FB pixel

10 ohlédnutí za rokem 2017

Rok definitivně končí a to je největší čas bilancovat. Pokud se vám nechce procházet desítky zprávy, které jsme letos pro vás připravili, máme pro vás shrnující článek o všech nejdůležitějších filmových novinkách tohoto roku. Jaké byly nejlepší, nejúspěšnější a nejoceňovanější filmy a seriály, kteří herci letos prorazili, zklamali či nás opustili, jaké trendy v online či ve filmovém průmyslu letos udávaly tempo a co nás čeká příští rok.A teď si vás všechny koupím!

A teď si vás všechny koupím!

Obchodní událostí roku je bezpochyby prodej filmové a televizní sekce 20th Century Fox do náruče konkurečního studia Disney za nepředstavitelných 66 miliard dolarů, tedy více než roční rozpočet České republiky. Nový hollywoodský bumbrlíček bude mít podle všeho 40% trhu a dosavadní relativně vyrovnané soupeření “velké šestky” bude pro další hráče soubojem s obrem, který má pod palcem značky jako Pixar, Lucasfilm (Star Wars a Indiana Jones) nebo Marvel. Nejvíce se o prodeji 20th Century Fox psalo v souvislosti se zapojením X-Menů a dalších zbylých comicsových hrdinů do stávajícího marveláckého vesmíru, ale archiv Foxu má mnoho dalších klenotů - původní Star Wars, série jako Vetřelec, Predátor nebo Planeta opic a televizní hity jako Simpsonovi nebo 24 hodin. Až celou transakci schválí antimonopolní úřad, bude plánovaná nová online půjčovna značky Disney, kterou chce konkurovat od roku 2019 Netflixu, nabitá k prasknutí.

Přehrát Kde je Kráska a zvíře online: Itunes


A vítězem je La La Land! A nebo ne?

A vítězem je La La Land! A nebo ne?

89. ročník předávání Oscarů nebyl nikterak zajímavý až do poslední kategorie, kde si pořadatelé uřízli neslýchanou ostudu. Zapomněli předávajícím vyměnit kartičky, a tak byl na zhruba tři minuty vyhlášen jako nejlepší film roku La La Land, aby se vzápětí omyl vysvětlil a sošku získal opravdový vítěz Moonlight. Cena pro černošské drama trochu vyrovnala jinak suverénní muzikál La La Land, pár sošek si ještě odnesly filmy jako Místo u moře nebo Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny.

O zábavu nebylo nouze ani během předávání Českých lvů, producenti Masaryka použili osvědčenou hollywoodskou fintu a promítali svůj film na týden poslední den roku 2016, čímž de facto splnili podmínky nominace do ročníku, jehož ceny se rozdávaly až po dalších dvou měsících - “shodou okolností” těsně před oficiální premiérou filmu. I přes značný nesouhlas některých hlasujících a mediální bouřku producentů finta vyšla, Masaryk pobral rekordních 12 Lvů a stal se také druhým nejúspěšnějším českým filmem roku.

Přehrát Kde je La La Land online: Alza (má české titulky)


Ukaž mi peníze!

Ukaž mi peníze!

Americká kina letos strádala a zakončí rok zhruba 3% poklesem tržeb oproti minulému roku, za horší výsledek můžou především slabé letní hity. Roční žebříček zatím vede už od března Kráska a zvíře, ale nejpozději příští týden ji předjedou nové Star Wars, které i přes slabší výsledky než poslední epizoda pořád táhnou o sto šest. Teprve za nimi se poskládají ostatní comicsovky (Wonder Woman, Spider-Man, Strážci Galaxie Vol 2, Thor 3) a překvapivě také horory (To, Uteč).

Celosvětově na tom kromě výše jmenovaných hitů je dobře také poslední Rychle a zběsile (díky Číně) nebo třetí Já, padouch (díky Evropě), také pátí Transformers nebo pátí Piráti i přes relativní neúspěch v USA stále na hodně trzích táhnou. Naopak vlasy si musí trhat tvůrci nové Mumie, Krále Artuše nebo Valeriána, to jsou největší propadáky letošního roku.

Česká kina letos zřejmě také klesnou, průběžná čísla naznačují podobný pokles jako v USA, nutno ovšem přiznat, že loňský rok byl mimořádně povedený. Letos chyběl jako výrazný český hit (Svěrákovo Po strništi bos doneslo “jen” necelého půlmiliónů diváků), tak i slabší nabídka hollywoodských či evropských filmů. Na stupni vítězů jsou prozatím filmy Já, padouch 3, Piráti z Karibiku 5 a Thor 3, díky své nedávné premiéře ale minimálně na třetí místo ještě zaútočí osmý díl Star Wars.

Přehrát Kde je Star Wars: Poslední z Jediů online: Google Play


Kdo je bez viny, ať hodí kamenem

Kdo je bez viny, ať hodí kamenem

ampaň #metoo, která měla za cíl odhalit sexuální obtěžování, nabrala nečekané obrátky a sestřelila několik superhvězdných jmen z hollywoodského nebe. První velkou obětí byl obávaný producent Harvey Weinstein (mj Pulp Fiction), na kterého se provalilo desítky afér, kde nutil (nejen začínající) herečky dělat ne vždy příjemné věci. List obžalovaných se začal posléze rozšiřovat rychleji, než média stačila reportovat, každopádně aktuálně na něm jsou (a tudíž mají v Hollywoodu aktuálně stopku) i taková jména jako John Lasseter (šéf Pixaru), komik Louis C.K., režisér Brett Ratner, herec Jeffrey Tambor nebo Kevin Spacey. Posledně jmenovaný má navíc tu šest být nejviditelnější obětí, nejenže byl vykopnut ze seirálu Domek z karet, ale pouhých pár týdnů před premiérou ho režisér Ridley Scott vystřihl z filmu Všechny prachy světa a nahradil ho už původně plánovaným Christopherem Plummerem.

Přehrát Kde je Všechny prachy světa online: Alza (má české titulky)


Nejslabší, máte padáka!

Nejslabší, máte padáka!

V souvislosti s čím dál tím nákladnějšími velkofilmy stoupá samozřejmě tlak na to, aby studio dostalo ideální produkt. A podobně jako u sportu, když se nedaří, jako první příjde na řadu trenér - nebo chcete-li režisér. Během filmování či dokonce ještě před jeho začátkem letos dostalo padáka několik zajímavých jmen:

od 1. 1. 2050 Kde je Solo: Star Wars Story online: Itunes


Ach, ta nostalgie

Ach, ta nostalgie

Filmům i seriálům letos vládla především nostalgie na sladká osmdesátá, nejen díky hororům jako To nebo seriálům Stranger Things, ale i soundtrackům z hitů jako Thor: Ragnarok nebo Já, padouch 3. Nejviditelnějším žánrem byl letos opět comics, zatímco Marvel vítězil na všech kino-frontách (Thor 3, Spider-Man, Strážci Galaxie 2), u v televizi se mu už tak moc nedařilo (Iron Fist, Inhumans). DC se stále nedaří jejich vesmír rozběhnout, Wonder Woman slibovala naději, ale Liga spravedlnosti se do nálady netrefila. Překapivě nejdospělejší comics ale předvedl Logan: Wolverine, který díky svému westernovému stylu má skoro oscarové parametry. Vedle comicsů letos největší zmrtvýchvstání zažily horory, především díky své úžasné finanční návratnosti. Uteč stálo 5 miliónů dolarů a vydělalo 250, Rozpolcený přišel na 9 miliónů a nazpět přinesl miliónů 280. Oscarové favority pro nadcházející udílení jako vždy uvidíme v kinech až začátkem roku 2018, zatím nejvíce se mluví o filmech jako Tři billboardy kousek za Ebbingem, Lady Bird, Call Me by Your Name, Akta Pentagon: Skrytá válka nebo Tvář vody. Čest letních hitů zachrání v nominacích nejspíše jen Dunkerk, který sami řadíme mezi nejlepší filmy roku

Přehrát Kde je Dunkerk online: Google Play (má české titulky)


Zlatý věk televize

Zlatý věk televize

Zatímco kina bojují, televize stále pokračuje ve svém hvězdném období. A letos nabídla opravdu mimořádnou přehlídku novinek, čímž potvrdila, že nejzajímavější náměty a nejschopnější tvůrci a herci, už přesídlili jen na malé obrazovky. Originální, temná a působivá témata přinesly kousky jako Příběh služebnice nebo Sedmilhářky, které sklidily i nejvíce sošek Emmy. Ani podzim nebyl nudný, novinky Davida Finchera (Mindhunter Mindhunter) nebo Toma Tykwera (Babylon Berlin) patří ke špice. Rámec běžné debaty o seriálech překročilo drama 13 Reasons Why (o sebevraždě teenagerky), originální překvapení přinesla německá novinka Dark. A trůn nejpopulárnějších seriálů stvrdily osvědčené hitovky jako Hra o trůny a Stranger Things.

Přehrát Kde je Příběh služebnice online: HBO (má české titulky)


Česko: neobjevená země

Česko: neobjevená země

Ve světě online půjčoven jsme se zásadních technických či distribučních novinek letos nedočkali, všichni hlavní světoví hráči rozšiřovali obsah a kolíkovali pole, ale nijak neřešili, že by zlepšili zásadně podporu pro Česko.Poslední rozloučení

Poslední rozloučení

Stejně jako každý rok, i letos nás opustilo několik velkých hereckých či režisérských legend. Mezi ty nejslavnější jména patří John Hurt (Vetřelec), Bill Paxton (Titanic), Roger Moore (James Bond), Adam West (televizní Batman), John G. Avildsen (Rocky), Jonathan Demme (Mlčení jehňátek), George A. Romero (Noc oživlých mrtvol). Český film také přišel o několik velkých jmen - letos jsme se rozloučili například s Janem Třískou, Květou Fialovou, Vladimírem Brabcem či scénáristou Petrem Šabachem.Nová naděje

Nová naděje

A které trendy či úspěšné začátky z roku 2017 se přenesou do příštího roku?


TOPlist TOPlist TOPlist