FB pixel

V EU se poslední dobou děje hodně věcí, které ovlivňují online půjčovny. Od dubna platí nařízení, které všechny placené videoslužby jako Netflix nutí k tomu, aby zobrazovaly obsah pro uživatele podle toho, kde je uživatel občanem a nikoliv tam, kde se vyskytuje. Zatímco dříve jste se mohli při překročení hranic podívat, co nabízí třeba německý Netflix, dnes už to nejde. Geoblocking padl, a to je jen první krok. Na začátku září bylo schváleno EU, jak budou muset nejen online půjčovny, ale i další online hráči řídit svůj obsah z hlediska zobrazování, linkování a ochrany práv. Toto se Netflixu a dalších moc netyká, naopak by jim to mělo spíše pomoci, pokud se nová směrnice autorského zákona podaří prosadit. Více v našem samostatném článku.

30 % nebo přispěj

30 % nebo přispěj

Nejnovějším rozhodnutím z minulého tydne je vyhláška, která by měla všechny půjčovny na evropském trhu donutit k tomu, aby ve svém obsahu nabízeli určitou část evropského obsahu. Snaha EU je v tomto dostat nejen více národních a evropských filmů do většího povědomí než v současnosti, ale i zároveň přimět americké giganty k tomu, aby spoluprodukovaly filmy s místními producenty či platily prostředky do národní kasy. Od aktuálního schválení budou mít jednotlivé členské státy 20 měsíců na implementaci. A budou se muset rozhodnout, zda budou chtít po Netflixu a dalších buď tuto kvótu 30% (s možností zvýšení až na 40%), a nebo místo toho si vyberou “odškodné” a půjčovny budou platit místním vládám část z výnosů za předplatné. Kvótou se rozumí, že nabídka půjčoven v dané zemi bude tvořena národními filmy či seriály, a to jak staršími, tak i novými natočených ve vzájemné koprodukci.

Netflix se už musí v Evropě snažit

Netflix se už musí v Evropě snažit

Jestli se vám to zdá neúnosné, tak vězte, že v Německu už to nyní takhle funguje. Netflix tam musel začít rozhodnutím soudu platit 2,5% ze svých německých výnosů do státní kasy a neuspěl ani se svým odvoláním. Paradoxně to přišlo v době, kdy Netflix začal z vlastního rozhodnutí víc v Evropě investovat do místních produkcí, protože se mu po úspěšném vstupu do Velké Británie či do Skandinávie už na hlavním evropském kontinentu tolik nedařilo. Především v Německu a Francii bojuje s úspěšnější konkurencí, proto tam začal produkovat velké seriály jako jako Dark (Německo) nebo Marseille (Francie).

Co bude s britskými filmy?

Co bude s britskými filmy?

Evropská audiovizuální observatoř nedávno vydala souhrnnou zprávu, kde poskytla statistiky o tom, jaký je vlastně dnes podíl národní či evropské tvorby. Tato zpráva si všímá právě i podílů evropských filmů, což by mohlo znamenat, že kvótu půjde “naplnit” nejen národními filmy ale i zbylými evropskými. Otázkou bude, jak to bude po vystoupení Velké Británie z EU, protože právě britské filmy bývají po americké kinematografii těmi nejpopulárnějšími a z koláče evropských filmů tak ukousnou pořádnou porci. Za ČR tam moc čísel nenajdete, proto jsme si vytáhli z naší databáze statistiku, jak nejen za Netflix, ale i za všechny další společnost, které takové kvóty budou muset plnit. Pro informaci doplňujeme, že určujeme u titulů vždy jeden hlavní stát.

Je Netflix evropský? Spíše asijský

Je Netflix evropský? Spíše asijský

Netflix ze současné nabídky čítající zhruba 4.200 titulů nabízí u nás pouze 18% tvorby, která je evropská, toto procento ještě klesne, když vyřadíme Británii - na pouhých 8%. Zatím jsou na Netflixu pouze 2 české tituly (Lída Baarová a Milada), takže naše národní kvóta je na pomezí statistické chyby. Mimochodem kromě amerických filmů (podíl u nás 50%) je druhou nejsilnější skupinou asijská kinematografie (23%) a to ještě počítáme filmy Blízkého a Středního východu (tedy například Turecko) do samostatné skupiny. Kdo někdy zabrousil při listování Netflixu dál než za tři obrazovky, sám ví, že najde už jen turecké či jihokorejské tituly.

Amazon bude muset hodně přidat, HBO je téměř u cíle

Amazon bude muset hodně přidat, HBO je téměř u cíle

Amazon Prime u nás dává k dispozici zhruba 800 titulů, podíl evropských filmů je zde 10%, po odečtení Británie opět 6%. Na Amazonu najdete také nově 2 české tituly, americké kinemografie drtivě převažuje (87%), zbytek tvoří asijské, především indické tituly. HBO GO je na tom nejlépe. Ze svých zhruba 1.400 titulů jich je evropských 29%, bez Británie to spadne na 19%. V nabídce je ale více než 50 českých titulů, včetně původní HBO tvorby jako Pustina či Hořící keř, to dělá zhruba 5%.

iTunes a Google Play budou či nebudou muset plnit?

Nařízení by se zřejmě nemělo dotknout “nestreamovacích” služeb jako iTunes nebo Google Play, které prodávají stažení filmů jednotlivě. Jejich statistiky jsou podobné jako má Amazon, podíl evropské tvorby je v průměru 15% a především na iTunes už najdete skoro 150 českých titulů. Oba dva hlavní hráči nabízejí ale obrovskou databázi (iTunes více než 5.000) a tak se i tyto slušná čísla rychle ztratí.

České půjčovny v pohodě

České půjčovny v pohodě

Lokální česká trojka, O2TV, Alza a Banaxi, která také nabízí filmy k jednorázovému půjčení či koupi, je v těchto statistikách výrazně lepší. Jejich katalog je jednak výrazně menší (v průměru okolo 1.000 titulů) a pak i vyrostli díky omezenějším prostředkům na akvizice drahých hollywoodských filmů především na levnějších českých či evropských filmech. U Alzy dokonce podíl českých, britských a dalších evropských filmů činí 71%, špatně na tom není ani Banaxi (51%) a normu by s trochu práce teoreticky splnila i O2TV (28%).

Menší půjčovny plní už dnes

Menší půjčovny plní už dnes

Bez starostí budou také lokální české streamingové služby. U Obbodu dosahuje jen podíl českých titulů úctyhodných 20%, u UPC My Prime (Horizon) je to 18%. Hůře je na tom Filmbox, ten české tituly nenabízí vůbec, ale dohání to jinou evropskou tvorbou. V průměru tyto tři půjčovny mají podíl české a evropské tvorby 30-40%. Dá se očekávat, že by normu bez problému splnily i okrajové a specializované půjčovny jako Dafilms, Aerovod či Aniont, které také vyrostly na lokálním obsahu, konkrétně Aerovod má podle našich statistik největší podíl evropských titulů (75%) a je prakticky splněným snem evropských poslanců.

České televize bez starostí

České televize bez starostí

A nakonec tu ještě máme archívy českých televizní stanic. Ti samozřejmě své služby mohutně zásobují svojí vlastní původní tvorbou, navíc Česká televize (iVysílání) a Prima Play za svůj archiv ani nechtějí platit, tudíž by byly zřejmě úplně vyňaty z podobného nařízení. Jedině Nova se svým placeným Voyo a historicky velkým archivem koupených filmů možná muset trochu šetřit. Pro čistě internetové televize jako Stream, iDnes Kino či nově spuštěný Mall TV jsme ani statistiky nevyráběly, jsou zdarma a jejich archiv je z 99% český.

A nakonec jeden velký graf s kompletními statistikami

Další vývoj?

Další vývoj?

Další novinky ve vývoji v celé kauze vám budeme samozřejmě dále přinášet.

EU chce po Amazonu či Netflixu více evropských filmů, kolik to bude práce?  |  Streaming novinky  |  2018  |  209 přečtení  |  15 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.

Komentáře k článku EU chce po Amazonu či Netflixu více evropských filmů, kolik to bude práce?

Další články jako EU chce po Amazonu či Netflixu více evropských filmů, kolik to bude práce?

Streaming novinky  |  před 5 dny  |  2

Netflix pokračuje v rekordním růstu, jeho akcie ovšem poklesly

Počet nových předplatitelů byl v prvním čtvrtletí roku 2019 opět rekordní. K Netflixu se tentokrát přidalo 9,6 milionu nových zákazníků a byly tak překonány i prognózy analytiků. Zvýšení předplatného a blížící se konkurence ovšem znamenaly propad akcií společnosti. číst více

Streaming novinky  |  před 6 dny  |  1

Warneři prodávají podíl v Hulu, stane se Disney jediným vlastníkem?

K zajímavému, ale ne úplně nečekanému kroku došlo v minulých dnech na poli streamovacích služeb. Mediální koncern Time Warner prodal svůj 10% podíl v Hulu, tedy službě, která na americkém trhu zatápí Netflixu nebo Amazonu. Znamená to, že službu definitivně ovládne Disney? číst více

Streaming novinky  |  před 7 dny  |  1

Netflix ukončuje podporu AirPlay. Mohou za to jen technická omezení?

Pro každého, kdo má zařízení od Applu a předplatné od Netflixu, byl AirPlay šikovný nástroj na streamování obsahu z jednoho zařízení do druhého. Netflix se ovšem z důvodu technických omezení rozhodl dále tuto službu nepodporovat. číst více

Streaming novinky  |  před 11 dny  |  14

Disney + se spouští v USA v listopadu, v roce 2020 bude u nás

Včera pořádala společnost Disney prezentaci pro současné i budoucí akcionáře a součástí také byla prezentace o nové streamovací službě Disney+. Po měsících spekulací bylo odhaleno, kdy přesně bude služba spuštěna, kolik bude stát, co na ní všechno bude a jaká bude její expanze. A konečně víme, kdy bude v Česku. číst více

Streaming novinky  |  před 12 dny  |  4

Netflix začíná zdražovat v Evropě. Kdy přijde na řadu Česko?

Poté, co minulý rok zvýšil cenu dvou ze tří druhů předplatného v USA, se Netflix odhodlal ke zdražení také v Evropě. Na začátku roku testoval zvýšení ve Velké Británii. Nyní se zdá, že bude plošně zdražovat v Německu či Rakousku. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist