FB pixel

Jak Apple funguje ve filmech?

Apple v online filmech není žádný nováček, naopak, ještě za doby Steve Jobse vzniklo to, co tehdy neměl nikdo jiný. Jednak Apple u sebe hostoval první opravdu kvalitní filmové trailery, a to ještě v době, kdy vládlo připojení po telefonu a YouTube ještě neexistovalo. iTunes, jako hlavní přehrávač a knihovna médií, bylo spuštěno už v roce 2001, ale nejprve pouze pro hudbu. V roce 2005 přibyly i videa, Apple byl první, kdo byl schopen přimět velká hollywoodská studia, aby nabízely své filmy a seriály k zapůjčení a prodeji online. Dnes tento obchod patří nejen v Česku, ale i na světě k těm nejlépe zásobeným, u nás tam najdete téměř 9.000 titulů, tedy pro srovnání skoro dvakrát víc než druhý největší, Netflix.

Proč chce Apple službu za předplatné?

Proč chce Apple službu za předplatné?

Trh se však začal poslední roky proměňovat a lidé místo jednorázových půjčení či nakupování začínají dávají přednost službám za předplatné. Může za to ve velkém Netflix, ale tuto vlnu ženou dopředu i další služby jako HBO GO nebo Amazon Prime Video. EU či americká MPAA ukazují, jak tyto služby za předplatné válcují další způsoby konzumování, i když kvůli věcem jako jsou distribuční okna musí počítat se slabší nabídkou. Jen pro vysvětlenou, distribuční okna znamenají, že film po uvedení v kinech jde online nejdříve na služby jako iTunes či Google Play (a ve stejné době na DVD a Blu-Ray), teprve po dalších třech až čtyřech měsících může jít na služby za předplatné jako Netflix či HBO. A třeba teprve po dalším roce do klasické televize.

Jsou služby za předplatné novým fenoménem?

Jsou služby za předplatné novým fenoménem?

V hudbě se něco podobného stalo standardem díky Spotify, Apple už na tento trend stačil zareagovat, když v roce 2015 spustil Apple Music a během pouhých tří let prý dosáhl 50 milionů předplatitelů. Lidé si tak mohou skrz Apple nejen kupovat jednotlivé písničky na iTunes, ale mohou díky Apple Music mít tak přístup do o něco slabší, ale stále kvalitní knihovny titulů. A nyní se ten samý krok odváží Apple udělat i ve filmech. Tedy skoro ten samý krok.

Jak se jednotlivé služby od sebe liší?

Jak se jednotlivé služby od sebe liší?

O jeho chystané video službě se mluví už pěkně dlouho, a to především ve spojitosti se slavnými jmény, které pro něj chystají původní video obsah. Jak se totiž na příkladu Netflixu, Amazonu či HBO GO ukázalo, mít jen službu za předplatné nestačí, zpoždění a užší nabídka diváky dokáže odradit. Proto každá ze služeb přichází s exkluzivními tituly, kterými láká předplatitele, aby si vybral právě jejich službu. Proto má HBO svoji Hru o trůny, Sedmilhářky nebo Temný případ. Proto má Netflix svoje Stranger Things, Domek z karet nebo Altered Carbon. Proto má Amazon svoje The Grand Tour, The Man in the High Castle nebo The Marvelous Mrs. Maisel. Pro Apple se uvázali vytvořit nové filmové a seriálové projekty hvězdy jako J.J. Abrams, Steven Spielberg (nová verze Amazing Stories), Oprah Winfrey (nová talk show) či M. Night Shyamalan, hlavním seriálem má být seriálem v hlavní roli s Jennifer Aniston, Reese Witherspoon a Steve Carellem. O jaké tituly se přesně jedná, to se dozvíme až na uvedení v pondělí večer, kdy Apple pořádá svojí velkou tiskovou konferenci. A tam také uvidíme, jakou strategii zvolí pro vstup streamingové války, kde přeci jen přichází o dost později než konkurence. Spekuluje se, že to bude od Apple trochu jiný krok, než většina lidí čeká.

V čem bude jeho služba jiná?

V čem bude jeho služba jiná?

Apple si totiž zřejmě uvědomuje svoje zpoždění a cítí také příležitost jinde. Streamingové války, a tuny miliard investovaných do původního obsahu, totiž generují jednu nepříjemnou vlastnost pro diváky. Pokud chtějí koukat na seriály jako Stranger Things, Hru o trůny nebo The Grand Tour, musí mít předplacené všechny tři hlavní služby - Netflix, HBO GO či Amazon Prime Video. Tyto společnosti utratily za jejich výrobu nemalé peníze a logicky je tak nepustí online ke konkurenci. Takto vykolíkovaný trh ale není příliš pohodlný pro diváka, který by musel platit nemalé peníze za přístup do více služeb (v Česku za tyto tři utratíte 199+129+155 Kč). Proto chce Apple nabídnout něco jiného - službu, která bude ostatní agregovat.

Lze nabízet za jednu cenu všechen obsah?

Lze nabízet za jednu cenu všechen obsah?

Tato služba by v ideálním případě měla nabídnout knihovnu všech dostupných online hráčů, a to za jednu cenu, která bude nižší než kdyby je uživatel platit sám. Plus k tomu přihodí ještě svoje původní tituly, ale ty budou spíše na ozdobu, než aby tvořily základ knihovny. To zní samozřejmě až moc dobře, než aby to byla pravda a realita bude zřejmě nakonec o něco horší. Ne každý hráč se bude chtít do podobné akce zapojit. Netflix už rovnou řekl, že se toho nezúčastní. HBO zatím mlčí, tam se ale spíš čeká na rozhodnutí mateřské společnosti Time Warner, která podobnou agregační službu chce nabízet také. Amazon a Apple jsou od sebe hodně daleko (Prime Video donedávna nebylo dostupné ani v App Storu) a zcela upřímně jsou jejich pořady pro masy asi nejméně zajímavé.

Kdo se do nabídky zapojí?

Kdo se do nabídky zapojí?

Kdo tedy zbývá? Jednak jsou to hollywoodská studia, které mohou své tituly propůjčit dle pravidel distribučních oken Apple velmi jednoduše, technicky ostatně mohou využívat už to, co je hotové pro iTunes. Do tohoto byznysu ale rozhodně nepůjde Disney nově posílený o Fox (tedy nečekejte žádné marvelovky, pixarovky a Star Wars), protože chystá letos na podzim konkurenční Disney+. Otázka je, co Warner ( Harry Potter, DC, Pán prstenů), viz poznámka u HBO. Zbývá tedy nabídka “chudé trojky” Universal (Jurský park), Paramount (Mission Impossible) nebo Sony (Spider-Man), která je běžnou součástí Amazonu, Netflixu či HBO. Mnohem zajímavější by to mohlo být na poli seriálů. V USA totiž existují desítky klasických i kabelových stanic, jejichž možnosti mít podobnou celosvětovou platformu jsou omezené a k divákům ve světě se dostávají jen občas. Už teď se proslýchá, že svojí knihovnu nabídne Apple například stanice Starz ( Spartacus) či CBS (Star Trek).

Když nemáme půjčovnu, prodáváme půjčovny jiných?

Když nemáme půjčovnu, prodáváme půjčovny jiných?

Do hry vstupuje ještě jeden faktor, a to že poskytovatelům obsahu jako je třeba Netflix, se nelíbí, pokud by za jeho služby lidé platili prostřednictvím App Store (in-app purchase), protože pak se musí s Apple podělit o provizi. To bylo ostatně nedávno jablkem sváru mezi Apple a Spotify, kdy přesně z těchto důvodu populární hudební služba kritizovala Apple. Už delší dobu toto nepodporuje ani Netflix. Americká nabídka je ale plná menší televizních či filmových služeb už dnes, které se tímto způsobem s Applem dělí a zřejmě budou dělit dál. Apple je nyní pravděpodobně zastřeší a za jednu cenu. Teoreticky by mohl prodávat dál třeba i HBO GO, nikoli za cenu levnější než má HBO GO, ale když ho zahrne do balíku více služeb, vyšlo by vás to levněji než je kupovat samostatně. A cenu zde určí on, i za cenu, že si zhorší provizi. Ostatně stejným způsobem chce Apple na své pondělí Keynote představit podobný model i pro noviny. Nač si kupovat předplatné k 10 deníkům, když si přes Apple můžete za jednu (dražší v celku, ale levnější než jednotlivě) cenu koupit přístup ke všem?

Má tedy za těchto podmínek vůbec služba šanci?

Má tedy za těchto podmínek vůbec služba šanci?

Názory se zatím různí. Kritici vyčítají Apple, že do boje o diváka vstupuje pozdě a neoslní nijak úžasným obsahem. Stejný všeobjímající model ostatně už léta funguje na Amazonu pro americké diváky, ale bez velkého zájmu, agregaci zkouší také Facebook prostřednictvím svého Watch, ovšem také s obtížemi. Fandové zase upírají naděje k obrovské a velmi věrné základně Apple fandů, která dnes činí 1,4 miliardu lidí a prostřednictvím celého ekosystému zahrnující hardware od iPhone přes iPady až po Apple TV má k uživatelům opravdu mimořádně blízko. Tuplem, když se potvrdí spekulace, že služba bude zpočátku zdarma. Toto číslo ale ještě může mít jedno omezení. Zatím není vůbec jisté, zda bude služba od začátku dostupná celosvětově. S filmovými a televizními právy bývají obvykle velká mrzení a nikdo z velkých hráčů tento skok hned na začátku neudělal. Netflix byl spuštěn online v USA v roce 2007, ale k nám se dostal až v roce 2016, podobné to bylo s Amazon Prime Video (2006 vs 2016). A chystaná Disney+ bude letos spuštěná také jen v USA, o dalších státech se nemluví. Bude to mít Apple jinak?

Kdy se dozvíme více?

Kdy se dozvíme více?

Očekávaná Apple Keynote s podtitulem “It’s Show time!” vypukne v pondělí 25. března v 18:00 našeho času.

V pondělí představí Apple svojí novou online službu, má se Netflix bát?  |  Streaming novinky  |   |  428 přečtení  |  6 líbí se  |  1 komentář

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


ad
ad

Komentáře k článku V pondělí představí Apple svojí novou online službu, má se Netflix bát?

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako V pondělí představí Apple svojí novou online službu, má se Netflix bát?

Streaming novinky  |  včera 15:00  |  31

Máte málo Zaklínače? Do druhé řady stihne Netflix nový film

Masivní úspěch Zaklínače někteří předvídali, jiné zase překvapil, jisté ale je, že Netflix se bude snažit tento fenomén vytěžit, co to půjde. Po ohlášené druhé řadě se tak fanoušci mohou těšit i na anime film, který se bude odehrávat v Zaklínačově universu. číst více

Streaming novinky  |  před 4 dny  |  24

Netflix už má celosvětově 167 miliónů předplatitelů, v USA ale stagnuje

Čerstvé výsledky Netflixu za poslední čtvrtletí roku 2019, a tím pádem i za celý rok 2019, potvrzují to, co analytici předpovídali a šéf Netflixu opatrně připouštěl už před pár dny. Zatímco celosvětově Netflix dál mohutně posiluje, v USA se jeho růst prakticky zastavil. Na vině je podle všeho konkurenční Disney+. číst více

Streaming novinky  |  před 5 dny  |  28

Konečně! Netflix koupil práva ke slavným animákům studia Ghibli

Netflix se může pochlubit velkým úlovkem. Zakoupil totiž mezinárodní práva k snímkům studia Ghibli, za kterým stojí proslulý Hajao Mijazaki. Můžeme se tak těšit na rodinné hity s překrásnou a působivou animací jako Cesta do fantazie či Můj přítel Totoro. číst více

Streaming novinky  |  před 6 dny  |  28

Disney+ bude v Západní Evropě o týden dříve, oznámil také další země

Baby Yoda ze seriálu Mandalorian se stal před Vánoci celosvětovým fenoménem, ale jen diváci v USA, Kanadě, Austrálii, Zélandu či Nizozemí ho mohli sledovat oficiálně. Disney+ se nyní snaží urychlit celosvětové rozšíření. V Británii či Německu bude o týden dříve, v létě dorazí do Skandinávie. Dočkáme se letos i my? číst více

Streaming novinky  |  před 7 dny  |  49

Netflix investuje do obsahu v roce 2020 mohutných 17 miliard dolarů

Netflix se chystá na zveřejnění ekonomických výsledků za poslední kvartál roku 2019. Již nyní je ale jasné, že v investicích do obsahu polevovat nebude. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist