FB pixel

Upgrade

Tváří se to jako Venom, ale není to Venom. Hraje tam Tom Hardy, ale není to Tom Hardy. Co je to? No přece Upgrade a Logan Marshall-Green! Tom Hardy z výprodeje, kterého můžete znát například z Promethea, si ve filmu zahrál pana Greye, který při autonehodě a následném přepadení přijde o ženu a skončí od hlavy dolů ochrnutý na invalidním vozíku. Ještě, že žije ve futuristické budoucnosti, a můžou mu do nervového systému aplikovat super moderní zařízení STEM! Díky němu se Grey opět může hýbat, a protože policie je neschopná, rozhodne se na vlastní pěst vypátrat grázly, kteří můžou za smrt jeho milované ženy a jeho zmrzačení. A protože má STEM, není na to zdaleka sám… Upgrade je poměrně komorní sci-fi, které má jasně danou strukturu revenge thrilleru. Baví nás hlavně po audiovizuální stránce, která skvěle odkazuje na 80‘s filmy a nebojí se aplikovat ani videoherní estetiku. A je lepší než Venom, ehm.

Tísňové volání

Letošního dánského kandidáta na cizojazyčného Oscara na 100% porazí Cuarónova Roma. Ale to neznamená, že byste si tento komorní thriller ze dvou místností neměli pustit. Tísňové volání pokračuje v tradici filmů jako je Telefonní budka, Pohřben zaživa nebo Noční jízda, takže hlavní protagonista je usazen u telefonu a hodinu a půl něco řeší. Nuda? Ale kdeže! Bývalý policista Asger Holm pracuje na lince 112, a zatímco bojuje s vlastními démony, pomáhá lidem na tísňové lince řešit jejich problémy. Na konci večerní šichty se mu dovolá vystrašená žena Iben, kterou unesli, a Asgar se rozhodne udělat vše proto, aby jí zachránil. Tísňové volání je minimalistická, ale o to víc napínavá „jízda“, která vás dostane promyšleným scénářem a výkonem hlavního herce Jakoba Cedergrena. Navíc se jedná o skvělé zamyšlení nad tím, jak jako společnost nahlížíme na oběti a viníky. Možná proto má v americké distribuci film trochu návodný název The Guilty (Vinen) a po ceně diváků za nejlepší světový hraný film z letošního Sundance ho brzy uvidíme i amerikanizovaný s Jakem Gyllenhaalem v hlavní roli.

Studená válka

Studenou válku na Oscarech asi taky porazí Roma, ale bude to těsné. Pawel Pawlikowski a jeho černobílé melodrama z minulého století totiž ovládlo Evropské filmové ceny, a ve velkém boduje u zahraničních filmových kritiků (má například cenu od sdružení filmových kritiků z New Yorku). Film o hudbě, lásce, lítosti a stalinském Polsku je vizuálně strhující retro procházkou dob ne-tak-dávno minulých, které vás dostane svou vřelou hořkostí. Ale i kunderovskou atmosférou, jazzem, folklorem, a uhrančivou Joannou Kulig.

Dámský klub

Některé roky aby člověk dobrou komedii pohledal. Rok 2018 mezi ně nepatří a Dámský klub je toho důkazem. Čtveřici žen spojuje nejen dlouholeté přátelství, ale také láska ke knihám. Ve svém soukromém knižním klubu, který je mimo jiné záminkou k pití vína a řešení rodinných problémů, jednoho dne začnou číst Padesát odstínů šedi. A to se panečku začnou dít věci! Jane Fonda, Diane Keaton, Mary Steenburgen a Candice Bergen díky lechtivé epice E. L. James získají novou energii do (milostného) života. A díky skvělému situačnímu humoru a skvělých hereckých výkonech zmíněných hollywoodských legend ji získáte i vy.

Máš ji!

Parta kamarádů se od dětství každoročně schází, aby si zahrála na honěnou. Každý květen se seberou, riskují své povolání i vztahy a nahání se jako malé děti, aby si předávali „babu“. A po letech jsou v tom vážně profíci. Letošní hra připadá na měsíc, kdy se jeden z party žení (Jeremy Renner), na čemž by nebylo nic divného, kdyby nešlo o nejlepšího hráče, kterého se ostatním nikdy nepodařilo chytit. Máš ji! je jedním z dalších povedených komediálních zářezů roku 2018, který těží především ze sehrané ústřední pětice (a Isly Fisher), které vévodí „sherlockovský“ Jeremy Renner, a hlavně totálně ulítlý námět. Který je mimochodem na motivy skutečných událostí!

Souboj pohlaví

Dvojice režisérů, která má na svědomí dramedie Malá Miss Sunshine a Ruby Sparks se letos vrátila se sportovním dramatem z tenisového prostředí. Souboj pohlaví čerpá ze skutečných událostí, kdy si to před téměř půl stoletím na kurtu „rozdali“ tenisová hvězda Billie Jean King (Emma Stone) a vyčpělý šovinista Bobby Riggs (Steve Carell). Nás osobně film zaujal už v září 2017, kdy byl uveden na festivalu v Torontu, kde se jednalo o zřejmě „nejdiváčtější“ film festivalu. Ale mile rádi jsme si ho zopakovali i letos v dubnu, když se ho čeští distributoři konečně odhodlali dovalit i do tuzemských kin. Má totiž skvělé herecké výkony, trefné dialogy, a navíc se zabývá tématy (feminismus, LGBT), které jiskří dnešní společností stejně jako v 70. letech. Což je vlastně docela smutné.

Léto

Pokud už vás rozčiluje všudypřítomný mráz a nejradši byste vrátili léto (kdy jste zase nadávali na horko), není lepší způsob, jak si ho připomenout skrze Léto. Kdo zevrubněji nesleduje současnou ruskou kinematografii asi bude mírně překvapen, jak to filmařům na východ od nás jde od ruky. Léto vás přenese do Leningradu 80. let minulého století. Místní omladina tu na tajňačku poslouchá Lou Reeda a Iggyho Popa, zakládá vlastní rockové kapely, a snaží si užívat svobody v nesvobodné zemi. Právě stísněná, ale přesto uvolněná atmosféra doby je tou nejsilnější zbraní Léta. A doplňuje ji samozřejmě skvělá hudba a originální „videoklipové“ audiovizuální pojetí filmu.

Jsem božská

Nejnovější komedie s Amy Schumer u diváků moc neuspěla. Do kin šla v Americe týden před Avengers: Infinity War, k nám se dostala až od dva měsíce později, a navíc se opět ukázalo, že lidé zkrátka moc nemusí Amy Schumer a vůči filmům s ní mají předsudky. Pokud jste i vy měli důvod na Jsem božská nejít do kina… udělali jste sakra velkou chybu! Jedná se totiž o jednu z nejlepších komedií za poslední roky. Jsem božská je vtipný, chytrý a navíc nesmírně důležitý film pro všechny, koho trápí nízké sebevědomí, jsou mistři divných momentek, a nejradši by byli někým jiným. Což – co si budeme povídat – je případ snad každého v dnešní šílené společnosti. Výborná je ve filmu i Michelle Williams, která tu má navíc vážně skvělou paruku, což je po Venomovi poměrně příjemná změna. Slibujeme, že hláškovat z tohoto filmu budete i po půl roce. Minimálně my to totiž doma děláme.

Noční hra

Už jsme zmiňovali, že rok 2018 byl rokem skvělých komedií? Patří mezi ně i Noční hra. Max a Annie milují hry a kvízy, a pravidelně pořádají společenské herní večery s kamarády. Hry miluje i Maxův zámožný bratr Brooks, který se pro ostatní rozhodně připravit poněkud neobvyklou hru kombinující únikovky, lupiče, FBI, gangy a… vraždu?! OK, tak tady přestává veškerá sranda. Nebo že by…? Ano, uhodli jste správně. Tady sranda naopak začíná! Noční hra je neprávem opomíjená šílenost, která je tak trochu kriminálka, tak trochu akčňák, tak trochu komedie a navíc má tolik zvratů, že by se za ní nestydělo kdovíjaké mysteriózní drama. A taky je tu roztomilý pejsek – fenka Olivia, která si letos kromě Noční hry zahrála i ve Vdovách, kvůli čemuž vznikla mimo jiné petice, aby tahle hodná holka dostala Oscara.

Tully

Spojení Jasona Reitmana a scenáristky Diablo Cody znamená kvalitu. Přidejte Charlize Theron a po Znovu a jinak dostanete jeden z nejlepších filmů roku, který se ovšem úspěšně vyhnul všem českým kinům i festivalům. Což je vážně škola. Tully je srdceryvným příběhem mámy tří dětí, která je na mateřské (ale rozhodně ne dovolené!), k večeři nezvládá udělat nic jiného než pizzu z mrazáku, manžel na ní prdí, a ona se ze všech povinností a nedostatku spánku div nezblázní. Tedy alespoň než do jejího života přijde Tully. Zázračná chůva, díky níž to v rodině opět začne šlapat jako hodinky. Tully je hořkosladkou ódou na mateřské galeje a poctou všem ženám, které se rozhodnou založit rodinu a záhadným způsobem u toho nevypustí duši.

Měsíc Jupitera

Měsíc Jupitera je přesně ten typ filmu, u kterého si uvědomíte, jak moc je současná česká kinematografie pozadu. Ale ne pozadu oproti západu. Oproti východu! Zatímco my se topíme ve chcípáckých dramatech, Maďaři svolali své nejlepší mozky a trikaře a stvořili Měsíc Jupitera. Bizarní uprchlické drama, které je tak trochu sci-fi, tak trochu fantasy, a tak trochu hodně velká pecka. Měsíc Jupitera je audiovizuální skvost a spektákl, který bychom čekali v Hollywoodu, a ne v ulicích Budapešti.

Jezdec

Jezdec režisérky Chloé Zhao je zahraničními kritiky označován za jeden z nejlepších filmů roku. A cenu za nejlepší film má i z letošního udílení cen pro nezávislé filmy Gotham Awards. Je tak nesmírná škoda, že u nás ho vidělo doslova pět a půl diváků. Uveden byl totiž jen na Febiofestu. Hrdina filmu Brady přemítá o životě po nehodě, která mu znemožňuje dělat to, co v životě miluje nejvíc – jezdit na divokém koni rodeo. Jezdec je fascinující sondou do života jedné obyčejné americké rodiny a myslí mladíka, který hledá osobní štěstí a své místo ve společnosti. A také je to jeden z vizuálně nejkrásnějších filmů tohoto roku, který sází především na syrovost moderního divokého západu.

Kazišuci

S dobrými komediemi se letos roztrhl pytel. V Kazišucích čeká trojici středoškolaček maturitní ples. Což je – jak je v amerických komediích zvykem – skvělá příležitost poprvé si zasouložit. To se ale nelíbí rodičům (Leslie Mann, John Cena, Ike Barinholtz), kteří se rozhodnou svým dcerám překazit plány. A to za každou cenu. Jak napovídá název, Kazišuci jsou opravdu nekorektní jízdou, která nejlépe funguje v mírně podnapilém kolektivu. Feministické Prci, prci, prcičky!

13 nenápadných filmů roku 2018  |  Tipy na film  |   |  33 líbí se  |  1 komentář

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Další články jako 13 nenápadných filmů roku 2018

Tipy na film  |  před 4 dny  |  35

11 největších novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Druhý květnový víkend přináší pořádnou kupu nových filmů a seriálů ke sledování. Největší novinkou je bezpochyby komiksovka Jupiter's Legacy z dílny Marka Millara. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  18

10 nejlepších seriálových novinek na HBO, které mají (zatím) jen jednu řadu

Znáte ten pocit, kdy chcete začít koukat na seriál, ale při spuštění nabídky zjistíte, že už má několik řad o desítkách epizod? Proto vám dnes doporučíme horké novinky HBO z poslední doby, kde pokračování buď ještě nevzniklo, anebo ani nevznikne a seriál má pouze jednu řadu. číst více

Tipy na film  |  před 7 dny  |  1

9 nejlepších filmů Jiřiny Bohdalové

Jiřina Bohdalová oslavila krásné 90. narozeniny, a to je ideální příležitost nakoukat, nebo si alespoň zopakovat některé z jejích nejlepších filmů. Musíme totiž uznale přiznat, že tato Paní Herečka má na kontě rozhodně víc než 9 povedených kousků. číst více

Tipy na film  |  před 9 dny  |  39

Novinky na Netflixu: Dorazil Joker, vrací se Pařby ve Vegas a další hity

S nástupem nového měsíce Netflix přidává (staro)nové tituly do své nabídky. Květnová nabídka je však v porovnání s předchozími měsíci zklamáním, především kvůli absenci lokalizovaného obsahu. číst více

Tipy na film  |  před 11 dny  |  27

12 skvělých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Konec dubna se na streamovacích službách nese ve znamení velkých novinek. Zatímco Netflix útočí očekávaným animákem a hororem, konkurence tasí celou ságu o Rockym, 4. řadu Příběhu služebnice či novou verzi Pobřeží moskytů. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist