FB pixel

Jaká je odpověď na otázku, zda tedy někdo zastaví Netflix?

NE.

A proč si to myslím? Chci vám na základě následujících dat ukázat, proč se rozhodně v nejbližší době nedá počítat s tím, že by Netflix někdo porazil.

1.) Netflix sice není největší online půjčovna na světě, ale roste nejrychleji.

1.) Netflix sice není největší online půjčovna na světě, ale roste nejrychleji.

Podle nedávno zveřejněných dat za první čtvrtletí má Netflix aktuálně 125 miliónů platících předplatitelů celosvětově, tedy zhruba dvakrát více než měl před čtyřmi roky. Jeho hlavní online konkurenti stoupají mnohem pomaleji. HBO již několik let se drží okolo 140 miliónů a panuje odhad, že na konci roku na tom bude Netflix stejně, ne-li lépe. Oficiální čísla o tom, kolik lidí používá Amazon Prime Video nejsou. Jeff Bezos sice nedávno ohlásil, že Amazon Prime používá 100 miliónů lidí, ale samotný program je používán především pro rychlejší doručení či jiné nadstandardní eshop služby, pro samotnou video službu panuje, že jich je zhruba 40 miliónů. Hulu poté jen za USA a Japonsko nasbíralo zatím něco přes 30 miliónů.

Jak si Netflix vede ve světě?

Jak si Netflix vede ve světě?

Loni poprvé měl Netflix více zákazníků mimo rodné USA, tyto nůžky se postupně dále rozevírají. Vedle USA se nejvíce podle odhadů daří Netflixu v zemích, kam se vydal hned po USA, tedy v Kanadě, Jižní Americe nebo Západní Evropě. Naopak v dalších zemích Evropy, nebo typicky v Asii, to nijak ohromující čísla nejsou a tady bude Netflix bojovat nejvíce. A zatím nepronikl do Číny, druhého největšího filmového trhu světa, pouze tam licencuje některý svůj obsah.

Netflix v Evropě

Netflix v Evropě

Netflix nechce oficiálně prozrazovat kolik zákazníků má v jednotlivých zemích, nicméně podle kvalifikovaných odborných odhadů jsou to ke konci roku 2017 zhruba takovéto hodnoty. Vcelku jasné vítězství to bylo pro Netflix ve Velké Británii, dobrá čísla i přes těžkou konkurenci nosí ze severských zemí, naopak na kontinentu se mu moc nedaří. Francie na tom ještě je docela dobře, ale v Německu prohrává s Amazonem, ve Španělsku s Movistarem. A co Česko? Zahraniční odhady nenabízejí o nás žádná čísla, ale překvapivě jsou odborné odhady pro jiné země hodně podobné jako počet Facebook fanoušků Netflixu v dané zemi. Podobným odhadem dostaneme za ČR číslo 80 tisíc, ale jsme spíše opatrní, a proto odhadujeme spíše 50 tisíc. Každopádně za rok našeho monitoringu se počet fanoušků Netflixu na Facebook zvojnásobil.

Shrnutí 1.)

Pokud tedy něco Netflix bude něco brzdit, jsou to boje na evropské půdě, s náročným zákazníkem, který vyžaduje překlady a nejlépe původní tvorbu.

2.) Netflix sice nemá největší nabídku, ale dokáže ji nejlépe prodat.

2.) Netflix sice nemá největší nabídku, ale dokáže ji nejlépe prodat.

Když se podíváme na nabídku Netflixu ve srovnání s konkurencí, vyplynou z toho velmi zajímavá čísla. V USA má například Netflix jen necelou polovinu toho, co nabízí Amazon Prime Video (tedy služba za předplatné, ne prodej), přesto má Netflix v USA zhruba dvojnásobek zákazníků. Ve srovnání dalších podobných služeb už je to na tom Netflix výrazně lépe, HBO je v USA spíš taková knihovnička toho nejlepšího, naopak Hulu je na tom lépe. A bude ještě o něco lépe. Co zdá se mnohem více rozhoduje je množství PŮVODNÍHO a EXKLUZIVNÍHO obsahu. Na tom staví svojí pověst HBO a teď i Netflix. Naopak Amazon ho má nejméně, v drtivé většině jsou to pouze přejaté filmy a seriály.

Netflix nabídka

Netflix nabídka

Netflixu neubližuje ani jeden nepříjemný trend, a to že se jeho videotéka v čase výrazně zmenšuje. Během svého vrcholu, v roce 2012 bylo na americkém Netflixu více než 11.000 titulů, dnes je to zhruba polovina. Co se ale zvětšuje, je podíl původní nabídky, na americkém Netflixu je to zhruba už desetina a bude se to dál zvětšovat. Nedivil bych se kdyby Netflix dopadl za pár let jako HBO, tedy především původní obsah, doplňovaný občas přejatými největšími hity.

Netflix USA v ČR

Netflix USA v ČR

Říkáte si určitě “mě nezajímá Netflix v USA, když žiju v ČR”. Máte možná pravdu, proto jsem připravil malé srovnání toho, jak si obě nabídky stojí. Naše nabídka je oproti USA chudší zhruba o 2.000 titulů, ale když si porovnáme konkrétní tituly, dojdeme k zajímavému závěru. Z toho nejpodstatnějšího, tedy původní nabídky, máme vše, lišíme se nabídkou zhruba 250-300 velkých filmů a zhruba 50 top seriálů. To znamená, že na Netflixu v USA najdete třeba Walking Dead nebo The Office, u nás zase třeba Arrow nebo Star Trek Discovery, ke kterému Netflix koupil mezinárodní práva. Podrobné srovnání najdete v naší speciální sekci.

Struktura nabídky

Struktura nabídky

Hodně diskutovaným tématem je také struktura nabídky. Udělal jsem díky Filmtoro srovnání a vzal těch zhruba 3.700 filmů. Zhruba 500 z nich je už probíraná původní nabídka, dalších zhruba 300 filmů znáte z kina, to jsou ty velké filmy jako Pán prstenů nebo Rogue One. Dalších zhruba 100 seriálů jsou různé seriály, které znáte z televize či odjinud. No a zbytek jsou už v naprosté většině tituly pochybné kvality. Rád bych spíše upozornil na to, odkud jsou jednotlivé filmy - že vlastně dostaneme kromě zhruba 1.500 anglicky mluvených filmů (z USA, Británie, Kanady a Austrálie) také zhruba dalších 1.000 asijských titulů, naopak pouze zhruba 300 titulů jsou původem z Evropy (mimo Británie).

Shrnutí 2.)

Což je takový hezký ilustrační příklad, proč se Netflixu nemusí na evropském kontintentu tolik dařit a kde ho mohou lokální hráči - jako třeba u nás HBO - ne úplně zastavit, ale rozhodně zbrzdit. Tuplem, když zatím Netflix lokalizoval zhruba jen 200 titulů.

3.) Netfix nebude mít vždy jen skvělé tituly, ale bude mít tituly pro všechny

3.) Netfix nebude mít vždy jen skvělé tituly, ale bude mít tituly pro všechny

Jeden z důvodů, proč Netflix vítězí nad Amazonem, i když má menší nabídku, nebo proč bude mít víc zákazníků než HBO, i když má menší tradici, je investice především do původní obsahu. Podle všeho Netflix investuje letos do obsahu více než 7 miliard dolarů, tedy skoro jako rozpočet českého Ministerstva školství pro letošní rok. Amazon se podle všeho nenechá zahanbit a do své knihovny chce poslat přes 4,5 miliardy, ostatní už hospodaří víceméně s drobnými.

Náklady na původní obsah

Náklady na původní obsah

Jestli vás zajímá, za co se dá ročně utratit 7 miliard dolarů, tak tady je takové menu s největšími položkami za které Netflix utrácí. Za svoje vlajkové lodi útrácí Netflix za jednu sezónu klidně i přes 100 miliónů, za sezónu seriálu pro fandy dá necelou polovinu, Davidu Lettermanovi dá klidně 15 miliónů za pár dílů talk show. Netflix se také pustil odvážně do nákupu větších titulů jako Cloverfield Paradox nebo Anihilace. A mezinárodní produkce je pro Netflix důležitá hlavně v Evropě, kde po relativně snadném vítězství v Británii narazil na tuhou konkurenci. V Německu zatím neporazil Amazon, musí urputně bojovat o pozornost také ve Francii, Itálii či Španělsku, proto se snaží nejen o dohody s operátory ale také o financování místních produkcí.

Souboj titánů

Souboj titánů

Jestli si myslíte, že to taková čísla jsou absurdní a už nemůžou být vyšší, tak se připravte na následující roky. Příští nebo nejpozději přespříští rok započne střet velké trojky na fantasy poli, kde se budou točit stovky miliónů za rok. Netflix by měl podle všeho uvést první řadu The Witcher, HBO finišuje poslední řadu Hry o trůny (a připravuje si půdu na spin-offy), do hry hodlá razatně vstoupit Amazon, který koupil práva na televizní seriál ze světa Pána prstenů. Jen za práva utratil něco mezi 300-400 milióny dolarů. Ve hře byl i Netflix, ale na toho už byl podobný rozpočet moc, přebil ho Amazon, který ma zásady miliardový byznys z prodejů online.

Shrnutí 3.)

Jestli něco tedy může zastavit v budoucnu Netflix, tak jsou to peníze resp. finanční zázemí velké firmy. Amazon má velký shop, HBO společnost Time Warner (vlastní i studio Warner Bros nebo televizi CNN), Hulu vlastní na díly hned čtyři (brzy už jen tři) velká hollywoodská studia.

4.) Netflix sice utrácí nejvíce, ale dokáže si na sebe vydělat.

4.) Netflix sice utrácí nejvíce, ale dokáže si na sebe vydělat.

Abychom zasadili velikost Netflixu do velikosti celého trhu, mrkněte na tento graf. Netflix v současnosti generuje přes 11 miliard dolarů za rok, což je například více než má celý americký kinotrh, je to také jen o něco méně než má celosvětový trh Blu-ray a DVD a zatím je to necelá polovina toho, co generuje celý online celosvětově. Nicméně to pořád nebude pro Netflix ta konečná meta, protože on míří hlavně po tom největším balíku a to je kolik generují placené kabelové televize. Ty celosvětově protočí balík až 80 miliard dolarů.

Neflix náklady vs výnosy

Neflix náklady vs výnosy

Netflix sice v tržbách roste jako drak, ale často za cenu obrovských nákladů. I když tedy například loni vygeneroval více než 11 miliard dolarů, jeho hrubý zisk byl jen něco přes 500 miliónů, léta před tím se pohybovaly tyto částky v malých stovkách miliónů. Dochází tak k paradoxní situaci, že si musí občas na vybrané věci nárazově půjčovat, kumulovaně tak má aktuálně zhruba 5 miliard dluhů a 15 miliard závazků v běžících smlouvách na zakoupené filmy a seriály. Nicméně nic z toho evidentně jeho akcionáře a neznepokujeje a to ani aktuálně poté, co Netflix přijde příští rok o exkluzivní dohodu se společností Disney.

A co Disney?

A co Disney?

Když už jsme zmínili společnost Disney. Ta měla původně s Netflixem uzavřenou od roku 2016 exkluzivní smlouvu, ale rozhodla se jí loni vypovědět a spustit si vlastní online půjčovnu nejpozději příští rok. Vyrojily se samozřejmě spekulace, že to znamená konec Netflixu, ale osobně bych to neviděl tak tragicky. Na své službě bude mít Netflix hlavně svoje věci pro mladší publikum (pohádky, Star Wars, Marvel), ale například jejich společné drsné komiksové série (Daredevil) zůstanou podle všeho na Netflixu. Mnohem zajímavější bude sledovat, jak bude dál fungovat Hulu, což je společný podnik čtyř hlavních hollywoodských studií, ale díky tomu, že Disney loni převzal konkureční studio 20th Century Fox, zvyšuje se jeho podíl na více než 50% a tenhle bumbrlíček tak bude mít ve hře zřejmě hned dvě služby. Ale na rozdíl od Netflixu nemá tak dobře vybudovanou “poslední míli” k zákazníkovi, nic moc se neví o jeho přístupu k lokalizaci. A Hulu je zatím je v USA.

Závěr a shrnutí

Co z toho tedy plyne? Čísla většinou hovoří celkem jasně - Netflix nemůže být zastaven, ale pouze zpomalen.


Děkuji organizátorům TVCON 2018. za možnost vystoupit na konferenci. Přednášku najdete i na Slideshare.

Zastaví někdo Netflix?  |  Streaming novinky  |  2018  |  395 přečtení  |  19 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.

Komentáře k článku Zastaví někdo Netflix?

Další články jako Zastaví někdo Netflix?

Streaming novinky  |  před 7 dny  |  21

Hra o streamy se rozjíždí. Udrží Netflix svůj trůn?

Letošní rok bude ve streamingu zásadní. Zavedení hráčí jako Netflix či Amazon se utkají s novými soupeři jako je Apple, Disney a nebo Warner. Do toho stále ještě musí bojovat s dalšími bojovníky jako je HBO nebo Hulu. Kdo v této válce vyhraje a získá Železný trůn a s ním přízeň diváků? číst více

Streaming novinky  |  před 12 dny  |  5

Únorové slevy na iTunes: zamilované filmy, vážné i nevážné

Jako každý měsíc, i v únoru probíhají na iTunes velké slevy. Tentokrát jsou navázané na online premiéru hudebního dramatu Zrodila se hvězda a najdete mezi nimi hodně romantiky a komedií nejen pro blížící se svátek všech zamilovaných. Maximální cena pro všechno je 149 Kč. číst více

Streaming novinky  |  před 15 dny  |  100

Naše petice pro Netflix měla úspěch, Slováci mají české titulky!

Dobrá věc se podařila! Na začátku ledna jsme spolu s VelkýObsah.info vyhlásili petici, která měla za cíl přimět Netflix k tomu, aby na Slovensku zpřístupnil české titulky. Petice měla velký úspěch, podepsalo ji více než 5.000 z vás. A nyní, na začátku února, se sen stal skutečností. číst více

Streaming novinky  |  před 17 dny  |  9

Nová streamovací služba od Applu bude spuštěna v dubnu

Dřívější spekulace ohledně spuštění nové streamovací služby od firmy Apple v první polovině roku 2019 se začínají naplňovat. Na veřejnost totiž pronikly zprávy, že společnost informuje filmová studia, že její služba bude v dubnu připravena. číst více

Streaming novinky  |  před 22 dny

Videotéka z iTunes bude nyní dostupná na chytrých televizích od Samsungu

Uživatelé nových chytrých televizí Samsung budou mít nově přístup k filmům a seriálům z aplikace iTunes video nebo mohou využívat službu AirPlay 2 pro streamování obsahu ze svých zařízení od Applu. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist