FB pixel

Tři oříšky pro Popelku

Co by to bylo za výběr filmů Václava Vorlíčka bez Třech oříšků pro Popelku. Bez variace na klasickou pohádku si jen málokdo dokáže představit Vánoce. A to nejen v Česku, ale třeba i v Norsku, kde pod názvem Tre notter til Askepott už řadu let brázdí tamní televize. Dokud neuvidíte Libuši Šafránkovou, jak to jako nebojácná Popelka natře - se vší slušností a kouzlem, samozřejmě - zlé maceše i princovi, nemůžete si dát řízek ani bramborový salát. Tak zní nepsané pravidlo, které moc rádi dodržujeme už od dětství. Ale nejen kvůli tomu, že jde o pohádku pro ty nejmenší diváky, ale protože jde o pohádku výjimečnou jak po stránce formální, (ko)produkční, tak právě třeba ve zobrazení hlavní hrdinky. Pro komplexnější pohled velmi doporučujeme knihu Tři oříšky pro Popelku, kterou vydal Národní filmový archiv, a v níž pod vedením Pavla Skopala najdete texty a studie například od Radomíra D. Kokeše, Petra Bednaříka či Martina Šrajera.

Dívka na koštěti

"Tak nezdržuj, my jedeme světit kostel do Švýcarska... jeď, vole!" je dost možná naše nejoblíbenější česká filmová hláška vůbec. Stejně jako považujeme Dívku na koštěti za jednu z nejlepšího pohádek, které v Československu vznikly. Jedna z mnoha spoluprací mezi Vorlíčkem a Milošem Macourkem totiž nezestárla ani po téměř 50 letech. Příběh mladé čarodějnice Saxany, která se ocitne ve světě smrtelníků, nás baví především pro svůj mírně černý humor (Helena Růžičková v blázinci!), ale i skvělé dobové triky. A v neposlední řadě i okouzlující Saxanu v podání Petry Černocké a nejvtipnější české filmové trio puberťáků: Kraus, Zavřel a Hejný.

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Těžko byste mezi českými komediemi našli originálnější kousek než je Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Když se budete dívat pozorně, objevíte ve filmu sice mírné neduhy doby jeho vzniku (normalizace a finální převýchova buržoustů manuální práci, například), ale co naplat - všechny další aspekty filmu je bez servítek přebijí. Václav Vorlíček (opět ve spojení s Milošem Macourkem a Petrem Markovem) totiž ve filmu vytvořil takřka geniální fikční svět, v němž pražští vodníci bydlí na Kampě, jezdí na mezinárodní vodnické konference, sbírají dušičky a řeší vodnické problémy. A to jsme ještě ani nezmínili nestárnoucí vizuální efekty!

Což takhle dát si špenát?

Václav Vorlíček, 70. léta, sci-fi komedie. To je kombinace, která se neomrzí. A kterou nejlépe vystihuje bláznivá komedie Což takhle dát si špenát. V ní se dva (ne)napravení zlodějíčci Liška (Jiří Sovák) a Zemánek (Vladimír Menšík) zapletou do kšeftu s regeneračním přístrojem, který má zvyšovat dojivost krav. Co ale čert nechtěl, místo krav ozáří právě Lišku a Zemánka, z kterých se stanou znovu děti. A to proto, že si dali špenát, který onu regeneraci znásobuje. Do toho do Prahy dorazí chovatelka dobytka doňa Isabela, která plánuje svatbu, ale promění se v batole… Ano, Což takhle dát si špenát? je dost možná nejšílenější film Václava Vorlíčka, který – pokud jste tak již neučinili při nespočtu televizních repríz – zkrátka musíte vidět.

Princ a Večernice

Václav Vorlíček nebyl expert jen na bláznivé komedie s prvky sci-fi a fantasy, ale také na pohádky. Kromě Třech oříšků pro Popelku dal za vznik třeba i Princi a Večernici. Pohádce o jednom princovi, jednom království, třech sestrách, třech nápadnicích a jedné velké lásce. Tu princi Velenovi ale upřel zlý čaroděj Mrakomor ztvárněného skvělým Radoslavem Brzobohatým (kdo se ho bojí ještě teď, ať zvedne ruku!). Zhýčkaný princ tak musí sebrat odvahu a vydat se na cestu, které povede k osvobození princezny Večernice. Jistě, je to klišé. A ano, tak trochu to zní jako videohra. Ale co naplat, když to funguje.

Jak se budí princezny

Mezi další pohádkové klasiky režiséra Vorlíčka jistě patří i Jak se budí princezny, která vychází z příběhu o Šípkové Růžence. V této verzi hraje hlavní roli žárlivost mezi dvěma sestrami – Melánií a a Eliškou. Zatímco Elišku si vzal král, Melánie „ostrouhala“ a ze vzteku zaklela dceru Elišky Růženku. Ta se má v den svých sedmnáctých narozenin píchnout do prstu a navěky usnout. A s ní i celé království. Jak asi tušíte, kletba se i přes veškerou snahu vyplní, a Růženku tak bude muset někdo vysvobodit… Klasika, která neomrzí, a která má díky Vorlíčkově umu, skvělé hudbě Karla Svobody, a nádherným kulisám stále své kouzlo.

Kdo chce zabít Jessii?

Představte si, že se vám v noci zdá o Richardu Maddenovi z Bodyguarda a ráno se Richard Madden objeví ve vašem obýváku. Sci-fi? Bohužel ano. Postavy v další sci-fi komedii Václava Vorlíčka řeší podobný problém, když se inženýrovi Beránkovi (Jiří Sovák) doma objeví sexy „holka z plakátu“ Jessii (Olga Schoberová). Jeho žena, docentka Beránková, totiž vynalezla preparát, který dokáže odstranit sny, ale trochu se jí to vymklo z rukou, a ze snů se nechtěně stává realita. A možná přijde i… Superman? Kdo chce zabít Jessii? je další z řady crazy veseloher, které vyplodila mysl Václava Vorlíčka spolu s Milošem Macourkem. Ti do party tentokrát přizvali i Káju Saudka, který se podílel na originálních komiksových vsuvkách.

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky

Zatímco celý svět přemýšlí, kdo nahradí Daniela Craiga v roli Jamese Bonda, my máme jasno. Bude to agent W4C neboli Cyril Juan Borguette neboli James Bond počesku neboli Jan Kačer. Václav Vorlíček měl totiž v malíčku nejen komedie, ale i parodie. Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky si dělá srandu snad ze všech tehdejších špionážních filmů včetně nedotknutelných bondovek, když velký svůdce, sympaťák a hrdina W4C musí získat plány na vojenské využití Venuše, které se skrývají v… hotelové slánce! Do cesty se mu však postaví účetní Foustka. A jeho pes. Čekali byste snad od Vorlíčka něco normálního?! Mimochodem, bondgirl tu hraje Květa Fialová!

Arabela

Málokdo z mých vrstevníků si dokáže představit dětství bez Arabely. V seriálu z produkce České televize se setkáváme s rodinou Majerových, ke kterým se jednoho dne dostane kouzelný zvoneček. Ten neznamená pohádky konec, ale naopak Majerovým otevře zcela nový svět. Svět pohádek v čele s králem Hyacintem a krásnou princeznou Arabelou a jejím kouzelným prstenem. Ani ve světě pohádek ale není nic dokonalé, a tak tu je i čaroděj Rumburak, který touží po moci. Arabela propojuje všechno, co Václav Vorlíček (a samozřejmě i Miloš Macourek) uměli nejlíp – pohádky, sci-fi a komedii. Když k tomu připojíte hvězdné obsazení (Jiří Sovák, Vladimíř Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová...), máte na talíři televizní klasiku, která snad nikdy nezestárne. My totiž nemáme oblíbenou Disney princeznu, my máme Arabelu!

Létající Čestmír

Čestmír Trnka byl docela normální žák základní školy. Než ho dle jeho slov „vcucnul meteorit“ a octnul se na záhadné Planetě květin. Z té si domů přinesl semínka květin díky nímž se naučí létat a měnit podobu. Ne, Čestmír ty květiny nekouří, vážně! Čicháním k rostlinám si zkrátka jen snaží zpříjemnit školní léta, jako když například ze svého ne až tak bystrého spolužáka udělá génia, z čehož je v místním Ústavu pro všeobecné zdokonalení člověka (!) poprask. Těžko říct, jak by seriál uspěl jinde než v Československu, protože je z dnešního pohledu i dost bizarní tehdejšími reáliemi. A mezi řádky i poselstvím, že totalita možná není tou správnou cestou. Jak seriál poberou dnešní dětí sice nevíme, ale jedno je jisté – ústřední píseň od Michala Davida už nikdy nedostaneme z hlavy. Akorát by možná bývalo stálo za dotaz, jestli u tvorby tohoto dílka něco nečichali sami autoři.

10 nejlepších filmů a seriálů Václava Vorlíčka  |  České novinky  |   |  344 přečtení  |  8 líbí se  |  1 komentář

Anna Kopecká

Absolventka filmové vědy, která miluje filmy Johna Hughese, klasický Hollywood i bizárky pro otrlce. Když zrovna nesedí před televizí a nesjíždí nejnovější seriály, jezdí po filmových festivalech, fotí celebrity na červeném koberci (sledujte @annalovesfilm na Instagramu a Twitteru!), cestuje po světě (no dobře, spíš jen po Evropě a Americe), nebo je naopak zalezlá doma s dobrou knížkou. Zkoušela kritiku, kompars, lokační, dramaturgii i produkci. Prostě holka, která do filmu fušuje ze všech stran. A přes hluboké deprese jí to i po mnoha letech pořád baví. Je totiž už příliš stará na to být milenkou Leonarda DiCapria, tak nemá na vybranou. Její nejpřehrávanější VHSkou je Pocahontas.

Komentáře k článku 10 nejlepších filmů a seriálů Václava Vorlíčka

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejlepších filmů a seriálů Václava Vorlíčka

České novinky  |  před 2 měsíci

Podívejte se na filmy Chvilky a Hastrman přímo online na Filmtoro!

Díky spolupráci s portálem DaFilms vám můžeme nabídnout zajímavou možnost. Přehrát si dvojici českých novinek, filmy Hastrman a Chvilky, přímo na našich stránkách. Zamiřte přímo do detailů filmů a můžete si zakoupit jednotlivé filmy a poté je hned sledovat, aniž byste opustili naše stránky. číst více

České novinky  |  před 3 měsíci

Česká televize představila novinky. Sází na historické náměty a krimi

Veřejnoprávní televize odtajnila ve středu 27. 3. na tiskové konferenci několik připravovaných projektů. Jako obvykle mají převahu kriminální seriály a témata z bližší nebo vzdálenější české minulosti. Navíc se tentokrát mezi novinkami najdou i dva (zajímavé!) celovečerní filmy. číst více

České novinky  |  před 3 měsíci  |  1

10 nových českých dokumentů, které musíte vidět

Když se řekne český dokument, většina diváků si vzpomene na jméno jeho čelní představitelky Heleny Třeštíkové. Zajímavá je nicméně i generace mladších filmařů, kteří mají talent najít a dobře zpracovat velmi zajímavá témata. číst více

České novinky  |  před 3 měsíci  |  25

Kde vidět online všechny filmy nominované na Českého lva?

Již tuto sobotu se budou rozdávat ocenění pro nejlepší české tituly loňského roku. Ať už vyhraje Akademií favorizovaný Toman nebo kritiky ceněný Všechno bude, vy si můžete udělat svojí vlastní představu a pustit si naprostou většinu nominovaných online. Vytvořili jsme pro vás přehled, kde a za kolik je můžete vidět online. číst více

České novinky  |  před 3 měsíci

10 nejlepších filmů hvězd Zkázy Dejvického divadla

Nový seriál ČT Zkáza Dejvického divadla to sice jako nástupce Mostu! nemá jednoduché, ale čím se rozhodně může chlubit, je špičkové herecké obsazení. Herci Dejvického divadla, kteří v seriálu hrají sami sebe, patří mezi českou špičku nejen v divadle, ale i ve filmu a v televizi. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist