FB pixel

Daredevil

Jak zle může dopadnout adaptace sešitů se slepým strážcem pořádku v newyorské čtvrti Hell's Kitchen důsledně ukázala filmová verze Marka Stevena Johnsona v hlavní roli s Benem Affleckem. Netflix se naštěstí zmíněného fiaska nezalekl a s příslibem dalších tří sérií a nakonec i týmovky The Defenders dal Mattu Murdockovi novou šanci. Zaslouženě. Jeden z nejtalentovanějších scenáristů současnosti Drew Goddard hned v počátku moudře sáhl po komiksových sešitech Franka Millera, které Murdockovi v 80. letech vtiskly novou, drsnější a realističtější podobu, a přetavil je v atmosférickou mafiánskou story, v níž se o moc nad New Yorkem přetahují různé rodiny podsvětí a za nitky tahá proradná skupina nindžů, jež má s Velkým jablkem pořádně zvrácené plány. Parádní obsazení v čele s přesným Charlie Coxem sedlo do konceptu jako ulité a i po odchodu Goddarda se seriálu podařilo udržet otěže pevně v nastoleném směru. Druhá série, v níž se předvedl i nekompromisní Punisher (doporučujeme i jeho libovou sólovku!), patří dodnes k tomu nejlepšímu, co komiksové seriály divákům ukázaly. Stačí si vzpomenout na komorní epizodu s morální debatou na střeše, případně samotné finále s bojem o osud New Yorku a je jasné, že tady se sahalo hodně blízko komplexnosti Temného rytíře. Třetí sezónu máme čekat ještě letos!

The Flash

The CW nepatří mezi televizní stanice, které byste měli vyhlížet, pokud hledáte výraznou hloubku, neboť se její produkce zaměřuje především na spotřební potravu pro teenagery, která obsahuje obvyklé ingredience akce a soap opery. Platilo to svého času pro naše pubertální guilty pleasure Smallville, platilo to pro akčnějšího Arrowa a platí to i pro nejrychlejšího muže na světě – Barryho Allena. The Flash má však oproti zmíněným seriálům jednu výraznou výhodu, když si svou komiksovou naivitu uvědomuje a činí z ní své přednosti. Postavy neustále vtipkují, nekonečná záplava one-linerů je tak „cheesy“ až je zábavná a zápletka je natolik velký maglajz, že už je vlastně úplně jedno, do jaké paralelní dimenze se Barry při svých superhrdinských výpravách podívá. The Flash je každopádně odlehčenou komiksovkou, která má ze seriálového pléna asi nejblíže k filmové verzi marvelovek. Vždy dostanete svou porci obstojné akce, trošky humorné sebereflexe, obligátní romantiky a emocí, které čas od času i dokáží zasáhnout aortu. A to není důvod k ostudě. Když je navíc hlavní hrdina sympaťák jako Grant Gustin, mají tvůrci z poloviny vyhráno již při úvodní znělce. Byť mu v poslední době solidně šlapou na paty i borci z Legends of Tomorrow, kteří nově nafasují jako stálého parťáka i profesionálního exorcistu Johna Constantina.

Živí mrtví

Hledat v dnešní době komiksovou adaptaci, která by se nemotala výhradně okolo pláštěnek, je jako hledat ve vietnamské večerce čerstvé pečivo. Už proto i po šesti značně kolísavých sezónách bereme zavděk adaptací zombie hitovky Živí mrtví, která už tradičně sleduje rozpad lidských osobností tváří v tvář vypjaté situaci, které říkáme apokalypsa. Tu – jak název naznačuje – představuje armáda nemrtvých, která se rojí ze všech koutů a postupně pohlcuje i ústřední postavy, kterým často šibe v hlavě natolik, že i ploužící se mrtvoly jednají chytřeji. Dnes už se sice nedozvíme, jak měla vypadat původní vize režiséra a scenáristy Franka Darabonta, jenž vzal po neshodách s producenty raději do zaječích, aby se následně soudil o tantiemy a veřejně označoval scenáristy série za pitomce. Vzhledem k jeho oscarovým oceněním se však dá předpokládat, že by si série držela vyrovnanější krok, než jaký předvádí v podstatě od chvíle, kdy si Darabont sbalil psací stroj. Ruku na srdce, Živí mrtví není seriál, který má kdovíjaký tah na branku. Na tři skvělé epizody připadají dvě průměrné a zbytek je zbytečný sezónní balast. Jenže jakmile dojde na maso a zmagořené záporáky, mají Živí mrtví stále své kouzlo, kvůli němuž dostávají další a další šanci.

Legion

Trpíte únavou z ryze klasicistních filmových X-Menů, kteří neustále loví Magneta, který se snad nikdy nepoučí a bude donekonečna škodit, aby mu mohl Profesor X na oplátku odpouštět i přes vraždy stovek lidí? Zkuste Legion. Loňská novinka v hlavní roli s charismatickou tvářičkou Dana Stevense (Kráska a zvíře a naprosto boží The Guest) je vším, jen ne klasickou podívanou. David Haller je totiž mutant s rozštěpenou osobností a schopnostmi, které nemá absolutně pod kontrolou. Výsledkem je maximální tripovitá podívaná, jež se nesvazuje běžnými žánrovými konvencemi, což z ní činí jeden z nejzajímavějších seriálových počinů posledních let. Stevens je tradičně perfektní a jelikož s ním drží v magoření krok i zbytek ansámblu, je rozhodně na co koukat nejen po vskutku nápadité vizuální stránce. Soudě z upoutávek na druhou sérii tvůrci rozhodně nehodlají dávat nohu z plynu. A to je moc dobře. Tradicionalisté mohou sáhnout po výrazně cudnější „x-menovce“ The Gifted, kterou dal dohromady otec filmových mutantů Bryan Singer a rovněž není špatná.

Agent Carter

Rok 2015 byl dobrý rok pro ženské hrdinky. Zatímco Marvel dodnes řeší, jakým způsobem přivést na stříbrné plátno něžné pohlaví v hlavní roli (těšíme se na Captain Marvel!), na televizních obrazovkách to zvládal s přehledem již před dvěma roky. Zatímco Jessica Jones topí své problémy v alkoholu a se svými trably se povětšinou vypořádá prohozením lidí prosklenými dveřmi, Peggy Carter je trochu z jiného těsta. První láska Stevea Rogerse se musí vyrovnávat s šovinismem poválečné Ameriky, kde je jí přes všechny zásluhy přihrána role pouhé sekretářky. Jenže jakmile Howard Stark pověří Peggy tajným úkolem, začnou i za rozkošnou Haley Atwell brzy létat třísky. Disneym vlastněná ABC do seriálu kupodivu nalila solidní peníze, které se efektivně odráží na věrné dobové atmosféře, a detektivní zápletku s klubající se renesancí proradné HYDRY silně tlačí kupředu náramná chemie mezi Peggy a Starkovým sucharským butlerem Jarvisem. Pro milovníky hrdinského retra povinnost a výrazně větší zábava než Agents of S.H.I.E.L.D., kteří i přes zahrnutí Inhumans a Ghost Ridera vygradovali famózní druhou sérií s dokonalým Billem Paxtonem a zvratem ohledně infiltrace nácků z HYDRY. Peggy by je srovnala kopancem do rozkroku raz dva.

Kazatel

Texaský kazatel Jesse Custer propadá ztrátě víry. Ostatně kdo by nepropadal depresi při pohledu na místní trosky a věčně poloprázdnou lahev whisky. Vše se změní v momentě, kdy si Jesseho najde záhadná entita, která mu propůjčí dar manipulovat s lidmi a Jesse zjistí děsivou skutečnost, že Bohu je jeho ztráta víry takříkajíc u zadku. Sám se totiž na své dílo vykašlal a zmizel dolů na Zem a je na Jessem, aby s ním srovnal účty. Kazatel je adaptací dnes již kultovní komiksové série Gartha Ennise, jež se zaobírá náboženstvím, naším vztahem k němu a nekonečností lidského pokrytectví. Přičemž tohle všechno je zaobalené v brutálních a místy až odporných historkách, které pro vizuální či dialogovou nekorektnost nikdy nejdou daleko. Ne nadarmo se Ennisovi přezdívá „komiksový Tarantino“, kterémuž označení seriálový tandem tvůrců Evan Goldberg a Seth Rogen rozhodně zůstali věrní. Zároveň však udělali odvážný krok a rozhodli se adaptovat dosti volně. První série tudíž působí spíše jako prequel komiksových událostí, ačkoli si sem tam pár prvků a postav vypůjčí. Druhá série se komiksové předloze blíží výrazně víc a vypadá to, že se z Kazatele může vyklubat kreativně skvostně uchopená a především svébytná série. Vlastní „ksicht“ jí rozhodně neodpářete.

Gotham

Když jeden z nejzásadnějších komiksových autorů současnosti, Ed Brubaker, začal vydávat sérii Gotham Central (v knihkupectví nyní najdete dva svazky i v češtině), byl z toho mezi milovníky kreslených panelů pořádný poprask. Brubaker totiž dokonale vystihl noirovou atmosféru Batmanovy domoviny a zaměřil se výhradně na životy obyčejných policistů, pro které střety s batmanovskými padouchy nejsou rutinou jako pro Bruce Waynea. Téma se nepochybně zalíbilo i televizním producentům, kteří Gotham Central přetavili v televizní Gotham, jenž se však odehrává dlouho předtím, než si na sebe milionářský sirotek navleče netopýří kostým. I když to už úplně neplatí. V průběhu čtyř sezón se totiž ve věčně zkorumpovaném Gothamu dějí solidní dějové veletoče, na které policejními žebříčky stoupajícímu Jimu Gordonovi pomalu přestávají stačit síly. Ostatně kdyby se vám po městě motal Scarecrow, Joker, Hádankář, Tučňák a desítky dalších více či méně významných padouchů, asi byste také brzy začali žadonit o cizí pomoc. V posledních epizodách se tak do akce pomalu pouští i samotný Bruce. A ačkoli má zatím jeho kostým daleko k ikonickému netopýrovi, přesto mu držíme palce, aby gothamské ulice projel přinejmenším trojitou dávkou vlastnoručně vyrobeného Sava. Potřebují to jako sůl.

Riverdale

Jak víme od časů Lynchova Twin Peaks, malá americká městečka nejsou tím, čím se zdají být a většinou jim pod povrchem bublá tajemství, které jen nedočkavě čeká, aby vyplulo na povrch. Nejinak je tomu v Riverdale. Zdánlivě nudné místo pro život s jednou střední školou, bistrem a několika domy v sobě skrývá tajemství ohledně vraždy populárního studenta, jenž byl naposledy spatřen se svou sestrou u místního jezera. Kdo je vrah? Proč se vraždilo? A není na celém úmrtí něco velice podezřelého a sahajícího hlouběji, než by si místní přáli? První série Riverdale se s ničím příliš nezdržuje a sype z rukávu jeden dějový twist za druhým, čímž drží diváka neustále přikovaného k obrazovce. Tedy, ne že by se o to nepostaralo už samotné obsazení a koncept, které jsou proklatě sexy a výrazně čerpají inspiraci nejen z Lynchova seriálového opusu magnum, ale i populárních pubertálních hitovek Gossip Girl a Prolhané krásky. Oproti nim má ovšem Riverdale přece jen výrazně temnější atmosféru (soundtrack je božský!) a nebojí se jít postavám pod kůži, aniž by muselo docházet k jejich nepochopitelným myšlenkovým obratům. Pravdou nicméně je, že druhá série v tomto směru trochu ztrácela dech, a tak je zřejmě opravdu načase, abychom se podívali i do vedlejšího městečka Greendale, kde vládne Sabrina, mladá čarodějnice. Zapomeňte ale na roztomilou Melissu Joan Hart a papundeklovou devadesátkovou stylizaci. Nová verze hodí – podobně jako Riverdale – za hlavu zastaralé moralizující komiksy z poloviny minulého století a místo nich zadaptuje nedávný komiksový restart, který je temný, drsný a krvavý tak, že by se z toho zježily chlupy i milovanému kocouru Salemovi.

Runaways

S partičkou nadpřirozenými schopnostmi vybavených teenagerů, kteří jednoho krásného dne zjistili, že jejich rodiče nejsou učebnicovým ztělesněním pozitivního vzoru, jsme se měli původně setkat na plátnech kin. Zhruba přes 7 lety už se však po úspěchu Iron Mana a dalších superhrdinských fláků nehodila komornější komiksovka do marvelovského krámu, a tak dostala na chvíli stopku. Runaways se nakonec v loňském roce přesunuli do televize, respektive do cloudových úložišť streamovací služby Hulu, pod jejíž hlavičkou vznikla více než solidní variace na populární vztahovku The O.C.. Ta se kupodivu snažila zůstat věrná komiksové předloze, takže i zde bandička duševně rozpolcených puberťáků odhalí, že jsou potomky čarodějnic, mimozemšťanů a další sci-fi havěti, přičemž jejich rodiče jsou součástí kultu, který se nezdráhá zabíjet lidi. Oproti komiksu však seriál hned na úvod nedostojí svému názvu, když Runaways vlastně nikam neutečou. Místo toho se snaží celému kultu přijít na kloub, díky čemuž seriál dostává příležitost více propracovat i rodičovské padouchy série, která je prozatím spíše rozjezdem než velkolepou trefou do černého. Druhá sezóna je ovšem v plánu a Runaways mají velký potenciál k tomu být civilní superhrdinskou alternativou z ranku první série dnes již napůl zapomenutých Hrdinů.

Jessica Jones

Říká se, že hrdina je jen tak dobrý, jak dobrý je jeho protivník. A Jessica Jones má soupeře opravdu výživného. Ještě aby ne, když ho hraje jeden z nejlepších Doktorů Who David Tennant, který si svého psychického znásilňovače Killgravea až zarážejícím způsobem užívá. Pokud vám někdy přišlo, že mít dar ovládat cizí mozky je zatraceně cool, Jessica Jones vás rychle vyvede z omylu, když používá Killgraveovy schopnosti jako odstrašující příklad psychického nátlaku a nekonečné fyzické bolesti, která nemá daleko ke znásilňování. Ostatně právě kvůli hutnému společenskému přesahu získala adaptace komiksu Alias z pera Briana Michaela Bendisa na své zasloužené popularitě, kterou si seriál naštěstí udržel i v druhé sérii. Ta je snad ještě o fous pomalejší než „jednička“, na druhou stranu však nabízí větší náhled do Jessičiny minulosti a odhaluje rány z dětství, které nezahojí ani superhrdinské schopnosti. Jen kdyby obě série neměly onen stěžejní problém většiny netflixovských marvelovek, že většina epizod nemá na hodinovou stopáž a seriál tudíž působí dosti přetaženě. Ještěže je Krysten Ritter v hlavní roli nesmírně charismatická a její neustálé antihrdinství zase proklatě sexy, protože mdlost ústředního tahouna ve spojení s atmosférickou vyprázdněností zlomilo u mnohých vaz spřátelenému Luku Cageovi. A raději nemluvit o Iron FistoviDefenders, kde scénáře mlátily suchou slámu a showrunneři jeli permanentně na autopilota.

10 nejlepších komiksových seriálů současnosti  |  Tipy na film  |   |  683 přečtení

Petr Semecký

Stresem prorostlý workoholik, který jednou rukou analyzuje festivalový art, druhou chystá preview nejžhavějšího blockbusteru a nohama sepisuje seznamy filmů a seriálů, které musí ve volném čase konečně „bingvočnout“. Milovník dobrého jídla, půlmaratonec, technologický nadšenec a sběratel všeho možného.


Komentáře k článku 10 nejlepších komiksových seriálů současnosti

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejlepších komiksových seriálů současnosti

Tipy na film  |  dnes 0:00

25+ filmových megahitů, které chystá HBO GO do konce roku

Konec roku se blíží a nabídka filmů na HBO GO se pomalu rozrůstá o největší hity posledních let, mezi kterými nechybí nové disneyovky, ani klasické čarodějné příběhy. Vyberete si? číst více

Tipy na film  |  včera 0:00  |  5

5 důvodů, proč by vám neměl uniknout špionážní hit Bez vědomí

Včera HBO vypustilo všech šest dílů minisérie Bez vědomí, jež reflektuje události roku 1989 pohledem ženské hrdinky. Přečtěte si naše důvody, proč byste tento seriál neměli minout. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  3

10 novinek, které musíte stihnout před víkendovým protestem na Letné

O víkendu nás sice čekají oslavy Sametové revoluce a někteří se dokonce vydají na Letnou demonstrovat proti vládě současné. To ale neznamená, že byste měli o víkendu vynechat televizní zábavu. Máme pro vás jako obvykle deset tutovek, které vás jistojistě zabaví. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  3

Jaké filmy a seriály z HBO GO si nejvíce stahujeme?

HBO nedávno zpřístupnila možnost stahovaní na mobilní zařízení s operačním systémem Android, díky čemuž můžeme své oblíbené pořady sledovat i offline. Podívejme se, které z nich patří mezi deset nejstahovanějších. číst více

Tipy na film  |  před 11 dny  |  7

10 filmových a seriálových novinek, kterými se zabavíte o víkendu

Nevíte, co o víkendu se svým volným a smutně nenaplněným časem? Jako obvykle pro vás máme víkendové tipy a tentokrát si víceméně vystačíte jen s použitím Netflixu a HBO. Především druhá jmenovaná služba v posledních dnech vyrukovala se spoustou zajímavých titulů, které stojí za to vidět. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist