Filmová série Harry Potter je dnes stále něčím, co si i více než dekádu po premiéře posledního dílu každý správný Potterovec aspoň jednou ročně sjede. V mnoha obývácích patří k tradiční vánoční podívané. I přesto skrývá neuvěřitelné detaily, které jste i po milionté přehlédli. Znáte tyhle?
26. 2. 2023 14:40 | ZajímavostiChris Columbus umístil jeden z nejsnáze přehlédnutelných easter eggů hned do prvního dílu a vsadím se, že hromada z vás o něm dodnes netuší. Když Harry prožívá úzkost ohledně svých schopností ve famfrpálu, Hermiona ho i s Ronem vezme k vitríně trofejí, kde vidí, že jeho otec byl jako student za své chytačské umění oceněn. Pozorné oko si přitom všimne, že malá plaketka napravo od té Jamese Pottera říká, že v roce 1971 zde ocenění získala i jistá M.G. Mcgonagallová. Byť se fanoušci dohadují, že nemůže jít o Minervu McGonagallovou, neboť už v té době v Bradavicích učila, faktem je, že dle Pottermore skutečně jako studentka famfrpál hrála. A jak víme z prvního dílu, dokáže na první dobrou talentovaného hráče poznat, což je důvod, proč Harrymu místo trestu zařídila místo v týmu.
První hodina lektvarů, kdy do třídy teatrálně vstoupí profesor Snape a hned Harryho solidně podusí na pár otázkách, zatímco Hermiona si vedle může vykloubit ruku, patří k ikonickým scénám prvního dílu. „Co získám, když přidám rozdrcený kořen asfodelu k výluhu z pelyňku?“ zní jedna z nich. Na první pohled nic zajímavého. Tedy pokud nemáte solidní znalosti květin a jejich symbolismu. Asfodel je totiž druh lilie podobný té, kterou známe my, jen rostoucí pouze na Pyrenejském poloostrově. A pelyněk je odjakživa symbolem ztráty a smutku. Snape tedy ve skutečnosti Harryho pouze nezkouší, ale svou otázkou mu zároveň vyjadřuje svůj přetrvávající smutek ze smrti jeho matky Lily.
Harry Potter a Kámen mudrců rovněž divákům představí kouzelné Zrcadlo z Erisedu, které každému, kdo do něj pohlédne, ukáže jeho nejhlubší a nejniternější touhy. Když Harry zrcadlo poprvé najde, na kameře je zřejmé, že na jeho zlatém rámu je něco napsáno. Na první pohled se zdá, že jde o slova v nějakém neznámém jazyce. Kdepak, jsou jen schválně na zrcadle umístěna naopak. Pozpátku v překladu říkají: „Neukážu ti tvou tvář, ale touhy tvého srdce.“
Druhý díl s podtitulem Tajemná komnata si pro sebe do jisté míry ukradl nový učitel obrany proti černé magii Gilderoy Lockhart. Kouzelník, jenž se proslavil svými knižně zpracovanými dobrodružstvími a extravagantním vystupováním, má však více než jedno tajemství. Nejenže se ukáže být čistým podvodníkem, který za své vlastní vydával činy jiných kouzelníků. Chris Columbus přidal Lockhartovým lžím ještě větší hloubku, když do jeho kabinetu umístil pár náznaků toho, že slavný kouzelník nelže jen o svých činech, ale i zevnějšku. Důkazem budiž fešně vypadající blond paruka stojící přímo na jeho stole.
Díky trilogii Fantastická zvířata už dnes každý fanda Harryho Pottera moc dobře ví, kdo je Mlok Scamander. Jeho postava se však poprvé objevila již ve Vězni z Azkabanu, jen si ji zřejmě většina diváků dodnes nevšimla. Když Fred a George Weasleyovi darují Harrymu nechvalně proslulý Pobertův plánek a ukazují mu, jak funguje, na mapě hradu je vidět jméno „Newt Scamander“, a to lehce napravo od středu záběru. To znamená, že se Scamander do Bradavic minimálně jednou podíval, když tam Harry byl studentem.
Čtvrtý díl s podtitulem Ohnivý pohár ve svém ději nenápadně poukazuje na to, jak je se zvířaty zacházeno v zábavním průmyslu. Noc před prvním kolem Turnaje tří škol lze ve filmu vidět, že draci, jimž se šampioni budou muset postavit, jsou nacpáni do malých klecí, v nichž je navíc popichují a provokují jejich chovatelé. Krátce před tím, než jsou hned následujícího dne zneužiti pro zábavu přihlížejících kouzelníků. Režisér Mike Newell se však rozhodl všechny diváky uklidnit a do titulků umístil sdělení „Při natáčení tohoto filmu nebylo ublíženo žádným drakům,“ což by všem milovníkům kouzelných tvorů mělo posloužit jako útěcha.
V pátém díle Fénixův řád se diváci společně s Harrym a Arthurem Weasleym poprvé podívají do útrob mnohokrát zmiňovaného Ministerstva kouzel. Cesta sem pro návštěvníky z řad veřejnosti vede skrz ikonickou červenou telefonní budku, v níž je nutné zadat správné pořadí čísel. Pan Weasley rychle vyťuká číslo 6-2-4-4-2, načež se budka promění ve výtah. Boomeři mezi vámi, kteří ještě pamatují tlačítkové telefony, si teď v hlavě můžou zkusit zavzpomínat, jakou zprávu by do SMSky mohli napsat, kdyby použili trojce písmen jen z těchto čísel. Pokud tápete, pak vězte, že kombinace M-A-G-I-C se přímo nabízí.
Tohle je jeden z těch detailů, které člověk sice podvědomě vnímá, ale dokud ho na něj někdo neupozorní, nedá si 1 a 1 dohromady. Jak víme, Lord Voldemort získá své tělo na konci čtvrtého dílu. Až si budete příště dávat všechny filmy Harryho Pottera, schválně se zaměřte na odstín jeho róby. Proč? Protože pokaždé, když dojde ke zničení některého z viteálů, barva jeho róby se stane světlejší, čímž podtrhuje fakt, že s každým takovým aktem se jeho duše stále více vytrácí.
O tom, že Lucius Malfony není žádný hodný strejda, se tady asi nemusíme bavit. Je ale korektní přiznat si, že jeho životní příběh rozhodně stojí za pozornost. Mimo jiné proto, že mnoho fandů již zřejmě zapomnělo na jeho pobyt v hrůzostrašném kouzelnickém vězení Azkaban. O této jeho minulosti se nejen ve filmech, ale i v knihách dozvíte jen naprosté minimum. Tvůrci poslední, druhé části Relikvií smrti však ani na tuto skutečnost nezapomněli, a tak zde Lucius v jednom záběru odhalí své vězeňské číslo, jež má vytetované přímo na krku.
Ve scéně, kdy Severus Snape umírá, si asi jen pozorný divák všimne, že v pozadí za ním visí na zdi šála v barvách Nebelvíru. Ta odkazuje hned na několik věcí. Snape byl jako student po příchodu do Bradavic poslán do Zmijozelu, zatímco jeho dobrá kamarádka z dětství a pozdější láska Lily Evansová (Harryho matka) do Nebelvíru. Šála vzdává na konci jeho tragického života holt odvaze, kterou navzdory všemu nakonec prokázal a která je tak vlastní všem členům této koleje. Zároveň tím film tak trochu připomíná slova Brumbála, který „měl někdy pocit, že studenty do kolejí přiřazují příliš brzy“.
Zdroj: Screenrant
Kang je mrtev, ať žije Kang! Nejnovější díl eskapád mravenčího muže odstartoval pátou fázi MCU a zároveň naplno představil nového Thanose - Kanga Dobyvatele. Potitulkové scény ale mohly mnoha fanouškům zamotat hlavu. Pojďme si je vysvětlit.
Seriál The Last of Us je plný všemožně zmutovaných obětí parazitické houby cordyceps, které jsou výzvou nejen pro hlavní hrdiny, ale také pro maskéry. Vytvořit clickera, z nějž půjde na obrazovce skutečně hrůza, není jen tak. Ještě větší výzvou ale bylo udělat z kaskadéra monstrum zvané bloater.
Seriál The Last of Us se prvními díly již stihl zařadit mezi kandidáty na seriál roku. S postupujícím dějem se také dozvídáme, že zatímco z některých lidí udělala parazitická houba cordyceps jen hloupé zombíky, u jiných svůj potenciál rozvinula ještě víc. Co nejhoršího s lidským tělem dokáže?
Loňský rok byl na úspěšné televizní adaptace fanoušky milovaných děl vcelku skoupý. Zatímco Pán prstenů: Prsteny moci či Zaklínač: Pokrevní pouto si vzhledem ke svým názvům škrábli o dno zklamání, spravit chuť jsme si mohli jen na pár výjimkách typu Rod draka. Letošní rok však začíná mnohem lépe.