FB pixel

Tiché místo

Takhle hrobové ticho v kinech dlouho nebylo. Herecký sympaťák John Krasinski (zkusili jste jeho skvělého Jacka Ryana?) vstoupil do hollywoodské režijní ligy s pořádnou razancí. V Tichém místě vypráví příběh osamělé rodiny, která se ve světě, kde každý zvuk znamená útok smrtících monster, snaží vychovat své malé děti a dokonce i porodit jedno dosud nenarozené. Krasinski takřka němý film dokáže vytěžit s velkým důrazem na napětí natolik schopně, že si až do finálních titulků neuvědomíte, že svěží nápad není zase tak moc chytře převeden do textové podoby. Tu zároveň bohatě vyvažují excelentní úvod i závěr a samozřejmě Krasinski a jeho manželka, Emily Blunt, v hlavních rolích. Podobně cool rodiče by chtěl mít během apokalypsy každý.

Tvář vody

A pak že z papírově béčkového námětu nejde vydolovat sebevědomý oscarový flák! Naposledy to prokázal režisér Guillermo del Toro, jehož unikátní režijní vize získala Tváři vody zlatou sošku za nejlepší film, režii, hudbu i výpravu. Nepřiznaný spin-off Hellboye, v němž je obojživelné monstrum drženo v tajné laboratoři, aby ho osvobodila tamní němá uklízečka a společně polechtali své srdeční šelesti, nabízí okouzlující fantasy romanci, která se snaží najít spojnici mezi zdánlivě neslučitelnými osobnostmi a zároveň zkoumat otázku lidské samoty a potřeby bližních. Kromě deltorovsky hutného vizuálu film strhne omamnou hudbou Alexandra Desplata a silnými výkony Sally Hawkins, Michaela Shannona a za prostetickými maskami dokonale schovaného odborníka na divná monstra Douga Jonese.

Zrodila se hvězda

Nominace na Zlatý glóbus, velké šance na nominace v honu na Oscary a teď i naše (stežejní!) ocenění pro jeden z nejlepších filmů roku. Režijní debut Bradleyho Coopear nás omámil již v září na filmovém festivalu v Torontu, po kterém jsme týdny do české premiéry bezuzdně „hajpovali“, a jsme velmi rádi, že se další adaptace popelkovského příběhu z hudebního průmyslu líbí takřka všem, kteří si ji vpálili do zornic a ušních bubínků. Cooperovi se navzdory prvnímu usazení na režijní sesli podařilo doručit sebevědomou a řemeslně perfektní hudební romantiku, která má ve svém srdíčku komplexní postavy, které vás baví sledovat i mimo koncertní pódia. Mohou za to samozřejmě i ústřední výkony Coopera a Lady Gaga, kteří svůj milostný pár, jenž prožívá vzestupy a pády v rámci svých kariér, dokázali prodchnout širokým spektrem emocí, při jejichž sledování nezůstávají kapesníky suché.

Ready Player One: Hra začíná

Nerdovská bible z pera Ernesta Clinea konečně získala svůj filmový odraz a my se nebojíme přiznat, že se někteří z nás vydali do virtuálního světa Oasis hned osmkrát, aby spolu s Wadem Wattsem a Velkou pětkou zabránili zlotřilé korporaci IOI v převzetí unikátního světa, do něhož se lidé ve zničené realitě vydávají prožívat své nepříliš úchvatné životy. Steven Spielberg si po nepříliš kladně přijaté pohádce Obr Dobr napravil reputaci a vystřihl úchvatnou blockbusterovou šlehu, která perfektně kombinuje svět virtuální reality s utopickou budoucností, do níž byste se nechtěli dostat ani náhodou. Ready Player One je film, který dokáže již v úvodní desetiminutovce nesmírně strhnout, naplnit žíly dobrodružnou atmosférou a probudit i v nejcyničtějších divácích desetileté kluky, kteří milovali Atari, sledovali tuny filmů a trávili dětství před obrazovkou ve víře, že jim získané popkulturní znalosti a herní dovednosti k něčemu budou. Ať už to bylo nalezení pevných přátelství, lásky, či pocit svobody. Díky, Stevene!

Dej mi své jméno

Filmové modly všech gayů bylo letos všude plno. Timothée Chalamet musí nyní každý den odhazovat fanynky vidlemi. Armie Hammer už není za matného hereckého nekňubu. A Luca Guadagnino si mohl za odměnu natočit – rovněž povedený – remake hororové kultovky Suspiria. Dej mi své jméno bylo drama, které provázela až maniakálně nadšená kampaň. O to příjemnější bylo zjištění, že srdceryvný příběh z prosluněné Itálie, v níž během letních měsíců rozkvete jedna zakázaná homosexuální láska mezi mladíkem Eliem a o pár let starším asistentem jeho otce Oliverem, naprosto plní své sliby. Dej mi své jméno pracuje s nádherně prokreslenými postavami, jimž věříte každou emoci a jejichž příběh a vzájemný cit je natolik hmatatelný, že vás vývoj filmu ve svém závěru chtě nechtě dostane na kolena. Život holt bývá občas krutý. Kapesníky proto berte jako povinnou výbavu před sledováním.

Tři billboardy kousek za Ebbingem

Mildred Haynesová (Frances McDormand) pohřbila zavražděnou dceru a po několika měsících čekání na spravedlnost ji došla s místní policií trpělivost. Na kraji města proto polepila tři billboardy nevybíravými vzkazy, které se pranic nelíbí místnímu policejnímu bossovi a už vůbec ne policistovi s tváří Sama Rockwella, jenž má silné sklony k násilí. Tři billboardy kousek za Ebbingem jsou dalším ze silných zářezů talentovaného scenáristy a režiséra Martin McDonagha (V Bruggách, Sedm psychopatů), který se nebojí dát svým postavám hranu (v Billboardech není slabé, chcípácké postavy!) a nechává je v bezútěšném venkovském prostředí říkat věci přesně tak, jak jim „huba narostla“. A protože všichni herci, kteří jsou mimochodem výteční, říkají samé vybroušené dialogy, je tento konflikt osamělé a životem zklamané matky s lokálními tupci i po roce od oscarového klání velmi silnou filmovou událostí.

Spider-Man: Paralelní světy

Čekali jste zde Avengers: Infinity War, nebo snad Wanova epicky přetrikovaného a z řetězu utrženého Aquamana? Tůdle! Letošním komiksovým filmům jednoznačně vládne černý kůň, který do kin dorazil jen před pár týdny a má za sebou tvůrčí tým Phil Lord a Chris Miller. Ti znovu vzali jeden děsivě špatný a omšelý nápad (namixovat skrze magický portál hned půl tuctu Spider-Manů do jednoho filmu) a proměnili ho v unikátní žánrové zlato, které konstantně šlape na pedál humoru, akce i neokoukané (a čerstvě patentované!) animace. Komiksoví nadšenci z příběhu dospívání Milese Moralese v pavoučího hrdinu konečně dostávají něco spidermanovsky nového, zároveň je však pro ně připravena tuna zábavných odkazů a pomrknutí, které ocení jen opravdoví znalci. Nejzásadnější však je, že se Paralelní světy podařilo vyvážit i pro naprosté neználky, kteří dostávají brutální nálož dobře napsaného komiksového příběhu, jenž opětovně dokazuje, že i stokrát viděný námět lze podat v neskutečně svěží formě. Schválně, jestli vyjdou i Oscaři.

Akta Pentagon: Skrytá válka

Je dobré si připomínat, že ryba může často smrdět od hlavy ještě víc, než jsme se kdy vůbec domnívali. Své o tom ví první americká vydavatelka Kate Graham (jako vždy skvělá Meryl Streep) a šéfredaktor The Washington Post Ben Bradlee (nezklamávající symbol běžného Američana Tom Hanks), jejichž tým novinářů odhalil utajování skutečností o katastrofální válce ve Vietnamu samotnou Nixonovou vládou. A protože nesmazatelný kus žurnalistické historie režíroval legendární Steven Spielberg, vznikl poutavý a nesmírně nápaditý thriller, v němž jste napjatí i z momentů, kdy se banda lidí probírá kupou papírů, zatímco manželky nosí sendviče a dcerka jednoho z nich prodává citronovou limonádu. Vskutku impozantní tvůrčí práce, jež nabízí jasné morální stanovisko, snové (a nesmírně vtipné) finále a samozřejmě funguje naprosto dokonale v kombinaci s Pakulovou klasikou Všichni prezidentovi muži, jež nabízí pokračování v Akta Pentagon zobrazených událostí a ještě hlouběji sleduje komplikovanost novinářské práce, která je někdy i pekelně zdlouhavá, nudná a ještě vám za ni hrozí smrtí a nezaplacenými složenkami. Dream job.

Bohemian Rhapsody

Ne, Bohemian Rhapsody vážně není moc dobrý životopis, když až příliš fabuluje a ohlazuje jakékoli hrany reality ve prospěch okrasného zbožštění Freddie Mercury i jeho kapelníků. Jenže nepropadněte oslavné biografii, která sází jednu emocionální scénu za druhou, nabízí nestárnoucí muziku, na které jste odrostli, a kromě toho má ve svém srdci jeden z nejzajímavějších hereckých výkonů roku, na němž je vidět strašně moc práce. Bohemian Rhapsody nenabízí mnoho inovací ve smyslu příběhovém či scenáristickém. Režijně se ale jedná o bezproblémovou a tempově impozantní práci, která divákům dala přesně to, co ve většině případů chtěli vidět. Že se jednalo do velké míry o kalkul? Bezpochyby. Za emocionální, eskapistický prožitek a probrečené kapesníky v kinech to ale bezpochyby stálo nejen tvůrcům.

Mission: Impossible – Fallout

Jako bych vás slyšel. „Ale Národ grázlů byl lepší díl!“ Máte samozřejmě pravdu. Předchozí mise Ethana Hunta byla doslova zjevením, které sérii pozvedlo do nadpozemských výšin, jichž nelze opětovně snadno dosáhnout. Christopher McQuarrie proto sáhl po osvědčené taktice v podobě ještě větší megalomanie, která je přímým sequelem (návrat Solomona Lanea) a zároveň pomyslně uzavírá jak Ethanovy životní trampoty od Mission: Impossible III, tak celou sérii (pokud nedojde na pokračování). Jedná se přitom o nádhernou potenciální rozlučku, v níž se vztahy mezi postavami uzavírají, každý motiv dostane okrasnou mašličku a napětí v akčních scénách stoupá do úrovně, kdy vám chytré hodinky na zápěstí hlásí nabídku na volání záchranky. HALO seskok, následná party, dvojité a dokonce trojité podrývání očekávání a nakonec i Tom Cruise na/v reálném vrtulníku mezi skalisky v nejlepší formě života. Panejo, kéž by podobné akční bijáky vídala kina každý rok. A Henry Cavill by si měl skvostný „mustáž“ nechat permanentně. Bez něj je jeho charisma poloviční.

10 nejlepších filmů, které jste letos mohli vidět v kině  |  Tipy na film  |  před 4 měsíci  |  5128 přečtení  |  31 líbí se  |  1 komentář

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.

Komentáře k článku 10 nejlepších filmů, které jste letos mohli vidět v kině

Další články jako 10 nejlepších filmů, které jste letos mohli vidět v kině

Tipy na film  |  před 5 hodinami

Králové pokladen: Která komiksová adaptace z vás vysosala nejvíc peněz?

Do kin právě vstupuje snímek Avengers: Endgame, od kterého se nečeká nic jiného, než velkolepé vyvrcholení komiksového vesmíru a také obrovské finanční úspěchy. Podívejme se proto na dosavadní desítku nejvýdělečnějších komiksových snímků historie. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  36

10 akčních scén z marvelovek, které nedostanete z hlavy

Není pochyb o tom, že komiksové velkofilmy jsou akčními spektákly moderní doby. A stejně jako měl své ikonické momenty Arnie, Sly či Van Damme, mají své akční vrcholy i hrdinové od Marvelu. Vybrali jsme deset esenciálních scén, které si dokážeme pouštět do padnutí. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  4

10 osvědčených akčních filmů pro holky

Akční filmy už dávno nejsou záležitostí jen pro muže. Vězte, že i „něžné pohlaví“ nepohrdne večerem stráveným s Terminátorem nebo Smrtonosnou pastí. Kromě lety ověřených klasik jsou tu ale i novější a mnohdy méně profláklé akčňáky, které na holky vyloženě míří. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  22

8 seriálů, které můžete zkusit, pokud už vám Hra o trůny leze krkem

Ať už jste na Hru o trůny dřív koukali, ale přestala vás bavit, nebo jste nikdy neviděli ani jednu epizodu, aktuální mánie kolem finální řady tohohle televizního kolosu pro vás určitě musí být otravná. Tak to pusťte z hlavy a radši zkoukněte něco z našeho výběru. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  7

10 velikonočních tipů na filmy a seriály až zmizí všichni koledníci

Jako každé svátky, i Velikonoce jsou pro spoustu z nás obdobím spíše shonu než odpočinku. Pokud ale potřebujete zabavit sebe poté, co jste uspokojili všechny koledníky, anebo jen potřebujete posadit děti k televizi, máme pro vás 10 filmových a seriálových tipů, které by vám měly pomoci. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist