FB pixel TP pixel
Potvrzeno, Amazon kupuje MGM za 8,5 miliard dolarů! © TMDB

Potvrzeno, Amazon kupuje MGM za 8,5 miliard dolarů!

Spekulace končí, dnes obě společnosti potvrdily, že si plácnou. Slavné studio MGM nyní patří do stáje internetového obra Amazon a s ním také slavné filmové postavy jako Rocky nebo Hannibal Lecter. Plus James Bond samozřejmě, ale tam to bude kapánek složitější...

Streaming novinky

O prodeji MGM se spekulovalo dlouho, protože finanční výsledky tohoto studia jsou už delší dobu mizerné. V roce 2010 na sebe dokonce uvalilo bankrot a účetně se musela zrodit nová společnost. Studio ale dokázalo přežít a existovalo nenápadně na pokraji Hollywoodu, kterému vládla hlavní šestka Warner, Disney, Universal, Paramount, Sony a Fox. V prosinci 2020 se pak naposledy vyrojily první spekulace o prodeji a už tenkrát u toho byl internetový obr Amazon. A ten se do hry jako jediný vrátil i před dvěma týdny, přičemž v posledních dnech bylo jasné, že brzy bude ruka v rukávě.

Amazon zaplatí téměř 8,5 miliardy dolarů

Cena za transakci je nakonec o něco nižší, než se spekulovalo, a činí 8,45 miliardy. Původně to mělo být miliard devět. Což zároveň vysvětluje, proč koupě dosáhl právě Amazon a ne třeba Apple nebo Netflix. O dalších jménech se moc nespekulovalo, ostatně vytáhnout z kapsy skoro 9 miliard mohou jen lidi jako je Jeff Bezos. A jak hollywoodští analytici správně podotkli, pro Apple či Netflix se jedná o sumu značně přestřelenou, protože MGM podle nich takovou hodnotu nemá. Pro srovnání, Disney koupil před lety Marvel za 4 miliardy a Pixar za 7,4 miliardy. Konkurenční Fox už ho přišel na 71 miliard dolarů. Nedávná mega transakce, kde se spojují Warner Media a Discovery, je pro změnu oceněná na 40 miliard dolarů.

Potvrzeno, Amazon kupuje MGM za 8,5 miliard dolarů! © TMDB

Hollywoodská ekonomika je věda sama o sobě, každopádně u MGM platí, že si kupujete především historii a nikoli - jako třeba v případě Marvelu - budoucnost. Ve 30. letech minulého století bylo MGM nejzářivějším hollywoodským studiem a jeho klasiky jako Jih proti Severu nebo Čaroděj ze země Oz platí za nestárnoucí klasiky. I když už v dalších desetiletích takové záře nedosáhlo, přesto se v katalogu nakupily stovky dalších filmů či licencí. Jenže tyhle klasiky si Amazon s MGM nekupuje, protože když jeden čas vlastnil mediální magnát Ted Turner jak Warner Bros, tak MGM, spojil tyhle dvě knihovny a cokoliv co přímo MGM natočilo před rokem 1986, dnes oficiálně patří Warnerům a najdetete (nyní hlavně) na HBO MAX. Cokoliv co vzniklo s logem MGM poté, už předmětem koupě je, ale je třeba přiznat, že tady je nabídka výrazně výrazně slabší. Mnohem zajímavější jsou licence od společností, které MGM v posledních cca 40 letech pohltilo.

Cenné akvizice MGM

Na počátku 80. let minulého století spojil s MGM jejich tehdejší vlastník další slavné studio v úpadku, konkrétně United Artists. To už mělo na kontě filmy ze série Rocky, Růžový panter a samozřejmě také distribucí filmů s Jamesem Bondem. Tady je ale situace komplikovanější. Hlavním držitelem práv na Jamese Bonda je totiž společnost Eon Productions, která v průběhu let měnila svoji strukturu i vztahy s distributory. Nejdříve byla zcela oddělená, pak různě promíchaná s dalšími vlastníky a dnes jí vlastní MGM (resp. United Artists) jen napůl. A to se bavíme pouze o produkci, protože distribuce je věc druhá a nové Bondovky chodily do různých koutů světa s různými logy. Kupříkladu nejnovější bondovka Není čas zemřít půjde do České republiky s logem Universalu.

Potvrzeno, Amazon kupuje MGM za 8,5 miliard dolarů! © TMDB

Každopádně není pochyb, že James Bond je hlavní lákadlo kvůli kterému Amazon za transakci bojoval. Bude tedy velmi zajímavé sledovat, jak se distribuce nejen novinky Není čas zemřít bude dál vyvíjet. Ostatně sám film byl “na prodej” online už před pár měsíci za cenu 500 až 800 miliónů dolarů, ale nikdo nebyl ochoten takovou částku položit na stůl. Amazon to vzal nakonec od podlahy a koupil si nejen doufejme plná práva na všechny minulé i stávající Bondovky, ale hlavně na ty budoucí. Každopádně EON zůstávají stále mocná rozhodovací práva ohledně výroby a distribuce bondovek. Nečekejte tedy, že Amazon jen tak mimochodem uvede Není čas zemřít za měsíc online. Minimálně mezinárodní smlouvy jsou superkomplikované a předjednané na roky dopředu, Daniel Craig se tedy u nás nepochybně bude loučit s Bondem na velkém plátně.

Amazon naplní svůj streamovací katalog

Doplnění svého ne úplně pěkného katalogu je tak pro Amazon hlavním cílem koupě. Ve srovnání s Netflixem, Disney+ či HBO (Warner) ale i Peacockem (Universal) či Paramount+ totiž tahá ve většině zemí za kratší konec. Ano, je naprosto fenomenální v USA a hodně úspěšný a na katalog bohatý v Indii, Velké Británii či Německu, ale ve zbytku světa dost paběrkuje a podobně jako u nás nabízí necelou tisícovku většinou přejatých pořadů. Z jeho původních seriálů (Jack Ryan, The Boys) se i přes solidní kvalitu celosvětový fenomén prozatím nestal, proto už před lety Amazon investoval do práv na seriálového Pána prstenů, kterého se snad už letos konečně dočkáme.

Potvrzeno, Amazon kupuje MGM za 8,5 miliard dolarů! © TMDB

U původních filmů s logem Amazonu je situace ještě komplikovanější. Internetový obr sice rád a často nakupuje na americké nezávislé scéně, ale práva na nadějné a často i oscarové věci (Místo u moře) kupuje jen pro USA. V případě MGM se tahle problematika ještě znásobí, nejen kvůli případům jako je Bond, ale protože samotné MGM a všechny jeho koupě mají různá časová, lokální či technická omezení. Malé studio Orion, které koupilo MGM v roce 1997, má ve svém katalogu pecky, jako Amadeus, Četa, Tanec s vlky či Mlčení jehňátek, a sahá si také pro vybrané licence do zkrachovalého studia Carolco, které stálo za peckami typu Základní instinkt nebo Terminátor 2: Den zúčtování. Částečně to samé platí pro koupenou značku Polygram (Misery nechce zemřít, Pár správných chlapů) a nebo legendární VHS platformu Cannon, kde začínali a úřadovali akční hrdinové jako Van Damme (Krvavý sport), Chuck Norris (Ztracen v akci) či Sylvester Stallone (Do útoku). Nemluvě o nepsaném streamingovém Svatém grálu v podobě seriálové Hvězdné brány, kterou začalo MGM produkovat, ale v průběhu historie potřebovalo produkční a distribuční pomoc dalších. Jen bůh Jeff Bezos ví, jak to se všemi těmito kousky bude v České republice.

V dlouhodobém výhledu ovšem tato transakce dává smysl. V aktuálním nelítostném a velmi nákladném boji o diváka online mají šanci jen ti největší a pro značku MGM byl tento závod v jeho aktuální kondici nereálný. Peníze se tedy rozhodně hodí. Amazon zakoupením katalogu, produkčního studia (kde se vyrábí a prodává dál třeba Příběh služebnice) a doufejme i několika nadějných značek do budoucna zase vyřešil chybějící obsah. Oboustranně je to tedy výhodná dohoda a vyhrát by měl doufejme i divák ze všech koutů světa, pokud se nyní snadněji dostane k dalšími stovkám či tisícům titulů. A ve streamingových válkách opět dochází k novému rozložení sil.

 731 zobrazení  
Netflix nechce být jen králem streamingu. Ovládnout chce i videohry
Netflix nechce být jen králem streamingu. Ovládnout chce i videohry
26.05.2021 14:00:00 | Streaming novinky

Podle posledních zpráv to vypadá, že Netflix opravdu hodlá rozšířit své pole působnosti a vstoupí do videoherního byznysu. Co si pod tímto krokem můžeme představit?

Snyder slaví. Armáda mrtvých je větší hit než Vyproštění i Enola Holmes
Snyder slaví. Armáda mrtvých je větší hit než Vyproštění i Enola Holmes
23.05.2021 12:00:00 | Streaming novinky

Zack Snyder si může gratulovat. Jeho zombie novinka Armáda mrtvých sice sbírá hodnocení, která jsou přinejmenším rozpačitá, ale aktuálně neexistuje film, který by na Netflixu generoval větší zájem. Závidět může i Chris Hemsworth se svým Vyproštěním.

Levnější HBO Max s reklamami startuje již příští měsíc. Kolik bude stát?
Levnější HBO Max s reklamami startuje již příští měsíc. Kolik bude stát?
21.05.2021 9:00:00 | Streaming novinky

Oproti Netflixu, Amazonu či Disney+ je HBO v počtu předplatitelů stále pozadu. Vedení stanice se proto rozhodlo vydat levnější verzi podpořenou reklamami. Co o ní víme?

Není čas na prodej? Amazon nabízí za Bonda a MGM nekřesťanské peníze
Není čas na prodej? Amazon nabízí za Bonda a MGM nekřesťanské peníze
20.05.2021 6:00:00 | Streaming novinky

Po chvilce ticha je opět na stole prodej věhlasného studia MGM některému ze streamovacích hráčů. Po Netflixu a Applu nyní o koupi jedná Amazon. A jeho nabídka je opravdu obří.