FB pixel

Dva stejné filmy jeden rok! Kdo má kouli za opisování?

Stavá se to každé léto. Dlouho nic a pak jsou najednou v kině dva stejné filmy o výbuchu sopky, přistání na Marsu, dopadu asteroidu nebo únosu amerického prezidenta. Proč se tak děje? Kolik jich vlastně je? A kdo si má sakra pamatovat rozdíly? Připravili jsme podrobný seznam, se kterým se neztratíte.

To, že jsme se dočkali v jednom roce třeba Armageddonu a Drtivého dopadu nebo souboje supehrdinů jako Batman v Superman či Captain America: Občanská válka, není vždy náhoda. Studia často vychází z podobné nálady, takže dospějí ke stejným námětům, občas mezi nimi dochází ke špehování, občas se jeden scénář prodá dvakrát, někdy to je prostě jen náhoda, někdy je zase výročí důležité historické události. Volně přeloženo - musíme se s tím smířit. A následující seznam ukazuje, že nám to docela jde, protože se to stává prakticky každý rok posledních 30 let. A někdy dokonce hned víckrát.


1986
“Pamatuješ na ten film o stíhačkách? Myslíš Top Gun s Tomem Cruisem? Ne, ten jak ten co měl víc dílů, ale taky bojovali s Rusákama. Jo, Železný orel!"


1985/1986
"Hrozně se mi líbila ta komedie, jak se tam ten Nicolas Cage vrátí v čase do minulosti a znova potkává svojí rodinu. Uf, ale Cage nehrál v Návratu do budoucnosti!. Ale já myslím tu romantiku Peggy Sue se vdává.


1988/1989
Viděl si ten nový film Miloše Formana, který je adaptací té slavné knížky Nebezpečné známosti? Jo, viděl, ale Formanův film se jmenoval Valmont.

1989
“Ta komedie, jak se ten policajt zkamarádi s tím psem, se mi fakt líbila. Která? Turner a Hooch s Tomem Hanksem nebo K9 s Jamesem Belushim?”


1989
“Jak se jmenoval ten film, kde na tu podmořskou základnu zaútočí ta příšera? Myslíš Deep Star 6? Ne, to bylo jinak. Tak Lords of the Deep? Taky ne. Co třeba The Evil Below? Ne, to bylo známější. Leviathan? Nene, taky ne. Jo už vím, Propast!”


1991
“Líbí se ti ten nový film o Robinu Hoodovi? Ten, jak tam Patrick Bergen má knírek a nebo ten, kde má Kevin Costner příšernej anglickej přízvuk?"


1992
“Je pět set let od objevení Ameriky, natočíme film? Tak jo a budeme mu říkat Kryštof Kolumbus. Ale musíme rychle, ve vedlejším studiu točí Ridley Scott a Gerard Depardiue nějaký film, který se jmenuje 1492: Dobytí ráje.”


1993/1994
“O Wyattovi Earpovi vznikly jen dva dobrý filmy. Já teda miluju ten s Kevinem Costnerem! Chm, tak to mě se ze stejnýho období líbí Tombstone..."


1995
“Jak se jmenoval ten slavnej film o tom slavným skotským hrdinovi, kterej tam běhal po vrchovině se skotskou sukní a hrál ho ten známej akční herec? Rob Roy? Statečné srdce?


1995
“Ten šíleně špatnej film o tom, jak se ta holka dá na striptýz, jak se to jmenovalo? Ech.. Striptýz? Ne, Showgirls!”


1997
“Vzpomínáš na ten film, jak tam bouchla ta sopka? Mylíš, jak bouchla na tom Středozápadě a hrál tam James Bond? Rozpoutané peklo? Ne, myslím jak bouchla v Los Angeles. Jo, Sopka..."


1997
“Všichni se teď můžou zbláznit z Dalajlámy. Jedině já, Martin Scorsese, o něm můžu natočit fakt dobrý film. A budu mu říkat Kundun. Sežentě mi Brada Pitta do hlavní role. Cože? On už v nějakém filmu o Dalajlámovi právě hraje?! A proč se to jmenuje Sedm let v Tibetu?!”


1998
“V Pixaru točí nějaký animák o mluvících mravencích, říkají mu Život brouka. Rychle sežentě Woodyho Allena, Sylvestra Stallona a natočíme něco podobného. Bude se to jmenovat Mravenec Z.”


1998
“Tohle v amerických kinech ještě nebylo - Drtivý dopad! Představte si, že se na Zemi řítí asteroid a jedinou nadějí je ten herec z Všude dobře, doma nejlíp. Myslíš Elijaha Wooda? Ne, myslím Bruce Willise. Ale ten už točí Armageddon."


1998
“Všichni teď točí filmy o asteroidech a mravencích. Získat Oscara bude hračka, stačí natočit film o jedné operaci z druhé světové války. A bude se to jmenovat Zachraňte vojína Ryana. Počkat, co tam dělá v nominacích ten film Tenká červená linie? O čem to je?”


1999
“Televize je teď všude. Natočíme úžasně originální film o tom, jak to dopadne, když někoho sledují nepřetržitě celý den. Název? Co třeba Ed TV a do hlavní role Matthew McCounaghey?” A proč všichni mluví o nějakém Truman Show s Jimem Carreym?”


1998/1999
"Naprosto geniální je ten film o tom hrdinovi, co se jako probudí ve virtuálním světě a zjistí, že je to vlastně jen takový divný sen a musí bojovat proti takovým divným týpkům v černým. Jo, aha Matrix. Ne, to není ono. eXistenZ? Taky ne. Tak Třinácté patro? Ne, ten film se jmenuje Smrtihlav."


2000
“Vůbec se netočí filmy o Marsu. Takže natočíme film, jak se tam vypraví první posádka. Akorát se musíme rozhodnout, jestli se to bude jmenovat Mise na Mars nebo Rudá planeta.”


2003
“Haha, to byla legrace, jak jsme Pixaru ukradli ten nápad s mluvícími mravenci. Poj'dme to dát ještě jednou. Oni teď mají něco o mluvících rybách - Hledá se Nemo. My budeme mít mluvící ryby taky - Příběh žraloka."


2006
“Co bychom ukradli Pixaru teď? Nic nemají? Ok, natočíme něco vlastního, třeba o tom, jak mluvící zvířata utíkají ze ZOO. A bude se to jmenovat Madagaskar. Super! A hele počkat, co si to dovolujete, proč nás v Divočině kopírujete?! To se nesmí!


2006
“Hrozně se mi líbil ten film, o těch kouzelnících, tuším to bylo z roku 2006. Jo, ten film, Dokonalý trik, s Batmanem a Wolverinem se mi taky líbil. Ne, já myslím ten film, jak tam hrál Hulk a natáčeli se to v České republice. Iluzionista."


2006
“Pouštím teď pořád dětem ten animák o tom legračním tučňákovi. Jo, Happy Feet doma taky pořád jedeme. Ale my máme na obalu napsáno Divoké vlny?!"


2009
“Natočíme ten nejlepší film o konci světa a obsadíme tam nějakého laciného herce, co teď nemůže najít práci! Myslíš Johna Cusacka? Dobře, tady je naše 2012. A vy si vezměte Nicolase Cage a natočte si to svoje Proroctví!”


2008/2009
“Je to přesně 27 let od doby, co umřela slavná módní Coco Channel, to je úplně ideální doba natočit vzpomínkový biografický film. A budeme mu říkat Coco Chanel. Hej, počkat, co je zač tenhle druhý film Coco Chanel?!


2010
“Mým dětem teď pořád pouštím ten starý animák o tom, jak se tam ten zlej stane tím hodným. Myslíš Já, padouch? Ne, Megamysl.”


2010
“Jak se jmenoval ten docela novej film, jak tam boxoval ten chlapík z poslední Batmana? Myslíš Toma Hardyho a Warrior? Ne, myslím Christana Balea a Fighter.


2011
“Tuhle jsem pouštěl přítelkyni na Netflixu tu romantickou komedii o těch dvou přátelích, co jako spolu spali, ale nikdy spolu nechodili. Jooo, to znám, tam hraje Natalie Portman a Ashton Kutcher, Hlavně nezávazně. Hm, tak to jsem asi viděl Kamarád taky rád.”


2012
“Kéž by někdo natočili nějaký nový podání Sněhurky, žádnou disneyovku! A do hlavní zlé role obsadili nějakou pěknou kočku z Hollywoodu. A je mi jedno jestli to bude Charlize Theron nebo Julia Roberts.”


2013
“Jak bychom do češtiny přeložili film, ve kterém teroristi obsadí Bílý dům a unesou americkou prezidenta? V originále je to Olympus Has Fallen, co třeba Pád Bílého domu? Muhaha, to je geniální plán, těším se, jak konkurence potom přeloží podobnej film White House Down, co jde do kin za dva měsíce”.


2013
“O víkendu jsem se s kámošema fakt nasmáli, pustili jsme si takovej hrozně vtipnej film, který končí zničením světa. Myslíš Apokalypsa v Hollywoodu? Ne, to bylo britský a jmenovalo se to U Konce světa.”


2013
“Moc se mi líbil ten film, jak tam ten hrozně slavnej herec musel se svým klonem utíkat a bojovat na ty opuštěný Zemi v budoucnosti. Ehm, jako malej Smith je Willovi v Po zániku Země podobnej, ale úplnej klon? Neeee, já myslím Nevědomí."


2014
“Nedávno jsem viděl fakt hustej film a takovej osamělej řízek tam vymydlil celej gang ruský mafie. A bylo to fakt hustý. Jo, to jsem taky viděl, to je John Wick. Nene, ten můj film se jmenoval jinak, Equalizer.”


2015/2016
"Ten film, jak nechají toho člověka samotnýho na Marsu, se mi moc nelíbíl. Co to kecáš? Marťan byl skvělej! Chm, ale to co jsem viděl na Netflixu, se jmenovalo Do neznáma."


2016/2017
“Je nějaký zajímavý válečný téma v Český republice? Co třeba to zabití Heydricha? Oka, jdeme do toho, bude se to jmenovat Anthropoid. Ale fofrem, ve vedlejším studiu někdo pohodil knížku HHHH, což je něco podobnýho, akorát jim přeju aby si pro film vymysleli lepší název.”


2016
“Jak bychom oživili naše comicsový film? Co kdybychom v dalším filmu nechali proti sobě bojovat Kapitána Ameriku a Iron Mana? To je skvělý, s tím konkurence nic nenadělá, koho by proti sobě chtěli postavit? Batmana a Supermana? Haha, jsou nahraný.2018   Tipy na film   Tomáš Vyskočil   220 přečtení   7 líbí se   1 komentář  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


10 nejlepších filmů odehrávajících se ve Velké Británii

10 nejlepších filmů odehrávajících se ve Velké Británii

včera 0:00   Tipy na film   4 líbí se  

Je léto, čas dovolených… a vy stále nevíte, kam letos vyrazit? A co takhle Velká Británie? Země královny Alžběty II. přitom samozřejmě neznamená jen Londýn. Ten má v námi vybrané desítce filmů z Velké Británie sice také zastoupení, ale nevynechali jsme ani okolní města, vesnice a samozřejmě i Skotsko a Irsko. Připravte si tedy fish and chips a pojďte se s námi přenést do země, v které hlava monarchie nepotřebuje pas, ale za to se neobejde bez pláštěnky, holínek nebo deštníku.
10 prázdninových novinek na Netflixu s českými titulky

10 prázdninových novinek na Netflixu s českými titulky

před 2 dny   Tipy na film   4 líbí se  

Za poslední měsíc a půl Netflix zrychlil opět přidávání titulů s českou podporou. Dvacítku titulů si tak můžete pustit s českými titulky, vybrali jsme pro vás tu nejlepší desítku. A na závěr také zkusíme odhadnout, kdy se Netflix dočká kompletní české lokalizace.
5 důvodů, proč sledovat Ostré předměty

5 důvodů, proč sledovat Ostré předměty

před 5 dny   Tipy na film   8 líbí se   1 komentář  

Již 9. června na HBO GO odstartoval nový seriál z dílny populární kabelové televize. Adaptace stejnojmenného románu Gillian Flynn má sice trochu pomalejší rozjezd, ale pokud vás první díl navnadil a seriálu dáte šanci, ve výsledku vás pohltí. Kdybyste stále měli pochyby, v následujících několika odstavcích se vás pokusíme přesvědčit o tom, že Ostré předměty jsou to nejzajímavější a nejtemnější, co v létě televize nabízí.


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist