FB pixel

Dealer

Roku 1996 debutoval slavný režisér Nicolas Winding Refn snímkem Dealer, ve kterém si hlavní role rozdělili Kim Bodnia a Zlatko Buric,, které ve vedlejší úloze doplnil i čerstvý třicátník Mads Mikkelsen, pro něhož se jednalo o druhou filmovou zkušenost. Coby prosťáček Tonny sice Mikkelsen jen sekunduje zmíněným hercům, v druhém díle z roku 2004 už však přebírá otěže a ukazuje kodaňské podsvětí v celé své kráse.

Blikající světla

Blikající světla jsou prvním celovečerním filmem, ve kterém Mikkelsen spojil síly s režisérem Andersem Thomasem Jensenem, a v bláznivém příběhu o neúspěšné partě zlodějů, jež po akci prchá do Španělska, vystřihl postavu Arneho. Vyprávění o rodinných poměrech a vylíčení gangsterských zápletek v komediální formě pomohlo filmu prorazit na nejúspěšnějších festivalech v Evropě a Mikkelsen byl zase o krok blíže své velké kariéře.

Řezníci

Jedna z nejkultovnějších dánských komedií představuje Mikkelsena v roli řezníka Svenda, jenž se po odchodu z velké korporace rozhodne podnikat na vlastní pěst pouze s kamarádem Bjarnem. Jejich nový obchůdek brzy začne nečekaně prosperovat, ve městě však záhadně mizí lidé. Mikkelsen považuje Řezníky za film, který mu pomohl prosadit se v zahraniční produkci a rovněž i za nejlepší spolupráci s režisérem Jensenem.

Adamova jablka

V další spolupráci s oblíbencem Jensenem ztvárnil Mikkelsen trochu fanatického faráře Ivana, jenž v konfrontaci s napravujícím se neonacistou nakonec ukáže jako psychicky nemocný fanatik, jehož jediným cílem je obrácení všech na víru. I když Mikkelsen podal svůj standardní výkon, ceny za snímek získával pouze režisér Jensen a Mads se nedočkal ani jedné nominace.

Casino Royale

Když v roce 2006 vtrhl do kin nový Bond, jenž byl rebootem slavné značky a ukázal začátky slavného agenta, postavil se mu do cesty Le Chiffre, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil právě Mads Mikkelsen. Jako světově proslulý padouch s talentem na vyhrávání vysokých částek v pokeru vzbuzoval dánský fantom respekt a v galerii Bondových padouchů mu patří jedno z předních míst.

Barbar

Neprávem opomíjený snímek Nicolase Windinga Refna, jehož originální název zní Valhalla Rising, je unikátní díky tomu, že v něm Mads Mikkelsen nemluví, přesto však veškerou pozornost strhává na svou stranu a coby určitý pozemský avatar válečného boha Odina po celou dobu předvádí heroický výkon. Ať už tedy bojuje v zápasech skotských klanů, masakruje své nepřátele či cestuje do Vinlandu, celý film stojí na jeho obdivuhodném herectví.

Královská aféra

Pod režijním dohledem zkušeného Nikolaje Arcela si Mikkelsen v roce 2012 zahrál v dramatickém historickém velkofilmu o zakázané lásce. Ztvárnil hlavní roli Johana Struensena, jenž se zamiloval do dánské královny, jejíhož muže, šíleného Kristiána VII., léčil. Vedle herecké partnerky Alicie Vikander předvedl brilantní výkon, za který však nakonec nebyl oceněn žádnou prestižní cenou.

Hon

Ve své první spolupráci s úspěšným dánským režisérem Thomasem Vinterbergem si Mikkelsen v dramatickém příběhu střihl roli rozvedeného čtyřicátníka Lucase, který je po rozšíření jedné lži dostává pod drobnohled všech a je na něj rozpoután hon. Za svůj výkon byl Mads oceněn v Cannes a získal i nominaci na European Film Awards, kterou však roku 2012 nakonec neproměnil.

Doctor Strange

Mikkelsen se měl původně v marvelovském vesmíru objevit už v roce 2013, kdy mu byla napsána na tělo role temného elfa Malekitha, kvůli natáčení seriláu Hannibal ale nakonec od projektu odstoupil a nahradil jej Christopher Eccleston. O tři roky později už roli hlavního padoucha dostal a ve snímku Doctor Strange ztvárnil čaroděje Kaecilia, jenž touží po spojení s Temnou dimenzí. Jeho výkon byl opět perfektní a Mads se zapsal mezi oblíbené marvelovské padouchy.

Rogue One: A Star Wars Story

Naposledy Mads zazářil v roli geniálního vědce Galena Ersa, který sice přispěl k výstavbě zničující Hvězdy smrti, svou pílí však rovněž vědomě přispěl k jejímu pozdějšímu zničení. Mikkelsen se sice předvedl jen v menší roli, i tak se ale do historie Star Wars zapsal nesmazatelným písmem a jeho výkon ocenili fanoušci i kritici.

10 nejlepších filmů Madse Mikkelsena  |  Tipy na film  |   |  64 líbí se

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Další články jako 10 nejlepších filmů Madse Mikkelsena

Tipy na film  |  včera 18:40  |  94

Krev, mozky a zombie tygr. Netflix láká skvělou ukázkou na Armádu mrtvých

Zack Snyder se po laškování se superhrdiny z Ligy spravedlnosti vydává zpět ke kořenům kariéry a natočil pro Netflix nařvanou akční zombie šlehu, která má konečně plnohodnotný trailer! číst více

Tipy na film  |  včera 13:00  |  6

Nové sci-fi tvůrce Avengers, nebo Fargo? Těchto 10 novinek HBO musíte vidět

HBO myslí svůj boj o diváka naprosto vážně a předkládá tituly, ze kterých si určitě každý vybere to svoje. Vrhnete se raději na 4. řadu mysteriózního dramatu Fargo, viktoriánské sci-fi režiséra Avengers nebo temnou krimi s Kate Winslet? číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  7

10 nejlepších letošních filmů, které se zatím objevily na Netflixu

U Netflixu obecně platí, že je mnohem silnější v segmentu dokumentů a seriálu než klasických narativních filmů. To ale neznamená, že se během prvních 3 měsíců letošního roku nepovedlo Netflixu uvést hned několik zajímavých filmových novinek. Tyhle patří mezi naše nejoblíbenější. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  9

13 filmových a seriálových novinek na Netflixu s českým dabingem

Netflix v posledních dnech opět přidával nové pořady s českým dabingem. Najdete mezi nimi jak původní pořady streamovací služby, tak licencované filmy a seriály. Cílí se převážně na rodiny s dětmi. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  4

10 skvělých novinek (nejen) na Netflixu, které musíte vidět o víkendu

Druhý dubnový víkend nabídne na streamovacích službách pořádně pestrou směsku filmů a seriálů. Dočkají se milovníci sektářských dokumentů, akčních komedií i seriálových krimi. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist