FB pixel

Zdeněk Štěpánek

Zdeněk Štěpánek

Kdo jiný z domácích herců se může pyšnit tím, že ztvárnil tolik významných historických postav? Zdeněk Štěpánek byl nejspíše první opravdovou evropskou hvězdou, kterou československá kinematografie zrodila. Po anabázích v méně známých němých filmech dostal roli sv. Václava ve stejnojmenném snímku, který byl nejdražším projektem tehdejšího čs. filmu. Vzhledem k tomu, že Václav vyšel krátce před nástupem zvukového filmu, stal se prvním domácím propadákem. Štěpánek však uspěl i v mluvených rolích a zahrál si v Bílé nemoci či Nezbedném bakaláři. Vrchol kariéry jej pak potkal v padesátých letech, kdy postupně ve Vávrově husitské trilogii ztvárnil Jana Husa, Jan Žižka a Prokopa Holého. Když zemřel, zanechal po sobě podobně talentované potomky, dnešní populární herce Petra Štěpánek, Janu Štěpánkovovu a zesnulého Martina Štěpánka. Nedostalo se na: Theodor Pištěk.


Oldřich Nový

Oldřich Nový

Žižkovský rodák, který se na vrcholu své herecké kariéry stal největším miláčkem téměř každé provrepublikové ženy, to byl slavný elegán Oldřich Nový. Roku 1922 se sice objevil v němém snímku Neznámá kráska, dalších dvanáct let však postupně budoval kariéru v Brněnském Národním divadle pod vedením Františka Neumanna a filmové nabídky odmítal. S příchodem zvuku se však naplno vrhl do víru kinematografie a ve třicátých letech si zahrál převážně v romantických komediích, ve kterých představoval vždy elegantního milovníka. Největší úspěchy slavil s filmy Kristián a Eva tropí hlouposti, hrát pak nepřestal ani během německé okupace, kdy se ukázal třeba ve Valentinu Dobrotivém. Po nástupu komunismu rolí ubývalo, ale Nový si ještě stihl z režimu mírně vystřelit ve filmech Pytlákova schovanka a Světáci, přičemž ve druhém jmenovaném přímo řekl: „Pravda, rok 1948 trochu uškodil mým snahám.“ Jeho poslední rolí byl ženich pro tetičku v komediálním seriálu Taková normální rodinka. Skončil tedy tak, jak začal, coby milovník žen. Nedostalo se na: Hugo Haas, František Filipovský, František Smolík.


Vlasta Burian

Vlasta Burian

Svého času patřil mezi hvězdy pražské Sparty a v brance letenského týmu předváděl coby brankář jeden výstavní výkon za druhým. Nakonec u něj však zvítězil kabaret a začal se živit jako komik, nejprve právě v kabaretu, posléze v divadle a nakonec ve filmu. Objevil se nejprve ve čtyřech němých snímcích, posléze si jej však všiml režisér Karel Lamač a obsadil jej do komedi C. a k. polní maršálek. Rázem se zrodila komediální hvězda první velikosti. Burian exceloval i v dalších Lamačových filmech (Funebrák, Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa), další slavná díla pak natočil s Macem Fričem ( Tři vejce do skla, Anton Špelec, ostrostřelec). Jeho kariéru nezbrzdila ani německá okupace, po ní jej však komunisti zavřeli a odsoudili ke kolaboraci. Burian ve vězení značně zeslábl a i když se po propuštění na popud Jana Wericha a Jiřího Frejky vrátil k filmu i divadlu, jeho popularita byla pryč. Zvládl se ještě proslavit jako rádce Atakdále v pohádce Byl jednou jeden král, jeho další počiny z let padesátých však už nestojí za zmínku. Nedostalo se: Jaroslav Marvan.


Jan Werich

Jan Werich

V anketě Největší Čech obsadil šesté místo a mnozí jej označují jako jednoho z největších herců naší historie. Jan Werich bezpochyby byl všestranným umělcem, který uspěl na spisovatelském, divadelním i filmovém poli. V období první republiky založil spolu s Jiřím Voskovcem Osvobozené divadlo a v jeho hrách a filmech (Hej-Rup!) přinášel lidem radost. Během války musil uprchnout z Čech, díky levicovému smýšlení však po osvobození a následném únorovém převratu na rozdíl od Voskovce zůstal a pokračoval ve své tvorbě. Roku 1951 natočil ve spolupráci s Macem Fričem legendární dvojfilm Císařův pekař a pekařův císař, kde mistrně ztvárnil císaře Rudolfa II. O rok později pak v jedné z nejlepších československých pohádek Byl jednou jeden král zahrál hlavní roli Já I., který si vyznání své dcery Marušky nejprve špatně vyloží, aby posléze doplatil na svou hloupost. Později se objevil v Zemanově trikovém počinu Baron Prášil jako kapitán lodi, jež v žaludku nestvůrné velryby proplul všechna světová moře. V šedesátých letech rovněž napsal knihu pohádek Fimfárum, kterou později i namluvil v podobě několika krátkometrážních zpracování. Posmrtně se pak jeho veledílo nedávno dočkalo i tří celovečerních adaptací.


Rudolf Hrušínský

Rudolf Hrušínský

Mnohými znalci je považován za nejlepšího herce naší historie a kdyby mohl hrát v zahraničí, vídali bychom jej vedle Laurence Oliviera či Petera O‘Toolea. Rudolf Hrušínský byl po celou svou kariéru všestranným hercem, který dokázal sehrát desítky rozdílných rolí. Začal jako student Vaněk v komedii Mace Friče Cesta do hlubin študákovy duše, po válce zkusil režii a hlavní roli v Pancho se žení a později, poté, co přibral pár kil, nezapomenutelně ztvárnil Josefa Švejka ve dvou filmových zpracování Haškova díla (Dobrý voják Švejk, Poslušně hlásím) . Roku 1968 pak zazářil v jednom z nejlepších filmů československé kinematografie, v adaptaci Fuksova Spalovače mrtvol. Po příjezdu okupačních armád se sice zařekl a chvíli ve filmu nevystupoval, vrátil se však v mnoha dalších počinech a opět prokázal svůj dramatický i komediální talent (Vesničko má středisková). Čest jeho jménu dělali i jeho potomci - Rudolf Hrušínský ml., Rudolf Hrušínský nejml. a Jan Hrušínský.


Miloš Kopecký

Miloš Kopecký

Charismatický představitel nejrůznějších filmových záporáků v mládí ve filmu neuspěl a věnoval se převážně divadlu. Kvůli neúspěchu ve filmu velice psychicky trpěl a postupně se u něj rozvinula bipolárně afektivní porucha, kterou trpěl až do konce života. I přes tento zdravotní handicap obšťastnil diváky ve filmech Byl jednou jeden král či Dobrý voják Švejk a následně nezapomenutelně ztvárnil Barona Prášil ve stejnojmenném filmu. Později začal být obsazován do rolí všelijakých padouchů, vzpomeňme role Hogo Fogo či Ruperta Kratzmera ve filmech Limonádový Joe resp. Adéla ještě nevečeřela. Hlavní roli ztvárnil i v sérii o Alfonsi Karáskovi či kultovní komedii Zítra to roztočíme, drahoušku...! od režiséra Petra Schulhoffa.


Petr Čepek

Petr Čepek

Petr Čepek ve filmu debutoval v roce 1966 a zahrál si v klasických filmech Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, Údolí včel či Zabil jsem Einsteina, pánové…. Ztvárňoval psychologicky silné role, v letech osmdesátých však dokázal uspět i v populárních komediích. Díky přátelství se členy Divadlo Járy Cimrmana tak pobavil tisíce diváků v Postřižinách jako dobrovolný hasič a coby předák mysliveckého spolku ve Slavnostech sněženek, případně v roli neurotického producenta v Trháku či jednoho ze Tří veteránů. Po revoluci se Čepek vrhl do víru divadla a začal vyučovat na DAMU. Poslední roli Fausta v Lekci Faust už natáčel v bolestech a krátce po dokončení filmu zemřel, přičemž ještě získal in memoriam Českého lva.


Miroslav Donutil

Miroslav Donutil

Brněnský patriot se proslavil v roce 1978 jako Nikola Šuhaj v adaptaci Olbrachtova díla Balada pro banditu a následně se objevil i v Postřižinách a mnoha televizníc filmech. Po revoluci nabrala jeho kariéra raketový vzestup a Donutil zazářil v kultovních počinech Tankový prapor a Černí baroni. Po boku Bolka Polívka představil slavné Dědictví aneb Kurvahošigutntág a roku 1998 obdržel Českého lva za roli v černé komedii Pasti, pasti, pastičky režisérky Věry Chytilové. O rok později pak vynikajícím způsobem ztvárnil otce Šebka ve filmu Pelíšky a v novém miléniu uspěl v Románu pro muže, televizní inscenaci Můj strýček Archimédes či v seriálu Doktor Martin. Nedostalo se na: Bolek Polívka


Ivan Trojan

Ivan Trojan

I když se Trojan začal ve filmech objevovat už za normalizace, ale pořádně se prosadil až po pádu komunismu. Po roce 2000 uspěl v kultovních počinech české kinematografie a jeho výkony v Samotářich, Smradech, Musím tě svést či Václavovi mu přinesly prestižní ocenění Český lev. Kromě toho se objevil i v Příbězích obyčejného šílenství, Karamazových a samozřejmě hitu posledních let, dvojici pohádek Anděl páně. Vedle filmu uspěl i na seriálovém poli, o jeho výkony se mohly opřít počiny Četnické humoresky, Čtvrtá hvězda a Svět pod hlavou. Trojan je dodnes brán jako elitní domácí herec a je rozhodně škoda, že si jeho talentu nevšimli zahraniční filmaři. Nedostalo se na: Jiří Macháček


Karel Roden

Karel Roden

Nu a koho vybrat ze současnosti? Byť se podle mnohých náš současný film nachází v krizi, stále nabízí kvalitní a talentované umělce. Nad všemi stále ční Karel Roden, který sice zahájil kariéru už v osmdesátých letech a velkých úspěchů dosáhl i v dalších desetiletích, musíme jej zmínit jako nejlepšího herce současné dekády. Uspěl jako přeživší z Lidice mistrně ztvárnil Němého v adaptaci komiksu Alois Nebel a povedlo se mu ztvárnit oba dva Masaryky, tedy Tomáš Garriquea i jeho syna Jana, přičemž za druhou jmenovanou roli získal Českého lva. Jako jediný český herec v poslední době pronikl i do Hollywoodu a můžete ho vidět ve filmech jako Blade II, Hellboy a především 15 minut.


Nové naděje

Náš film stále produkuje kvalitní herce, kteří se snaží navázat na odkaz svých předchůdců. Rozhodně musíme zmínit univerzálního Ondřej Malého, který za roli v Poutech obdržel Českého lva a dnes je již pravidelným účastníkem nejrůznějších filmů. Zmínku si zaslouží i trio z Dejvického divadla Martin Myšička, David Novotný a Václav Neužil, bez kterých si v poslední době nejde žádný domácí seriál ani film představit. Nadějně se rovněž rozvíjí kariéra Stanislava Majera, který naposledy naprosto mistrným ztvárněním Rudolfa Slánského v Tomanovi snad už napořád umlčel své kritiky.

10 nejlepších českých herců historie (100 LET REPUBLIKY)  |  České novinky  |  před 2 měsíci  |  641 přečtení  |  28 líbí se  |  1 komentář

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.

Komentáře k článku 10 nejlepších českých herců historie (100 LET REPUBLIKY)

Další články jako 10 nejlepších českých herců historie (100 LET REPUBLIKY)

České novinky  |  včera 12:00  |  6

10 pozoruhodných českých filmů roku 2018

O Ceny českých filmových kritiků za letošní rok se bude ucházet rovných šedesát hraných, dokumentárních nebo animovaných filmů, které splnily požadavky na zařazení do výběru. Deset z nich, které byste z různých důvodů neměli minout, vybíráme níže. číst více

České novinky  |  před 13 dny

Česká televize láká na seriály od Hřebejka, Krobota či Prušinovského

Česká veřejnoprávní televize včera oznámila svou programovou nabídku na první polovinu příštího roku. Těšit se můžeme na pokračovaní několika úspěšných seriálů, stejně tak i na několik nových původních projektů. číst více

České novinky  |  před 13 dny  |  15

10 nejlepších českých čertovských pohádek

V kinech úřaduje nová česká pohádka Čertí brko, dnes večer se slaví Mikuláš a za rohem už jsou vánoční svátky, které se bez pohádek v televizi neobejdou. Připomeňte si s námi ty nejlepší čertí pohádky a nalaďte se na tu správnou pekelnickou náladu. Viděli jste všechny? číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  6

10 českých sportovních filmů pro ty, kterým se líbil Zlatý podraz

V kinech se právě promítá film Zlatý podraz, který popisuje příběh poválečného basketbalového mužstva českých mladíků. Jaké další české filmy, které zabrousily do oblasti sportu, stojí za vidění? Vybrali jsme deset nejlepších. číst více

České novinky  |  před 2 měsíci  |  93

100 nejlepších českých filmů historie (100 LET REPUBLIKY)

Finále našeho českého týdne je tu a my jsme pro vás vybrali ke stému výročí založení Československé republiky hned 100 nejlepších filmů, které během naší historie vznikly. A trochu klameme obrázkem, Pelíšky to nevyhrály. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist