FB pixel
Zdroj:
Tři oříšky pro Popelku Zdroj: TMDB

Tři oříšky pro Popelku

Co by to bylo za výběr filmů Václava Vorlíčka bez Třech oříšků pro Popelku. Bez variace na klasickou pohádku si jen málokdo dokáže představit Vánoce. A to nejen v Česku, ale třeba i v Norsku, kde pod názvem Tre notter til Askepott už řadu let brázdí tamní televize. Dokud neuvidíte Libuši Šafránkovou, jak to jako nebojácná Popelka natře - se vší slušností a kouzlem, samozřejmě - zlé maceše i princovi, nemůžete si dát řízek ani bramborový salát. Tak zní nepsané pravidlo, které moc rádi dodržujeme už od dětství. Ale nejen kvůli tomu, že jde o pohádku pro ty nejmenší diváky, ale protože jde o pohádku výjimečnou jak po stránce formální, (ko)produkční, tak právě třeba ve zobrazení hlavní hrdinky. Pro komplexnější pohled velmi doporučujeme knihu Tři oříšky pro Popelku, kterou vydal Národní filmový archiv, a v níž pod vedením Pavla Skopala najdete texty a studie například od Radomíra D. Kokeše, Petra Bednaříka či Martina Šrajera.

Online na Aerovod (čeština), DaFilms (čeština), Horizon GO, iTunes (čeština), Kuki (čeština), O2TV (čeština), Voyo (titulky) (čeština) od 27. 11. 2020

Dívka na koštěti Zdroj: TMDB

Dívka na koštěti

"Tak nezdržuj, my jedeme světit kostel do Švýcarska... jeď, vole!" je dost možná naše nejoblíbenější česká filmová hláška vůbec. Stejně jako považujeme Dívku na koštěti za jednu z nejlepšího pohádek, které v Československu vznikly. Jedna z mnoha spoluprací mezi Vorlíčkem a Milošem Macourkem totiž nezestárla ani po téměř 50 letech. Příběh mladé čarodějnice Saxany, která se ocitne ve světě smrtelníků, nás baví především pro svůj mírně černý humor (Helena Růžičková v blázinci!), ale i skvělé dobové triky. A v neposlední řadě i okouzlující Saxanu v podání Petry Černocké a nejvtipnější české filmové trio puberťáků: Kraus, Zavřel a Hejný.

Online na Kuki (čeština), O2TV (titulky) (čeština), Starmax, Voyo (titulky) (čeština) od 22. 3. 2019

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách Zdroj: TMDB

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Těžko byste mezi českými komediemi našli originálnější kousek než je Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Když se budete dívat pozorně, objevíte ve filmu sice mírné neduhy doby jeho vzniku (normalizace a finální převýchova buržoustů manuální práci, například), ale co naplat - všechny další aspekty filmu je bez servítek přebijí. Václav Vorlíček (opět ve spojení s Milošem Macourkem a Petrem Markovem) totiž ve filmu vytvořil takřka geniální fikční svět, v němž pražští vodníci bydlí na Kampě, jezdí na mezinárodní vodnické konference, sbírají dušičky a řeší vodnické problémy. A to jsme ještě ani nezmínili nestárnoucí vizuální efekty!

Online na O2TV (čeština), Prima Videopůjčovna (čeština), Voyo (titulky) (čeština) od 20. 1. 2021

Což takhle dát si špenát? Zdroj: TMDB

Což takhle dát si špenát?

Václav Vorlíček, 70. léta, sci-fi komedie. To je kombinace, která se neomrzí. A kterou nejlépe vystihuje bláznivá komedie Což takhle dát si špenát. V ní se dva (ne)napravení zlodějíčci Liška (Jiří Sovák) a Zemánek (Vladimír Menšík) zapletou do kšeftu s regeneračním přístrojem, který má zvyšovat dojivost krav. Co ale čert nechtěl, místo krav ozáří právě Lišku a Zemánka, z kterých se stanou znovu děti. A to proto, že si dali špenát, který onu regeneraci znásobuje. Do toho do Prahy dorazí chovatelka dobytka doňa Isabela, která plánuje svatbu, ale promění se v batole… Ano, Což takhle dát si špenát? je dost možná nejšílenější film Václava Vorlíčka, který – pokud jste tak již neučinili při nespočtu televizních repríz – zkrátka musíte vidět.

Online na Horizon GO, O2TV (čeština), Voyo (titulky) (čeština) od 5. 4. 2021

Princ a Večernice Zdroj: TMDB

Princ a Večernice

Václav Vorlíček nebyl expert jen na bláznivé komedie s prvky sci-fi a fantasy, ale také na pohádky. Kromě Třech oříšků pro Popelku dal za vznik třeba i Princi a Večernici. Pohádce o jednom princovi, jednom království, třech sestrách, třech nápadnicích a jedné velké lásce. Tu princi Velenovi ale upřel zlý čaroděj Mrakomor ztvárněného skvělým Radoslavem Brzobohatým (kdo se ho bojí ještě teď, ať zvedne ruku!). Zhýčkaný princ tak musí sebrat odvahu a vydat se na cestu, které povede k osvobození princezny Večernice. Jistě, je to klišé. A ano, tak trochu to zní jako videohra. Ale co naplat, když to funguje.

Online na Horizon GO, Kuki (čeština), O2TV (čeština), Voyo (titulky) (čeština) od 29. 11. 2020

Jak se budí princezny Zdroj: TMDB

Jak se budí princezny

Mezi další pohádkové klasiky režiséra Vorlíčka jistě patří i Jak se budí princezny, která vychází z příběhu o Šípkové Růžence. V této verzi hraje hlavní roli žárlivost mezi dvěma sestrami – Melánií a a Eliškou. Zatímco Elišku si vzal král, Melánie „ostrouhala“ a ze vzteku zaklela dceru Elišky Růženku. Ta se má v den svých sedmnáctých narozenin píchnout do prstu a navěky usnout. A s ní i celé království. Jak asi tušíte, kletba se i přes veškerou snahu vyplní, a Růženku tak bude muset někdo vysvobodit… Klasika, která neomrzí, a která má díky Vorlíčkově umu, skvělé hudbě Karla Svobody, a nádherným kulisám stále své kouzlo.

Online na Horizon GO, Kuki (čeština), Starmax, Voyo (titulky) (čeština) od 21. 4. 2021

Kdo chce zabít Jessii? Zdroj: TMDB

Kdo chce zabít Jessii?

Představte si, že se vám v noci zdá o Richardu Maddenovi z Bodyguarda a ráno se Richard Madden objeví ve vašem obýváku. Sci-fi? Bohužel ano. Postavy v další sci-fi komedii Václava Vorlíčka řeší podobný problém, když se inženýrovi Beránkovi (Jiří Sovák) doma objeví sexy „holka z plakátu“ Jessii (Olga Schoberová). Jeho žena, docentka Beránková, totiž vynalezla preparát, který dokáže odstranit sny, ale trochu se jí to vymklo z rukou, a ze snů se nechtěně stává realita. A možná přijde i… Superman? Kdo chce zabít Jessii? je další z řady crazy veseloher, které vyplodila mysl Václava Vorlíčka spolu s Milošem Macourkem. Ti do party tentokrát přizvali i Káju Saudka, který se podílel na originálních komiksových vsuvkách.

Online na Česká filmová klasika (čeština), Voyo (titulky) (čeština) od 1. 11. 2019

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky Zdroj: TMDB

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky

Zatímco celý svět přemýšlí, kdo nahradí Daniela Craiga v roli Jamese Bonda, my máme jasno. Bude to agent W4C neboli Cyril Juan Borguette neboli James Bond počesku neboli Jan Kačer. Václav Vorlíček měl totiž v malíčku nejen komedie, ale i parodie. Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky si dělá srandu snad ze všech tehdejších špionážních filmů včetně nedotknutelných bondovek, když velký svůdce, sympaťák a hrdina W4C musí získat plány na vojenské využití Venuše, které se skrývají v… hotelové slánce! Do cesty se mu však postaví účetní Foustka. A jeho pes. Čekali byste snad od Vorlíčka něco normálního?! Mimochodem, bondgirl tu hraje Květa Fialová!

Online na Česká filmová klasika (čeština), Voyo (titulky) (čeština) od 21. 11. 2019

Arabela Zdroj: TMDB

Arabela

Málokdo z mých vrstevníků si dokáže představit dětství bez Arabely. V seriálu z produkce České televize se setkáváme s rodinou Majerových, ke kterým se jednoho dne dostane kouzelný zvoneček. Ten neznamená pohádky konec, ale naopak Majerovým otevře zcela nový svět. Svět pohádek v čele s králem Hyacintem a krásnou princeznou Arabelou a jejím kouzelným prstenem. Ani ve světě pohádek ale není nic dokonalé, a tak tu je i čaroděj Rumburak, který touží po moci. Arabela propojuje všechno, co Václav Vorlíček (a samozřejmě i Miloš Macourek) uměli nejlíp – pohádky, sci-fi a komedii. Když k tomu připojíte hvězdné obsazení (Jiří Sovák, Vladimíř Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová...), máte na talíři televizní klasiku, která snad nikdy nezestárne. My totiž nemáme oblíbenou Disney princeznu, my máme Arabelu!

Online na iVysílání (čeština) od 30. 3. 2018 , nové díly od 1. 9. 2018

Létající Čestmír Zdroj: TMDB

Létající Čestmír

Čestmír Trnka byl docela normální žák základní školy. Než ho dle jeho slov „vcucnul meteorit“ a octnul se na záhadné Planetě květin. Z té si domů přinesl semínka květin díky nímž se naučí létat a měnit podobu. Ne, Čestmír ty květiny nekouří, vážně! Čicháním k rostlinám si zkrátka jen snaží zpříjemnit školní léta, jako když například ze svého ne až tak bystrého spolužáka udělá génia, z čehož je v místním Ústavu pro všeobecné zdokonalení člověka (!) poprask. Těžko říct, jak by seriál uspěl jinde než v Československu, protože je z dnešního pohledu i dost bizarní tehdejšími reáliemi. A mezi řádky i poselstvím, že totalita možná není tou správnou cestou. Jak seriál poberou dnešní dětí sice nevíme, ale jedno je jisté – ústřední píseň od Michala Davida už nikdy nedostaneme z hlavy. Akorát by možná bývalo stálo za dotaz, jestli u tvorby tohoto dílka něco nečichali sami autoři.

Online na iVysílání (čeština) od 1. 9. 2017 , nové díly od 10. 8. 2018

10 nejlepších filmů a seriálů Václava Vorlíčka  |  České novinky  |   |  8 líbí se  |  1 komentář

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.


Další články jako 10 nejlepších filmů a seriálů Václava Vorlíčka

České novinky  |  před 2 měsíci

Netflix vrací do nabídky 10 českých a dva slovenské filmy

Od přidávání prvních českých filmů na Netflix uplynula už taková doba, že některé licence musel streamer dokonce obnovit. Které české filmy jsou nyní znovu na Netflixu dostupné? číst více

České novinky  |  před 2 měsíci

Na Netflix dorazila druhá nejúspěšnější komedie roku!

Netflix v následujících dnech hodlá přidávat nové české filmy. První vlaštovkou je komediální hit Matky, který dorazil na streamvací službu právě dnes. číst více

České novinky  |  před 3 měsíci

Voyo ve stopách Netflixu: První původní seriál bude o českém vrahovi

Televize Nova konečně začíná s originální tvorbou pro Voyo. Po sedmnácté řadě Ordinace v růžové zahradě nyní představuje první projekt určený ryze pro svou platformu. V minisérii Případ Roubal se dočkáme příběhu jednoho z nejslavnějších tuzemských vrahů. A čeká nás i skvělé herecké obsazení. číst více

České novinky  |  před 4 měsíci

Český film jede! Novinka z FAMU se dostala na jeden z nejlepších festivalů

Nový film Diany Cam Van Nguyen bude soutěžit v prestižní sekci krátkých filmů torontského festivalu. číst více

České novinky  |  před 5 měsíci

Nejdražší film Netflixu se natáčí v Praze. Kdy a kde uvidíme filmový štáb?

V centru Prahy se v tuto chvíli natáčí akční thriller The Gray Man s Ryanem Goslingem a Chrisem Evansem v hlavních rolích. Do kdy se zde filmový štáb zdrží a jaké lokace si k natáčení vybral? číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist