Přemýšlíte, kam v létě vyrazit na dovolenou? A co takhle Francie? I kdybyste nakonec do letadla do Paříže nebo na slunnou riviéru nenasedli, vždycky si můžete pustit tuto desítku filmů, která vás do Francie alespoň na pár hodin pocitově přenese. Jen nezapomeňte na dobré víno, sýr a nějaký ten croissant, ať je zážitek kompletní. Pokud na hlavu nasadíte baret, máte vyhráno. Voila!
20. 6. 2018 0:00 | Tipy na film 20. 6. 2018 0:00 | Tipy na filmKdyž se řekne Ridley Scott, představíte si zřejmě Vetřelce, Blade Runnera nebo Gladiátora. Režisér těchto kultovních snímků ale natočil také jednu z nejlepších romantických komedií 21. století. Adaptace stejnojmenného románu Petera Maylea se točí okolo londýnského investičního makléře Maxe Skinnera (Russel Crowe), který přijde k nečekanému dědictví a musí se vydat na jih Francie. V malebné Provence nelítostný burzovní obchodník vzpomíná na dětství strávené se svým oblíbeným strýcem, a prožívá dávné i současné lásky. Ty samozřejmě kdeco zkomplikují, stejně tak jako další potenciální dědic půvabného sídla s přilehlými vinicemi. Dobrý ročník je vážně dobrý, a pokud hledáte letní feel good film, jste na správné cestě. Jen si k němu nezapomeňte otevřít láhev dobrého vína, přikusovat nějakou francouzskou specialitu, a ideálně koupit i nejbližší volné letenky do Provence. Protože jižní Francii si po tomto opusu naprosto zamilujete.
69 %Dobrý ročník je podceňovaná romantická pecka Ridleyho Scotta, která hýří atmosférou, šarmem Russella Crowe a křivkami Marion Cotillard.
Děj Usměvavé tváře začíná v New Yorku, kde šéfredaktorka módního magazínu Quality hledá novou tvář pro svůj časopis. Při focení v zapadlém knihkupectví spolu s fotografem Dickem Averym (Fred Astaire) narazí na šedou myšku Jo (Audrey Hepburn), kterou se rozhodnou přetvořit k obrazu svému a udělat z ní módní ikonu. A kam jinam se za vizí dokonalého vzhledu a vysoké módy přesunout, než do Paříže… Ve Funny Face se mimo jiné i zpívá a tančí, takže nechybí skvosty jako „Bonjour, Paris!“, který diváky provede pařížskými ulicemi nebo šílené taneční vystoupení Audrey Hepburn odehrávající se v pařížském filozofickém podsvětí. A nejlépe si Paříž prohlédnete, budete-li bedlivě sledovat pařížské focení pro zmíněný Quality magazín – v něm se za půvabnou Audrey Hepburn v kostýmech od proslulého Huberta de Givenchy mihne například Vítězný oblouk, Louvre, pařížská Opera či zahrady ve Versailles.
70 % © TMDBDo Paříže se s Audrey Hepburn podíváme ještě jednou. A opět s režisérem Stanley Donenem. I když byste si možná mohli myslet, že Šarádu má na svědomí Alfred Hitchcock, není tomu tak. Šaráda se sice zprvu tváří jako romantická komedie, ale nenechte se zmýlit. Je to totiž pořádný špionážní thriller. Tlumočnice Reggie (opět úchvatná Audrey Hepburn) se ve filmu chce nechat rozvést, ale brzy zjistí, že zatímco si užívala na horách, někdo jí ušetřil papírování a jejího manžela zabil. Čerstvé vdově toho po manželovi moc nezbude, a tak se spojí se záhadným Američanem Peterem (Cary Grant), který se Reggie s nenadálou situací snaží pomoct. Jak totiž brzy zjistíme, zesnulý manžel nebyl úplný andílek a zdá se, že po Reggie a Peterovi někdo jde… V Šarádě se v krásně barevném Technicoloru projdete kolem řeky Seiny, parkem Jardin du Palais-Royal, a obzvlášť si užijete výborně vypointované a vtipné dialogy a skvělou chemii mezi Audrey Hepburn a Cary Grantem. Film mimochodem skvěle funguje i v českém dabingu s Veronikou Freimanovou a Bohumilem Švarcem v hlavních rolích.
80 %Hřejivá francouzská komedie Nedotknutelní si před šesti lety naprosto získala srdce českých diváků. Bohatý, ale ochrnutý Philippe (François Cluzot) pro sebe hledá asistenta a opatrovníka, když najde Drisse (Omar Sy). Neomaleného muže z pochybného pařížského předměstí, kterého zrovna propustili z vězení. Nečekané spárování dvou nesmírně rozdílných povah a společenských postavení může působit jako prvoplánová citová vydíračka ze strany Francouzů. Ale vězte, že pokud nejste vnitřně ještě úplně mrtví, dostane vás taky. Ve filmu nechybí černý humor, nějaké to drama, a především skvělá chemie mezi hlavními představiteli. A samozřejmě i nádherná Paříž, a to z dvou různých sociálních pohledů. Mimochodem, vloni vznikl pod názvem The Upside i americký remake filmu. Zahrál si v něm Bryan Cranston, Kevin Hart a Nicole Kidman. Od loňské premiéry na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu o něm ale není ani vidu, ani slechu, a kdo ví, kdy (a jestli vůbec) se dostane k běžným divákům - distribuovat ho totiž měla The Weinstein Company.
85 %Trilogie „Před“ od Richarda Linklatera patří k tomu nejlepšímu, co ve filmu za 100+ let existence kinematografie vzniklo. Bez debat. Kromě Před soumrakem tedy silně doporučujeme vidět i první díl Před úsvitem a třetí díl Před půlnocí. A to proto, že jsou super, ale i proto, že bez nich vám prostřední díl trilogie nebude moc dávat smysl. Před soumrakem se odehrává kompletně v Paříži. Tam se setkáváme s Jessem (Ethan Hawke) a Céline (Julie Delpy), kteří se potkávají po devíti letech od prvního setkání ve Vídni. Každý už je v životě jinde, ale nezapomněli na sebe a stráví spolu krásný den procházkou po jednom z nejmagičtějších měst v Evropě. Paříž přitom Linklater neprezentuje jako turističtí průvodci, nýbrž takovou jaká skutečně je. Spletité uličky v okolí Notre Dame a St. Gervais, odpolední káva… zkrátka taková ta letní pařížská pohoda.
81 % © TMDBI v dalším filmu hraje jednu z hlavních rolí Julie Delpy. S ní a Adamem Goldbergem tentokrát strávíme v Paříži rovnou dva dny. A ačkoliv má téměř celý film na svědomí právě Julie Delpy (scénář, režie, produkce, střih, hudba, herectví), je z něj patrná inspirace v tvorbě Richarda Linklatera. A přitom si jde svou vlastní autorskou cestou. Divákovi se tak dostane výborných dialogů, cynického humoru i trapných situací mezi párem, který zrovna prochází krizí a vypadá to s ním bledě. Na scénu přitom přichází i rodiče a bývalí milenci. Ani Delpy nezobrazuje Paříž tak, jak ji znáte z průvodců a cestopisů. Juliina Paříž je roztěkaná a bláznivá jako ona, respektive její postava, sama. Ve filmu se mimo jiné podíváte na největší pařížský hřbitov Pere Lachaise a naučíte se, jak si v Paříži správně objednat burger ve fast foodu.
67 %Zatímco celý svět pěje ódy na Úžasňákovi a jejich pokračování, my si dovolíme zmínit jiný (a lepší, ehm) film Brada Birda. Ratatouille je příběhem neobvyklého přátelství mezi kuchyňským poslíčkem Linguinim a krysákem Remym, který je jen tak mimochodem báječný kuchař. A protože se řídí heslem, že „vařit může každý“, rozhodne se být tím nejlepším v Paříži. Což v pozici krysy není úplně jednoduché, a tak na scénu přichází právě nešika Linguini. Remy se přitom musí vyrovnat i s pohrdáním vlastní rodiny, a Linguini se v mezičase snaží najít lásku. Animovaná Paříž je v případě Ratatouille snad ještě kouzelnější, než ta opravdová. A pokud byste se na základě filmu do města chtěli podívat, silně doporučujeme i návstěvu pařížského Disneylandu, v kterém má Ratatouille skvělou atrakci, v níž ve vozíku projíždíte kuchyní. Jen si potom někde nezapomeňte dát ono ratatouille, protože na něj během filmu zaručeně dostanete chuť.
81 %Paraplíčka z Cherbourgu jsou zajímavým experimentem, který nesedne každému. A dost možná vám zpětně zkazí i oscarový La La Land, protože míra jakou se Damien Chazelle inspiroval u zpívané klasiky Jacquese Demyho je možná až trochu moc vysoká. Děj filmu se odehrává na přelomu 50. a 60. let minulého století v přístavním městě na severu Francie. Mladičká Genevieve (Catherine Deneuve) pracující v obchodu s deštníky se zamiluje do automechanika Guye. Její matka však se vztahem nesouhlasí a Guy musí odjet válčit do Alžírska… Jacques Demy a jeho bezchybná a úchvatně barevná estetika v tomto případě vládnou celému filmu. Příběh jako takový při tom možná trochu pokulhává, ale snaží se to dohnat alespoň přednesem – ve filmu se totiž namísto běžného mluvení výhradně zpívá. Na což si během filmu buď zvyknete nebo ne, ale šanci byste tomu každopádně dát určitě měli.
78 %Hitchcockova klasika vás přenese na Francouzskou riviéru, kde se bývalý lupič šperků John (Cary Grant) snaží s pomocí rozmazlené dědičky Frances (Grace Kelly) očistit své jméno, zatímco se na Azurovém pobřeží začínají ve velkém ztrácet klenoty… Těšit se můžete na romantickou, ale i napínavou jízdu (opravdu, dojde totiž i na automobilovou honičku!) na lokacích v Cannes, Nice a okolí. Nechybí samozřejmě ani Hitchcockův tradičně černý humor a z Chyťte zloděje je tak rázem fajn oddechovka, po které budete mít chuť na jih Francie vyrazit osobně.
74 %A Francouzskou riviérou celý žebříček i zakončíme. V okolí Nice se totiž odehrává i děj jedné z nedávných romantických komedií Woodyho Allena. Příběh zasazený do 20. let minulého století sleduje britského kouzelníka Stanleyho, vystupujícího pod pseudonymem Wei Ling Soo (Colin Firth), a Sophie (Emma Stone), která tvrdí, že je spirituální médium. Jak je u Allena zvykem, i Kouzlo měsíčního zvyku je patřičně upovídané a vzhledem k dobovému zasazení a energii „roaring twenties“ může připomínat adaptaci nějakého zapomenutého díla Francise Scotta Fitzgeralda. Nevíme, jak vy, ale my bychom se do jedné z prezentovaných vilek na Azurovém pobřeží klidně hned přestěhovali…
65 %Filmů natočených ve Francii je tolik, že vytvořit seznam jen o deseti z nich bylo vážně náročné. Ať už jde o francouzské nebo americké produkce, Francie (a především Paříž) patří mezi nejčastější evropské útočiště filmařů. A jak jste právě mohli zjistit, zdaleka to není jen záležitostí posledních let. Kdybychom mohli zmínit ještě pětici snímků, které se do žebříčku nevešly, byly by to Amélie z Montmartru, Čokoláda, Půlnoc v Paříži, Marie Antoinetta či povídkový Paříži, miluji Tě. Jaké filmy, v kterých hraje hlavní lokační roli Francie, máte nejraději vy?
1 210 zobrazení 16 se líbíV českých kinech slušně boduje drama Escobar, ve kterém sledujeme pohnutý osud slavného kolumbijského drogového krále Pablo Escobara. Ať už přímo on nebo členové jeho kolumbijského kartelu bývají často hrdiny dalších filmů či seriálů. Nabízíme klasickou desítku s tipy na podobné tituly.
Vybrat nejlepší komedie je prakticky nadlidský úkol, protože každému sedí jiný druh humoru. Přesto jsme se pokusili vybrat z celého spektra komedií ty nejlepší kousky posledních 18 let a inspirovat vás k tomu, co si pustit pro pobavení. Neřadíme, vybíráme úmyslně největší extrémy, abyste si detailech filmů mohli najít další podobné filmy. A na české komedie se speciálně podíváme přístí týden.
Říkali jste někdy po konci filmu – „Proboha, proč to muselo skončit zrovna takhle?!“ Tak u některých filmů vedle oficiálního závěru existuje ještě takzvaný alternativní konec – tedy zcela jiné zakončení příběhu. V kině jste si ho pustit nemohli, ale na DVD či Youtube najdete jejich plné verze. Pojďme se podívat na ty nejzásadnější. A pozor samozřejmě na velké spoilery!
Včera jsme vám představili nejlepší fotbalové dokumenty, dnes se mrkneme na ty nejlepší klasické filmy. Opět jich je poskrovnu, mezi sportovními filmy má fotbal podobně skromné místo jako třeba hokej. Je to tím, že v USA tyto sporty zdaleka nemohou konkurovat americkému fotbalu, basketbalu či baseballu, a tak většina nej fotbalových filmů vznikla mimo Hollywood.