Facebook pixel
Pavel Ungr: Ian McShane je v American Gods božský

Nedávno jsme vám přinesl první filmové tipy od známých lidí v online světě, a protože měl článek úspěch, rozhodli jsme se ve formátu pokračovat. Tentokrát jsme vyzpovídali Pavla Ungra, eso české SEO scény. Pavel je velký filmový a seriálový gurmán a probrali jsme všechno od nového Vetřelce, seriál Američtí bohové i jeho TOP 10, kde najdete několik unikátních kousků.

Pavel Ungr

SEO konzultant a specialista s přesahem do online marketingu, zejména do UX a obsahového marketingu.
@PavelUngr, blog.bloxxter.cz

Dobře, zkusím něco na začátek na rozehřátí. Koukal jsem, že Vetřelec: Covenant tě moc nechytl. Ale nepamatuji si přesně - tobě se Prométheus líbil?

Ne, nelíbil. Já jsme obrovský fanda původních filmů a i když Prométheovi a i Covenantovi uznávám skvělý vizuální zážitek a vynikajícího Michaela Fassbendera, ten scénář/příběh je prostě hloupý. Covenant asi o trochu méně než Prométheus, ale pořád hloupý. U některých scén jsem si nebyl jistý, jestli to má nebo nemá být humor.

Nemá být, bohužel, Ridley Scott humorný věci neumí. Ale mě třeba fascinuje, jak se snaží poslední roky, od Království nebeské, hodně pracovat s náboženstvím i vírou, i když sám o sobě tvrdí, že je ateista. Sedla ti tam i tahle linie? A ptám se hlavně proto, že vím, že si ještě stále praktikující pohan.

Mě tenhle koncept nevadí. S filmy, které se snaží hledat spirituální pozadí světa, problém nemám. Vlastně můj oblíbený režisér Darren Aronofsky tohle dělá často. Ale musí se to umět a dotáhnout do konce. Někde jsem četl, že Ridley Scott umí dělat skvělé filmy, když má dobrý scénář, ale nedokáže sám špatný scénář poznat. A to mě přijde, že se u jeho filmů trochu projevuje. Z těch dobrých filmů na toto téma na mě nejvíce zapůsobila právě třeba Aronofského Fontána.

Jo, Ridley Scott bohužel poznat dobrý scénář neumí a navíc poslední roky točí dost zběsile, za rok klidně i dva filmy, takže pak asi moc nevybírá. Nicméně zaujala mě ta Fontána, to je film, který se moc v nějakých osobních žebřících neobjevuje, máš ještě nějaké další tipy na filmy, které jdou proti obvyklému vkusu? Tedy máš je rád ty, i když většina ne?

Tak já si třeba pamatuju na Vodní svět Kevina Costnera, který u kritiků absolutně propadl, nebo Rituál (The Wicker Man) se skvělým Christopherem Lee z roku 1973, který je právě pro pohanskou komunitu to nejlepší ztvárnění pohanského vidění světa. No a z těch novějších jsem si zamiloval seriál Američtí bohové a tento týden jsem ocenil, že se natačí další věc dle knihy Neila Gaimana a to Dobrá znamení. Na to se hodně těším.

A knihu Američtí bohové si četl? Kolik z toho ta první řada seriálu popisuje? Mně to přišlo šíleně natahované a tuším, že v té knize musí být obrovský svět další příběhů a postav.

Jasně četl, je to úžasná kniha a pokud se člověk trochu pohybuje v pohanské mytologii, tak tam jsou skvělé odkazy. Třeba to, že pan Středa, který si připíjí na smlouvu medovinou, musí být Odin (jehož další jméno je Griumnir) ještě před tím, než to sám prozradí a pak další věci, které jsou spíše spoilery, tak nebudu prozrazovat. Co si pamatuju, tak zatím mají pokryto cca 40 % takže, pokud pojedou dle knihy, tak bychom potřebovali alespoň ještě 20 dílů na odvyprávění celého příběhu. Mě to tolik natahované nepřišlo, ale to je tím, že znám tu knihu a užíval jsme si to vizuální vyjádření toho, co znám. Třeba herecké obsazení je pro mě zcela úžasné a Ian McShane hraje božsky. Doslova.

Mno, tak to Amazon bude muset brzy rozhodnout, kolik tomu bude chtít dát dalších sérií, jestli teď už je skoro v půlce. Mimochodem, když už jsme nakousli seriály, co máš teď rozkoukané či čerstvě dokoukané a doporučil bys?

To je zákeřná otázka. Mám toho rozkoukaného spoustu, něco mám pozastavené, protože seriál zvolnil a já neměl sílu v tom pokračovat - ale rád bych to dal, ale chci se kousnout a dát to - třeba 12 Monkeys, Fargo nebo Mr. Robot. Pak jsou seriály, které mě chytly a těším se na další sérii, jako je třeba netradiční ztvárnění komiksu Legion, vynikající oddechovka Lucifer (doporučuju soundtrack!), orwelovský Příběh služebnice nebo The Man in High Castle. Pak jsou takové seriály typu guilty pleasure, který sleduju a sledovat budu, protože je to prostě moje láska, i když kvalita je proměnlivá. A to jsou komiksový seriály jako Arrow, The Flash, Agents of SHIELD atp. Do toho patří i Hvězdná brána, kterou si teď dávám od začátku. Rád bych koukal víc, ale málo času a stále chodí nové a zajímavé seriály, tak nestíhám tolik, jak bych chtěl.

Tak to máš odhadem alespoň dva různé seriály denně, od každého alespoň jednu epizodu denně, abys to stíhal co? A koukáš večer nebo když třeba někam služebně jedeš a máš klid ve vlaku?

Ano. Je toho hodně. Málokdy stíhám tu pravidelnost jeden denně, spíše si jednou za čas dávám víc dílů najednou a dost často koukám právě večer, před usnutím nebo právě na cestách. Netflix má na tohle skvělou aplikaci, která to podporuje včetně stahování do off-line.

To si mi nahrál krásně na další otázku - takže máš předplacený Netflix ...a ještě něco?

Ano, mám předplacený Netflix a Google Play. A vlastně bych asi potřeboval i HBO a možná časem pár dalších. Strašně mě děsí ten trend, že každý producent obsahu si pořízuje vlastní videotéku (viz odchod Disneyho od Netflixu). Když se člověk bude chtít koukat legálně na filmy doma, tak by měl mít předplacené všechny možné videotéky a to mě děsí.

Jo, tohle přichází ve vlnách, teď je móda si pořizovat vlastní půjčovny, za pár to ale vyhraje někdo, kdo to bude agregovat. A navíc to platí hlavně pro USA, typicky Netflix tady může mít nakonec lepší nabídku než v USA. Jinak teda pokud to dobře chápu, vidíš budoucnost v předplacených službách (i za cenu starších filmů) než si pokaždý kupovat hned novinku co vyjde třeba na iTunes?

Pro mě určitě, obecně streamovaný obsah dává smysl pro běžné použití, existuje málo obsahu - typicky filmů, které potřebuješ vlastnit s shlédnout více než jednou. Vlastnictví digitálního obsahu tohodle typu je pro mě nepraktické a kupuju si jen hodně specifické kousky, které pro mě mají nějaký hlubší význam. Jinak bych rád měl vše streamované - ať už hudbu či filmy a seriály. A doufám, že s tou agregací máš pravdu, nejraději bych zaplatil jedné firmě, která mě poskytne vše.

Jo, v ideálním světě to snad jednou takhle dopadne. A ještě poslední otázku takhle před nedělním obědem - dáš dohromady svojí TOP 10 filmů či seriálů, klidně i včetně kousků, které bys chtěl doporučit protože nejsou tak známé?

Je to těžké vybrat jen 10, ale zkusím (není řazeno dle kvality) a seznam je hlavně obsažen z věcí, který nejsou tolik mainstreamově známé:před 24 dny   Tipy na film   Tomáš Vyskočil   146 přečtení   8 líbí se   0 komentářů  


Komentáře k článkuDalší články na podobné téma


10 seriálů, které musíte vidět, pokud se vám líbí Mindhunter

10 seriálů, které musíte vidět, pokud se vám líbí Mindhunter

dnes   Tipy na film  

Tahle nová pecka Netflixu pro nás byla láskou na první pokoukání. Může snad být seriál, za kterým producentsky stojí David Fincher a sám režíroval čtyři epizody jiný než kultovní? Jediná jeho chyba je, že nemá 8 090 893 dílů jako Ulice, ale pouze deset. A protože jsme je všechny sjely za celou noc, tak jsme pro vás museli z čistě altruistických důvodů vybrat nějakou plnohodnotnou náhražku. Pocti...VÍKENDOVÝ TIP: Babylon Berlin

VÍKENDOVÝ TIP: Babylon Berlin

před 2 dny   Tipy na film  

Na HBO odstartoval minulý týden zajímavý seriál z doby Německa mezi oběma světovými válkami. Kriminální vyšetřování zavede hlavní hrdiny na stopu korupce a vydírání v těch nejvyšších místech. Za kamerou stojí zkušený Tom Tykwer (Atlas mraků) a pokud vás drama plný drog, zbraní a mafie baví, vyhlížejte na HBO každý pátek nový díl.Chystáte se k urnám? Inspirujete se filmy o volbách

Chystáte se k urnám? Inspirujete se filmy o volbách

před 3 dny   Tipy na film  

Dnes a zítra probíhají v Česku parlamentní volby. A ještě pár týdnů potrvají zuřivé povolební debaty. Že je politika drsná hra, ať už před volbami nebo po nich, dokazují v mnohém filmy i seriály. Vybrali jsme desítku nejzajímavějších, kde se příběh točí okolo voleb.

Líbí se ti tento článek?

Staň se naším fanouškem na Facebooku a žádný další už ti neunikne!


Doporučte film

Doporuč mi film

Stačí se zaregistrovat či přihlásit přímo ze sociálních sítí, a my na základě tvých preferencí a tvých hodnocení vybereme v jednu chvíli jen jeden film.

TOPlist TOPlist TOPlist