FB pixel TP pixel
Čekají nás premiéry českých filmů online? Exkluzivitu nechce jen Netflix © CinemArt

Čekají nás premiéry českých filmů online? Exkluzivitu nechce jen Netflix

S nástupem pandemie a problémů kin hledají filmy cesty, jak se dostat k divákům. Hollywoodské filmy se buď houfně přesouvají rovnou online a nebo mají alespoň paralelní uvedení v kinech i online. U českých filmů to zatím nehrozí, ale situace se také vyvíjí zajímavým směrem.

Streaming novinky

O přesunech hollywoodských filmů z kin, do kin a do online prostoru jsme napsali spoustu článků, mimo jiné v prvních dnech pandemie, kdy studia houfně posouvala, přesouvala či měnila uvedení svých filmů. Nová bondovka byla odsunuta hned šestkrát a málem šla online. Studio Universal kromě megahitů jako Rychle a zběsile 9 už prakticky uvádí svoje věci zároveň i online, konkurenční Paramount to dělá podobně. Warneři se postarali o pořádný rozruch paralelním uváděním svých letošních hitů. Mezitím si dětské a středně velké filmy rozebrali hráči jako Netflix nebo Amazon. Disney zkouší střídavě uvádět filmy jen na stream nebo obojí, nebo výrazně urychlovat před pandemií běžné okno 90-120 dní od kinopremiéry. Situace se stále vyvíjí a můžeme čekat ještě další novinky v následujících měsících.

U nás byla situace podstatně klidnější. Hollywoodských odsunů naopak čeští producenti využili a po znovuotevření kin loni v létě to byly právě české filmy, jako 3Bobule nebo Šarlatán, které vrátily diváky do kin. Letos v létě se také dařilo, ale už to byl mnohem bratrovražednější boj, protože část zimních premiér se kvůli zavřeným kinům posunula na léto a spousta filmů si neškrtla. Aktuálně neradostná situace s další vlnou pandemie donutila některé producenty svoje zimní filmy posunout o celý rok (Tajemství staré bambitky 2, Vánoční příběh), někteří ovšem už mezitím využili aktuálně sílící bitvy o diváka online. Společnosti jako Netflix a aktuálně třeba Voyo už jsou schopné za exkluzivní dřívější uvedení online zaplatit. Běžným kino tržbám za normální situace se to sice nevyrovná, ale normální situace aktuálně není a nebude. Aktuální návštěvnost kin je těžce pod průměrem a někdy je tak lepší mít pár set tisíc korun v kapse hned, než nejistých pár miliónů za pár let.

Čekají nás premiéry českých filmů online? Exkluzivitu nechce jen Netflix © Bontonfilm

První vlaštovkou už byl před rokem a čtvrt slovensko-český film Šťastný nový rok, který se relativně brzy objevil na Netflixu. Přeskočil klasické distribuční okno s uvedením na iTunes nebo Google Play a diváci si jej mohli už devět měsíců po kinopremiéře pustit za předplatné. Pokud se vám to i tak zdá jako delší doba, tak vězte, že dřívější standard u českých filmů byl pro služby typu Netflix nejméně rok a půl. Jednak úspěšné české filmy nosily na rozdíl od hollywoodských spotřebních bijáků návštěvnost klidně ještě rok od kinopremiéry, a pak právě šly nejdříve cestou ještě standardních půjčení či prodejů přes iTunes, Google Play či O2TV, než si našly cestu na Netflix, Voyo či HBO. Za poslední rok se okno stačilo zmenšit o celou polovinu - loňské filmy, jako 3Bobule či Ženská na vrcholu, šly na Netflix už jen šest měsíců po kinopremiéře, letos se okno ještě zmenšilo a do čtyř měsíců od kinopremiéry se objevily na Netflixu české novinky jako Matky nebo Shoky & Morthy: Poslední velká akce. Netflix podle všeho cítí oblíbenost novějších i starších národních titulů, a protože (nebo spíš přestože?) nemá aktuálně vyhlídnutý žádný původní český námět k zfilmování, kompenzuje to přednostním právem na uvedení filmů online.

Za běžné situace by na to každý český producent neslyšel, ale protože aktuální situace je skutečně nejistá, rozběhly se zajímavé souboje o další české hitovky. Kinovítěz letošního roku, česká komedie Prvok, Šampon, Tečka a Karel sice ještě v kinech bojuje o metu 600 tisíc diváků, ale už si ji můžete online půjčit na O2TV. Zatím pouze tam a to za dvojnásobně drahé půjčovné 159 Kč, což potvrzuje, že podobně jako u zahraničních dřívějších premiér stojí poskytovatel i producent o to vytěžit z této exkluzivity maximum a půjčení na den dva si cení jako koupení na doživotí. Hollywood tento systém prémiového půjčení (PVOD) rozjel ve velkém minulý rok a zdá se, že konečně dorazil i k nám.

Čekají nás premiéry českých filmů online? Exkluzivitu nechce jen Netflix © Bontonfilm

Do boje o dřívější premiéry se pouští také televize Nova, která má se svým Voyo velké plány a letos rozjela původní exkluzivní online tvorbu. Česká komedie Deníček moderního fotra se objeví už 20. prosince na Voyo, tedy jen čtyři měsíce po premiéře v kinech a jen měsíc od uvedení za půjčení na iTunes nebo O2TV. Nutno přiznat, že na rozdíl od Prvoka tato komedie tolik nebodovala, ale 130 tisíc diváků je pořád solidní úspěch, který by se měl na platformě jako Voyo kvalitně zúročit. S neustupující pandemií se hromadí počet nových a neuvedených českých filmů a je pravděpodobné, že můžeme v nejbližší době čekat další novinky. S nástupem Disney+ a HBO MAX příští rok se boj mezi streamingovými platformami ještě zostří a právě česká původní tvorba by mohla být velmi účinnou zbraní nejen pro lokální hráče.

 4 705 zobrazení   2 se líbí
Streamovací války: Kolik lidí si v Česku předplácí Netflix, HBO či Amazon?
Streamovací války: Kolik lidí si v Česku předplácí Netflix, HBO či Amazon?
15.12.2021 10:00:00 | Streaming novinky

Počty předplatitelů jednotlivých streamovacích služeb jsou jeden z nejčastějších dotazů, které nám posíláte. Protože oficiálně k dispozici žádná čísla nejsou, zkoušeli jsme porovnat různé domácí i zahraniční odhady a také sami odhadnout, jak si jednotliví hráči aktuálně stojí.

Největší hit Netflixu v historii málem porazila česká komedie
Největší hit Netflixu v historii málem porazila česká komedie
09.12.2021 16:00:00 | Streaming novinky

Listopadové výsledky nejsledovanějších pořadů Netflix přináší příjemné zprávy především pro fandy českých komedií. Ty si totiž tuzemsku dovolí vyšlápnout i na Dwayna Johnsona.

Příjmy z kinofilmů na Disney+ jsou ohromující. Budou další filmy online?
Příjmy z kinofilmů na Disney+ jsou ohromující. Budou další filmy online?
07.12.2021 7:00:00 | Streaming novinky

Ať už byl rok 2021 pro filmový průmysl jakýkoliv, společnost Disney si rozhodně stěžovat nemůže. Na prémiovém streamingu Disney+ vydělala více jak 933 milionů amerických dolarů.

Hra o trůny: Zrušené pokračování stálo pořádný balík. HBO se pak poučilo
Hra o trůny: Zrušené pokračování stálo pořádný balík. HBO se pak poučilo
06.12.2021 8:00:00 | Streaming novinky

Prvním seriálem, který se opět ponoří do světa Hry o trůny bude seriál Rok draka. Proč ale dali na podzim 2019 v HBO ruce pryč od rozdělaného projektu s hvězdnou Naomi Watts, do kterého vložili nemalý finanční i lidský kapitál?