FB pixel

Netflix zvyšuje v USA ceny, čeká zdražení i Česko?

Pro nové i staré zákazníky zdražuje od října americký Netflix nejoblíbenější měsíční plán o dva dolary. Není to náhodný krok, před startem podzimní sezóny má Netflix hodně nabito (druhá sezóna Stranger Things a The Crown), navíc jeho pozice začíná být hodně silná. Jsou za tím ještě jiné důvody? A chystá zdražení také u nás?

Ceny Netflix v USA zvyšuje po třech letech. Současná skladba je 7.99 dolarů za malé předplatné (žádné HD, jedno zařízení), 9.99 dolarů za standardní předplatné (HD, dvě zařízení) a 11.99 dolarů za prémiové předplatné (až 4K, až 4 zařízení). A právě poslední dvě varianty od října zdražují - standardní už bude stát 10.99 dolarů a prémiové potom 13.99 dolarů. Všichni noví předplatitelé už jedou od října za nové ceny, starším se začne účtovat od 19. října. Cena Netflixu se tak pomalu ale jistě začíná blížit nejdražší službě, kterou je v USA původní HBO (15 dolarů).

Není to úplně nečekaný krok. Netflix očekává masivní příliv lidí před novou sezónou Stranger Things, která se objeví 26. října, a má podle očekávání "zbourat internet". Netflix jakékoliv souvislosti popírá, ale logiku to dává a to nejen v souvislosti se Stranger Things. Ještě do konce roku uvádí Netflix velké množství nových i starých seriálů či filmů - mezi nimi druhou sezónu The Crown , nový seriál Davida Finchera s názvem Mindhunter či původní filmy jako The Meyerowitz Stories nebo Bright. Jen letos má Netflix utratit za původní obsah 5 miliard a příští rok dokonce 7 miliard dolarů.

To už jsou pořádná čísla a Netflix i přes stoupající počet předplatitelů bojuje s financemi. Obrat sice letos zřejmě překročí 10 miliard dolarů, ale zisk se počítá "jen" v malých stamiliónech. Jednoduchou matematikou bychom si mohli spočítat, že pokud zvýší ceny pro 30 z 50 miliónů amerických předplatitelů (řekněme, že jen 10 miliónů má nejlevnější předplatné, které cenu nemění a 10 miliónů to nejdražší), je to navíc nejméně nejméně 30 miliónů dolarů měsíčně, 360 miliónů za celý rok a to už je zajímavá částka.

Další nové příjmy navíc přijdou i z mezinárodního trhu, protože kromě USA zvedá ceny Netflix i v dalších zemích. Týká se to Velké Británie, Irska, Francie či Německa. Naopak zvýšení se netýká Kanady, Střední a Jižní Ameriky nebo Skandinávie, kde Netflix zvedal ceny letos na začátku roku. A podle všeho se neplánuje ani zvýšení cen ve všech nových regionech, které otevřel Netflix počátkem roku 2016, tedy včetně České republiky. Netflix si zřejmě v nových trzích netroufne s cenou hýbat tak rychle (výše zmíněné země mají Netflix podstatně delší dobu), navíc by nedávala moc smysl zvyšovat ceny tam, kde není Netflix zcela lokalizován. Pokud se podíváme za hranice k našim polským sousedům, kteří si mohou už více než rok dopřát plně lokalizovaný Netflix, ani tam se ceny nezvedají.před 3 měsíci   Filmové novinky   Tomáš Vyskočil   146 přečtení   6 líbí se   2 komentáře  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


Nominace na České lvy ovládla Bába z ledu

Nominace na České lvy ovládla Bába z ledu

před 2 dny   Filmové novinky  

Podle dnes vyhlášených nominací na nejlepší české filmy je favoritem 25. Českých lvů film Bába z ledu. Do boje o skleněnou sošku jde s rekordními 15 nominacemi, v hereckých kategoriích má často i dvě želízka v ohni. Jeho největším vyzyvatelem je film Po strništi bos, který si odnesl už dvě menší ceny rovnou (plakát a cenu za nejúspěšnější český film roku), o hlavních cenách se rozhodne 10. března v pražském Rudolfinu.
Kdy se vrátí Příběh služebnice, Temný případ a další seriály?

Kdy se vrátí Příběh služebnice, Temný případ a další seriály?

před 4 dny   Filmové novinky  

Kdy se dočkáme druhé řady Příběhu služebnice? Jak to vypadá s třetí řadou Temného případu? Kterou hereckou hvězdu obvinili za poslední týden ze sexuálního obtěžování? Budou čtvrtí Postradatelní? Natáčí se seriál podle Johna Wicka, bude v něm Keanu Reeves? Vítejte u přehledu toho nejdůležitějšího z filmového světa za poslední týden.
Zlaté Glóby 2017 - Vyhráli favorité

Zlaté Glóby 2017 - Vyhráli favorité

před 11 dny   Filmové novinky  

Vtipy na mocné hollywoodské představitelé, které loni zdiskreditovala kampaň #metoo, obalily výsledky Zlatých Glóbů, kde se nedostalo na Nolanův Dunkirk ani Spielbergova Akta Pentagon, ale spokojeni mohou být všichni z dramatu Tři billboardy za Ebbingem (čtyři sošky) či Tvář vody a Lady Board (dvě ocenění).


Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!

TOPlist TOPlist TOPlist