Určitě jste si všimli, že Netflix každý týden přidává spoustu velkých filmových či seriálových novinek. Jenže on přidává i velkou spoustu menších filmů. A světe div se, často jsou mnohem lepší než nákladné hollywoodské velkoprodukce. Tady je pět kousků, které nám hodně přirostly k srdci.
8. 6. 2020 14:00 | Video 8. 6. 2020 14:00 | VideoKdyž se řekne Netflix, většina z nás si vybaví seriálové hity jako Narcos nebo Stranger Things. Jenže Netflix znamená také filmy. Spoustu filmů. Usedli jsme tedy k televizím a vybrali pět letošních menších novinek, které byste rozhodně neměli minout! A protože vás máme hodně rádi, tentokrát si můžete naše tipy nejen přečíst, ale pokud byste chtěli i nějakou tu ukázku, máme pro vás i videoverzi.
© TMDB
Německo už dávno není země zaslíbená nevtipným teenagerským komediím. Aktuálně tamní filmaři válcují přinejmenším českou konkurenci už jen tím, že dokáží parádně naplňovat pravidla žánru. Chcete příklad? Fakjů, pane učiteli, nebo nedávná novinka Netflixu Isi a Ossi. V té se zbohatlická dceruška Isi snaží vydírat rodiče k zaplacení kariéry v Americe skrze vztah s boxerem ze dna společnosti. Jenže boxer Ossi má všech pět pohromadě a rozhodne se na celém vydírání také něco vydělat. A pak... pak do všeho vstoupí vzájemné zalíbení. Isi a Ossi je zkrátka něco jako Rocky a Fakjů, pane učiteli dohromady. Připravte se na pořádnou porci nekorektního humoru, který pro rasistický, nacistický či imigrační fór nikdy nejde daleko. Ale ačkoli mají filmové postavy pořádně prořízlou pusu a dojde i na důchodcovský rap battle, srdíčko mají hlavní aktéři na správném místě a scénář dokáže zasadit na solar jak komedii či romanci, tak morální poselství. Jak se říká: ideálka na takové to párové koukání.
64 %Od Němců se můžeme učit. Ukázková romantika o přitahujících se protikladech, ve které všechno klape jako podle příručky. Při pohledu na české pokusy o romantiku posledních let to není málo.
V Německu ještě chvíli zůstaneme, pochází z něj totiž i komedie Betonrauš z prostředí obchodu s realitami. No, obchodu. Spíš podvodu. Betonrauš vypráví příběh dvou vychytralých podvodníků, kteří přijdou na to, jak díky bankovním půjčkám, naivitě lidí a vlastnímu kouzlu získat majetek v hodnotě desítek milionů Eur. Jenže znáte to. Pak se do všeho začnou motat ženské, děcka, chamtivost a dílčí chyby a oběma hejskům se na záda pověsí finanční úřad se svými úředníky. A jak věděl už Gordon Gekko nebo Al Capone: Můžeš být největší samec ve městě, ale berňák, ten tě stejně dostane. Prostě Wall Street s vůní currywurstu.
60 %Německá variace na Wall Street, která je setsakra zábavná a má v hlavních rolích sympaťáky, jejichž lumpárnám budete fandit.
Sympaťák Elijah dělí svůj čas mezi místní vinotéku a otcovu barbeque restauraci. Jenže roky letí a on začíná tušit, že se blíží životní rozhodnutí. Na jedné straně rodinný byznys, na druhé sen stát se světovým odborníkem na víno, neboli sommeliérem. Když už nás k tomu tvůrci sami vyzývají, nalijme si čistého vína. Tahle coming-of-age storka o důležitosti individuality a zvolení si vlastní cesty nabízí hlavně osvědčenou žánrovou chuť, kterou známe a máme rádi. Co ji ale výrazně osvěžuje, je sociální aspekt afroamerické subkultury, jejíž hodnoty jsou v silném kontrastu vůči světu nafrněných a často sobeckých vinařů. Film v podstatě naplňuje základní poučky filmařiny. Nevadí, že vyprávíš to samé co ostatní, když dokážeš najít čerstvý pohled na věc. Nalijme si čistého vína má navíc charismatického Mamoudou Athieho a z tohohle kluka bude za pár let velká hvězda.
64 %Ze země, která dala Netflixu seriálový megahit Papírový dům, přichází další velká pecka. Díra nás zavádí do budoucnosti, kde existuje vertikální vězení, jehož středem putuje stůl plný jídla. Jenže jídla není dost a po pár patrech se z krásného žvance stává sbírka odpadků a prázdných talířů. Což vede k nervozitě, zoufalosti, agresivitě... a ve finále ke krvavým jatkům mezi vězni. Připomíná vám to korejský masakr Ledová archa nebo psychologickou kultovku Kostka? I Španělé se rozhodli, že zkusí zkombinovat společenskou kritiku s plnotučným hororem a naservírovali nesmlouvavou žánrovku, která řeže do masa jako magické nože od Horsta Fuchse. I na ty ve filmu mimochodem dojde řeč. Film totiž nikterak nezastírá, že kritizuje kapitalismus a hlubokou propast mezi jednotlivými sortami společnosti. Jedním dechem ale dodává, že jsou to často lidská hloupost, chamtivost a arogance, které nás přivádí na dno společenské propasti. Díra totiž není ani tak vězením jako sociálním experimentem. A dostat se do ní nemusí nutně znamenat, že jste spáchali zločin. Bohatě stačí, že jste chtěli víc, rychle a bezohledně vůči okolí. Zároveň se jedná o filmové potvrzení staré pravdy, že nemusíte mít hromadu peněz, bohatě stačí šťavnatý nápad a nekompromisní vize.
70 %Laciná, ale působivá variace na Kostku s mnoha brutálními scénami a vše podtržené jako názorná kritika kapitalismu.
Židovský klenotník Howard je loser. Dluží kam se podívá. Milenka ho podvádí, Manželka nesnáší. A děti? Ty jím rovnou pohrdají. A není se čemu divit. Howard je mistrem špatných rozhodnutí, takže když se mu dostane do ruky vzácný neopracovaný klenot, místo hromady peněz se brzy začne koupat ve vlastním potu. A vy spolu s ním, protože režijní duo Safdiů rozjíždí stresující tornádo plné uřvaných dialogů, nepředvídatelných twistů a napínavého rozuzlení, ze kterého propotíte před televizí skoro stejně outfitů jako hlavní hrdina. Dvojice šikovných režisérů vás od prvních vteřin dostane pod tlak a přenese na vás veškerý stres, nervozitu i nadšení hlavní postavy, zatímco vás nekonečně tepající soundtrack a agresivní výkon Adama Sandlera donutí nesympatickému Howardovi držet palce, i když si to vlastně vůbec nezaslouží. Koukáte na filmy kvůli odpočinku? Safdieové vám vzkazují, že si máte trhnout nohou a po židovsku vás vymačkají jako houbu. A víte, co je nejšílenější? Že vy jim ještě poděkujete. Stejně jako my!
74 %Druhá řada Westworldu se v očích spousty diváků bůhvíjak nepovedla a někteří byli dokonce rozhodnutí dát sci-fi HBO poslední šanci. Dokázal se projekt Jonathana Nolana zmátořit a nakopnout příběh zpátky nahoru mezi nejlepší seriály současnosti?
Netflix si po geniálním Klausovi, který ovládl vánoční svátky, přichystal další milý animák s rodinnými hodnotami. Dokáže se vyrovnat Pixaru, anebo nabízí jen fajn rodinnou zábavu, která neurazí, ale vyloženě ani nenadchne?
Producentský tým stojící za Avengers: Endgame a šikovný kaskadér natočili pro Netflix novou akční šlehu Vyproštění v hlavní roli s Chrisem Hemsworthem. Podařilo se doručit nářez z ranku Johna Wicka?
Netflix ví, že jeho diváci mají rádi hlavně komedie, u kterých se dá vypnout. A také si libují v nostalgii. Pokusili se tudíž tyto dva prvky zkombinovat v krimi komedii Coffee a Kareem, kde je Ed Helms z Pařby ve Vegas terorizován otravným dítětem.