FB pixel

Dealer

Roku 1996 debutoval slavný režisér Nicolas Winding Refn snímkem Dealer, ve kterém si hlavní role rozdělili Kim Bodnia a Zlatko Buric,, které ve vedlejší úloze doplnil i čerstvý třicátník Mads Mikkelsen, pro něhož se jednalo o druhou filmovou zkušenost. Coby prosťáček Tonny sice Mikkelsen jen sekunduje zmíněným hercům, v druhém díle z roku 2004 už však přebírá otěže a ukazuje kodaňské podsvětí v celé své kráse.

Blikající světla

Blikající světla jsou prvním celovečerním filmem, ve kterém Mikkelsen spojil síly s režisérem Andersem Thomasem Jensenem, a v bláznivém příběhu o neúspěšné partě zlodějů, jež po akci prchá do Španělska, vystřihl postavu Arneho. Vyprávění o rodinných poměrech a vylíčení gangsterských zápletek v komediální formě pomohlo filmu prorazit na nejúspěšnějších festivalech v Evropě a Mikkelsen byl zase o krok blíže své velké kariéře.

Řezníci

Jedna z nejkultovnějších dánských komedií představuje Mikkelsena v roli řezníka Svenda, jenž se po odchodu z velké korporace rozhodne podnikat na vlastní pěst pouze s kamarádem Bjarnem. Jejich nový obchůdek brzy začne nečekaně prosperovat, ve městě však záhadně mizí lidé. Mikkelsen považuje Řezníky za film, který mu pomohl prosadit se v zahraniční produkci a rovněž i za nejlepší spolupráci s režisérem Jensenem.

Adamova jablka

V další spolupráci s oblíbencem Jensenem ztvárnil Mikkelsen trochu fanatického faráře Ivana, jenž v konfrontaci s napravujícím se neonacistou nakonec ukáže jako psychicky nemocný fanatik, jehož jediným cílem je obrácení všech na víru. I když Mikkelsen podal svůj standardní výkon, ceny za snímek získával pouze režisér Jensen a Mads se nedočkal ani jedné nominace.

Casino Royale

Když v roce 2006 vtrhl do kin nový Bond, jenž byl rebootem slavné značky a ukázal začátky slavného agenta, postavil se mu do cesty Le Chiffre, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil právě Mads Mikkelsen. Jako světově proslulý padouch s talentem na vyhrávání vysokých částek v pokeru vzbuzoval dánský fantom respekt a v galerii Bondových padouchů mu patří jedno z předních míst.

Barbar

Neprávem opomíjený snímek Nicolase Windinga Refna, jehož originální název zní Valhalla Rising, je unikátní díky tomu, že v něm Mads Mikkelsen nemluví, přesto však veškerou pozornost strhává na svou stranu a coby určitý pozemský avatar válečného boha Odina po celou dobu předvádí heroický výkon. Ať už tedy bojuje v zápasech skotských klanů, masakruje své nepřátele či cestuje do Vinlandu, celý film stojí na jeho obdivuhodném herectví.

Královská aféra

Pod režijním dohledem zkušeného Nikolaje Arcela si Mikkelsen v roce 2012 zahrál v dramatickém historickém velkofilmu o zakázané lásce. Ztvárnil hlavní roli Johana Struensena, jenž se zamiloval do dánské královny, jejíhož muže, šíleného Kristiána VII., léčil. Vedle herecké partnerky Alicie Vikander předvedl brilantní výkon, za který však nakonec nebyl oceněn žádnou prestižní cenou.

Hon

Ve své první spolupráci s úspěšným dánským režisérem Thomasem Vinterbergem si Mikkelsen v dramatickém příběhu střihl roli rozvedeného čtyřicátníka Lucase, který je po rozšíření jedné lži dostává pod drobnohled všech a je na něj rozpoután hon. Za svůj výkon byl Mads oceněn v Cannes a získal i nominaci na European Film Awards, kterou však roku 2012 nakonec neproměnil.

Doctor Strange

Mikkelsen se měl původně v marvelovském vesmíru objevit už v roce 2013, kdy mu byla napsána na tělo role temného elfa Malekitha, kvůli natáčení seriláu Hannibal ale nakonec od projektu odstoupil a nahradil jej Christopher Eccleston. O tři roky později už roli hlavního padoucha dostal a ve snímku Doctor Strange ztvárnil čaroděje Kaecilia, jenž touží po spojení s Temnou dimenzí. Jeho výkon byl opět perfektní a Mads se zapsal mezi oblíbené marvelovské padouchy.

Rogue One: A Star Wars Story

Naposledy Mads zazářil v roli geniálního vědce Galena Ersa, který sice přispěl k výstavbě zničující Hvězdy smrti, svou pílí však rovněž vědomě přispěl k jejímu pozdějšímu zničení. Mikkelsen se sice předvedl jen v menší roli, i tak se ale do historie Star Wars zapsal nesmazatelným písmem a jeho výkon ocenili fanoušci i kritici.

10 nejlepších filmů Madse Mikkelsena  |  Tipy na film  |   |  522 přečtení  |  64 líbí se

Hlasovani
Čtvrtá řada Stranger Things dorazí až v roce 2021. Mezitím si můžeš pustit starší díly a pořád ti zbyde...

...dost času hlasovat pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!

Děkujeme za váš hlas a přízeň!

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Komentáře k článku 10 nejlepších filmů Madse Mikkelsena

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejlepších filmů Madse Mikkelsena

Tipy na film  |  před 3 hodinami

12 nejzajímavějších filmů, které se objeví v listopadu na Netflixu

Listopad je konečně tady a s ním se blíží i nová várka filmových novinek. Některé dodá Netflix jako své exkluzivity, jiné zakoupí od hollywoodských studií a lokálních distributorů. Pojďme se podívat na nejzajímavější kousky, o nichž víme, že se do konce měsíce objeví. číst více

Tipy na film  |  včera 15:00  |  53

9 filmů zesnulého Seana Conneryho, které by měl vidět opravdu každý

Ve věku 90 let zemřel hrdý skotský patriot Sean Connery. Charismatický sympaťák skončil s herectvím již před 17 lety. Za svou kariéru ale stvořil řadu postav, které si budeme pamatovat navždy. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  38

Jedna z nejlepších komedií roku je konečně online!

Milujete komediální klasiku Na Hromnice o den více? Pak byste rozhodně neměli vynechat žánrově spřízněnou novinku Palm Springs, která konečně dorazila online! číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  2

10 filmů a seriálů (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Další z lockdownových víkendů před námi. Mohlo by se zdát, že nám začnou docházet tipy na víkendovou zábavu. Opak je však pravdou! Netflix, HBO i další služby si přichystaly velmi pestrou nabídku novinek. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  4

5 věcí, které chceme od netflixovské adaptace Assassin's Creed

Netflix a Ubisoft oznámili, že společně pracují na seriálové adaptaci extrémně populární série Assassin's Creed. U hrané verze však spolupráce neskončí. V plánu jsou i animované a anime seriály, které mají vytvořit obří vesmír spojený s videohrami. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist