FB pixel

Netflix

Po nedávné oslavě pátého výročí u nás a spuštění české lokalizace v říjnu 2019 už nemá Netflix nic moc nového a převratného Česku nabídnout. Snad jen dál přidávat tituly či dabing i starším titulům, z více než 6.500 titulů u nás dostupných jich má titulky jen něco přes 2.200. Především přejaté filmy a seriály si to zaslouží, u novinek už máme v naprosté většině vždy alespoň titulky. Českých titulů už má Netflix v knihovně více než 250 a podle našich statistik úspěšnosti v TOP 10 se jim velmi daří, čekejte tedy další přísuny. Původní český Netflix film či seriál je stále jen ve hvězdách, dříve či později se ho ale dočkáme. Letos čekáme další posilování Netflixu, odhadujeme, že si ho u nás předplácí 250 až 300 tisíc Čechů a zpomalovat rozhodně nehodlá.

HBO GO (MAX)

HBO GO (MAX)

Dřívější streamingová jednička dnes už kouká Netflixu na záda (odhadem 100 až 150 tisíc předplatitelů včetně kabelových), letos však chystá masivní ofenzívu. Díky mateřskému koncernu bychom se v druhé polovině roku 2021 měli dočkat nejen nové verze pod značkou HBO MAX (včetně 5.1 zvuku či podpory 4K), ale především převratného distribučního uvedení kinofilmů, jako je Duna či Matrix 4, zároveň online i v kinech. Minimálně do léta ale budeme americkému HBO Max premiéry filmů, jako Godzilla vs. Kong, online jen závidět a užívat si poslední chvíle s aplikací HBO GO, která jede na hraně technických limitů. S nástupem Disney+ (viz níže) zřejmě postupně přijde HBO o Disney obsah, ale knihovna koncernových titulů včetně Přátel (ti nedávno zmizeli z Netflixu, dávalo by smysl, aby je české HBO získalo co nejdříve) dává tušit, že s dobrým obsahem budete moci na HBO dál počítat i u nás.

Amazon Prime Video

Streamingový obr má stejně jako ve většině zemí světa u nás spíše statistickou roli (10.000 až 20.000 uživatelů max), letos to ale hodlá změnit. Čeká se totiž spuštění české verze a podpory se tak konečně dočká zatím hodně zanedbaná knihovna původních i přejatých titulů. Z necelých 800 filmů a seriálů si Češi zatím pochutnají jen na zhruba 60 lokalizovaných titulech, na překladech se už momentálně pracuje a tituly, jako The Man in the High Castle či Grand Tour, tak konečně budou pro všechny. Nevýhodou Amazonu obecně je absence velkých původních hitů, to chce už možná koncem roku změnit uvedením první řady seriálového Pána prstenů. Na toto téma Češi hodně dobře slyší, takže chystaná česká lokalizace přijde právě včas.

Disney+

Disney+

Zatím marně vyhlížená české verze letos už musí dopadnout, jinak snad sníme svůj klobouk. Přesný termín zatím nepadl, odhadem by to mohla být druhá polovina roku, kdy už vyprší lokální smlouvy s HBO a Disney bude moci nasadit svoje titulky a dabing. Ano, se spuštěním můžete čekat prakticky 100% českou podporu, ostatně animáky a dětské věci značek Disney či Pixar na něm stojí. Fajnšmekři se těší na 4K verze filmů a seriálů značek Marvel a Star Wars včetně desítek ohlášených novinek. A je velmi pravděpodobné, že součástí českého Disney+ bude i “dospělácká” záložka Star, kterou Disney+ spouští ve vybraných zemí v Evropě v únoru a nabídne filmy a seriály jako je Smrtonosná past, Vetřelec, 24 či Ztraceni. I když značka Disney nemá u nás takovou tradici jako v západní Evropě, jeho uvedení u nás je velmi očekávané.

Discovery+

Novinkou je ohlášený vstup nové streamovací služby dokumentárního kanálu Discovery+, jehož bychom se mohli společně s dalšími evropskými zeměmi dočkat buď letos na konci roku nebo nejpozději začátkem příštího. Bude ho stejně jako ve většině zemí výhodněji nabízet operátor Vodafone, ale stovky dokumentů bude možné sledovat a objednat i napřímo. Discovery jako kanál je dobře znám i v Čechách hned v několika variacích, takže se můžete těšit na spoustu pořadů o přírodě, cestování, vědě, jídlu, ale také autech či vyšetřování. Česká podpora by zde doufejme měla být automatická.

Paramount+

Paramount+

Svůj vstup mezi velké globální hráče ohlásil na letošní rok také další velký hollywoodský hráč, studio Paramount resp. jeho mateřská společnost ViacomCBS. Ta chce vzít svoji stávající službu CBS All Access a během tohoto roku ji pod novou značkou Paramount+ pustit do celého světa. Jako první na řadě budou regiony jako Latinská Amerika, Severní Evropa či Austrálie, my se tedy dočkáme zřejmě až příští rok, nicméně aktuální přejmenování stanice Prima Comedy Central na Paramount Network symbolizuje, že to Paramount myslí s vlastní značkou vážně i u nás. Paramount má pod sebou několik zajímavých filmových (Star Trek, Mission Impossible, Transformers), televizních (Kriminálka Las Vegas, Yellowstone), kabelových (Miliardy, nový Dexter) i dětských (SpongeBob) brandů a také několik původních sérií (Star Trek Discovery), z nichž ale naprostou většinu dnes licencuje jinam. Pokud by si je stáhl z Netflixu, Amazon Prime či HBO a exkluzivně pouštěl pouze u sebe, mohla by to být zajímavá změna na misce vah.

Peacock

Abychom si odbyli všechny hlavní hráče a hollywoodská studia, musíme ještě zmínit Peacock. Nedávno spuštěná streamingová služba od konglomerátu NBC Universal je zatím dostupná pouze v USA a zatím se o mezinárodní expanzi moc nemluví. Pokud by tento rok nastala, určitě dostanou přednost hlavně státy, kde má televizní operátor Comcast, majitel konglomerátu, hodně aktivních zákazníků. To se týká zemí, kde působí síť Sky, tedy Británie, Německo či Itálie. U nás tento rok tedy ne.

Česká televize, Nova, Prima

Česká televize, Nova, Prima

Když se podíváme na české hráče, tak je třeba oznámit, že mimořádně populární online archiv České televize by se letos měl dočkat nové verze, která má být podle slov svých tvůrců “hodně jako Netflix”. Nové i starší české filmy a seriály s licencí České televize i tak budou moci i náročnější diváci vychutnat v modernějším rozhraní. Placená verze podle všeho prý nebude, takže vše zůstává přístupné zdarma. Česká televize každopádně dál urputně bojuje s komerční konkurencí, kde zatím poslední větší změnu předvedla Nova, která loni spustila novou verzi Voyo včetně jednorázového půjčování. Na řadě je také Prima, která má také dva druhy fungování, buď zdarma a nebo za filmové novinky za jednorázové půjčovné. Přijde také verze za předplatné?

O2, T-Mobile, Vodafone a další operátoři

V boji o zákazníka nesmíme zapomenout ani na hráče z prostředí operátorů. Ti sice na rozdíl od své americké konkurence nezkoušejí původní filmový obsah, ale tím jak agregují nabídku televizí či vybraných streamovacích služeb, mají co nabízet. A mají stále jako skupina více platících zákazníků než streamovací služby. Na čísla vede O2 TV (téměř 500 tisíc zákazníků), s odstupem T-Mobile (necelých 200 tisíc) či menší televizní operátoři jako Telly (naposledy cca 150 tisíc) či Skylink (zhruba 100 tisíc). Vodafone čeká letos formální zakončení spojení s UPC a plná integrace videotéky Horizon / My Prime do jeho Vodafone TV. Podle dřívějších zpráv měla UPC televize zhruba 500 tisíc zákazníků v Česku a na Slovensku. Skylink si mimochodem loni pořídil exkluzivně špiońský seriál Nelegální, konkurence (O2TV, Telly) zatím spíše sází na sport. Do hry se poté už delší dobu zapojují i menší hráči s vlastní půjčovnou, jako je třeba Kuki či Lepší.TV. I tady čekáme lítý boj o zákazníka.

Seznam.TV a Mall.TV

Seznam.TV a Mall.TV

Z hlediska boje o pozornost musíme samozřejmě počítat i se dvěma mediálními domy, které točí původní profesionální tvorbu a nabízejí streaming zdarma. Mall.TV je čerstvě ověnčen Emmy za seriál #martyisdead, na jehož úspěch by rád navázal. Vzhledem k tomu, že se loni více propojil se sesterskou Czech News Center a může tak využívat masivní návštěvnosti webů jako Blesk.cz (2,5 miliónů uživatelů měsíčně), má šanci se konečně dostat k více lidem. Seznam a jeho kdysi vyhlášená videoslužba Stream mají také co dohánět, bojují nejen o reklamu z online prostředí (samotná Seznam TV má 2,8 miliónů uživatelů měsíčně), ale také o podíl na televizním trhu. Bude na to stačit třetí řada Lajny? Naopak ze hry o streamingového diváka zřejmě prakticky můžeme vyřadit snahy iDnes s jejich videoportálem, který sice může disponovat velkým zásahem (2,5 milionů uživatelů měsíčně), ale aktuálně vše zůstává v rovině zpravodajství či zábavných klipů.

A ti ostatní?

Do boje budou letos zasahovat samozřejmě i další hráči. Specialisté na okrajového diváka (Aerovod, DaFilms, Edison) můžou samozřejmě dál těžit sice z menší, ale velmi dobře profilované a věrné báze filmových fajnšmekrů. Na okraji zájmu i přes komerčnější nabídku zůstávají služby jako Starmax (loni přejmenovaný z Banaxi) nebo FilmBox Live (loni redesignoval). Bude také zajímavé sledovat, jak bude pokračovat snaha velkých hráčů jako Apple či Google se službami jako iTunes či Google Play dále zkoušet prodávat a půjčovat za jednorázovou cenu. Aktuálně jim ale chybí zajímavé kinofilmy, čekejme tedy jejich další pokles. Apple má sice Apple TV+, ale stále má co v poměru cena/nabídka dohánět. Naopak čím dál více budou i čeští uživatelé trávit času na sociálních sítích, kde je videoobsahu dostatek. YouTube, Instagram či TikTok jsou sice méně respektovanými, ale vzhledem ke své mladistvé základně, zároveň velmi mocnými hráči ve streamingových válkách i u nás.

Streamingové války v roce 2021 naplno propuknou i v Česku  |  Streaming novinky  |   |  52 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako Streamingové války v roce 2021 naplno propuknou i v Česku

Streaming novinky  |  dnes 9:30  |  4

Netflix v trailerech láká na postapo sci-fi a pokračování severské fantasy

Do světů mimo naši realitu nás vábí Netflix ve svých dvou nových ukázkách. Svět zasažený katastrofou uvidíme ve sci-fi thrilleru Probuzení a fantasy Ragnarök ve druhé řadě opět láká na tamější přírodu a norskou mytologii. číst více

Streaming novinky  |  před 2 dny  |  28

10 květnových novinek, kvůli kterým si musíte předplatit Netflix

Květnová nadílka Netflixu je opět bohatá a žánrově pestrá, takže to svoje si najde určitě každý televizní nadšenec. číst více

Streaming novinky  |  před 4 dny  |  19

Google konečně nabízí koupi filmů na YouTube i v Česku. Jak to funguje?

Dlouhodobá praxe ze zahraničí dorazila konečně i k nám. Google nyní nabízí možnost půjčit či zakoupit film přímo na YouTube a nikoli jen v obchodě Google Play. číst více

Streaming novinky  |  před 6 dny  |  7

Apple může smazat vaše koupené filmy. Opravdu to ale dělá?

Objevily se zajímavé zprávy o tom, že v případě nákupů filmů na iTunes může dojít k jejich trvalému vymazání z vaší osobní videotéky. Několik poškozených se obrátilo na soud a pro Apple to bude zajímavá bitva. Jedná se o rozšířený problém a dochází opravdu k hromadnému mazání obsahu? číst více

Streaming novinky  |  před 12 dny  |  110

Netflix šlape do plných. Do nových seriálů letos nacpe rekordní peníze

Po loňském pandemickém roce, ve kterém z důvodu pozastavení produkcí Netflix poprvé za svou existenci utratil za výrobu obsahu méně peněz než v tom předešlém, hodlá opět rozhazovat ve velkém. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist