FB pixel

Dealer

Roku 1996 debutoval slavný režisér Nicolas Winding Refn snímkem Dealer, ve kterém si hlavní role rozdělili Kim Bodnia a Zlatko Buric,, které ve vedlejší úloze doplnil i čerstvý třicátník Mads Mikkelsen, pro něhož se jednalo o druhou filmovou zkušenost. Coby prosťáček Tonny sice Mikkelsen jen sekunduje zmíněným hercům, v druhém díle z roku 2004 už však přebírá otěže a ukazuje kodaňské podsvětí v celé své kráse.

Blikající světla

Blikající světla jsou prvním celovečerním filmem, ve kterém Mikkelsen spojil síly s režisérem Andersem Thomasem Jensenem, a v bláznivém příběhu o neúspěšné partě zlodějů, jež po akci prchá do Španělska, vystřihl postavu Arneho. Vyprávění o rodinných poměrech a vylíčení gangsterských zápletek v komediální formě pomohlo filmu prorazit na nejúspěšnějších festivalech v Evropě a Mikkelsen byl zase o krok blíže své velké kariéře.

Řezníci

Jedna z nejkultovnějších dánských komedií představuje Mikkelsena v roli řezníka Svenda, jenž se po odchodu z velké korporace rozhodne podnikat na vlastní pěst pouze s kamarádem Bjarnem. Jejich nový obchůdek brzy začne nečekaně prosperovat, ve městě však záhadně mizí lidé. Mikkelsen považuje Řezníky za film, který mu pomohl prosadit se v zahraniční produkci a rovněž i za nejlepší spolupráci s režisérem Jensenem.

Adamova jablka

V další spolupráci s oblíbencem Jensenem ztvárnil Mikkelsen trochu fanatického faráře Ivana, jenž v konfrontaci s napravujícím se neonacistou nakonec ukáže jako psychicky nemocný fanatik, jehož jediným cílem je obrácení všech na víru. I když Mikkelsen podal svůj standardní výkon, ceny za snímek získával pouze režisér Jensen a Mads se nedočkal ani jedné nominace.

Casino Royale

Když v roce 2006 vtrhl do kin nový Bond, jenž byl rebootem slavné značky a ukázal začátky slavného agenta, postavil se mu do cesty Le Chiffre, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil právě Mads Mikkelsen. Jako světově proslulý padouch s talentem na vyhrávání vysokých částek v pokeru vzbuzoval dánský fantom respekt a v galerii Bondových padouchů mu patří jedno z předních míst.

Barbar

Neprávem opomíjený snímek Nicolase Windinga Refna, jehož originální název zní Valhalla Rising, je unikátní díky tomu, že v něm Mads Mikkelsen nemluví, přesto však veškerou pozornost strhává na svou stranu a coby určitý pozemský avatar válečného boha Odina po celou dobu předvádí heroický výkon. Ať už tedy bojuje v zápasech skotských klanů, masakruje své nepřátele či cestuje do Vinlandu, celý film stojí na jeho obdivuhodném herectví.

Královská aféra

Pod režijním dohledem zkušeného Nikolaje Arcela si Mikkelsen v roce 2012 zahrál v dramatickém historickém velkofilmu o zakázané lásce. Ztvárnil hlavní roli Johana Struensena, jenž se zamiloval do dánské královny, jejíhož muže, šíleného Kristiána VII., léčil. Vedle herecké partnerky Alicie Vikander předvedl brilantní výkon, za který však nakonec nebyl oceněn žádnou prestižní cenou.

Hon

Ve své první spolupráci s úspěšným dánským režisérem Thomasem Vinterbergem si Mikkelsen v dramatickém příběhu střihl roli rozvedeného čtyřicátníka Lucase, který je po rozšíření jedné lži dostává pod drobnohled všech a je na něj rozpoután hon. Za svůj výkon byl Mads oceněn v Cannes a získal i nominaci na European Film Awards, kterou však roku 2012 nakonec neproměnil.

Doctor Strange

Mikkelsen se měl původně v marvelovském vesmíru objevit už v roce 2013, kdy mu byla napsána na tělo role temného elfa Malekitha, kvůli natáčení seriláu Hannibal ale nakonec od projektu odstoupil a nahradil jej Christopher Eccleston. O tři roky později už roli hlavního padoucha dostal a ve snímku Doctor Strange ztvárnil čaroděje Kaecilia, jenž touží po spojení s Temnou dimenzí. Jeho výkon byl opět perfektní a Mads se zapsal mezi oblíbené marvelovské padouchy.

Rogue One: A Star Wars Story

Naposledy Mads zazářil v roli geniálního vědce Galena Ersa, který sice přispěl k výstavbě zničující Hvězdy smrti, svou pílí však rovněž vědomě přispěl k jejímu pozdějšímu zničení. Mikkelsen se sice předvedl jen v menší roli, i tak se ale do historie Star Wars zapsal nesmazatelným písmem a jeho výkon ocenili fanoušci i kritici.

10 nejlepších filmů Madse Mikkelsena  |  Tipy na film  |   |  64 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Komentáře k článku 10 nejlepších filmů Madse Mikkelsena

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejlepších filmů Madse Mikkelsena

Tipy na film  |  včera 9:00  |  6

20 nejlepších filmů s americkými prezidenty, které musíte vidět

Joe Biden se oficiálně ujal prezidentského úřadu a stal se nejmocnějším mužem světa. Pojďme se podívat, kterak se prezidenti, ať už reální či vymyšlení, zapsali do dějin filmu. Vybrali jsme pro vás několik povedených kousků. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  61

15 nejnovějších filmů na Netflixu s českým dabingem

Co si budeme povídat, situace na streamovacích službách není s ohledem na dabing zrovna růžová. Kromě HBO ostatní SVOD služby zatím mnoho dabingu nenabízí. Netflix se ale od loňského roku alespoň snaží v posledních týdnech znovu přidal pár kousků, které si můžete užít v mateřštině. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  2

10 nejlepších filmů, které nás čekají na HBO do konce ledna

Podobně jako Netflix, i HBO chystá do konce ledna uvést ještě několik filmů, které nám pomohou překlenou mrazivé zimní večery. Ostatně co také dělat jiného ve státě, kde je vše zavřené a ulice jsou plné leda námrazy. Toto je 10 filmů, na které se rozhodně těšíme. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  62

14 nejzajímavějších filmů a seriálů na Netflixu do konce ledna

První měsíc roku 2021 se přehoupl do své druhé poloviny, fanoušci streamingu ale nemusí smutnit. Do konce měsíce nás totiž čeká celá řada zajímavých přírůstků na Netflixu, kterými se určitě zabavíme. Čekají nás české filmy, zahraniční sci-fi a samozřejmě i původní novinky Netflixu. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  48

8 nejlepších sci-fi seriálů na Netflixu, o kterých se nemluví a je to škoda

Když se řekne sci-fi a Netflix, každému vyskočí v paměti Stranger Things a někomu možná i Ztraceni ve vesmíru nebo Ledová archa. Netflix ale přidává i řadu jiných sci-fi seriálů, které si zaslouží pozornost, protože vůbec nejsou špatné. Pojďme se na ně dnes podívat. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist