen odešla loni jen se 7 nominacemi, si konečně mohou tvůrci zapsat první vítězství. Za nejlepší dramatickou herečku ve vedlejší roli má cenu Thandie Newton, která porazila v ostře sledované kategorii další silné soupeřky jako Vanessa Kirby (princezna Margaret z The Crown) nebo dvojku Ann Dowd a Yvonne Strahowski z Příběhu služebnice. Síla Westworld pro další série ale bude zřejmě dál hlavně ve vedlejších kategoriích (hudba, kostýmy, masky), kde letos získala další 3 “malé” sošky. HBO má ovšem nového favorita, a tím je:

Online na HBO (titulky) (dabing) od 1. 12. 2016 , nové díly od 15. 3. 2020

Barry Zdroj: TMDB

Barry

Novinka stanice HBO vystartovala hned po první sezóně k 6 nominacím a zaslouženě vyhrála hned ve 2 kategoriích. Očekávaným vítězem byl hlavně skvělý Bill Hader, ale uznání si vysloužil ve vedlejší roli i Henry Winkler. Protože HBO přišlo o Viceprezident(ku), je pro ně Barry aktuálně nejlepší možnou zábavnou sérií (fanoušci Silicon Valley prominou), a jestli jste tenhle přerod zabijáka na útěku v umělce na maloměstě ještě neviděli, rychle to napravte. Do dalších let se bude Barry prát hlavně s novým favoritem kritiků, kterým je….

Online na HBO (titulky) (dabing) od 19. 5. 2021 , nové díly od 31. 3. 2019

The Marvelous Mrs. Maisel Zdroj: TMDB

The Marvelous Mrs. Maisel

Tato chytrá komedie ze stáje Amazonu o bohaté paničce z New Yorku, která se v padesátých letech rozhodne stát standup komičkou, se stala miláčkem kritiků hned po svém uvedení loni na konci roku. Není divu, že na Emmy posbírala nejvíce cen, ze 6 nominací proměnila hned 5 - pro nejlepší komedii, pro nejlepší komediální herečku, pro nejlepší komediální herečku ve vedlejší roli a za dvě tvůrčí kategorie - režii a scénář. Druhá sezóna se už finišuje a měli bychom ji na Amazonu vidět do konce roku. Mrs. Maisel dokázala dokonale zneutralizovat loňského miláčka kritiků, kterým byl seriál Atlanta, ten si z 8 nominací neodnesl ani jednu sošku. Podobně neslavně dopadl také:

Online na Amazon Prime Video (titulky) (dabing) od 24. 1. 2020 , nové díly od 5. 12. 2018

Příběh služebnice Zdroj: TMDB

Příběh služebnice

Jeden ze dvou hlavních vítězů loňských Emmy se tentokrát po návratu Hry o trůny a už ne tak nadšeně přijaté druhé sezóně musel spokojit s titulem “největší zklamání”. Z 8 nominací neproměnil ani jednu, což je po loňském super výsledku 5 sošek ze 7 možných opravdu výrazný ústup ze slávy. Dramatický příběh o dystopické budoucnosti, kde pro neplodné boháče rodí děti uvězněné služebné, bral jen 2 malé sošky ve vedlejších kategoriích. Příběh služebnice můžete sice vidět na českém HBO, ale na Emmy seriál reprezentoval barvy své mateřské stanice Hulu, což je “ta čtvrtá vzadu” za Netflixem, HBO a Amazonem. Hulu mělo ještě další želizko v ohni - vynikající rekonstrukci událostí před 11. září s názvem The Looming Tower, ale ani zde 3 nominace neprošly dále. O něco lépe dopadl seriál:

Online na HBO (titulky) (dabing) od 3. 5. 2017 , nové díly od 27. 4. 2021

The Crown Zdroj: TMDB

The Crown

Výpravné drama o životě britské královny Alžběty II je přímo ideálním materiálem pro Emmy, ale Netflixu se zatím nedaří výrazně opanovat více kategorií. První sezóna získala loni z 5 nominací jen 1 sošku ( John Lithgow za ztvárnění Churchilla), letos to byl větší úspěch - 2 sošky ze 6 možných. Zcela zaslouženě jí pro sebe získala Claire Foy, která loni musela ustoupit skvělé Elisabeth Moss v Příběhu služebnice. A příští rok - vzhledem k tomu, že seriál mění obsazení - už bude mít smůlu. Seriál získal ještě cenu za režii, ale jinak se našel spíše ve vedlejších kategoríích jako jsou kostýmy či výprava. Od Netflixu měl poměrně větší úspěch jiný seriál, a to:

Online na Netflix (titulky) (dabing) od 4. 11. 2016 , nové díly od 15. 11. 2020

Godless Zdroj: TMDB

Godless

Westernová minisérie Godless od Netflixu patří k nejlepším seriálům loňského roku a díky své podstatě (uzavřených 10 dílů) mohla bodovat ve speciálních kategoriích Emmy, protože v těch hlavních by ji přebila esa jako Hra o trůny či Příběh služebnice. Ze 6 hlavních kategorií pro sebe ukradl seriál 2 sošky - zcela zaslouženě démonický Jeff Daniels jako hlavní padouch seriálu (ve vedlejší roli) a překvapivě také herečka Merritt Wever, opět za vedlejší roli. Ještě jednu vedlejší sošku si odnesla vynikající titulní hudba od Carlose Rafela Riviery. Netflix si v minisériích odnesl ještě 1 hlavní ocenění, a to cenu za nejlepší scénář pro Černé zrcadlo. Naopak zcela bez sošek odešel nejznámější seriál Netflixu jménem:

Online na Netflix od 22. 11. 2017

Stranger Things Zdroj: TMDB

Stranger Things

Favorit fanoušků mysteriózních sérií odešel už druhý rok po sobě s prázdnou, i když sbírá nemálo nominací. Letos to bylo stejně jako loni 5 želízek v ohni, v naprosto stejných kategoriích (drama seriál, režie, scénář + herci Millie Bobby Brown a David Harbour), ale hlasující zatím dávají přednost vážnějším seriálům. Za posledních 25 let mají Mysteriózní seriály pouze 2 důležité sošky - v roce 1997 to dokázala Gillian Anderson za Akta X a v za rok 2004 byli nejlepším drama seriálem Ztraceni. Uvidíme, zda se podaří Stranger Things prokletí prolomit další rok, ale třetí sezóna by se podle všeho měla objevit na Netflixu příští rok až na přelomu jara a léta, není tedy vyloučeno, že si dá v Emmy rok “pauzu”. Příští rok bude naopak opět soutěžit seriál:

Online na Netflix (titulky) (dabing) od 15. 7. 2016 , nové díly od 4. 7. 2019

The Americans Zdroj: TMDB

The Americans

Jsou seriály, které zazáří na Emmy hned první rok, a pak jsou ty, které zrají každý rok a hlasující si jich všimnou až se zpožděním. Takhle Emmy objevila Perníkového tátu až po čase a The Americans jsou úplně stejný případ. Na stanici FX běží už šestou sezónu a pořád je v tomhle příběhu dvojice sovětských špiónů, kteří během studené války působí na území USA, pořád co vyprávět. Ze 4 nominací proměnil seriál letos na Emmy hned 2 a zdvojnásobil tak svůj celkový úspěch na Emmy za poslední roky. 2 sošky získala v minulosti Margo Martindale, letos se poprvé dočkal představitel hlavní role, Matthew Rhys a také dvojice scénáristů. Stanice FX ovšem letos úřadovala hlavně díky seriálu:

Není nikde online

 American Crime Story: The Assasination of Gianni Versace Zdroj: TMDB

American Crime Story: The Assasination of Gianni Versace

American Story je koncept, který se za poslední roky stal továrnou na úspěšné antologie (co série, to jiný díl). Původně to byl čistě strašidelný American Horror Story, ale teď už se druhý rok po sobě daří přenášet temný styl na motivy skutečných událostí i do čistě kriminálního žánru. 5 sošek si před dvěma lety odnesla první série popisující vraždu manželky O. J. Simpsona, tentokrát sklízela úspěch rekonstrukce zavraždění módního návrháře Gianna Versace. Z rekordních 9 nominací posbírala 3 sošky (seriál, režie, herec) a ještě dále si užívala i ve vedlejších kategoriích (masky a samozřejmě kostýmy). Právě díky tomuto seriálu byla stanice FX v počtu nominací i sošek důstojným soupeřem streamovacích obrů (Netflix, HBO, Amazon) a můžeme litovat, že jejich seriály se k nám zatím přímo pravidelně nedostávají. Ať už v případě American Horror Story, American Crime Story a výše zmíněných The Americans či Atlanta se jedná o největší dluhy naší online distribuce.

Online na Netflix od 1. 4. 2019 , nové díly od 17. 1. 2018

Historie výher

Historie výher

Doba, kdy vládly na Emmy celostátní americké televizní stanice jako NBC, ABC, CBS, FOX či PBS, je dávno pryč. Už na začátku 21. století se začalo potvrzovat, že kvalitní seriály měřítkem Emmy se točí hlavně na kabelovkách, vládlo především HBO a postupně se přidaly i menší kabelovky jako AMC, FX, Comedy Central nebo Showtime. Skóre se začalo vyrovnávat a definitivně se začalo měnit s nástupem velké online trojky. Ročník 2018 už je zcela v režii nových platforem, vede Netflix a Amazon (Hulu letos odešlo s prázdnou) a symbolem kvalitní televize se tak staly místa, která už na klasické televizi nenaladíte. Schválně jsme pro vás připravili graf, který zachycuje vývoj během čtyř ročníků za období posledních 15 let. Počty ukazují vítězství v hlavních kategoriích Emmy a klasické televize už prakticky vůbec nebodují. Foto: Emmy/IMDB.

Doba klasických televizí končí, Netflix, Amazon a HBO ovládly ceny Emmy  |  Filmové novinky  |   |  15 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako Doba klasických televizí končí, Netflix, Amazon a HBO ovládly ceny Emmy

Filmové novinky  |  před 4 hodinami

Netflix vydal rekapitulaci první řady Zaklínače. Užijte si ji v češtině

Těšíte se na druhou řadu Zaklínače a nestíháte si předchozí epizody do premiéry zopakovat? Nevadí, Netflix má pro tyto případy ideální řešení. číst více

Filmové novinky  |  dnes 10:30

Konec! Netflix se v superakčním traileru loučí se seriálovým fenoménem

Snad žádný seriál se v posledních letech nestal takovým fenoménem jako španělský megahit Papírový dům. Ten přitom Netflix původně vůbec nevyvíjel jako svou exkluzivitu. číst více

Filmové novinky  |  dnes 10:00

Netflix ukončil natáčení Enoly Holmesové 2. Henry Cavill motivuje fanoušky

Natáčecí fáze druhého dílu netflixovského rodinného hitu Enola Holmesová je konečně u konce a my můžeme pomalu vyhlížet jeho premiéru. Na svém Instagramu se o tuto informaci podělil sám Sherlock Holmes Henry Cavill. číst více

Filmové novinky  |  včera 18:00  |  38

Norský remake naší Popelky pobuřuje. Češi si ale na Čínu hrát nemohou

Mediálním prostorem dnes silně otřásla kauza o norské verzi tuzemské klasiky Tři oříšky pro Popelku. Opravdu může distribuční společnost zasahovat do střihu filmů? číst více

Filmové novinky  |  včera 11:00  |  8

Spider-Man se rozhodně neloučí. Tvůrci odhalují další plány s Marvelem

Třetí Spider-Man s tváří Toma Hollanda klepe na dveře a otázka, zda se s námi tímto filmem pavoučí hrdina rozloučí, rezonovala ve společnosti čím dál tím víc. Amy Pascal, producentka této pavoučí trilogie, dala napjatým fanouškům jasnou odpověď: číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist