FB pixel

A teď si vás všechny koupím!

Obchodní událostí roku je bezpochyby prodej filmové a televizní sekce 20th Century Fox do náruče konkurečního studia Disney za nepředstavitelných 66 miliard dolarů, tedy více než roční rozpočet České republiky. Nový hollywoodský bumbrlíček bude mít podle všeho 40% trhu a dosavadní relativně vyrovnané soupeření “velké šestky” bude pro další hráče soubojem s obrem, který má pod palcem značky jako Pixar, Lucasfilm (Star Wars a Indiana Jones) nebo Marvel. Nejvíce se o prodeji 20th Century Fox psalo v souvislosti se zapojením X-Menů a dalších zbylých comicsových hrdinů do stávajícího marveláckého vesmíru, ale archiv Foxu má mnoho dalších klenotů - původní Star Wars, série jako Vetřelec, Predátor nebo Planeta opic a televizní hity jako Simpsonovi nebo 24 hodin. Až celou transakci schválí antimonopolní úřad, bude plánovaná nová online půjčovna značky Disney, kterou chce konkurovat od roku 2019 Netflixu, nabitá k prasknutí.

A vítězem je La La Land! A nebo ne?

89. ročník předávání Oscarů nebyl nikterak zajímavý až do poslední kategorie, kde si pořadatelé uřízli neslýchanou ostudu. Zapomněli předávajícím vyměnit kartičky, a tak byl na zhruba tři minuty vyhlášen jako nejlepší film roku La La Land, aby se vzápětí omyl vysvětlil a sošku získal opravdový vítěz Moonlight. Cena pro černošské drama trochu vyrovnala jinak suverénní muzikál La La Land, pár sošek si ještě odnesly filmy jako Místo u moře nebo Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny.

O zábavu nebylo nouze ani během předávání Českých lvů, producenti Masaryka použili osvědčenou hollywoodskou fintu a promítali svůj film na týden poslední den roku 2016, čímž de facto splnili podmínky nominace do ročníku, jehož ceny se rozdávaly až po dalších dvou měsících - “shodou okolností” těsně před oficiální premiérou filmu. I přes značný nesouhlas některých hlasujících a mediální bouřku producentů finta vyšla, Masaryk pobral rekordních 12 Lvů a stal se také druhým nejúspěšnějším českým filmem roku.

Ukaž mi peníze!

Americká kina letos strádala a zakončí rok zhruba 3% poklesem tržeb oproti minulému roku, za horší výsledek můžou především slabé letní hity. Roční žebříček zatím vede už od března Kráska a zvíře, ale nejpozději příští týden ji předjedou nové Star Wars, které i přes slabší výsledky než poslední epizoda pořád táhnou o sto šest. Teprve za nimi se poskládají ostatní comicsovky (Wonder Woman, Spider-Man, Strážci Galaxie Vol 2, Thor 3) a překvapivě také horory (To, Uteč).

Celosvětově na tom kromě výše jmenovaných hitů je dobře také poslední Rychle a zběsile (díky Číně) nebo třetí Já, padouch (díky Evropě), také pátí Transformers nebo pátí Piráti i přes relativní neúspěch v USA stále na hodně trzích táhnou. Naopak vlasy si musí trhat tvůrci nové Mumie, Krále Artuše nebo Valeriána, to jsou největší propadáky letošního roku.

Česká kina letos zřejmě také klesnou, průběžná čísla naznačují podobný pokles jako v USA, nutno ovšem přiznat, že loňský rok byl mimořádně povedený. Letos chyběl jako výrazný český hit (Svěrákovo Po strništi bos doneslo “jen” necelého půlmiliónů diváků), tak i slabší nabídka hollywoodských či evropských filmů. Na stupni vítězů jsou prozatím filmy Já, padouch 3, Piráti z Karibiku 5 a Thor 3, díky své nedávné premiéře ale minimálně na třetí místo ještě zaútočí osmý díl Star Wars.

Kdo je bez viny, ať hodí kamenem

ampaň #metoo, která měla za cíl odhalit sexuální obtěžování, nabrala nečekané obrátky a sestřelila několik superhvězdných jmen z hollywoodského nebe. První velkou obětí byl obávaný producent Harvey Weinstein (mj Pulp Fiction), na kterého se provalilo desítky afér, kde nutil (nejen začínající) herečky dělat ne vždy příjemné věci. List obžalovaných se začal posléze rozšiřovat rychleji, než média stačila reportovat, každopádně aktuálně na něm jsou (a tudíž mají v Hollywoodu aktuálně stopku) i taková jména jako John Lasseter (šéf Pixaru), komik Louis C.K., režisér Brett Ratner, herec Jeffrey Tambor nebo Kevin Spacey. Posledně jmenovaný má navíc tu šest být nejviditelnější obětí, nejenže byl vykopnut ze seirálu Domek z karet, ale pouhých pár týdnů před premiérou ho režisér Ridley Scott vystřihl z filmu Všechny prachy světa a nahradil ho už původně plánovaným Christopherem Plummerem.

Nejslabší, máte padáka!

V souvislosti s čím dál tím nákladnějšími velkofilmy stoupá samozřejmě tlak na to, aby studio dostalo ideální produkt. A podobně jako u sportu, když se nedaří, jako první příjde na řadu trenér - nebo chcete-li režisér. Během filmování či dokonce ještě před jeho začátkem letos dostalo padáka několik zajímavých jmen:

 • Phil Lord a Christopher Miller, tvůrci veleúspěšného LEGO příběhu, museli odejít z natáčení vedlejší epizody Star Wars věnované Hanu Solovi (premiéra léto 2018) a nahradil je Ron Howard
 • Zack Snyder sice odešel z dokončování Ligy spravedlnosti kvůli osobní tragédii (jeho dcera spáchala sebevraždu), ale všichni si nahlaš šeptali, že po problematickém Batman v Superman to byla otázka času, kdy ho Warneři z DC univerza tak jako tak vykopnou. Film nákladně přetočil a přestříhal Joss Whedon, ale finančně ani kriticky to nepomohlo.
 • Colin Trevorrow, režisér veleúspěšného Jurského světa , se musel poroučet ještě před začátkem filmování deváté epizody Star Wars a nahradí ho navrátivší režisér sedmičky, J.J. Abrams. Důvod? Neshody a slabé výsledky jeho posledního filmu.
 • Bryan Singer, který pro Hollywood rozjel v X-Menechdospělé comicsové filmy, dostal padáka z natáčeního životopisného filmu o Freddie Mercurym. Údajně kvůli pozdním příchodům a nespolehlivosti, ale všichni si špitají, že jde o dalšího z řady sexuálních predátorů z kampaně #metoo.

Ach, ta nostalgie

Filmům i seriálům letos vládla především nostalgie na sladká osmdesátá, nejen díky hororům jako To nebo seriálům Stranger Things, ale i soundtrackům z hitů jako Thor: Ragnarok nebo Já, padouch 3. Nejviditelnějším žánrem byl letos opět comics, zatímco Marvel vítězil na všech kino-frontách (Thor 3, Spider-Man, Strážci Galaxie 2), u v televizi se mu už tak moc nedařilo (Iron Fist, Inhumans). DC se stále nedaří jejich vesmír rozběhnout, Wonder Woman slibovala naději, ale Liga spravedlnosti se do nálady netrefila. Překapivě nejdospělejší comics ale předvedl Logan: Wolverine, který díky svému westernovému stylu má skoro oscarové parametry. Vedle comicsů letos největší zmrtvýchvstání zažily horory, především díky své úžasné finanční návratnosti. Uteč stálo 5 miliónů dolarů a vydělalo 250, Rozpolcený přišel na 9 miliónů a nazpět přinesl miliónů 280. Oscarové favority pro nadcházející udílení jako vždy uvidíme v kinech až začátkem roku 2018, zatím nejvíce se mluví o filmech jako Tři billboardy kousek za Ebbingem, Lady Bird, Call Me by Your Name, Akta Pentagon: Skrytá válka nebo Tvář vody. Čest letních hitů zachrání v nominacích nejspíše jen Dunkerk, který sami řadíme mezi nejlepší filmy roku

Zlatý věk televize

Zatímco kina bojují, televize stále pokračuje ve svém hvězdném období. A letos nabídla opravdu mimořádnou přehlídku novinek, čímž potvrdila, že nejzajímavější náměty a nejschopnější tvůrci a herci, už přesídlili jen na malé obrazovky. Originální, temná a působivá témata přinesly kousky jako Příběh služebnice nebo Sedmilhářky, které sklidily i nejvíce sošek Emmy. Ani podzim nebyl nudný, novinky Davida Finchera (Mindhunter Mindhunter) nebo Toma Tykwera (Babylon Berlin) patří ke špice. Rámec běžné debaty o seriálech překročilo drama 13 Reasons Why (o sebevraždě teenagerky), originální překvapení přinesla německá novinka Dark. A trůn nejpopulárnějších seriálů stvrdily osvědčené hitovky jako Hra o trůny a Stranger Things.

Česko: neobjevená země

Česko: neobjevená země

Ve světě online půjčoven jsme se zásadních technických či distribučních novinek letos nedočkali, všichni hlavní světoví hráči rozšiřovali obsah a kolíkovali pole, ale nijak neřešili, že by zlepšili zásadně podporu pro Česko.

 • Amazon Prime nabídl letos třeba aplikaci pro Apple TV, pár prvních titulů s českým dabingem, ale největší zprávou je jeho úspěšný boj na seriálového Pána prstenů.
 • Netflix letos spustil na svoje dvacáté narozeniny třeba izraelskou nebo řeckou verzi, po české zatím ani vidu ani slechu, počet lokalizovaných titulů je zatím jen cca 200 z celkových 3000. Avizovaný překladatelský program Hermes zcela vyšuměl do ztracena.
 • HBO se po několika odkladech konečně začalo nabízet napřímo a za lepší cenu (199 Kč) než přes operátory. Zatím ale hlavně dost ladí technickou podporu.
 • iTunes letos v ČR změnilo hlavní měnu z eura na koruny, což se projevilo sympatickým zlevněním až od 45 Kč a nové kousky lze půjčit max za 79 Kč či koupit za 329 Kč. Také nabízí několik desítek titulů ve 4K rozlišení.
 • Hulu letos zaznamenalo první velký úspěch (seriál Příběh služebnice) a vzhledem k tomu, že Disney v něm aktuálně po koupi Foxu získal 60% podíl, není vyloučena jeho expanze mimo USA a Japonsko.

Poslední rozloučení

Poslední rozloučení

Stejně jako každý rok, i letos nás opustilo několik velkých hereckých či režisérských legend. Mezi ty nejslavnější jména patří John Hurt (Vetřelec), Bill Paxton (Titanic), Roger Moore (James Bond), Adam West (televizní Batman), John G. Avildsen (Rocky), Jonathan Demme (Mlčení jehňátek), George A. Romero (Noc oživlých mrtvol). Český film také přišel o několik velkých jmen - letos jsme se rozloučili například s Janem Třískou, Květou Fialovou, Vladimírem Brabcem či scénáristou Petrem Šabachem.

Nová naděje

A které trendy či úspěšné začátky z roku 2017 se přenesou do příštího roku?

 • Můžeme čekat dál mnohem kvalitnější nabídku původních filmů na Netflixu, Amazonu či HBO, ostatně o Mudbound či Pěkně blbě se mluví jako o nejlepších filmech roku. Ostatně už letos byla nabídka filmů uvedených čistě pro online více než sympatická.
 • V kinech to bude o souboji Marvelu…..s Marvelem, třetí Avengers svým obsazením a propagací chtějí převálcovat úplně všechno, zajímavé ale bude sledovat i vedlejší filmy z vesmíru X-Menů, kteří podobně jako Logan experimentují se žánrem. Osmdedástková nostalgie bude dál pokračovat, máme tu “herní” filmy jako Ready Player One nebo Rampage: Ničitelé či návraty písničkové (Mamma Mia) či stylové ( Predátor).
 • A vycházející herecké hvězdy? Letos v X-Men vesmíru uřadovala třeba Dafne Keen, příští rok by to mohla být Anya Taylor-Joy (Rozpolcený a chystaní Noví mutanti). A nebo Vanessa Kirby, kterou letos milujeme (nebo nenávídíme) v druhé řadě The Crown a příští rok se objeví po boku Toma Cruise v Mission: Impossible 6. A jsme moc zvědaví na debut Christiana Rivers s názvem Mortal Engines, start nové sci-fi ságy podle stejnojmenné knihy a v produkci Petera Jacksona.

10 ohlédnutí za rokem 2017  |  Filmové novinky  |   |  1 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako 10 ohlédnutí za rokem 2017

Filmové novinky  |  včera 18:00  |  33

Francouzský hit Netflixu je zpátky! Mrkněte na parádní ukázku krimi Lupin

Francouzský krimi seriál Lupin se stal jedním z překvapivých megahitů streamovací služby Netflix. Nyní se vrací s novými díly a opět je na co se těšit. číst více

Filmové novinky  |  včera 0:00  |  12

Zlaté glóby jsou v ohrožení kvůli rasismu. Co se vlastně stalo?

Budou příští rok Zlaté glóby? Tahle otázka nyní vrtá hlavou řadě lidí, protože organizaci postavenou na zhruba 90 zahraničních novinářích pronásledují osočení z rasismu. číst více

Filmové novinky  |  před 2 dny  |  70

Venom 2 se blíží. První ukázka doslova láká na komiksový masakr

Tom Hardy se vrací jako novinář Eddie Brock, který se spolu s mimozemským symbiontem bude muset popasovat se sériovým vrahem. Bude dvojka lepším pokračováním? číst více

Filmové novinky  |  před 2 dny  |  39

Netflix natáčí v Česku válečnou klasiku s hvězdou od Marvelu

Slavné meziválečné dílo německé literatury Na západní frontě klid se dočká nové adaptace. Tu se rozhodl produkovat Netflix, který využije české lokace. číst více

Filmové novinky  |  před 3 dny  |  54

Protein bude! Internetový hit Lajna dostane 3. řadu a míří do televize

Diváci mající rádi drsný humor seriálu Lajna se mohou těšit na další příval přisprostlých hlášek Jířího Langmajera alias trenéra Luboše Hrouzka, protože Televize Seznam se dohodla se slovenskou TV Joj na 3. řadě. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist